• Hayattayken cehennemin sonsuz umutsuzluk yeri olduğuna inanıyorduk, çünkü bize böyle söylemişlerdi. Ah hayır, cehennem her gün bir öncekinden daha kötü hale gelen tükenmez bir umudun yeri, çünkü bizde canlı tutulan bu susuzluk asla giderilmiyor. Hep bir parça bedenimiz olduğundan ve her beden serpilmeye ya da ölmeye eğilim gösterdiğinden, umut etmekten vazgeçmiyoruz...
 • Vakt-i Sabır

  İçimde bir umut kıvılcımı,
  Bitmek üzere olan bir mumun
  Sönmeye yüz tutmuş sona kalan
  Bir parça alevi kadar.
  Titriyor içimde sıkıla sıkıla
  Yanıyor için için kıvrılarak.

  Zihnimde mi yoksa gönlümde mi?
  Bilemedimeğim bir şey var!
  Adım adım gittiğim her yerde
  Her zerremde taşıdığım,
  Taşımaktan şeref duyduğum bir şey!
  Elbette ulaşacağım.

  Sırtımda ağır bir yük.
  Kemiklerimi çatırdatıyor bazı zamanlar.
  Yürüyorum aldırış etmeden
  Sürüyorum ayaklarımı
  Peşime takılanlarla beraber.

  Gözlerimde ufuklar avuç içi kadar
  Bekliyorum kırpmadan bir an olsun.
  Yeri geliyor kazıyorum zamanı
  Tırnaklarımı günlere aylara yıllara geçirerek.

  Bekliyorum seni ey sabır vakti!
  Ellerim titrek yara pere içinde,
  Gönlüm kan revan...

  Kasım PARALICI
  18.11.2018
 • Umut... Her şeye rağmen hem de... Mahkemelerle, kaçmalarla, maddi sıkıntılarla dolu bir hayat. Her şeye karşı devam eden bitmez tükenmez sevgi... Yoğun bir hasret... Samimi üslupla derinden hissedeceğiniz aşkın en saf hâli....
  .
  Kitap Sabahattin Ali'nin eşi Aliye Hanım ve kızı Filiz'e 1935-1948 yılları arasında yazdığı mektuplarından oluşuyor. Bir insanın eserleri onun hakkında ince detaylar öğrenmemizi sağlar. Ancak bunlar içinde en çok kendinden parça bulmamızı sağlayan mektuplarıdır heralde. Tüm yalınlığıyla yazarı ortaya çıkarır mektuplar. Gizden eser kalmaz âdeta. Burada da o samimiyeti görürken aileden biri oluveriyorsunuz. Elinize aldığınızda sohbet tadında bir sıcaklık duyuyorsunuz.
  .
  Nişanlılık dönemi mektuplarında hissedilen romantizm sizi başka diyarlara götürüyor sanki. Birbirlerine duydukları sevgi ile mest oluyorsunuz. Sözcükler, özellikle hitaplar yüzünüzde bir tebessümle okumanızı sağlıyor. Sabahattin Ali göründüğü kadar neşeli biri olmadığını anlatırken gerçek benliğini sadece Aliye Hanıma anlatacağını söylüyor ve hayallerinden bahsederken geleceği bilmenin hüznü sarıyor sizi.
  .
  Evlilik dönemi mektupları ise daha farklı haliyle. Çünkü başının dertten kurtulmadığı bir dönem ve sürekli bir kaçış hâli. Ancak tüm bu sorunlara rağmen aile bağlarının kopmamış olması, Sabattin Ali'nin kızına olan sevgisi, dertleriyle uzaktan da olsa daimi ilgisi onu daha iyi tanımanızı sağlıyor.
  .
  Bu umut ve sevgi ile gerçeklerin acılığı arasında gelgitlerle okuyacağınız kitap tavsiyemdir...
 • Öncelikle beni bu etkinlik kapsamında böyle güzel bir yazar ile tanıştırdığı için Hatciş 'e çok teşekkür ediyorum.

  Kalemi bu kadar güzel,sade,akıcı, bizden biriyle bu kadar geç tanıştığım için de bir hayli kendime kızıyorum...

  Cengiz Dağcı'nın(Onlar Da İnsandı,Korkunç Yıllar,Yurdunu Kaybeden Adam)gibi kitaplarını her kitapçıda bulabilmiş olsam da yazarı araştırırken dikkatimi çekmiş olan Yoldaşlar kitabını okumakta karar kıldım.

  Ama bulabilmek ne mümkün son çare internet üzerinden biraz gecikmeli olarak muradıma erdim ve hemen okuma sıramda listenin en başına ekledim.

