• Sevgili 1000Kitap ailesi uzun bir aranın ardından kendi çapımda bir şeyler karalayarak karşınıza geldim. Eleştirilerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.Umarım beğersiniz,keyifle okumanız dileğiyle :)  Yirmi beşinde ölmek

  Hayal, Arapça kökünden gelen Xayâl "imgelem, zihinsel görüntü,gövdeden ayrılmış ruh"sözcüğünden alıntıdır.Ruh,dinlerin ve ruhçu felsefelerin insanın vücudunda bulunduğunu kabul ettikleri ,yaşamın özü saydıkları, canlılığı sağlayan, maddesel olmayan varlık, ölümsüz sayılan tözdür.Yaşamın özü olan bu ruh gövdeden ayrılınca beş harflik küçücük bir kelimeye sığınmış; aslında küçücük olan ama içine dünyayı sığdıracak kadar da büyük bir kelime; hayal...Öyle ki tarihte ne kadar yaşanmışlık varsa hepsi de hayallerin gücünden almış payını. Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u aldığını hayal etmese fethi gerçekleştirecek kudreti, Graham Allessandra'nın sesini duymayı hayal etmese telefonu, Galileo yıldızları yakından gördüğünü düşlemese teleskopu bulabilir miydi? Örnekler elbette çoğaltılabilir. Mesela sen gördüğün gömleğin kafanda kombinini yapmasaydın o gömleği, bu sosla ne güzel salata yapılır demeseydin o sosu, kahvenin yanında güzel gideceğini düşünmeseydin o çikolatayı almazdın. Elini tuttuğunu,yan yana gökyüzünü izlediğinizi hayal etmesen ona bu kadar bağlanır mıydın? Yolda, iki dağın arasından geçerken dinlediğini hayal etmeseydin o şarkı listesini hazırlar mıydın? Evet bu küçücük kelime, zihninde canlanan şey,senin dünyanı içine sığdırabilecek kadar da büyük.Çizdiğin resimden yazdığın şiire kadar dünyana ve dünyamıza aktardığın her şey hayal gücün...
  Fosil kayıtlarına göre anotomik olarak çağdaş insan tanımına uyan en eski fosiller yaklaşık 195.000bin yıl öncesine ait. bizim türümüzdeki insan (Homo Sapiens) yani modern insan ağırlıklı görüşe göre 50-60 bin yıl öncesinden beri var. İşte hayal etmenin tarihi de bu; insanoğlunun dünyaya gelişi. İlk tekerlek, ilk araba ,para, çivi yazısı ve daha nicesi hepsi de hayal gücünün ürünü.
  Elbette her hayal gerçek olmayacak, bazıları daha dışa aktaramadan toprağa gömülecek, bazıları başarılamadığı için sadece hayal olarak kalacak ve bazıları tarihin tozlu sayfalarında büyük harflerle yazılacak. Kırılanlar da olacak ama kırılır diye de hayal kurmaktan vazgeçilmeyecek... Bana kalırsa "ortalama bir insan yirmi beşinde ölüyor ama yetmiş beşinde toprağa gömülüyor"cümlesi de hayal kurmaktan vazgeçenler için söylenmiş.Vazgeçmeyin, gerçekleşmese bile hayal kurmaktan vazgeçmeyin.Genelde pahalı olan şeyler gözde olur ama unutulmaması gereken paha biçilmez olanın hayaller olduğudur. Hem uğruna savaşlar verilen, çoğu şeyden vazgeçilen,paha biçilemeyecek kadar değerli olan hem de oksijen gibi bedava olan tek şey hayaller değil midir? Kendini Pariste gezerken hayal ediyorsun,fotoğraf çektirirken beş kuruş dahi ödemiyorsun. Oysa Paris'e uçak bileti bakarken bile internet için para ödüyorsun. Albert Einstein mantık sizi A noktasından B noktasına götürür, hayal gücü ise her yere derken bunu kast etmiş olsa gerek. En yüksek dağın zirvesinde arkadaşlarla oturup kahve içiyorsun, buzullarda yaşıyorsun, uzaya seyahat ediyorsun. Mantık kuralları çerçevesinde imkansız öyle değil mi? Ama hayalde sınır ve imkansızlık yok, düşünebildiğin kadar özgürsün.Hayal kurmak bu kadar güzel ve bedava işte.
  Sizin içinizde size sizden daha yakın... Hayaller bazen gerçeklerden çok uzak bazen gerçeklere ölesiye yakın.Gerçeklerden uzak hayaller bu köhne dünyada birazda olsa acıyı hafifleten ,ölmüş ruhları dirilten nadir güzelliklerden.Gerçeklere ölesiye yakın olanlar ise çalışma isteği, hayata tutunma gücü,azim ve başarı getiren;bir gün gerçekleştirebileceğinize inandıklarınız.
  Bu dünyanın güzelliklere ihtiyacı var, yani hayallere.Göğe bakmak,kedi beslemek,birilerinin hayatını güzelleştirmek, uçan kuşun sırtında dünyaları dolaşmak varken yirmi beşinizde ölmeyin; yaşamak delicesine güzelken. Unutmamak gerekir ki insan ruhu felç olmaz,ölmez, nefes aldığınız sürecece hayal kurabilirsiniz. Belki de sıradaki hayalin sizin nefesinize ihtiyacı vardır.
 • Kapaklarında kedi ve köpek olan bir sayı. Tam da hayvanlara yapılan eziyetleri iyice ayyuka çıkmasının ardından güzel bir mesaj vererek başlamış dergi. İlk 15 sayfa hayvanlarla ilgili olarak devam ediyor. Yazarların hayvan sevgisi üzerine sözlerle... Hayvanlarla ilgili kitaplar falan. İlber Ortaylı'nın yazısı süperdi. Murat Uyurkulak'ın Göztepe'de Bir Mektup hikayesi duygulandırıcı. Madımak tabiki bahsedilmiş Nebil Özgentürk ve İsmail Saymaz ile. Cioran bölümü çok etkileyiciydi; hemen bir kitabını okumak için işaretledim. Mehmet Güreli'nin bölümü de okunmaya değer. Çeşitli reklamlar ve kitap tanıtımlarıyla süslenmiş. Not defteri, ayraç ve köpeğin meleğe dönüşen kartpostal hediyeleriyle güzel bir sayı. 16 da 16 yaptım. Tavsiye edebileceğim bir dergidir.
 • *Yazarın okuduğum ilk kitabıdır.

