• Tolstoy, Dostoyevski Hugo vs gibi büyük yazarların sayfasına girdiğimde neden en gereksiz en boş en beyinsizce yazılmış incelemeler en çok beğenilen oluyor? Adam Tolstoy niçin okumalıyız diye yazı yazmış ve devamında;
  "Zamanında çok yakışıklı bir topçu subayı olduğu için mi?
  Üşenmemiş 1800 sayfalık kitap yazmış diye mi?
  En bilinen iki Rus yazardan ismi daha kısa olanı diye mi?
  Hristiyanlığı yerin dibine sokarken Müslümanlığı yücelttiği ve o kadar iyi gizlendiği için Rusya'da halen bulunamayan Hz. Muhammed kitabını yazdı diye mi?" böyle yazmış.. afedersiniz hayatımda böyle son derece idiot bir inceleme okumadım. Bir kere bilgi yanlışlıkları (hristiyanligi yerin dibine sokup islami yuceltme/yok öyle bir şey) gereksiz yorumlar ( yakışıklı topcu subayi, en bilinen rus yazarların ismi kısa olanı) vs vs bu kadar çocukça bir dille ve aptalca bir yazı nasıl Tolstoy başlığında en beğenilen inceleme olur? Bu incelemeyi beğenen herkesin zeka seviyesine 100 iq nün altı rahat diyebilirsiniz üşenmeyin sevgili dostlarım.
 • "Depremde nerede durmalı ?

  Adım Doug Copp. Dünyanın en tecrübeli kurtarma birimi Amerikan Uluslar arası Kurtarma Ekibinin Kurtarma şefi ve afet olayları müdürüyüm. Bu makaledeki bilgiler bir deprem anında hayat kurtaracaktır.

  875 yıkılmış binaya sürünerek girdim, 60 ülkeden kurtarma ekipleriyle çalıştım, birçok ülkede kurtarma ekipleri oluşturdum, ve çok sayıda ülkede birçok kurtarma ekibinin üyesiyim. 2 Yıl boyunca birleşmiş milletler felaket 'azaltma' uzmanıydım. 1985'ten beri aynı anda gerçekleşenler hariç dünyadaki bütün büyük felaketlerde çalıştım.

  1996'da benim hayatta kalma metodumun geçerliliğini ortaya koyan bir film yaptık. Türk hükümeti, İstanbul belediyesi, İstanbul Üniversitesi, Case yapımcılık, ve ARTI bu pratik ve bilimsel testin filme alınmasında işbirliği yaptılar.

  İçinde 20 maket (mannequis) olan bir okulu ve evi yıktık. On maket 'çömel ve korun' metodunu uygularken, 10 maket 'hayat üçgeni' metodumu uyguladı. Tasarlanmış yıkımdan sonra görüntüleri filme almak ve sonuçları belgelemek için enkazı geçip binaya girdik. Bina yıkımlarında oluşabilecek şartlar dahilinde direk olarak gözlemlenebilen ve bilimsel şartlar altında hayatta kalma tekniklerimi uyguladığım film 'çömelip korunan/saklanan' kişiler için hayatta kalma şansının sıfır olduğunu ortaya koydu.

  Hayat üçgeni metodumu kullananlar için hayatta kalabilme şansı yaklaşık olarak % 100 oldu. Bu film Türkiye'de ve Avrupa'nın geri kalan kısmında milyonlarca izleyici tarafından izlendi. Bu film ABD, Kanada ve Güney Amerika'da RealTV programında izlendi.

  Enkazına girdiğim ilk bina 1985 Mexico City depreminde bir okuldu. Bütün çocuklar sıralarının altındaydı. Her bir çocuk kemiklerinin kalınlığına kadar ezilmişlerdi. Sıralarının yanındaki koridorlara uzanmış olsalardı hayatta kalmış olabilirlerdi. Bu 'ayıptı, gereksizdi' ve çocukların neden koridorlarda (sıraların arasında) olmadığını merak ettim. O an, çocuklara bir şeyin/eşyanın altına saklanmalarının söylendiğini bilmiyordum.

  Basitçe ifade edilirse, binalar yıkılırken, objelerin üzerine düşen tavan ağırlığı veya içerideki mobilyalar bu nesnelere çarparken yanlarında bir yer, boşluk bırakırlar. Bu boşluk benim 'hayat üçgeni' dediğim alandır. Nesne ne kadar büyük ve ne kadar dayanıklı olursa daha az ezilecektir.

  Nesneler ne kadar az ezilirse boşluk ve bu boşluğu kullanan kişinin yaralanmama olasılığı o kadar artar. Bir dahaki sefere televizyonda yıkılan bina izlerken gördüğün üçgenleri say. Heryerdeler.

  Yıkılan bir binada göreceğiniz en yaygın biçimdir.

  Deprem anında hayatta kalma, ailelerine bakma ve başkalarını kurtarma hakkında 750 bin nüfuslu Trujillo kentinin İtfaiye bölümünü eğittim. Trujillo İtfaiye Departmanının kurtarma şefi Üniversitede profesördür. Bana her yerde eşlik etti. Kişisel ifadeleridir:

  'Adım Roberto Rosales. Trujillo kurtarma ekibi şefiyim. 11 yaşındayken çöken bir binada mahsur kaldım. Mahsur kalışım 1972 yılında 70.000 kişini öldüğü depremde oldu. Erkek Kardeşimin motosikletinin yanında oluşan 'hayat üçgeni' içinde hayatta kaldım.
  Yataklarının veya sıraların, masaların altına giren arkadaşlarım ezilerek öldüler (isim, adres vb detayları anlatıyor). Ben hayat üçgeninin yaşayan örneğiyim. Ölen arkadaşlarım 'çömel ve korun' örnekleridir.

