şule uzundere, Yakıcı Sır'ı inceledi.
16 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Stefan Zweig en sevdiğim yazarlardan biri. Her kitabını beğenerek, zevkle okuyorum. Hele bir de kötü bir kitabın üzerine okuduysam kitaptan aldığım zevk iki katına çıkıyor. Yakıcı Sır’da bunu yaşadım.

Beş yüz küsur sayfalık sıkıcı bir kitap okuyordum. Günler boyunca, saatlerce o kitabı okudum. Kitap hiç ilerlemiyordu ve bir an asla bitmeyecek gibi hissettim. Normalde başladığım kitabı mutlaka tamamlarım düşüncesine sahip değilim. Eğer kitap bana hitap etmediyse yarısına kadar okur bırakırım ama o kitapta inat etmiştim çünkü kitabın ve yazarın seveni çoktu. Ben de “Ya sonuna doğru güzelleşiyor. Kitabı tamamen okusaydın severdin.” eleştirileri almak istemediğim için kitabı bitirdim ve fikrim değişmedi. Kitap da yazar da kötüydü.

Böyle bir okumadan sonra beni ancak Zwig kendime getirir dedim. Yanılmadığım için mutluyum. Dediğim gibi normalde de yazarın kitaplarını beğenerek okuyorum ama kötü bir okumanın üstüne geldiği için mi yoksa gerçekten diğer kitaplarından daha başarılı olduğu için mi bilmem Yakıcı Sır, yazarın en sevdiğim kitaplarından biri oldu.

Kitabın konusunu merak edenler için kısaca annesini tavlamak için kadının çocuğuna yaklaşan bir çapkının hikâyesi diyebilirim ama Zweig sevenler bilir ki onun kitaplarında konunun bir önemi yoktur. O, en basit görünen bir konuyu bile insanı sarsacak şekilde anlatır. Bu kitapta da alıştığımız ve sevdiğimiz karakter tahlillerinden bolca vardı. Özellikle çocuğun psikolojisini anlattığı kısımları soluksuz okudum.

Sonuç olarak Yakıcı Sır yazarın Satranç ve Korku ile birlikte en sevdiğim kitaplarından biri oldu.

Yazardan okuduğum diğer kitapların yorumlarını blogumdan okuyabilirsiniz:
Satranç
Korku
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
Bir Kadının Yaşamından 24 Saat
Olağanüstü Bir Gece
Bir Çöküşün Öyküsü
Clarissa

Oguzhan Ustun, bir alıntı ekledi.
25 May 02:09

Deniz milyonlarca cesedin üzerinde kabarıp alçalıyor ve ölüler, insanın ayak bastığı her yerin altında çürüyor.

Bir Çöküşün Hikayesi ve Amok, Stefan Zweig (Sayfa 68 - Maviçatı Yayınları)Bir Çöküşün Hikayesi ve Amok, Stefan Zweig (Sayfa 68 - Maviçatı Yayınları)
Oguzhan Ustun, bir alıntı ekledi.
25 May 01:45

İnsan, son bir parça dışında her şeyini kaybettiğinde umutsuz bir cesaretle, ateşli bir kararlılıkla o son parça için mücadele eder.

Bir Çöküşün Hikayesi ve Amok, Stefan Zweig (Sayfa 59 - Maviçatı Yayınları)Bir Çöküşün Hikayesi ve Amok, Stefan Zweig (Sayfa 59 - Maviçatı Yayınları)
Oguzhan Ustun, bir alıntı ekledi.
25 May 01:37

İlk defa, elimden kayıp gideni kurtarmak için her şeyi ama her şeyi verebilirdim.

Bir Çöküşün Hikayesi ve Amok, Stefan Zweig (Sayfa 56 - MaviÇatı Yayınları)Bir Çöküşün Hikayesi ve Amok, Stefan Zweig (Sayfa 56 - MaviÇatı Yayınları)
Ferdi Bişkin, Bir Çöküşün Öyküsü'ü inceledi.
11 May 23:59 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Beş günlük bir yolculuğa çıkarken yanıma aldığım beş kitaptan biriydi. Sıra bu kitaba gelip, ilk birkaç cümlesini okuyunca daha önce Can Yayınları'ndan çıkan ve Zweig'in yedi öyküsünün yer aldığı Amok Koşucusu kitabında bu öyküyü okuduğumu fark ettim. Yine de okudum. Bir insanın kendini önemsemesinin, bu önemsemenin onun hayatını elinden nasıl aldığının hikâyesi var kitapta. Bunun yanında, bir insanın inişli çıkışlı psikolojisinin sade anlatımı da bu öyküde. Amok Koşucusu kitabındaki yedi hikâyenin yanılmıyorsam altısının sonunda intiharlı bir son vardı. Bu da hikâye de onlardan biri.

Yeter Korkmaz, bir alıntı ekledi.
11 May 22:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünya masum ve eğlenceli büyüsünü kaybetmişti

Bir Çöküşün Hikayesi ve Amok, Stefan Zweig (Sayfa 81)Bir Çöküşün Hikayesi ve Amok, Stefan Zweig (Sayfa 81)
Yeter Korkmaz, bir alıntı ekledi.
11 May 22:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mesele ölüm nedeni belirlemek değil, bir ölüm nedeni uydurmak

Bir Çöküşün Hikayesi ve Amok, Stefan Zweig (Sayfa 61)Bir Çöküşün Hikayesi ve Amok, Stefan Zweig (Sayfa 61)