  *Önsözde bahsettiği gibi, akademik bir kitap olmasındansa daha basit bir dil kullanarak günümüz Rusya'sını inceliyor. Tarihsel açıdan edindiği devlet politikaları, temel sorunları, insanlarının genel yapısı, mimarisi vb. birçok özelliğine dikkat çekiyor ve uzun süredir Rusya'ya gidip gelmiş olması sebebiyle de bir miktar savunma halinde.

  *Kitabın ilk bölümleri bir gezi yazısı havası yaratırken, orta bölümler daha çok iktisat ve enerji politikalarına, son bölüm ise güncel politik hareketlerine(Ukrayna, Gürcistan, Suriye gibi) yer veriyor.

  *Kitabın anlatımı, benzerlerinin aksine, çok akıcı ve hiç sıkmıyor.

  *Eleştiri olarak söyleyebileceğim bir konu; Kitabın önsözünden önce iki yazarın kitap hakkındaki kısa yazıları verilmiş. Bunlardan birinin(Soner Polat) kitabını daha önce okumuştum. Fikir babalarının kitaplarını da okuduğum Avrasyacı yaklaşımını yetersiz bulduğum bu yazarın yazısıyla daha kitaba başlamadan karşılaştığım için istemsiz bir ön yargı oluşturdu. Bu yazılar kitabın sonunda veya arka kapakta(kısaltılarak) verilebilirdi. Kitabın kendisi bu ön yargımı seyreltti fakat yine de yazara ve yayıncıya önerim bunu yapmamasıdır. Zaten Kırmızı Kedi Yayınevi, takip edenleri için ciddi, değerli bir yayınevidir. Kitabın satması-okunması için bu kitabı basıyor olması yeterli bir güvencedir.
 • Üniversiteye başladığım yıl almıştım kitabı. Senelerce kütüphanemde durdu. Renkli-resimli ve kronolojik olduğu için Kpss'ye çalışırken okumak istedim. Bu bahaneyle okudum, yoksa daha senelerce dururdu. Ben gazetecinin, gazetecilik; tarihcinin; tarihçilik; hayvancilik ile uğraşanın hayvancilik yapmasi gerektiğini düşünüyorum. Mesela ben tarihçi olarak süt sagmaya kalkarsam elime yüzüme bulaştirir; sagilmiş sütü de mundar ederim. E kalkip gazeteci de tarihçilik yapmaya kalkinca eline yüzüne bulaştırıyor. Ortaya tarihi bir makale değil yazanın görüslerini pompaladigi bir köşe yazisi meydana geliyor.