  DOUG COPP'UN ÖNERİLERİ ;

  1) 'Binalar çökerken basitçe 'çömelen ve korunan' kişiler istisnasız her defasında ezilerek ölüyorlar. Masa, araba gibi nesnelerin altına giren kişiler her zaman ezilirler.

  2) Kediler, köpekler ve bebekler'in hepsi doğal bir şekilde dizlerini ana rahmindeki gibi karınlarına doğru çekerek kıvrılırlar. Deprem anında sizde bu şekilde kıvrılmalısınız. Bu doğal bir güvenlik ve hayatta kalma içgüdüsüdür. Daha küçük bir boşlukta hayatta kalabilirsiniz. Hafifçe ezilecek ama yanında boşluk yaratacak bir kanepe, geniş büyük bir eşyanın yanında durun.

  3) Ahşap evler deprem anındaki en güvenliyapılardır. Sebebi basittir; ahşap esnektir ve depremin zorlamasıyla hareket eder. Eğer ahşap bina çökerse geniş yaşam boşlukları oluşur. Ayrıca, ahşap binalar daha az yoğunlukta yıkılış ağırlığına sahiptir. Tuğla binalar ayrı tuğla parçalarına ayrılacaklardır. Tuğlalar bir çok yaralanmalara sebep olacaktır, ama (beton) bloklardan daha az ezilmiş vücutlar yaratırlar.

  4) Eğer gece yataktayken deprem olursa, basitçe yuvarlanarak yataktan düşün. Yatağın çevresinde güvenli bir boşluk oluşacaktır. Oteller müşterilerine deprem anında yatakların yanında yere uzanmalarını salık veren bir uyarı notunu odalarda her kapının arkasına asarlarsa depremlerde çok büyük hayatta kalma oranlarını sağlayabilirler.

  5) Televizyon izlerken deprem olursa ve kolayca kapıdan veya pencereden dışarı kaçmak mümkün değilse, kanepe veya büyük bir koltuğun/sandalyenin yanında cenin pozisyonunda kıvrılarak yere uzanın..

  6) Bina çökerken Kapı kirişlerinin altına geçen herkes ölür...Nasıl mı? Eğer kapı kirişlerinin altına geçerseniz ve kapı kirişi öne veya arkaya doğru düşürse inen tavanın altında ezilirsiniz. Eğer kapı kirişi yana doğru yıkılırsa ikiye bölünürsünüz. Her iki durumda da ölürsünüz!

  7) Hiçbir zaman merdivenlere gitmeyin/yönelmeyin. Merdivenler (ana binadan) farklı bir 'frekans aralığına' sahiptir; ana binadan bağımsız/ayrı olarak sarsılırlar. Merdivenler ve binanın geri kalanı devamlı olarak birbirlerine çarparlar, ta ki merdivenlerin yıkılışı gerçekleşene kadar.
  Merdivenlere ulaşan insanlar basamaklar yüzünden yaralanırlar. Korkunç şekilde sakatlanırlar. Bina yıkılmasa dahi, merdivenlerden uzak durun. Merdivenler binanın hasar görmesi en muhtemel kısmıdır.
  Depremde yıkılmamış olsa dahi, merdivenler bağırarak kaçmaya çalışan insanların aşırı yüklenmesi ile çökebilir. Merdivenler binanın geri kalan kısmı zarar görmemiş olsa dahi her zaman güvenlik açısından kontrolden geçirilmelidir.

  8) Binanın dış duvarlarına yakın yerlerde durun, mümkünse dışına çıkın. Binanın iç kısımlarındansa dış kısımlarına yakın yerlerde olmak çok daha iyidir. Binanın dış çevresinden ne kadar içeride olursanız, çıkış yolunuzun kapanma ihtimali o kadar artacaktır.

  9) Aynen Nimitz yolundaki katlar arasındaki (yıkılan) blokların meydana getirdiği gibi, deprem anında üst yolun yıkılmasıyla ezilen araçların içinde bulunan insanlar ezilirler. San Francisco depreminin kurbanlarının hepsi araçlarının içindeydiler. Hepsi öldü.

  Araçlarının dışına çıkıp,aracın yanına uzanıp veya oturarak kolaylıkla hayatta kalabilirlerdi. Ölen herkes eğer araçlarından çıkıp, araçlarının yanına oturabilseler veya uzanabilselerdi yaşıyor olabilirdi. Ezilen bütün araçların yanında-kolonların direkt olarak üzerine düştüğü araçlar hariç- 3 feet yükseklikte boşluklar oluşmuştu.

  10) Enkaz halindeki gazete ofislerini ve çok miktarda kağıdın olduğu ofisleri dolaşırken kağıdın sıkışmadığını/ezilmediğini
  keşfettim. Kağıt yığınlarının/kümelerinin etrafında geniş boşluklar bulunur/oluşur.

  Bu mesajı mümkün olduğu kadar çok kişiye iletmeniz önemle rica olunur..."
 • Sarılmak iyi geliyor olmalı ama hiç yürekten sarıldık mı? İki ama bir olarak ..İşte bunlar hep hasretti. Yine acıttı.
 • 198 syf.
  ·10/10·
  Sahabe… Arkadaş, dost, kardeş, yoldaş, gönüldaş, çiledaş, devrimdaş. Hem de, dünyanın en gelmiş geçmiş en mükemmel insanı olan Hz.Muhammed (sav) ile arkadaş, dost, kardeş…

  Kişi sevdiğine benzer. Öyle ki, hal, hareket ve davranışları benzediği gibi zamanla iç alemi ve duruşu da sevdiği kişiye benzer. Sevginin gücü ve niteliği örnekliği ve yaşanmışlığı ile kıyaslanır genel olarak. Efendimiz Hz.Muhammed’i (sav) sevmek konusunda ise, en güzel örneklik ve yaşanmışlık, O’nun güzide arkadaşları ile tarihe nakşolmuştur.

