osman kılınç, Bir Delinin Hatıra Defteri'yi inceledi.
 17 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

kitap 3 bölümden oluşuyor. Anlatılan hikayelerde Rus toplumundaki çarpıklıklara ve bu çarpık düzen içindeki insanların büründükleri yapıları sert, gerçekçi ve alaycı bir anlatımla işlemiş.
1. Bir delinin hatıra defterinde; Hikayede, alt kademe bir memur olan Aksenti İvanoviç’in Genel Müdürünün kızına aşık olması ve aşkın imkansızlığı yüzünden zamanla delirmesini konu ediniyor. Hikayede dönem Rusyasındaki üst makamlarda bulunanların kendilerini büyük görmesi ve alt tabakaların çektiği zorluklar alaycı bir üslupla konu ediliyor.
2. Burun: Üst kademe bir memur olan General Platon Kovalev’in bir sabah uyandığında burnunun olmadoğını fark etmesi, bunun üzerine hayatının altüst olması ve burnunun kendi hayatını kurması üzerine eğlenceli ve iğneleyici bir üslapla yazılmış bir öykü.
3. Palto: Akaki Akakiyeviç son derece çalışkan ve disiplinli bir alt dereceli memurdur. Kurallara o kadar uygun yaşar ki diğer memur arkadaşlarının sürekli onunla dalga geçmesini bile aldırış etmez. Eve iş götürür, sürekli çalışır. Soğuk bir kış günü uzun yıllardır omuzunda taşıdığı bol yamalı paltosunun artık kendisini korumadığını fark edip terziye gider. Ama terzi paltonun adam olmayacağını yenisini almasının gerektiğini söyler. Akakiyeviç’in o kadar parası yoktur. 1 yıl boyunca neredeyse hiçbir şey yemeden ve evinden çıkmadan yapacağı tasarruf ile ancak yeni bir palto alabilecekti.

Fulya Pirim, bir alıntı ekledi.
17 Kas 13:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir Mayıs Gecesi Veya Suda Boğulan Kız
Sadece eski, tecrübeli bir kedi tecrübesiz bir farenin kuyruğunun etrafında dönmesine izin verir; ardındansa ona deliğinin yollarını nasıl kaybettireceğinin planını kurardı.

Bir Delinin Hatıra Defteri, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 25 - Antik)Bir Delinin Hatıra Defteri, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 25 - Antik)
Fulya Pirim, bir alıntı ekledi.
17 Kas 13:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Neva Bulvarı
İnsan o kadar şaşırtıcı bir varlık ki özelliklerini saymakla bitiremezsin, ne kadar izlersen her seferinde tasvir etmekle bitiremeyeceğin kadar yeni özelliklerini keşfedersin.

Bir Delinin Hatıra Defteri, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 64 - Antik)Bir Delinin Hatıra Defteri, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 64 - Antik)
Fulya Pirim, bir alıntı ekledi.
17 Kas 13:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Neva Bulvarı
Aptallık iyi bir kadın olmanın vazgeçilmez şartlarındandır. En azından karılarının aptallıklarına hayran olan bir sürü koca biliyorum, böyle aptallık onlara küçük kız saflığı katıyor. Güzellik gerçekten de mucizeler yaratmaya kadirdir. Bir güzelin manevi eksiklikleri, insanın ondan tiksinmesini gerektirirken aksine onu olağanüstü çekici yapıyor; ama bu aptallık bir kadında eksik olduğu zaman, insanların sevgisini değil, sadece saygısını kazanmak için erkekten yirmi kez daha çok uğraşması gerekir.

Bir Delinin Hatıra Defteri, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 68 - Antik)Bir Delinin Hatıra Defteri, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 68 - Antik)
Fulya Pirim, bir alıntı ekledi.
17 Kas 13:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ah, bu kadınlar ne hain yaratıklar! Hayatımda ilk defa kadının ne demek olduğunu anlıyorum. Bu zamana kadar kimse onun kime aşık olduğunu bilmiyordu: Ben açığa çıkardım bunu.Kadın şeytana aşıktır.

Bir Delinin Hatıra Defteri, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 93 - Antik)Bir Delinin Hatıra Defteri, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 93 - Antik)
Hilal, bir alıntı ekledi.
14 Kas 15:00 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ama ne dersiniz deyin bazı noktalar... Öyle ya hangi işin bie şaşırtıcı yönü yok! Gene de insan, biraz düşününce bu öyküde bir şeyler bulmuyor mu? Ne derlerse desinler, yeryüzünde bir türlü olaylar oluyor; binde bir, ama oluyor!..