  "Ruslar çeşmede donanmamizi yakti tüüü Allah belalarini versin" tarzi kalemlerden hoşlanmam.
  Tüm gönlümle şunu söyleyebilirim ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan her zaman onur duyarım. Ve Türkiye Cumhuriyetini Osmanlinin devami olarak görmekteyim. 2. Mahmut dişinda da hiç bir problemim olan Osmanli padişahi, damat ferit dişinda da şahsi bir problemimin olduğu devlet adami da yok. Hatta 5.Mehmet Reşat'a çok üzülürüm ve yeryüzünde konumunda olmak istemediğim tek insan odur. Vallahi Vahdettini de severim. Amaaa yook Bu kitabin yazarina göre hepsini ayni anda sevemem ve benimseyemem. Tarafimi seçip tartışmaya dahil olmaliyim... Bunun gibi adamlarin Cumhuriyet ile ne karin agrisi varsa sancidan çatlasin, patlasın....
  O kadar burnu büyük ve egoist ki iste bildiklerimi mayin tarlasinda yürümek adina da olsa yazicam ben her seyi biliyorum çok entellektüelim tavirlari rezalet. Şunu söyleyeyim bu kitapta yazanlarin hepsi vikipediada padisah potreleride google görselde var!!! Ne kattin sen şimdi bu kitaba....
  Bilmediğin bi sey üstüne illa konusmak gerekmiyor... bilmiyosan bilmiyosundur.

  Kendi kenisiyle çelişen o kadar cümlesi var ki...
  Mesela hürrem sultanin ne kadar iyi oldugu. Bi süru ham ve hamam tarzi insanlarin yararlanmasi için yaptirdiklarindan bahsediyor. Bu bir iyilik kıstasi midir? Bence hayir.... haftanin 5 günu insanlara hayati dar etsem, sokaktan gecen kedi köpeği tekmelesem, yaşli teyzeleri yolun karşisina geçirmek icin koluna girsem yol ortasinda biraksam ama haftasonu gitsem huzur evinde vakit geçirsem bu beni iyi bir insan yapar mi yapmaz...
  Fatih döneminden kardes katlini devletin bekaasi icin öven Yavuz beyin kalbi hürrem sultan ve sari selime konu gelince merhamet meleği kesildi. Yok efendim hurrem selimi çok seviyomuş. Oğlunun ölmemesi için onun padişah olmasi için çalismiş.. Devletin bekaasini düsunmüs... E Mahidevran da mustafayi seviyodu. O tahta da en çok o yakisırdi Selim'in cani candi da mahidevranin oglu mustafanin cani patlican miydi? Çok düşünüyoduysa devletin bekaasini çekileydi bi kenara . Şartlarin Sari selimden sonra değişmeye basladigini hepimiz biliyoruz.
  Ayrica Vahdettin'in halife kimliğini kullanmadigini, buna tenezzül etmediğini yoksa tüm müslümanların ayaklanip genç cumhuriyetin başinin derde gireceğini söylemis Yavuz bey...
  E kullanaydi Yavuz bey....
  Mehmet Reşad halifeliği kullanip cihadi ekber ilan etti de noldu. Hint müslümanları ingilizlerin yaninda agzimizdan girdi, Araplar yemende ingilizlerle birlikte burnumuzdan çikmadi mi??? Demek ki halifeyi pek umursamadiklari gibi halifenin de kuyusunu kazanlarla çalışmişlar.
  Üniversite sınavına girecek arkadaşlara nacizane kamu spotumdur. Tarih ve siyaset bölümünü seçmeyin... bu üllkede herkes bu iki dal hakkinda her halti biliyor...
 • Kesinlikle Spoiler Içerir .....