  Sevmek, sevgilinin kendisi olabilmektir… Sevmek, sevgilinin istediklerini yapmak, istemediklerinden sakınmaktır. Sevmek, sevgiliyi anlamak, anmak ve hayatının merkezine koymaktır. Sevmek, sevgilinin derdini dert edinmek, yolunu yol edinmek, davasını dava edinmektir. Sevmek, sevgili sebepli gelecek sıkıntıları kabul etmektir.
  Eğer, sevilen, bir de Allah’ın seçilmiş kulu, tevhid öğretmeni, Hz. Muhammed (sav) ise…

  Sahabe-i Güzin efendilerimiz, efendimiz Hz.Muhammed’i (sav) canlarından ve mallarından, evlatlarından ve aile efradından aziz bilip, nefislerinden dahi daha ziyade sevmişlerdir. İşte bu sevginin bugün biz Muhammed ümmetine yansıması nasıl olmalıdır? Sorusuna cevap bir eser, elimizde bulunan, Muhammed Emin Yıldırım’ın “Efendimizi sahabe gibi sevmek” adlı eseri.

  Hemen ilk sayfalarda, giriş bölümünde ufuk açan bir yazı ile karşılaşıyoruz. Efendimizi (sav) sevme ahlakı… Siyeri Nebi’nin ahlak penceresinden anlamlandırılması…

  Anneye sevgi ve saygı ahlakı; Amine Sultan’ın evi… Farklı insanlar ile bir arada yaşama ahlakı; Halime Sultan’ın evi…Ficar savaşları; savunma ahlakı… Hılfıl Fudul; zalime karşı mazlumdan yana olma ahlakı… Busra ve Şam ziyareti; ticaret ahlakı… Hz.Hatice ile evlilik; Aile, eş ve baba olma ahlakı… Darul erkam; eğitim ve öğretim ahlakı…  Kitaptan önemli bilgi ve tespitler. Efendimizi sevmek imanımızın gereğidir. Efendimizi sevmek imanımızın lezzetini arttırma vesilesidir. Efendimizi sevmek, Allah’ı sevmenin ve Allah rahmetini kazanma vesilesidir. Efendimizi sevmek, bizleri kendisine kardeş kılan Nebi’ye vefa borcudur. Efendimizi sevmek, dünyada ve cennette Onunla birlikte olma vesilesidir.  Efendimizi sevmek; Allah dışında her varlıktan daha fazla sevmektir. Hayatımızın her alanında rehber edinmektir. Efendimizin verdiği hükümlere teslim olmaktır. Hem akıl hem de kalp ile sevmektir. Efendimiz ile canlı bir bağ kurmak ile mümkündür.

  Salavat konusunda yeni bir ufuk yeni bir yaklaşım yeni bir anlayış ortaya koyuyor müellif. Dilin salavatı, aklın salavatı, kalbin salavatı, bedenin, ailenin ve toplumun salavatı…  Ebubekir’in sevgisi… Eğer göğsümüzün sol yanında normal bir kalp taşıyor isek, bu bölümü okuduğumuzda kalbimiz dile gelecektir… Ömer’in sevgisi… Nefsinden de ziyade, efendimizi (sav) seven güzel insanın sevgisi… Osman’ın sevgisi… Ümmetin Yusuf’unun, zor zaman yareni güzide insanın sevgisi…

  Ali’nin sevgisi… Aşk, umut ve sevdanın insanda şekil bulduğu hal. Candostun sevgisi… Hatice’nin sevgisi… Bir insan bir insanı bu kadar mı sever? Her hali ile rahmani bir sevgi…Hubeyb bin Adiy, Sevban, Sümeyra, Nesibe’nin sevgisi…  Efendimizin (sav), sahabesine olan sevgisi ise sevgilerin en vefalısı, en kıymetlisi, en sürur vericisi… Ebubekir’e, Ömer’e, Osman’a, Ali’ye, Aişe’ye, Hatice’ye sevgisi… Ve sevgisindeki itidal ve denge.  Ve… İki cihan serverinin, ümmetine olan sevgisi… Gece namazlarında ümmeti için ettiği münacatlar… Efendimize layık bir ümmet olma duası ile…