  Yoğunluğumdan dolayı sayfa sayısı az olmasına rağmen eseri parça parça okumak zorunda kaldım.Ancak o kadar kendine çeken bir dili vardı ki her defasında bölünmesine sebep olan nedenlere sinirlenmek suretiyle kitabı tadı damağımda kalır bir şekilde sonlandırdım.En kısa zaman da listeme bir Dağcı daha ekleyeceğime eminim.

  Evet gelelim konumuza,1940'lı yılların başları Almanlar Sovyet topraklarını adım adım işgal etmektedir.Kızıl Ordu elindeki tüm imkânlarla bu ilerleyişe dur demeye çalışmaktadır.

  Farklı birliklerden geriye kalmış gruplardan oluşan bir piyade birliği ise cepheye doğru yola çıkmıştır.Hasan'ın,Kasım'ın ve Cumay'ın içinde bulunduğu grubun yolu da bu birlikle bu yolda kesişir.Sonu olmayan bu yolda!

  Vatanları işgal edilmiş Türklerin hikayesi başlar bundan sonra,memleket hasretleri,hayalleri,ürkek sevgi tohumlarının üstüne savaşın kara bulut gibi çökmesi.

  Hasanlar,Kasımlar,Cumaylar...Bu sonu olmayan yolda düşleriyle bir başına,kimsesiz,çaresiz ama hep bir umut ışığıyla ilerleyeceklerdir.Sonsuzluğa...

  Bu arada kitabın sonunda yazarın bir sürprizi ile karşılaşıyorsunuz bunu da belirtmeden geçemeyeceğim.Cengiz Dağcı'nın hayata bakışınıza yeni pencereler aralayacağı düşüncesindeyim.

  Sağlıkla kalın... Keyifli Okumalar...
 • Umudun varken beklemek güzel ama ölüm öyle bir acı ki geride ne umut bırakıyor ne de hayal. İçim parça parça, kelimelerim kırık dökük, konuşmaya mecalim yok. Sussam hüznümün kanadı kırılır.
 • Kulin.. Kitaplarına kısa bir ara vermiştim.. Dönüşüm çok manidar bir kitapla oldu "Bir Varmış Bir Yokmuş".. Şöyle bir geriye dönüp baktığımızda bazı şeylerin gerçekten de bir var olup bir de yok olduğunu görüyoruz.. Hiçbirşey ilk günkü gibi kalmıyor.. Eksiliyor zamanla eksiliyor bazı şeyler.. Eskiyen ama eksilmeyen çok az şey kaldı şu hayatta.. Velhasıl Kulin bu kitapta iki farklı dünyaya kapı aralamış bize.. Bir Varmış kısmında yaşanmış olayları bize hikayeleştirerek.. Sonra kitabı ters çeviriyoruz işte asıl olay burda başlıyor adeta filmi burda kopuyor. Kulin'in kalemiyle sırlı bir yolculuğa çıkıyoruz.. Nasıl ki birbirinden bağımsız halkalar bir araya gelerek zinciri oluşturuyorsa bu kısımdaki hikayeler birbirine bağlanarak büyük resmi gösteriyor bizlere. Hikayeler ayrı ayrı kurgulanmış bir bütünü oluşturuyor. Çoğu zaman acaba bu karaktere ne oldu derken kulin ustalıkla diğer hikayede karşımıza çıkarıyor. Adeta bak merak ettiklerin diyor. Aslında yaşanmışlıklar daha derin izler bırakır. Çünkü her acıda insan kendinden bir parça bulur... Bu kitapta kurgu kısmı belki de yaşanma ihtimali o umut ışığı bağlıyor.. Umut insana verilmiş en güzel armağan.. Kitap kokusuyla kalın dostlar..
  ️Sensiz geçecek gecenin,gündüzü olmayacak sanırım.️Ama ne demişti Napoleon, “ Şans avucumuzun içindeyken,bir bakarsınız,parmaklarımızın arasından kayıvermiş!”️Hayal ve gerçek hep sarmaş dolaştı yaşamımızda, iç içeydi. Zaman zaman hayallerimizi zorluyor, onları gerçek eyliyorduk, bazen de bir karabasan, rüyalardan kaçarak, yaşamın kabusuna dönüşüyor. ️Yıldızlar konuk kuşlarıdır gecelerin... #ayşekulin #birvarmışbiryokmuş #biryokmuşbirvarmış #kitapkurdu #kitspaşkı #okuyanbilir #okumaaşkı #kitapsever #kitapkokusu #kitaptavsiyesi #bookstagram #bookself #bookworm #bookish #booked #booking #bookpic #kitapkurdu #okudumbitti #mylibary #readingbooks #books #kitapdostluğu #kitapyorum #kitapönerisi #books #booklover #kitaplar
 • Yalnızca bir şeylerin olmasın, sen de bir şey ol.Bir bardak su ol sözgelimi, susayan biri için.Umudunu yitirmiş biri için bir parça umut olabilirsin.