  Köpek Kalbi ...Yazarın köpek üzerinden zekice kurguladigi siyasi bir hiciv kitabı ...Okurken kimi zaman güldüren,kimi zaman huzunlendiren dönemi açıkça eleştiren ,yasaklı bir kitap .Eser 1925 yılında yazılsa da 1987 yılına kadar Sovyetler Birliği’nde basılmamıştır.
  Kitabı okuduktan sonra dönemi tekrar araştırma gereği hissettim.

  Okuduğum kitapta köpeğin ismi "Topak" olarak çıkıyor karşımıza ...Yiyecek bulmak için çöpleri karistirdigi bir esnada ,bakanlikta çalışan ascinin üzerine kızgın yağ dokmesiyle derisi yüzülmüş,aç,soğuktan titremis ama umudunu kaybetmemiş bir haldedir .Alintida da belirttiğim gibi Umutsuzlugun bagislanmaz gunahkarlik olduğu düşüncesinde ,o durumda bile fakirin ekmeği umuda tutunup beklemekte ...

  "Vhouououuuu... Bu dünyada başka işimiz ne ki? Ama ölmek için de çok gencim. Umutsuzluk ise bağışlanmaz bir günahkârlıktır. Geriye yapacak tek şey kalıyor, ellerini yalamak."

  Sırf ekmek peşinde koştuğu için köpeğin dilinden ; köpek olmanın alın yazısı olduğunu , çok kötü muamelelere maruz kalindigini ,insanların acimasizligini,sarfettikleri küfürleri isitince huzunleniyorsunuz ...

  “Şimdiye kadar siz, hiç böğrünüze tekme, ya da kaburgalarınıza, tuğla yediniz mi? Bana hiç sormayın! Zaten ben bunu alın yazım olarak görüyorum. Bakmayın böyle ağladığıma, acıdan ve soğuktan..."

  Daha sonra sık giyinimli Doktor'un köpeğe yaklaşmasıyla,sosisi uzatmasiyla bir anda herşeyin değiştiğini dusunecektir Topak .Doktorun sıcak muamelesiyle şaşkına dönecek olan Topak ,minnettarlik hissiyle başına geleceklerden habersiz;

  "dünyanın öbür ucuna bile gelirim ardınızdan. Beni çizmelerinizin o sivri burunlarıyla tekmeleşeniz de sesimi çıkarmam."diyecektir .

  Köpek Carlik Rusya'sindaki işçi sınıfını temsil eder .Doktor ilk karşılaşmasında "boğazında kayısı yok,cok iyi ,sahipsiz " gibi ifadelerle adeta işlenmemiş bir maden bulmuscasina sevinir .Doktorun İlk önceleri görevi yaşlıları genclestirmek olsa da ,köpekle farklı bir deneyde bulunacaktir.

  Doktor Filip Filippovic önce Topak ' i tedavi eder .Yaralarinin iyileşmesini ve besili olmasını sağlar .Topak günden güne kilo almaya başlar .Öyle ki sokakta 45 günde yediği yemeği ,doktorun yanında bir haftada yiyebilecektir .

  Yemek yeme sırasında doktorun masadaki zile basıp ,yardımcısının servisi getirmesiyle köpekte iştah uyandırması "Pavlov'un Şartlı Refleks" deneyini çağrıştırdi zihnimde..Yine aynı şekilde ilk başlarda sinirli olan,hatta yardımcısını ısıran Topak'i sosisle,tatli muameleyle kosullandirdigini görüyoruz.

  "Aklen, bu kadar geri kalmış yaratıkları, kuvvete baş vurarak ele geçiremezsin. Oysa kimi kişiler terörle her şeyin yapılabileceği inancındadır... Hayır, hayır: Terör hiç bir zaman bir çözüm yolu değildir, ister beyaz olsun, ister kırmızı... isterse de kahverengi. Terör algılama yeteneği tümüyle uyuşturur. Zina, bu obur hayvan için kırk kapiklik Cracovie sosisi aldım, bir ara karnım doyuruver."

  Yazar bazen de doktor üzerinden rejimi sert bir şekilde eleştiriyor.Yemek yerken Bolsevizm'den bahsetmenin hazimsizliga sebep olduğunu,yemeklerden önce asla Rus gazetesi okunmamasi gerektiğini (ki başka seçenek yok zaten :) ),Rus gazetesi "Pravda" okumayan hastalarinin iyilestigini gozlemliyor yaptığı deneyle...