  Efendimizi sahabe gibi sevmek

  VE SON OLARAK HAYATINIZA YÖN VERECEK BİR KİTAP
 • Bütün mahallede altın portakal film festivali cümleleri dolaşıyor .
  Festival alanı olarak mahallemizde bulunan okul belirlenmiş bir hafta on gün kadar sürecekmiş .
  Bizde duyduk bunu akşam yemeğinden sonra başlayıp gece bitecekmiş . Akşam yemeğini yiyen akın akın okula doğru gidiyor bizde gittik çete olarak her yerde ahşap sandalyeler var arka arkaya dizilmiş .
  Gelen geçip bir yere oturuyor biz çocuk olduğumuz için en ön sandalyenin önüne bağdaş kurup oturduk eski filmlerden birisi oynatılacakmış herkes bekliyor .
  İşbortacılar var elma şekeri ,çerez ,pamuk şeker ,haşlanmış Mısır ve uçan balon satıyorlar .
  Arkamızda oturanlara dönüp sırayla teyze az çekirdek versene diyorduk sağolsun oda ikram ediyordu . Galiba onlarda biz gibi çeteydi kimisi omuzumuzu dürtüp alın çocuklar çekirdek yeyip diyordu ne güzel olan olmayanla paylaşıyordu .
  Bizde altında kalmadık bu paylaşımın .
  Bizde bütün paraları birleştirdik haşlanmış mısır aldık önce ikiye böldürdük baktık yetmeyecek dedik bir daha böl abi .
  Hadi kalabalık gidin bak müşteri var dedi !!
  Kessene şunu teyzelere de ikram edeceğiz yoksa yetmeyecek diyoruz anlamıyor .
  Ne güzel adam gibi söyledik be adam yardımcı olsana .
  Bize o gözünü para bürümüş şerefsiz mısırcı yardımcı olmadı sevgimizi kazanmak yerine nefretimizi tercih etti .
  Kalabalık alan ses çok bir birini Yanyana iken bile zor duyuyorsun .
  Biz bu adamın bıçağını aldık gittik önce mısırları bölüştük teyzelerede ikram ettik sevindiler siz ne güzel çocuksunuz yarında gelin dediler bize , tabikide geleceğiz teyze bizde sizi çok sevdik dememek terbiyesizlik olurdu .
  Mısırlar çekirdekler yendi hadi dolaşalım dedik bıçağın ucuna Mısır koçanlarını sapladık bi yerimiz kesilmesin diye , gittik o gözünü para bürümüş şerefsiz mısırcıya hain planlar kurgulamaya . Karar verildi üç tekerli motorunun tekerleğini patlatacağız Ve öylede oldu Mısırcı motorda otururken o ses ortamında biz mısırcının tekeri kestik hiçde üzülmedik hatta hoşumuza gitmişti .
  Çünkü gayet mütevazi bir davranış sergileyecektik rica etmiştik Anlamak istememişti bizde bu konuda acımamıştık .
  Film bitti herkes dağılıyor kiminin çocuğu kucağında uyumuş kimi Mısır , balon diye ağlıyor mahallemizin insanı hepsi adam ne güzel soruyor
  kardeş yarın gelirmisin yine ?
  gelirim abi !
  Bir Mısır versen yarın kilerle beraber vereyim paranı 🙄
  Yok ustam olmaz veremem dedi .
  Ulan şerefsiz versene adamın çocuğunun canı çekmiş işde şimdi bizim tekerini patlatmamız hak değilmi sizce ?

  Mısır isteyen çocuk ile babası hanımını bekliyor belli .

  Bizim annelerimizde ponçik kankiler tontiş tontiş geliyor .
  Atladık önlerine dedik bize para verin Mısır alacağız .
  Kimi yok dedi yanımda
  Kimi alın paylaşın fazla para yok dedi
  Biz gittik aldık mısırı o ağlayan kardeşimize verdik çünkü evet haşere yaramaz çocuklardık
  Lakin bizimde içimiz cız ediyordu böyle durumlarda .
  Babası siz niye yemiyorsunuz dedi biz yedik amca bu fazla geldi bak dişlerim seyrek ya acıyor yerken dedim .
  Amca bana kahkaha atarak güldü
  Benimde arkadaşlarımında hoşuna gitmişti amcamın bana gülüşü teşekkür etti yarında gelin ben ısmarlayayım dedi , ısmarlamış kadar olmuştu o yüreği buruk amcam
  Şimdi geldi sıra tekrar mısırcıya
  O şerefsiz mısırcıya birşeyler daha yapmalıydık
  Ama karar verememiştik nede olsa yarında geleceğini biliyorduk .
  Evlerimize doğru yürüyoruz yürürken düşünüyoruz ve şöyle birşeyde karar kıldık .
  Evden herkes yumurta getirecekti ve gece mısırcıya yumurta fırlatacaktık .
  Fesat yüreğinin pis kokusu dışınada vurmalıydı . Attık mısırcının bıçağı çöpe .
  Gittik evlerimize. Sabah oldu sokağa döküldük kimini evinden çağırdık .
  Plan yapıyoruz akşam hata olmamalıydı .
  Herkes ikişer tane yumurta getirecekti
  Attığımız yumurtaların ikiside denk gelse istediğimiz olurdu zaten
  Heyecanla bekliyoruz akşam olsun diye
  Misket oynarken mısırcının o sahnesini konuşuyoruz
  Kepçe İlker kepçe kulaklarıyla mancınık gibi yumurtayı fırlattı veeee veeeeee BUMMM yumurtacı cortladı 🥳 gittik evlerimize yemek yedik harçlık koparta bilen koparttı harçlığı geldi
  Önce mahalle bakkalına gittik ne alalım ne alalım
  Torpil alalım mısırcıya atarız dedik güzel fikirdi .
  Altı tane torpil bir paket kibrit sakız herkese birer tane bide üzerleri altın renginde kaplı para gibi çikolatalardan aldık birer tane herkesde evden ikişer yumurta koymuş ceplerine