Bir Delinin Hatıra Defteri, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 83)Bir Delinin Hatıra Defteri, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 83)
Hilal, bir alıntı ekledi.
14 Kas 14:55 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ne ince siyaseyçidir şu İngiliz ne kurnaz tilkidir! Dünya alem bilir ki İngiliz enfiye çekti mi Fransa hapşırır.

Bir Delinin Hatıra Defteri, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 45)Bir Delinin Hatıra Defteri, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 45)
Hilal, bir alıntı ekledi.
14 Kas 14:52 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ayın böylesine nazik ve kırılgan bir top olmasından dolayıdır ki insanlar ayda yaşayamıyorlar. Şuanda orda yalnızca burunlar yaşıyor. Bu yüzdendir ki baktığımız zaman burnumuzu göremiyoruz çünkü burunlarımız ayda bulunuyorlar.

Bir Delinin Hatıra Defteri, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 44)Bir Delinin Hatıra Defteri, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 44)
Hilal, bir alıntı ekledi.
14 Kas 14:49 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Daha önce anlayamıyordum, bir sis perdesi ardında gibiydi her şey. Bu da sanırım insanların beynin kafada olduğunu düşünmelerinden kaynaklanıyor. Kesinlikle doğru değil bu: Rüzgarla Hazar Denizi taraflarından gelir beyin.

Bir Delinin Hatıra Defteri, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 39)Bir Delinin Hatıra Defteri, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 39)
Tuba Paçacı, Bir Delinin Hatıra Defteri'yi inceledi.
14 Kas 00:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Youtube'da severek takip ettiğim "Anıl'ın Kaleminden" isimli kanalda, Gogol'un Burun hikayesinden bahsedilmişti. Zaten sürekli görüp merak ettiğimden arada başka kitaplar olsa da gidip almıştım.

Aslında karakter deli olduğu için işin içinde mantık aramamak gerekse de, mantığa dayanma içgüdüme çok yenik düşüp "ha!?" dediğim zamanlar oldu.

Okuduğum bir kaç kitapta, dereceli memurlar ve belli rütbeli kişilerin bu rütbeleri üzerinden yazılanları üzerine alındığına dair bir şeyler okudum, bu kitapda da vardı.

Üç öyküden oluşan kitapda ilk öykü Bir Delinin Hatıra Defteri'ydi, Aksenti İvanov'un, kalem açma işinden başlayarak kendini İspanya kralı 8. Ferdinand sanmasına kadar gidiyor, köpeklerin mektupları, bakış açısı her şeyiyle çok güzeldi.

Palto ve Burun hakkında o kadar iyi düşünemedim eğer üç öykü birbirine bağlı olsaydı muhtemelen onlar içinde harika derdim.
Anlatımda sevmediğim tek şey, öykünün sonunu getiremediği için anlatıcının biz bilemeyiz, ne olduğunu bilemeyiz tarzında cümlelerle öyküleri bitirmesiydi.

Palto, bir memurun, sıradan bir memurun artık yama bile işlemeyen paltosunun yüzünden yeni bir palto yaptırmak zorunda oluşu ve hayatında hiç bir emeli olmayan bu adamın paltoyu kendine hayat amacı edinişi ve bu palto yüzünden başına gelenler ile alakalı.

Burun ise bir sabah uyanıp, burnunun yerinde yeller estiğini gören, memuriyetini ve kadınlarla olan ilişkisini berbat edeceği düşüncesiyle yakasını sımsıkı kapayıp her yerde burnunu arayan, ilan veren, polise giden bir adam ve onun kilisede günah çıkarıp şehri dolaşan burnu ile alakalı. Bunlar kasaba efsaneleri gibi olan öyküler. Çabucak bitti, hakkında bir şeyler yazamamak için endişelenip çok şey yazdım.

Neyse neyse, kendinize iyi bakıın. '',

Bu da bahsettiğim çizim kanalı; https://www.youtube.com/...DRxw6cze98MY6lDlKW5A

#book #bookstagram #gogol #rusedebiyatı #varlık #birdelininhatıradefteri #palto #burun