  Doktor Filip Filippovic arkadaşı Bormental ile saatler süren zorlu bir ameliyatla barda çalışan,hırsızlık suçundan surekli mahkumiyet yemiş ölü bir işçinin hipofiz ve testislerini Topak'a aktarirlar .Bu kanli ameliyat adeta Sosyal Devrim'in dayattigi formatta yeni bir insanın oluşum sürecini temsil ediyor .Bu ameliyat sonucunda köpek insana dönüşmüştür .Onun gibi konuşan,yiyen,giyinebilen ...

  Ancak daha sonra ismini yerel yönetimin tavsiyesiyle Poligraf Poligrafovic olarak değiştiren Topak surekli kufretmekte ,doktorla surekli tartismakta,para çalmakta,içki icmekte ,kadınlara sarkıntılık etmektedir .Bundan dolayı doktor,arkadaşı ,yardımcısı vs. çileden çıkmıştır .

  Doktor köpeğe hipofiz bezi yerlestirnenin onun kopeksi aliskanliklarindan kurtulmadiginin ,adeta vahsilestigini belirterek "insanlığın gelişmesinde rol oynayan en önemli etkenin yine insanların kendileri "olduğunun altını çizer.

  Poligraf Poligrafovic Topak 'in derdi surekli kedi peşinde koşturmak.Onlarla boğusmak...En büyük zevki onları öldürmek.Normalde bu donusumle çok daha iyi bir varlık haline gelmesi beklenen köpek ,donusumle daha önce sokakta isittigi küfürleri başkalarına sarfetmekte,kendisine vurulan tekmelerin aynısını başkalarını vurup ,öldürerek kendi sınıfını yok etmeye,zulmetmeye çalışan bir yaratık haline gelecektir .

  "Öldürdüğünüz kedileri ne yapıyorsunuz?
  — Derilerini alıyoruz. İşçiler için palto yapacağız. Bu olaydan sonra evi sessizlik kapladı. İki gün sürdü bu sessizlik."

  "Nasıl kokuyorum... İş kokuyorum... Dün bütün gün kedi boğazladık ."

  Schwonder, yaşam alanlarını tanzim eden kişi olarak doktora düşen oda sayısını surekli eleştirirken bu noktada Topak 'i kullanıp ona yerel yönetimde iş bulma,kimlik çıkartma ,oda verme gibi hususlarda doktora karşı kullanacaktir.Ayrıca ona rejimi destekleyici kitaplar verecektir .

  Yazar ; Doktor tarafından kufretmemesi,kravat takmasi,peçete takması,"Bay" ile hitap etmesi gerektigiyle ilgili surekli uyarilan Topak ;

  — Sizde her şey otomatik, planlı: Yok peçete şuraya, kravat oraya... Af edersiniz lütfen, mersi... Bu hayat değil. Gerçek yaşam bambaşka bir şey. Bütün bu şeyler eziyet çekmek için yaratılmış. Sanki çarlık zamanındayız.

  Yine kapının önüne konulan ayakkabıların,merdivendeki halilarin surekli çalınmasının carlik dönemi ile Sovyet rejimi kiyaslayarak elestirmis.Hatta daha da kötüye gittiğinin altını cizmistir.

  Yazarın yine doktorun arkadaşının tiyatroya gitme isteğine karşı Topak ;

  "Oraya sadece aptallar gider... hep konuşma, başka şey yok. Bu... bir... karşı devrimciliktir." diyerek eleştirir.

  Velhasıl Efendim ;insan acı ve yoksulluk içerisinde kıvranırken ;sosyal rejime hazırlıklı olmadan yakalanan yeni bir insan tipi sistem sever, aynı zulmü hemcinslerine de daha acımasızca uygulayabilen bir varlık haline gelecektir.Kimliğini ;kendisi yer edinmek için aynı sınıftan başkalarını dünyadan yok etmekte ,elestirdigi sistemi kendisi daha acımasızca uygular hale gelmekte kullanabiliyor .Başkaları için de yaşanmaz hale getiriyor ...

  Keyifli okumalar ...
 • Bir yazarın edebi gücünün bir mezar taşı yazısı yazabiImesiyIe öIçüIebiIeceğini söyIüyorIar. Ben derim ki: ‘‘Bir kedi yavrusuna isim verebiIiyor mu? ” demiş Samuel Butler. Siz müstakbel kedinize ne ad verirdiniz ?