• 432 syf.
  ·15 günde·Beğendi·Puan vermedi
  #kyanınşarkısöylediğiyer
  @salonyayinlari
  .
  Şiirlerin amacı;size bir şeyler hissetirmektir.
  .
  Sonbahar geliyordu;çamlar bunu fark etmemiş olabilirdi ancak çınarlar farkındaydı. Barut grisi gökyüzüne tezat binlerce altın rengi yaprakla gösteriş yapıyordu.... Tam o anda rüzgâr hızlanınca binlerce, on binlerce sarı çınar yaprağı, yaşam destek ünitelerinden koparak gökyüzüne doğru uçtu. Güz yaprakları düşmezler;onlar uçar. Acele etmezler, böylece etrafı dolaşırlar çünkü bu süzülmek için son şanslarıdır. Güneş ışığını yansıtarak havada dönüp süzülerek uçuşurlar.
  .
  insanlara ihtiyaç duymak,acıyla sonuçlanıyordu.
  .
  Hayat, onu duygularını sıkıştırıp küçülterek bir yerde saklanabilecek boyuta getirme konusunda uzman yapmıştı.
  .
  içeri hapsolmuş
  Aşk,kafesteki bir canavar
  Kendi kendini yiyen...
  Aşk dolaşmakta özgür olmalı,
  Kendi seçtiği karaya varmakta,
  Ve nefes almakta...
  .
  Artık vazgeçmeliyim
  Senden vazgeçmeliyim
  Aşk çoğu zaman
  Kalmak için bir cevap
  Çok nadiren
  Gitmek için bir sebep
  Ipi bırakıyorum
  Ve sürülüp gitmeni izliyorum.
  .
  Hayatın en kırılgan yerinde dururken bildiği tek güvenlik ağına yönelmişti;kendisine.
  .
  Kya yanlız bırakırdığı bataklıkta yaşama tutunan cesur ve zeki kız. Yaşadıkları,başardıkları,
  mücadelesi, zekası ve şarkısı iz bırakın duygu dolu bir hikaye.
  .
 • 560 syf.
  ·26 günde·Beğendi·Puan vermedi
  Yaklaşık bir aydır Clarissa P.Estes'in Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabı ile haşır neşirim.Çok şey öğrendim bu kitaptan.Herkesin ama özellikle hemcinslerimin okuması gerek Kurtlarla Koşan Kadınlar'ı.Estes, bastırılmış, örselenmiş, tacize uğramış kadınlar için masallardan yola çıkarak, kadınların içlerinde yatan vahşi kadının ki bu kadın yaratıcı ve sınırsız güce sahip (doğadan kopuş ve duygusallığın kaybedilişine rağmen) keşfini amaçlıyor.Masallar ile kadın psişesinin derinliklerini kazırken, kadınlara pek çok kadınlık durumuna dair açmazdan kurtulma terapisi uyguluyor.
  Estes kadınlar ve kurtlar arasında psişik olarak benzerlikler olduğunu belirtiyor.( özellikle vahşilik, zarafet ve bağlılık açısından)
  Kurtlarla Koşan Kadınlar, içsel hayat üzerine yüz masalı kapsayan beş bölümlük dizinin ilk kısmıymış bu arada.Ve çalışmanın 2200 sayfasının yazılması 20 yıldan fazla sürmüş.Böylesine uzun sürede yazılan bu kitabı, barındırdığı derinlik açısından da uzun sürede ve azar azar okuyup bolca düşünmek gerek.Hatta dönüp dönüp okumak.Bölümler birbirinden bağımsız da okunabildiği için bölüm bölüm dönüp okunabilir.
  Bu kitaptaki masallardan ve çözümlemelerinden neler çıkarabilirsiniz?Sözü Estes'e bırakırsak..."...her neredeyseniz dışarı çıkın.Derin ayak izleri bırakın, çünkü bunu yapabilirsiniz.Sallanan sandalyesinde tekrar gençleşene kadar elindeki fikri sallayan yaşlı kadın olun"Hilal Ayısı"ndaki yanılsamaları anlamayı öğrenen cesur ve sabırlı kadın olun.Küçük Kibritçi Kız gibi yanan kibritlere ve fantezilere aldanmayın.Çirkin Ördek Yavrusu gibi ait olduklarınızı bulana kadar dayanın.Yaratıcı nehri, La Llorona'nın kendine ait olanları bulabileceği şekilde temizleyin.Elsiz Kız gibi dayanıklı yüreğin size ormanda rehberlik etmesine izin verin.La Loba gibi yitik değerlerin kemiklerini toplayın ve onları tekrar hayata döndürmek için şarkı söyleyin.Elinizden geldiğince bağışlayın, biraz unutun ve epeyce yaratın.Bugün yaptıklarınız gelecekte sizin anasosyal kuşaklarınızı etkiler.Kızlarınızın kızlarının kızları muhtemelen sizi hatırlar, daha da önemlisi izlerinizi takip eder." syf 507
 • 112 syf.
  Kadınlar! Hiçbir zaman özgür olamadılar. Hiçbir zaman da olmayacaklar. Her ne kadar günümüzde, insan haklarından paylarını alsalar da kadınların bir zevk aleti olduğu düşüncesi devam ettikçe bu durum hep aynı kalacaktır. Çok eski zamanlarda ve geçtiğimiz birkaç yüzyılda kadınlar özgür değilmiş, hep erkekler üstünmüş, hak ve özgürlükten mahrum bırakılırmış; bırakın bunları cevap verme, konuşma hakkı bile yokmuş. Günümüzde ise bu sorunların birçoğu çözülmüş de çoğu sorunlar aşılmış ve kadınların eskisinden daha iyi bir yaşama ve özgürlüğüne kavuşmuş sanırlar. Şu yıllarda kadına iş imkanları, çalışma hakları ve eğtimlerinde yeni yönelişlerinden söz ediyorlar. Bunlar, hep boş sözdür. Kadının yetiştirilmesi, insanlığın onu anlamasından temel almalı. Oysa erkeklerin kadına ne gözle baktıklarını hep biliriz. “Wein, Weiber und Gesand…”¹ Bu, şiirlere bile girmiştir. Şiire, resme, heykele; yani aşk şiirlerinden başlayarak Çıplak Venüs’e, Phryne’lere² bakın: Kadının nasıl bir zevk aleti haline getirildiğini göreceksiniz. Önceleri şövalyeler, kadınlara tapındıklarını ilan etmişlerdi(bir yandan tapınıp onları zevk aleti olarak kullanmaktan geri kalmazlardı.) Şimdi de kadınlara duyulan saygı, dillerde dolaşıyor. Kimi yerini veriyor, düşürdüğü mendili alıyor, kimileri de devlet işlerinde yer almalarını, devlet idaresine katılmasını savunuyor. Bütün bunlar, kadına aynı gözle bakmalarına engel olmuyor. Kadın hâlâ bir zevk aleti, vücudu hâlâ bir zevk aracıdır. Bunu, kendisi de biliyor. Kadının gördüğü davranış kölelikten hiç farkı yoktur.

