Mizgin, bir alıntı ekledi.
10 Mar 10:07

Necip'in Yalnızlığı
...
Necip:
-Bilakis zavallı erkekler, Suat Hanım; bir kadının ne olduğunu anlayanlar için asıl zavallı olan erkeklerdir. Kadın olmayınca bir erkek hayatının ne akim [kısır], ne yağmursuz, tesellisiz bir siyah çöl olduğunu bilseniz... Bir kadının bir erkek hayatına sade mevcudiyetiyle [varlığıyla] nasıl bir şiir-i taravet [tazelik şiiri] verdiğini, ruhu bertaraf etsek bile, yalnız vücut için de nasıl büyük bir hami [koruyucu] olduğunu bilseniz... Demin bana buradaki hayatınızdan bahsediyordunuz, siz her saati geçirmek için saadetler, eğlenceler buluşunuzu anlatırken ben yirmi dört saatlik hayatımın nasıl bir cehennem saati gibi nihayetsiz, sürüklenmez bir hayat olduğunu düşünüyordum. Sadece söyleyeyim ki ölecek derecede bunalıyorum.
...

Eylül, Mehmet Rauf (Sayfa 55 - Özgür Yayınları (9. Basım/Ağustos 2017))Eylül, Mehmet Rauf (Sayfa 55 - Özgür Yayınları (9. Basım/Ağustos 2017))
Özlem73, bir alıntı ekledi.
10 Mar 00:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her acı korkaktır. Ölüm arzusunun ruhumuza yerleşmesinden çok daha güçlü bir halde, tenimizi kavrayan yaşama isteğinin kuvveti karşısında, acı geriler.

Sahaf Mendel - Bir Kadının Yirmi Dört Saati, Stefan Zweig (Sayfa 155 - Yordam Kitap)Sahaf Mendel - Bir Kadının Yirmi Dört Saati, Stefan Zweig (Sayfa 155 - Yordam Kitap)
Özlem73, bir alıntı ekledi.
09 Mar 01:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitaplar, insanları ölümden sonra da birleştiren ve bizi, unutmaya, hayatın bu en büyük düşmanına karşı koruyan biricik araçtır.

Sahaf Mendel - Bir Kadının Yirmi Dört Saati, Stefan Zweig (Sayfa 44 - Yordam Kitap)Sahaf Mendel - Bir Kadının Yirmi Dört Saati, Stefan Zweig (Sayfa 44 - Yordam Kitap)
Hüseyin Sevim, Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat'ı inceledi.
 07 Mar 21:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kısacık kitaplara dünyaları sığdırmayı başarabilen bir yazar Stefan Zweig. "Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat"i o kadar sarsıcı bir biçimde anlatıyor ki, insana kitabı bitirmeden bırakmamak dışında başka bir seçenek bırakmıyor. İnsana ve insan psikolojisine dair etkileyici tespitleri var Zweig'in. Kitabın baş karakteri Mrs. C. geçmişinde yaşadığı bir olayı vicdan azabından ötürü hatırlamak bile istemezken kendisine hak vereceğini düşündüğü bir insanla karşılaşınca her şeyi eksiksiz bir şekilde anlatmaya başlar ilk defa. Her okuyucu farklı bir bakış açısıyla okuyup kitaptan farklı bir mesaj çıkarabilir elbette ve benim kitaptan sonra en çok düşündüğüm şey, bir insanın geçmişinden bağımsız yaşayamayacağı oldu. Geçmişinde vicdanını sorgulatacak bir "hata" yapmışsa eğer (hata değilse bile vicdan azabı çekmesi için kendisinin bunun hata olduğuna inanması yeterlidir), söz konusu hatasını kendisine hak verecek birine anlatarak içini boşaltır ve hayatına kaldığı yerden daha rahat bir şekilde devam eder. Kitabı bitirdikten sonra saygıyla öpüp alnıma koydum. Beni çok etkileyen her kitaba alışkanlıkla yaptığım gibi. Zweig'e sonsuz saygılarımla...

Ismaıl Sentürk, Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat'ı inceledi.
27 Şub 23:22 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Stefan zweig'ın okuduğum 3.kitabıydı. Okuyanlar bilir stefan'ın kitaplarının akıcılıkta üstüne yoktur. Bu kadar kısa tutulan fakat anlam açısından zengin bir kitabı okumanın tadı da başka tabi. Uzatmadan kitaba gelecek olursak...
24 yıl içinde saklamış olduğu hayatındaki bir 24 saati kendini anlayabileceği bir kişiye tereddütsüz anlatan bir kadının hikayesi. Yazar bir kadına ait duyguları çok net ve çok açık bir şekilde ortaya koyuyor.
***
Kitabı okumayıp incelemeye rastlayanlar soracaktır "bir kadın 24 saate aklından çıkmayacak ne sığdırabilir ki?" diye
Evet konu Aşk, pişmanlıklar ve öfke diye özetleyebiliriz. Buradan sonrası siz ve stefan'ın değerli sayfalarına bırakmak gerek diye düşünüyorum. Okuyun. Okutun...

Bir kadının ;merhametle başlayan, aşkla devam eden ve hüsranla son bulan yirmi dört saati.. Kadına dair iyi bir öyküleme .. Tutarsız duyguların yaşandığı bir güne sığabilecek bir pişmanlık itirafnamesi niteliğinde ..

Ebru KOÇ, Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat'ı inceledi.
 13 Şub 02:13 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Elinize aldığınızda bitmesi zor olmayacağına inanıyorum. Sürükleyici yani inkar edilemez. En azından benim için öyle. Kitaba genel hatlarda yoğunlaşınca..kadın günah çıkardı diyebiliyorum. Kendi yaşantısındaki 24 saati ve etkilerini anlattı. Ama kitabı elime aldığımda emin olduğum ve güvenimi sarsmayacak şey...yazarın psikolojik tahlilleri yansıtmasını çok iyi başaracağı. Kelimeleri kullanırken yaptığı ahenke hayran olmamak elde değil. Bilinmeyen bir kadının mektubu nu daha çok sevdiğim bir gerçek ama bunu da okumalısınız.. eminim kazanımlarınız olacaktır

Yener TAN, Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat'ı inceledi.
12 Şub 22:45 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Yazarın, Monte Carlo da bir pansiyonda, iki çocuklu bir kadının başka bir adamla kaçmasının ardından çıkan eleştirmeler dahilinde, İskoçyalı bayan C. nin 42. Yaş gününde, bir kumarbazla geçirdiği 24 saati yazara itiraf etmesi konu ediliyor kitapta. Stefan Zweig’in yine Harika bir kitabı.

Asena, Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat'ı inceledi.
 08 Şub 11:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı Tutku Yayınevinden "Bir Kadının Yirmi Dört Saati" çevirisiyle okudum. Zweıg'ın okuduğum ikinci kitabı ve tüm kitaplarını okumak istiyorum. Kitapta yazarlığından etkilendiğim iki unsur var: Betimlemeleri ve kitabında isim olmaması. Öyle bir betimleme yapıyor ki kadının yaşadığı duyguyu birebir yaşıyorsunuz. Birçoğumuz Bayan C.'nin durumuna düşüyoruz belki de. İnsanların baskısından, kınamasından sıkılıyoruz. Kaçıyoruz. Ve günlerce, aylarca belki de Bayan C. gibi 24 yıl içimizde tutuyoruz. Kendimize bir şeyleri itiraf edemiyoruz. Bir kadının acısı, çaresizliği ve yaşadığı akıl karışıklığı mükemmel verilmiş. Okumanızı tavsiye ederim. :)