Burak, bir alıntı ekledi.
4 saat önce

Dünya sahtekarlarla doludur azizim; insanlar samimi değildir, herkes birbirini kırar, incitir. Bizim o koca koca kitapları devirmemiz, iki satır samimiyet bulabilmek içindir…

Bir Kitap Bir Balta, Ömer Faruk DönmezBir Kitap Bir Balta, Ömer Faruk Dönmez
Habibe, İçimizdeki Şeytan'ı inceledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Uzun zamandır aklımda olan bu kitabı elime alırken hep okuduğum bir cümle aklıma geldi “ Kürk Mantolu Madonna’dan bile daha muazzam bir eser.” Bu fikir üzerine merakım giderek arttı ve sonunda popüler kültür demeden okumaya başladım. Lakin kitabın ilk başları hariç inanılmaz bir iç sıkıntısı beni sardı. Çünkü aynıydı. Madonna ile aynı minvalde fakat onun kadar sarsmayan bir kitaptı. Oysa bir türün ilk okunan kitabı her zaman dalgasız denize inen balta etkisi yapardı insanın ruhunda. Kafka’nın dediği gibi. Belki biraz da bundan hayalimdekini hayatımda bulamadım.

Kitabın edebi ve dil bilgisi özelliklerine bakacak olursak bazı yerlerde durağan, bazı yerlerde su gibi akan ama genel manada insanı meraka sürüklemeyen bir kitap olduğu söylenebilir. Karakterimiz dünyaya alışamayan ve her geçen an bir yaprak gibi oradan oraya savrulan fakat en sonunda bir kadında durulan yada durulmak isteyen bir adam; Ömer. Ama belirttiğim gibi o durulmak isterken etrafındakileri de sürükleyip götürüyor ve yeni bir hayatın inşasına cesaret bulamıyor içinde. Biz de onun rüzgara kapılışını üzülerek seyrediyoruz Macide ile birlikte.

Kürk Mantolu Madonna gibi içimi hala acıtan ve sonra iyileştiren, hala okuduğum bir kitaptan sonra sevemediğimi itiraf etmeliyim.

Mustafa Sarı, Böyle Buyurdu Zerdüşt'ü inceledi.
14 Mar 22:10 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Nietzsche'nin son dönem eserlerindenmiş kitap ve benim bu kitap hakkında sadece şunu demek geliyor içimden: Eğer yeni bir din ortaya çıkacak olsaydı kaynağı bu kitap,peygamberi Zerdüşt,temel öğretisi de şöyle olurdu muhtemelen: Devletten,atalarınızdan,dinden,toplumdan,kendini bilge diye adlandıranlardan geriye kalan ne varsa yok edin. İyi ve kötü size öğretilmesin,siz oluşturun kendi iyinizi ve kendi kötünüzü.
Ne sert,ne acımasızca bir dil! Toplumun değerlerine paralel değerlerle donanmışsanız kemerlerinizi bağlamalısınız,aşırı değer yıkıcı bu yolculukta sarsılacaksınız çünkü ama sonunda göreceksiniz ki onu güzel yapan sarsıcılığıymış. Ne demiş yazar: "Kitap içinizdeki donmuş değerleri parçalayarak bir balta olmalıdır"

''Bir kitap ancak, kafatasımıza inip bizi uyaran bir yumruk, içimizdeki camdan denizi parçalayan bir balta ise önem taşır.''

[Kafka'dan dostu Oscar Pollak'a, 27 Ocak 1904]

Franz Kafka - Boyun Eğmeyen Hayalperest, Michael Löwy (Sayfa 16)Franz Kafka - Boyun Eğmeyen Hayalperest, Michael Löwy (Sayfa 16)
Zehra Fişne, bir alıntı ekledi.
 12 Mar 20:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ortaya Karışık
Hadi bakalım, ayıkla bilincin taşını...

Bir Kitap Bir Balta, Ömer Faruk Dönmez (Sayfa 154)Bir Kitap Bir Balta, Ömer Faruk Dönmez (Sayfa 154)
Zehra Fişne, bir alıntı ekledi.
12 Mar 20:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sorular
bana söyle / yüz seksen derecedir diyorlar bir üçgenin iç açılarının toplamına / ama / kaç derecedir acaba / bir insanın iç acıları toplamı / hiç hesaplayan var mı bunu

Bir Kitap Bir Balta, Ömer Faruk Dönmez (Sayfa 107)Bir Kitap Bir Balta, Ömer Faruk Dönmez (Sayfa 107)
Zehra Fişne, bir alıntı ekledi.
12 Mar 19:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sorular
kurtulmak mümkün müdür bu şizofren çağın nosyonlarından / halüsinasyonlarından / depresyonlardından

Bir Kitap Bir Balta, Ömer Faruk Dönmez (Sayfa 106)Bir Kitap Bir Balta, Ömer Faruk Dönmez (Sayfa 106)
Zehra Fişne, bir alıntı ekledi.
12 Mar 19:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sorular
bana söyle / nedir / ellerimde biriken hüznü silkelemenin yöntemi

Bir Kitap Bir Balta, Ömer Faruk Dönmez (Sayfa 105)Bir Kitap Bir Balta, Ömer Faruk Dönmez (Sayfa 105)