  Köleliğin ortadan kalkması, insanların başkalarının sırtından geçinmekten vazgeçmeleri, ayıp saymaları gerekir. Oysa köle alışverişini yasaklamakla bu geçici önlemlerle her şeyi kökünden hallettiklerini sanırlar. Kendi kendilerini avutarak, değişen bir şey olmadığını görmez, görmek istemezler. Çünkü insanlar ne olursa olsun başkasının sırtından geçinmeyi severler, kendilerinde bu hakkı görürler. Böyle bir hak bir kere tanındıktan sonra bundan yararlanmasını becerecek açıkgözler her zaman vardır. Kadınların kalkındırılması konusunda da durum aynıdır. Kadın esareti, insanların kadını sadece zevk aleti olarak görmesinden, bu durumun işlerine gelmesinden doğmaktadır. Ona özgürlüğünü bağışlamak, erkeklerle aynı haklara sahip olmasını sağlamak, kadın hakkındaki düşünceleri hiç değiştirmemiştir. Çocukluğundan beri zevk aleti olarak yetiştirilen kadın, ilerde de toplum gözünde böylece kalır. Bütün bunlar kadını alçaltır, ahlaklı bir cariye durumuna sokar. Erkek de, güvenilmez bir esirci olur çıkar.

  Yani toparlamak gerekirse: kadına yüksek eğitim yolunun açılması, devlet kapısında mevki sağlanması onu şehvet oyuncağı olmaktan kurtarmamıştır. Kadın yine ruhu ve bedeni tutsak bir mevkide kalır. Onu daima böyle bir telkin altında bıraktığımız için kadın, hep aşağılık bir mahluk olarak kalacaktır.
  1. (Alm.) Şarap, kadın ve şarkı
  2.Ünlü Yunanlı fahişe. İddiaya göre Praksiteles’in Knidos Aphroditesi figürane olmuştur.

  Kitabı okumanızı tavsiye ederim.

  Kitaptaki bazı yazıları derleyerek ve üstüne düşüncelerimi katarak daha anlaşılır hale getirmeye çalıştım.
 • 355 syf.
  ·4 günde·Puan vermedi
  BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK GÜNAHTIR...