  “ASIL FİLMİ BİZ ÇEKİYORUZ KURGU BİZE AYİT. AKSİYON , HEYECAN , ADRENALİN “
  Mısırcı aynı lokasyonda ona yakın fakat göremeyeceği şekilde oturuyoruz .
  Torpil atacağız milletin sandalyelere oturmasını bekliyoruz .
  İlk torpili ben attım mısırcının korkudan “ŞAK ŞAK “ diye vurduğu maşa havaya fırladı .
  Kendi kendimize dur bakalım sen dur diyoruz .
  İkinci torpil i duvarın üstüne çıkan kepçe ilker işaretimizle aşşağı bırakıp kaçacak
  O da başardı mısırcı kuduruyor Yakalasa bizi kazanda kaynatacak .
  Sonra toplandık bir araya dedik şimdilik yeter yada biz iki kişi kalan torpilleri motorun egzozuna koyalım ısınınca patlar herhalde
  Onu cesaret edip koyamadık Film başlamak üzere rezerve edilen yerimize gittik teyzeler orda hadi film başlayacak nerdesiniz dediler
  Tamam geldik geldik Oturuyoruz derken
  Biri anamm dedi yumurta kırıldı. Pufff
  Salak arka cebe yumurtamı konur Gitti üstünü değişti geldi
  Bizde diğer yumurtaları gittik sakladık kırılmasın diye
  Teyzeler börek çekirdek fıstık getirmiş yedik sağolsunlar bizede verdiler ellerine sağlık hepsinin .
  Film bitti bizi heyecan sardı yumurtaları aldık duvarın üstüne yattık pusuda bekliyoruz o
  Duygusuz mısırcıya acımak yok olmamalı

  Bir çok kişi dağıldı mısırcı hazırlık yapıyor belli gidecek
  Tek çıkış var orda da tümsek yavaşlaması gerekiyor . Biz duvarda uzandık bekliyoruz bizi görmesi çok zor ağaçlar var ve ışık yok
  Tam ordan geçerken yumurtaları atıp duvarın diğer tarafına atlayıp kaçacağız buluşma noktası park . Bombalar hazırlansın mısırcı başına geleceklerden habersiz yaklaşıyor ........
  “ATEŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞ” çat pat derken hedef vuruldu atladık duvardan biz vın turizm park a sallanıyoruz salıncakta hiç birşeyden haberimiz yok uslu uslu kim yumurta mı ?
  Mısırcımı ? Tanımıyoruz
  Mutluyduk mısırcıya istediğini yaşattık
  Şuanda aynı şeyler olsa yine yapardım emin im arkadaşlarımda yapardı .
  Kalan torpilleri parkda patlattık .
  Cepheden dönen “ASKERLER GİBİ GÖĞSÜMÜZ DİM DİK EVLERİMİZE GİTTİK EMİN İM HERKESDE RAHAT UYUDU MISIRCI HARİÇ “

  Hak edene hak ettiğini yaşatmayı tercih etmiştik aslında öylede olmalı . NE DEMİŞ ATALARIMIZ ?

  “Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir; tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir"

  15.BÖLÜM OLARAK SİZE SÜPRİZ BİR MACERA PAYLAŞACAĞIM
  KENDİNİZE VE ÇEVRENİZE GÜZEL BAKIN .
 • KÖY OKULUNA YARDIM KAMPANYASI

  Herkese merhaba :) Ben küçük bir köy okulunda matematik öğretmeniyim. Birçok okulda olduğu gibi bizim okulda da umut ve heyecan dolu bir dönemi başarı ve mutlulukla yaşamanın sevinci, gerek öğretmen olarak bizlerin gerek mutluluğu en çok hak eden olan öğrencilerimizin yüreklerimizi sardığı o gün yaşadığım bir hâlet-i ruhiyemi sizlerle de paylaşmak istedim:
  "Peygamberimiz(a.s.m) işaret parmağı ve orta parmağıyla işaret ederek; 'Gerek kendisine ve gerekse başkasına ait herhangi bir yetimi görüp gözetmeyi üzerine alan kimse ile ben, cennette işte böyle yan yanayız.' buyurmuştur."
  (Buhârî)
  Karne günü, sınıf düzeni ve disiplini açısından ve kuzularımın gelişiminin de gereğiyle sınıfın süslenmesi ve düzeni için sınıfın hazırlanmasını onlara bıraktım. Önceki günlerde konuştuğum bir öğrencimin, gerek maddi gerek manevi eksikliğinden oluşan, sıkıntıları yüreğimde iken başka bir öğrencim ile konuşmak için uğraştım. Kuzum, o gün, yani bir öğrencinin en mutlu olması gerektiği gün, hüznü yüreğinden dökülürcesine mutsuzdu. Nedenini merak etmiştim:
  -Anlat bakalım, kızım.
  -Öğretmenim, ben okumak istiyorum.
  Kelimeler boğazıma düğümlendi o an... Ne diyeceğimi, nasıl bir cevap vereceğimi düşünürken ruhumda oluşan bir hâlet beni bu yazıyı yazmaya sevk etti: Okulumuzda gerek kıyafet gerek ayakkabı gerek kırtasiye malzemesi gerekse test kitabı eksiği olan birçok öğrencimiz var. Biz öğretmenler olarak ilk dönem bu masumlar için bir yardım kampanyası başlattık ve Allah'ın nasip etmesiyle kış mevsiminin zor günlerindeki eksiklikleri bir nebze, vesile cihetiyle, tamamladık. Bu dönemki eksikliklerimiz ayakkabı, kıyafet, kırtasiye malzemesi ve test kitabı.
  "Ben ne yapabilirim?" düşüncesi yüreğini kaplayan arkadaşım! Eski ayakkabı ve kıyafetlerini gönderebilirsin..çevrene bu durumu anlatıp hayırsever insanları bu güzelliğe sevk edebilirsin..dua edebilirsin..en azından bu gönderiyi paylaşabilirsin.

  Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir."
  (Tirmizî)
  İletişime geçmek isteyenler için e-posta adresi: bekleyen2018@yandex.ru (Mahmut KARAKAŞ)
  Okulun internet adresi:
  http://ambartepeilkokulu.meb.k12.tr

  Mahmut KARAKAŞ
  21 Ocak 2020
  ŞANLIURFA

  VELİ ZİYARETİ

  Bir hatıramı yazmak suretiyle sizinle paylaşmak istedim. Yazımın uzunluğu sizi sıkmasın..yazarken rehberim olan gözyaşlarım ve hissettiğim duygular, okurken sizlere rehber olsun.

  Bir öğretmen arkadaşımla velilerimizi ziyaret etmek için bir gün karşılaştırdık. Açıkcası bunu ben ondan çok istiyordum ama bu isteğimin nedenini bir türlü anlamıyordum...
  Belirlediğimiz gün yolculuğumuz süresince dahi ne ben ne arkadaşım, hissedeceğimiz duyguların bizde oluşturacağı etkiden uzun süre kurtulamayacağımızı bilmiyorduk. Köyün yakınında indik otobüsten. Bir veli bizi almaya gelecekti. Onu beklerken yüreğimdeki tarifi imkansız ve nedenini bilmediğim bir mutluluk vardı. Veli geldi ve köye vardık. Çocukların heyecanı görülmeye değerdi. Bizi köye getiren velinin evine gittik ilkin..bu ev, ekonomik olarak orta düzeyin biraz altındaydı. Eve girer girmez uhuvvet, muhabbet, ittihad ve tesanüd sarmıştı bizi..bu dört güzelliğin bütün köyü sardığını hissetmek güç değildi çünkü konuşmaların hiçbirinde gıybet ve su-i zan duymamıştık....

  Kahvaltıdan sonra diğer eve geçtik. Burada bir öğrencimiz ile annesi ve ninesi kalıyordu. Babasının kendilerini terk etmesinin verdiği mahcubiyet ve hüznü hiçbir vakit bize yansıtmayan kuzum, evinde de büyük bir teslimiyetle bizi karşılamıştı. Evin durumu, maddi açıdan kötüydü. Kalabalık bir ortam ve babanın eksikliği ister istemez göze çarpıyordu. Bir nevi yetim olan kuzumun üzülmemesi için gözyaşlarımı gizlemiştim...

  Ordan ayrılıp diğer eve geçtik. Burdaki aile göçmen olduğu için durumu daha kötüydü. Evde, fakirliğin etkisiyle, hastalığa yakalanmış, yoğun bakıma kaldırılıp tekrar hayata dönmüş bir kuzum ve abileri ile babasından müteşekkil bir topluluk vardı. Sade ve misafirperver ve uhuvvet kokan yurdum insanı olan babasının manevi yönünün güzelliği beni büyülemişti..ve içime akan gözyaşlarım...
  Öğle yemeği saatine yakın olduğumuz için bulunduğumuz evin sahibi yemek hazırlanması için uğraşmaya başlamazdan evvel kahvaltı yaptığımız evin babası ondan önce davranıp yemeğin hazır olduğunu söyledi. Tam bu noktada hiçbir tartışma eseri görünmeksizin diğer eve geçmemiz ve önceki evin babasının ve kuzumun da bize katılması görülmeye değerdi..Rabbim ne büyüksün ki zenginliği ile imtihan olup kaybedenler ve fakirliği ile imtihanı şükür ile kanaat ile kazanmaya çalışanların olduğu şu fani dünyada bize bu güzelliği yaşatıyorsun!
  Yemekten sonra köyün ekonomik durumu üzerinde konuştuk. Şu kadarını ifade etmeliyim ki bir veya iki aile dışında(ki onlar da orta düzeyin altında veya orta düzeye yakın) tüm köy fakir ve yardıma muhtaç. Vesile cihetiyle devam ettiğimiz yardım kampanyasının önemini anlamıştım.

  Bir sonraki ev için yola koyulduk. Öncesinde bir kuzum muhakkak gelmemizi istemişti. Hem onu kıramadığım için hem de onların evini merak ettiğim için oraya gittik. Daha eve girer girmez yüreğimi bir hüzün kapladı..evin oturma salonu ve mutfak kısmı topraktan yapılmıştı. Gerçi evin tamamı toprak yapıydı ama oturma odasının durumu beni üzmüştü: Yarı yanmış ve sönmeye yüz tutmuş bir lamba, eski ve tahminimce küçük ekrandan dolayı izlenilemeyen bir televizyon, eskimiş birkaç halı ve üstü örtülmemiş birkaç eşyadan oluşan bir girinti..bu evin sahibinin(velimin) halinden şikayetçi ve her daim umutsuz ve sıkıntılı olduğunu düşündüyseniz, yanıldınız! Daha biz sormadan o anlatmaya başladı:
  -Hocam, bak şu halıya! Allah'a sonsuz şükürler olsun ki bu var. Ben biliyorum ki evinde bu halı olmayıp yere ağaçlardan serip oturanlar var. Çok şükür ki bizde böyle bir şey yok. Evet fakiriz ama şükrediyoruz.
  Ne kadar tatlı bir dili vardı, ne kadar konuştu ve ne güzel kelâmlar etti, görmeliydiniz! Yanımdaki arkadaşım(sonradan anlattığına göre) ağlamaya yakın bir halet-i ruhiye içindeymiş. Ben yine gözyaşlarımı içime akıtıyordum çünkü o masum ve tertemiz ve yüreği sevgi dolu kuzum benim her halimi gözlemliyordu..ağlamak şöyle bir kenarda dursun, aynı şartlar olmasa da yakın durumları yaşadığımızı ve eğitimin öneminden bahsedip müsaade istedik bu şükür kokan evden...

