• Bir insan ne olabilir... yerin dibine girip çamur olabileceği gibi yerin dibinden pahalı kıymetli bir elmas olarak da çıkabilir.  Birçok şey  olabilir aslında insan.  Marangoz, demirci,bankacı,esnaf,sarraf,bilim adamı,astronot vs vs. Yalancı da olabilir miskin de. Herşey ilk elde kişinin kendi iradesine bağlı. 

    Yazarımız eserinde Fin halkına nasihatlerde bulunmuş. Edindiği tecrübelerden yola çıkarak ülkesinin refaha çıkabilmesi için ailelere ve bireylerin iradesine seslenip toplumunun vicdanı konumuna gelmiştir.  Eser düşünen insanlar için çok iyi bi eser. Oldukça basit düşünce oruntulerinden oluşan eser netice itibariyle devrimsel nitelikte olduğu kanaatindeyim.  Kimimiz yaa sen ne yaptın der bana. Bu kitap ve devrimsellik.  E ben de şunu dile getirmek istiyorum; bu kitabı okuyup da yeni snelmanlar ortaya çıksa devrim olmaz mı.  Mesela bu kitaptan esinlenerek tip okuyan bir öğrencinin ilerde kansere çare bulduğunu söylesek bu devrim olmaz mı.  Bu yadsinabilir mi ki. Mesela veba cüzzam gibi hastalıklar bir zamanlar doğal afet niteligindeydi. Ama şimdi yok.  Şimdi aids var kanser var vb var. Bakın devrime neler neden olabiliyor muş.  Bu ister idealist bi öğretmen olsun ister bi kitap olsun farketmez.  Yıllar önce okumuş olduğum Rüzgarı dizginleyen çocuk adlı esere götürdü beni.

    Sevgili okurlar... düşünen insanlar... yarını önemseyen insanlar.. bizlerin de snelmanlar çıkarmamız gerek.  Hatta snelman olmamız gerek.  Bu cevher içimizde var. İşe kendimizden başlamamız gerek hatta.  Çamur olmak basit biseydir.  Önemli olan çamurun içinden elmas olarak çıkmamız. 
   
   İyi okumalar. Esenlikle
   
 • İlk bir iki gün hepimiz kendi ülkelerimizi görmeye çalışıyorduk.Üçüncü ve dördüncü günlerde ülkemizin yer aldığı kıtaları birbirimize gösteriyorduk.Beşinci güne geldiğimizde sadece tek bir Dünya olduğunu fark etmiştik..
 • 136 syf.
  ·4 günde·6/10
  Rus kozmonot Yuri Gagarin 1965 yılında uzaya giden ilk insan unvanını alarak tarihe geçmişti. ABD'li astronot Neil Armstrong da 1969'da Ay'a ayak basan ilk insan. Tabii bununla ilgili komplo teorileri var bundan bahsetmek gereksiz şu anda. Rusya ve Amerika iki süper güç olarak her alanda yarışırken bilim de bundan nasibini almamış olamaz. 1928 yılında geçen hikayemizde de dahi bir adamın buluşunun devlet eliyle güç göstergesi olarak kullanılmasının yarattığı tahribatlar bize sunuluyor.

  Feynman der ki: 'Bilimin en belirgin özelliği, uygulanışı sayesinde kişinin bir şeyler yapabilme gücüne sahip olmasıdır. Sonucun iyi ya da kötü olacağı nasıl kullanıldığına bağlı olsa da, gücün kendisi değerlidir.' Harap edici, tahrip edici, öldürücü sonuçlara sebep olan eylemlerden bilim insanı birinci dereceden suçlu ilan edilebilir mi? Cevabı net aslında, ama 'kalabalıklara' anlatamıyorsun işte.

  Böyle ciddi ciddi yazdığıma bakmayın, abartılı gayriciddi bir anlatım kullanılmış hiciv sanatından ötürü sanırım. Esprili bir dili var deniyor ama ben bu kitapta bulamadım diyelim. 'Kızıl hükümet'ten dolayıdır ki, her şeyin müsebbibi buluş olan kızıl ışından itibaren bir çok ayrıntı kızıl. Gözümüze sokulmuş resmen. Orijini bakımından Sovyet eleştirisi olsa da ben çoğu devletin ve yurttaşlarının aynı sorunları olduğundan eminim.

  Ben bu kitapla başlamanın iyi olacağını düşünmüyorum ama Bulgakov'a. Ayrıca İş Bankası Kültür Yayınları baskısı da noktalama işaretleri bakımından çok yorucuydu, diyalogların fazla olması sebebiyle kesme işaretlerinin çok kullanılması okuma zevkini azaltıyor.