  Bülbüller yalnızca müzik
  üretirler, bizi eğlendirmek için. Bahçeleri
  yağmalamazlar, tarlalarda yuva yapmazlar.
  Yalnızca şarkı söylerler. Hem de yürekleri
  paralanana dek. İşte o nedenle günahtır bülbülü
  öldürmek.


  Kitapta çok fazla mesaj var. Zencilerde insandır. Din, dil, ırık farketmeksizin herkes insandır. Harper lee çok güzel bir dille romanlaştırmış. Çok fazla ayırımcılık var insanlar arasınada herkesi bellirli sınıflara ayırmak şimdilerde çok basit. Hepimiz eşitiz. Ve hepimiz bir zamanlar çocuktuk.


  Çok kısa olay örgüsünden bahsetmek istiyorum. Çocuklar küçük yaşta çok şey öğreniyor. Ve sanrım bazı şeyleri hatırlayan yanlız onlar.  Boo Radley'in evinden tom'un suçuzluğu. Dim'in Scout 'la evlenmek istemesi. Jem' in kahramanlığı. Ve herkes gibi olmayan Atticus Finch'.
  Kitapta şöyle diyordu "insan dostunu
  seçebilirmiş ama kendi ailesini seçemezmiş."
  Belki annenizi kaybettiniz ama. Siz en güzel aileye seçildiniz. İnsan bir şeyler yaşarsa kendini bulur ve büyütür siz küçük bedenlerin yetiştirdiği büyük ruhlarsınız çocuklar. Konuşmalarınızı okurken çok zevk aldım.


  Biraz Tom'dan bahsedeceğim. Zenci olduğun için değil, yüreğindeki iyiliği göründüğüm için seni çok sevdim. Sen doğruları söyledin ama bu dünya seni hakkettmiyecek kadar kirliydi. İnsanları yarıgılamak çok kolaydır. Ama suçlu birine inanmak çok zordur. Ve şu sözün beni sende hatırlatacak.
  +Tutuklanmaktan, yaptıklarının
  yargılanmasından mı korktun?
  -Hayır. Yapmadıklarımın yargılanmasından
  korktum...


  Ve bırakın ölüyü ölüler gömsün....


  Kesinlikle okunması gereken bir yapıt. Tavsiye ediyorum.
 • 156 syf.
  ·2 günde·Beğendi·8/10
  Haemin Sunim’in ‘yalnızca yavaşladığında görebileceğin şeyler’ini okuduktan sonra,içimdeki hızı yavaşlattım.Ege Soley bu hızı içimizde atların koşturması olarak anlatıyor. Dörtnala koşan atlar, nasıl hızlı ki güzellikler bile sabun köpüğü oluyor zihinlerimizde. Gülüşleri kaçırıyoruz, mükemmelliği arzularken yarım kalıyoruz. Sevdiklerimiz iki kahve süresine sıkıştırılıyor, günlük uğraşlarımız yerleşiyor odalarımıza,kendimiz oturacak yer bulamıyoruz.
  Düşünün ki hep ayaktayız.
  Hayata karşı bir çıkıntıyız,bir pürüz. Öyle mükemmel ki hayatlarımız içlerinde biz yokuz.
  .
  O kadar hız varken neden yetmiyor,yetinmiyor ve yetişemiyoruz? Bize böyle öğretmemişlerdi, ne kadar çok öğrenirsen-ne kadar çok çabalarsan öne geçerdin.
  Ama olmuyor değil mi? Bir koltuğa alabildiğine karpuz koymak istediğimizin farkındayım,o karpuzlar benim de ellerimde ve koyacak yerim yok.
  Zapt ettiğimiz kalelerin duvarları çok yüksek. Çok güçlüyüz, kimse yıkamaz surlarımızı.
  Ama içinde gün ışığı yok.
  İçinde susuşlarından bile anlam çıkartabildiklerimiz yok. Çünkü susmayı kayıp olarak gördük hep. Konuşmalıydık,koşmalıydık,bir yerlere varmalı,parlamalı,alkışlanmalıydık.
  .
  Ege Soley,durmaktan durulmaktan bahsetiyor. Sessiz bir yerde kahve içerken,arkada çalan o sevdiğiniz şarkı gibi.. Pek çok cümle var altını çizdiğim, kenarına ufak yıldızlar çizdiğim.
  Çünkü susarken,dururken,sakince akmayı anlatırken de yıldızlarla çevrilebilir; bir başkasına yıldız olabilirsiniz.
  Ellerinizdeki yaldızlı kutuları bırakın.
  Salyangozlara bakın,yuvalarından başka neleri var ki,hem de çok büyük değil; kendine yettiği kadar..
  Sonra Ege Soley’le sohbet edin,yormadan yorulmadan..
  İyi gelecek..
  ‘Koşmayı bıraktığın gün’,varmış olacaksın istediğin yere~
 • 350 syf.
  ·1/10
  *Ev hayatında kadın, dışarıdaki yaşamda da erkek, son karar veren kişi olmanın konforunu yaşamalıdır.(27)

