• Arthur Schopenhauer'un, kitap okumayı hazır bilgiye ulaşmanın yolu olarak gördüğü için zararlı olarak tanımlaması aslında doğru bir ifade değil. Hatta schopenhauer'a göre önemli bir kitap iki kez okunmalıdır. çünkü bir kitabın iyice kavranabilmesi için sonunun bilinmesi gerekir ki, bu da ancak kitabı ikinci kez okuyunca mümkün kılınacaktır...
 • Neredeyse her Allah'ın günü üreticide yatıp kalktığımız günlerden bir gün, fabrikada bazı denemeler yapıyoruz yine. Yorgunluk, sinir, stres had safhada. Yüzlerde, bunlarla doğru orantılı olarak, asık. Bende beş karış suratımla üretimde dolaşırken, pres makinasının arka tarafında bulunan atıl tezgahın üzerinde 3 adet ansiklopedi gördüm. 2 tane Ana Britannica bir tane de Meydan Larousse, gazetelerin verdiklerinden... Önce yanlış görüyorum sandım. Sonra tezgahın başına gittim, üstleri başları etrafa uyum sağlamış halde ve eser miktarda yağ içinde bulunan ansiklopediler orada duruyorlardı,evet. Fırsatı kaçırmadım ve hemen pres ustasına seslendim:

  -Hayırdır Veysi usta bunlar nedir?

  -Ha onlar mı? Onlar benim büyük sözlükler. Geçen hafta bizim evin oradaki çöpün kenarında buldum. Birileri atmış, ben de aldım buraya getirdim. Her gün vardiya molalarında, öğle yemeklerinden sonra, açıp okuyorum biraz biraz. Bir görsen dünya bilgi dolu içi, bir sürü şey de öğrendim. Bu yaştan sonra bunun bağımlısı olduk iyi mi?

  (tarifsiz bir gülümseme ve ışıl ışıl gözlerle konuşmasına devam ediyor)

  Bizim okuma şansımız olmadı ki. Ortaokulu bitirmeden bir ustanın yanına verdiler bizi. Şimdi bizim çocuklar okusun istiyorum. Ama her gün başka şeyler öğreniyorlar, görüyorlar, gelip evde soruyolar, "bilmiyorum" demek çok ağrıma gidiyor. Belki bunları okursam onlara da bir faydam dokunur.

  Bazı insanlara babalık nasıl da yakışıyor değil mi? Veysi usta o gün bana da babalık etti bir anlamda. Okul okumadan da öğrenebildiği ve etrafına öğretebildiği şeyler var çünkü. Bazılarımızın parayla pulla, çok okumakla, çok bilmekle sahip olmaya çalıştıkları var, onun cümlelerinde...

  05.12.2015 - 22.10 DOLLS lakaplı ekşi sözlük yazarından