  Bir sonraki eve girmeden önce birkaç öğrencimle konuşmak için dışarıda bekledim. Kuzularımın mutluluğu görülmeye değerdi. Konuşmanın sonunda velim bana seslendi:
  -Buyrun Mahmud hocam.
  Davete icabet etmeden önce lavabo için izin istedim. Yeni yapıldığı için mi yoksa imkân bulunmadığı için mi bilemiyorum, tuvalette musluk yoktu. Su mataraları ile önlem alınmıştı. Bana yol gösteren kuzum, gitmeden önce elimi su tankerinde yıkamamı söylemişti. İhtiyacımı gördükten sonra su tankerinde elimi yıkayıp içeri geçtim. Bir nokta dikkatimi çekti ki evin girişinden ve içeriye doğru yürürken evin önceden farklı bir amaçla, tahminimce hayvan barınağı olarak, kullanıldığını fark ettim. Rabbim, ne zor anlardı! Yanımda öğrencilerim ve onların kardeşleri..her bir hareketim onların gözlemi altında iken büyük bir metanet ve olağan bir tavırla hareket etmek. Her ne kadar dışaırdan fark edilmese de yüreğimdeki hüzün ve içime akıttığım gözyaşlarım ile içeriye geçtim. Bir önceki evden daha da fakir ve muhtaç olan bu sevgi ve vakar dolu evde öncekine nazaran eşyaların hem daha az hem daha eski oluşu hem de daha kalabalık olan aile ile yüreğim burkulmuştu. Evet, ilk dönem, vesile cihetiyle, bu evdeki kuzularıma bir nebze yardımda bulunmuştuk ama durumun zannettiğimizden de kötü olduğunu bu veli ziyaretinde anlamıştık..evde 3 tane lise öğrencisi de vardı. Hem onlar hem de köydeki diğer lise okuyan veya mezun gençlerin üniversite sınavına hazırlığı için kitap teminini düşündüm ve arkadaşım da onayladı. Evin sahibi daha çok eğitim üzerine konuştu bizimle..zerre miktar samimiyetsizlik, şükürsüzlük ve şikâyet yoktu hiçbir cümlesinde. Kuzumun gelmesi gecikince nedenini sordum. Babasına yardım için gittiğini söyledi. Babası bir çobandı...Zaman daraldığından son ziyaretimizi yapmak için ayrıldık bu vefa ve maneviyat kokan evden...

  Ayrılmadan önceki son ziyaretimiz olan evin durumu önceki iki eve göre iyi ama orta düzeyin çok altındaydı. Kalabalık bir aile efradı ve küçük bir oturma odası ile sıkışmış halde oturan bu aileyi görünce hüzünlenmemek elde değildi. Kuzuma baktım..tüm bunlara rağmen bütün varlığıyla gülümsüyordu. Şunu haykırıyordu lisan-ı haliyle:
  -Ben mutluyum öğretmenim! Çünkü bizim evi ziyaret ettiniz..sizleri çok seviyorum.
  Velim, lise okuyan bir öğrencisi ve kuzumun eğitimi hakkında konuştu çoğunlukla. Akşam yemeği için kalmamız konusunda o kadar ısrar ettiler ki reddetmek çok zordu..bir dahaki sefer için 'İnşaallah' dememiş olsak, bu güzel insanları kırmış olabilirdik, mazaallah!

  Ziyaretimiz nihayete ermiş, eve doğru yola koyulmuşken arkadaşımın da ikazıyla ziyaretin bende bu denli istek oluşturmasının nedenini de bir parça anladık: Ziyaret ettiğimiz köyün neredeyse tamamı fakirdi ve bizim vesile cihetiyle bu güzel insanlara yardım etmemiz gerekiyordu..yardım kampanyamızın önemini şimdi tam anlamıştık. İçimde biriken gözyaşlarım ile bu yazıyı kaleme aldım..bir güzellik ve umut ve mutluluk varsa öncelikle kuzularımın daha sonra da velilerimin ve yanımda bulunan arkadaşımın(bir cihette kardeşimin) vesilesidir..benim payıma düşen sadece kusurdur.
  Dua eder, dua bekleriz inşaallah.
  Hayırlı günler dilerim...
  Selam ve dua ile...

  Mahmud KARAKAŞ
  25 Ocak 2020
  ŞANLIURFA

  İHTİYAÇ LİSTESİ
  AMBARTEPE İLKOKULU VE ORTAOKULU

  "Peygamberimiz(a.s.m) işaret parmağı ve orta parmağıyla işaret ederek; 'Gerek kendisine ve gerekse başkasına ait herhangi bir yetimi görüp gözetmeyi üzerine alan kimse ile ben, cennette işte böyle yan yanayız.' buyurmuştur."
  (Hadis-i şerif/Buhârî)