  *Kısa sürede cinsel ilişkiye giren kadına hiçbir erkek değer vermez. Romantik duygu ile erotik duyguyu karıştırmak maalesef kadını küçültür.(32)

  *Bekaret aynı zamanda cinselliğin sosyal yönü ile alakalı bir durumdur. Son yıllarda bilhassa halk arasında şöyle bir söylenti dolaşmaktadır: “Artık erkekler, evlenecekleri kızda bekaret şartı aramıyorlar.”

  Ancak bu konudaki çalışmalar bu söylenti doğrular nitelikte değildir. Üniversite öğrencileri arasında yapılan araştırmalarda, genç erkeklerin, evlenmeden önce karşı cinsle istedikleri gibi yaşadıkları, fakat evlenecekleri zaman, kimsenin elinin dahi değmediği bekar bir karşı cins istedikleri ortaya çıkmıştır.(42)

  *Kız çocukları ile erkek çocukları arasında herhangi bir sınırın bulunmamasından, en çok kız çocuklar zarar görmüştür. Mesela aynı sınıfta okuyan kız ve erkek çocukları arasında, kız çocuklarının kendilerini istedikleri gibi ifade edemedikleri görülmüştür. Amerika’da yapılan bir araştırmada, karma sınıflarda okuyan kız öğrenciler kendilerini baskı altında hissettiklerini söylüyorlar. Erkeklerin bakışlarından ve incelemelerinden rahatsız olup, duygularını bastırmak zorunda kalıyorlar. Fakat bu durum her iki cinsin birbirinden tamamen ayrı büyümeleri anlamına taşımıyor. Kızlarla erkeklerin belli alanlarda sınırlı bir şekilde bir araya gelmeleri en doğru yöntem olacaktır.(103)

  *Kadın ve erkeğin ayırt edilemeyecek derecede birbirine benzer giysiler giymesi, rol çatışmasına sebep oluyor.
  Esasında kadın ve erkeğin cinsel kimliklerini belli eder tarzda giyinmesi, toplumsal bir ihtiyaçtan doğmaktadır. Giyinme ve örtünme, insan çağdaşlaştıkça ve medeniyete erdikçe gelişmiştir. Örtünme isteği insanın sosyal bir varlık olması ile ilgilidir. İlk insanların örtünmediğini hemen hepimiz biliriz. O halde açıldıkça ilkelleşiyor muyuz? Evet, ademoğlu açıldıkça başlangıca, antik çağa dönüyor.(106)

  *Yakın geçmişe kadarki zaman diliminde dinler ve kültürler, kadının cinsel kimliğini bir kenara bırakıp, şahsiyetini ortaya koyması bakımından örtüyü önemsemişlerdir. Örtü, erkek ile kadının cinsel farklılığını vurgularken, toplumun kadına karşı yaklaşımını da belirlemiştir. Fakat daha geniş açıdan bakıldığında, tesettür, kadın ile erkeği eşitleyen bir unsurdur. Özellikle kadının şehvet uyandıran alanlarını gizleyip kişiliğini öne çıkardığı için, insani düzlemde cinsler arasındaki ayrımı ortadan kaldırır.(127)

  *Bir kadının dişiliğine dikkat çekmek, onun kişiliğini geride bırakır. Bugüne kadar kadın bedeni üzerinden yapılan politik ve ekonomik sömürülerin hiçbiri tesadüfi, kendiliğinden olan bir şey değildir. Bu konunun toplumda oluşturduğu bilinç sapması, görüntüyle desteklenen teşhirin de yardımıyla kadının cinsel obje olma fikri güçlendirilmiştir. Bu da onun tüketim amaçlı kullanımını yaygınlaştırmış ve sistemli bir biçimde pornografik teşhir teşvik edilmiştir. Bunu önlemek için de kadının cinsel uyarıcılığını azaltmak icap eder. Bu konuda yasalardaki değişikliklerden çok, zihinlerde değişim olmalıdır.(128)

