Ece bulut, Bir İdam Mahkumunun Son Günü'ü inceledi.
28 dk. · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Hellöw! Size bol iç karartıcı bir kitap yorumu ile geldim. Konusu; bir idam mahkumunun son altı haftasında gardiyanlardan istediği kağıt kalem ile duygularını anlatması ve bizim de bunları okumamız. Kitap, çok ağırdı. Okurken o yaşanılan duyguları o kadar iyi hissettim ki neredeyse kendimi idam mahkumu sanıyordum. Victor Hugo daha önce okumamıştım fakat bundan sonra severek okuyacağıma eminim. Fakat okumadan önce sizi uyarmalıyım ki ağır trajedi bir kitap. Okurken dayanıklı olmanız gerekir. O hislere kapılmamak elde değil. Ama kitabı, kurgusunu, dilini acayip sevdim. Kesinlikle trajedi seviyorsanız okumalısınız. Ama trajedi türüne alışkın değilseniz çok hoşlanmayabilirsiniz. Bir sonraki yorumda görüşünceye dek... Arrivederci!
5/5

Zeynep Yaren, Bir İdam Mahkumunun Son Günü'ü inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Yazar Victor Hugo’dan kült bir eser daha...
Kitapta adından da anlaşılacağı üzere bir idam mahkumunun yargılanmasından ve idama mahkum edilmesinden sonra yaşadıkları anlatılıyor.
Kitabın önsöz kısmında verilen ve o yıllarda epey yaygın olan idamla ilgili bilgiler haricinde gerçekten olayı içinde yaşamak istiyorsanız okuyun derim.

damla, bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan içinde bulunduğu koşullarda bazen bir zinciri bir saç teliyle koparabileceğini sanır.

Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo (Sayfa 54 - İş Bankası Kültür Yayınları)Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo (Sayfa 54 - İş Bankası Kültür Yayınları)
damla, bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oysa yüreğimde cenneti taşıyordum.

Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo (Sayfa 58 - İş Bankası Kültür Yayınları)Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo (Sayfa 58 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Zeynep Yaren, bir alıntı ekledi.
Dün 11:49 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Geleneklerin yozlaşmasını sanatın çöküşü izler.

Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo (İş Bankası Kültür Yayınları,Önsöz)Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo (İş Bankası Kültür Yayınları,Önsöz)
Zeynep Yaren, bir alıntı ekledi.
Dün 11:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İnsanların hepsi belirsiz bir süre için ertelenen ölüm cezasına mahkûmdurlar.

Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo (Sayfa 7 - İş Bankası Kültür Yayınları)Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo (Sayfa 7 - İş Bankası Kültür Yayınları)
damla, bir alıntı ekledi.
15 Mar 23:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Böylece ölümümden sonra üç kadın oğulsuz, kocasız, babasız kalacak. Farklı türden üç öksüz; yasa açısından üç dul. Haklı olarak cezalandırıldığımı kabul ediyorum. Peki bu masumların suçu ne? Ne önemi var! Onurları lekeleniyor, felakete sürükleniyorlar: Bunun adı adalet.

Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo (Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo (Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
damla, bir alıntı ekledi.
15 Mar 23:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yok ettikleri insanın bir zekâsı, hayata güvenen bir aklı,ölüme hazır olmayan bir ruhu olduğunu hiç düşünmemişler midir? Hayır. Bütün bunlarda üçgen bir bıçağın yukarıdan aşağıya inmesinden başka bir şey görmüyor,bir mahkûmun bu kararın öncesinde ve sonrasında bir hayat sürdüğünü kuşkusuz düşünmüyorlar.

Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo (Sayfa 11 - İş Bankası Kültür Yayınları)Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo (Sayfa 11 - İş Bankası Kültür Yayınları)