  MONT İHTİYACI LİSTESİ
  Anasınıfı
  10 kişi(yaş aralığı 3-5)
  3 erkek 7 kız

  1. SINIF
  10 kişi(yaş aralığı 5-7)
  6 erkek 4 kız

  2. SINIF
  12 kişi(yaş aralığı 6-8)
  6 erkek 6 kız

  3. SINIF
  17 kişi(yaş aralığı 7-9)
  8 erkek 9 kız

  4. SINIF
  11 kişi(yaş aralığı 8-10)
  5 erkek 6 kız

  5. SINIF
  8 kişi(yaş 10-11)
  3kız 5 erkek

  6. SINIF
  9 kişi(yaş 12-13)
  3 kız 6 erkek

  7. SINIF
  8 kişi(yaş 13-14)
  4 Erkek 4 kız

  8. SINIF
  6 kişi(yaş 14-15)
  3 erkek 3 kız

  EŞOFMAN İHTİYACI LİSTESİ
  Anasınıfı
  5 kişi(yaş aralığı 3-5)
  2 erkek 3 kız

  1. SINIF
  10 kişi(yaş aralığı 5-7)
  6 erkek 4 kız

  2. SINIF
  10 kişi(yaş aralığı 6-8)
  6 erkek 4 kız

  3. SINIF
  12 kişi(yaş aralığı 7-9)
  7 erkek 5 kız

  4. SINIF
  11 kişi(yaş aralığı 8-10)
  5 erkek 6 kız

  5. SINIF
  5 kişi(yaş 10-11)
  3 kız 2 erkek

  6. SINIF
  9 kişi(yaş 12-13)
  3 kız 6 erkek

  7. SINIF
  6 kişi(yaş 13-14)
  2 Erkek 4 kız

  8. SINIF
  4 kişi(yaş 14-15)
  2 erkek 2 kız


  AYAKKABI İHTİYACI LİSTESİ

  Anasınıfı(9)
  Erkek=>32=>4
  Kız=>25=>1
  Kız=>31=>1
  Kız=>30=>1
  Erkek=>27=>2

  1. Sınıf(5)
  Kız=>30=>1
  Erkek=>29=>1
  Kız=>33=>1
  Erkek=>32=>3

  2. Sınıf(9)
  Erkek=>32=>1
  Kız=>31=>1
  Erkek=>35=>1
  Erkek=>34=>1
  Erkek=>34=>1
  Erkek=>31=>1
  Erkek=>33=>1
  Kız=>33=>1
  Kız=>32=>1

  3. Sınıf(11)
  Erkek=>35=>4
  Erkek=>33=>1
  Kız=>34=>1
  Kız=>35=>1
  Kız=>34=>2
  Erkek=>34=>2

  4. Sınıf(9)
  Erkek=>37=>1
  Kız=>35=>2
  Erkek=>32=>1
  Erkek=>35=>3
  Kız=>33=>2


  5. Sınıf(12)
  Kız=>35=>2
  Erkek=>37=>1
  Kız=>38=>1
  Kız=>35=>2
  Erkek=>36=>3
  Erkek=>36=>3

  6. Sınıf(14)
  Erkek=>33=>1
  Kız=>37=>7
  Erkek=>38=>3
  Erkek=>36=>1
  Erkek=>37=>1


  7. Sınıf(8)
  Erkek=>37=>2
  Kız=>39=>2
  Kız=>38=>1
  Kız=>37=>1
  Erkek=>42=>1
  Erkek=>39=>1


  8. Sınıf(6)
  Erkek=>41=>1
  Erkek=>40=>1
  Kız=>40=>1
  Kız=>39=>1
  Kız=>37=>1
  Kız=>38=>1


  KAYNAK KİTAP İHTİYACI LİSTESİ

  1. SINIF
  13 adet

  2. SINIF
  13 adet

  3. SINIF
  16 adet

  4. SINIF
  12 adet

  5. SINIF
  11 adet

  6. SINIF
  11 adet

  7. SINIF
  13 adet

  8. SINIF
  13 adet
  Not: Bütün sınıf düzeylerinde hem soru bankası hem konu anlatımlı ihtiyacımız olduğu gibi eski, yeni, yırtılmış ve çizilmiş, hiç fark etmez, her kaynak kitap kabulümüz..yeter ki kuzularım üzülmesin.
  (Özelikle 8. sınıflar için elinizde LGS, SBS, TEOG ve OKS ile ilgili eski, yeni, yırtılmış, çizilmiş fark etmez, kuzularımın sınava hazırlanması için, okula göndermenizi naçizane rica ediyorum.)

  KIRTASİYE İHTİYACI LİSTESİ

  Çanta İhtiyacı
  1. SINIF
  13 adet

  2. SINIF
  13 adet

  3. SINIF
  16 adet

  4. SINIF
  12 adet

  5. SINIF
  11 adet

  6. SINIF
  11 adet

  7. SINIF
  13 adet

  8. SINIF
  13 adet

  Not: Kırtasiye ihtiyacımız, toplamda 102 adet olan çanta ihtiyacımızla orantılı olduğu için yazmadık. Fıkır vermesi amacıyla en çok ihtiyaç duyulan gereçleri yazıyoruz: Ana sınıfı ve birinci sınıf okuma kitapları, uçlu kalem, kalem ucu, tekli defter, boya takımı, kalem, kalemtraş, silgi, su matarası, kırmızı kalem, yapıştırıcı, bant, cetvel, beslenme çantası, resim ve türkçe defteri, matematik defteri, boyama kitapları, diş macunu ve diş fırçası.

  Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir."
  (Hadis-i şerif/Tirmizî)
  İletişime geçmek isteyenler için e-posta adresi: bekleyen2018@yandex.ru (Mahmut KARAKAŞ)
  Okulun internet adresi:
  http://ambartepeilkokulu.meb.k12.tr

  Mahmut KARAKAŞ
  23 Ocak 2020
  ŞANLIURFA
 • ...

  Baharda tarlada çalışmak bir, baharda sevişmek iki. Birincisini bilemezsin ama ikincisini tatmayan var mı? Sen de tatmışsındır herhalde.

  ...
  Sait Faik Abasıyanık
  Sayfa 84 - Türkiye İş Bankası