  *Kadının kendisini en güvende hissettiği yer, evidir. Şu anda Amerika’da aile üzerindeki çalışmalarda, üzerinde en çok durulan konulardan biri, kadının evinden ve çocuklarının eğitiminden sorumlu olabilmesidir. İdeal aile tipi ise kadının evinin hanımı ve çocuklarının annesi olduğu durumdur. Orada ekonomik kaygısı olmayan bir ev ortamının, kadının konforu olduğu anlatılır. Yoksa kadının eşiyle beraber sabah telaş içerisinde kalktığı, koşuşturmaca içinde çocuklara ‘’Yumurta dolapta, börek fırında...’’ gibi notlar bıraktığı, onların tek başlarına okula gittikleri, akşam eve geldiklerinde annelerini bulamadıkları bir hayat değildir. Bu şartlarda yaşayan çocuklar, genellikle ‘’Çalışan kadınla evlenmeyeceğim.’’ şeklinde bir yaklaşıma sahip olur. Kadın eğer çalışmak zorundaysa, çocuğunu mağdur etmeden çalışmanın yolunu bulmalıdır.(170)

  *Bir kadının üretken olması, mutlaka bir ofiste çalışması demek değildir. El işi ya da ev işi yapmak da üretkenliktir. Kadının örgü örmesi veya halı dokuması da üretimde bulunmasıdır.(171)

  *Bazı görüşler, ev hanımlığının da bir meslek olarak kabul edilip sigortalanmasını öngörmektedir. Bunun amacı, evdeki kadının da çalışıyor kabul edilmesini sağlamaktır. Bu tarzdaki görüşler, ideal görüşlerdir. Çünkü ev hanımlığı da bir meslektir; aynı iş yerinde olduğu gibi ev hanımı da sigortalanmalı, onun da sosyal ihtiyaçları karşılanmalıdır. Ev hanımlığı meslek olarak özendirilmelidir. Her kadın, evde iyi çocuk yetiştirmenin, iyi bir sekreter ya da iş kadını olmaktan daha basit olmadığını bilmelidir. İyi ev hanımlığı, asla küçümsenmemesi ve yıpratılmaması gereken bir kavramdır. Çünkü insanlığın geleceğini, iyi yetiştirilen çocuklar belirleyecektir.

  Kadının çalışması, toplumdaki değişimin göstergelerinden biri olarak görülüp, onun çalışmasına propaganda unsurları açısından hep övgüyle yaklaşıldı. Bu durum, ‘’modernist düşünce’’ olarak sunulunca, toplumdaki bazı değerlerde değişimler yaşandı. Bunun ailede, özellikle karı koca arasındaki bağlar üzerinde zayıflatıcı etkisi olmuştur. Sonuçta kadının süreçten nasıl çıktığının hesabı iyi yapılmalıdır.(172)

  *Eğer kadını çalışmaya iten sebep yoksulluk kaygısı ve zaruret ise, buna kimsenin itirazı olamaz. Aile bağlarını güçlü tutarak, bunu başarabildiği kadar yapmak zorundadır. Fakat zaruret söz konusu değilse, ideal olan, kadının çocuk eğitimini ön plana almasıdır. İyi çocuk yetiştirme kaygısı birinci planda tutulmalı, yapılacak uygulama bu ideale zarar vermeden olmalıdır.

  Toplumdaki statüsü sebebiyle kadın üzerinde psikolojik bir baskı oluşur. Kadının kendini güvende hissetmesi için bu baskı iyi değerlendirilmelidir. Kadının diploma sahibi veya eğitimli biri olması, mutlaka çalışmasını gerektirmez. Mesela yüksek okul mezunu olup da çalışmayan ve ‘’Çocuklarımı ben büyüteceğim.’’ diyen bir kadın, toplumdaki statüsüne zarar vermiş olmaz. Aslında onun bu konumu, hem toplumdaki statüsünü güçlendirir, hem de güven duygusuna daha büyük katkılar sağlar. Şu anda Türkiye’deki kadınların üniversite okuma talebinin altında yatan psikolojik dinamiğin bu olduğu görülmektedir. Yani “Üniversiteyi bitireyim, ama çalışmasam da olur. Diplomalı bir insan olarak ev hanımlığı yaparım. Ama gelecekte kendimi güvende hissetmezsem, nasıl olsa diplomam var…” düşüncesi, kadınların diplomayı bir sigorta gibi gördüklerini göstermektedir.

  İngiltere’de, çalışan kadınlar arasında yapılan bir araştırma, “Mecbur kalmasaydım çalışmazdım.” diyen kadınların çoğunlukta olduğunu göstermektedir.

  Çalışan kadın, iş hayatının getirdiklerinin götürdüklerinden fazla olduğunu gördüğünde şöyle düşünecektir: “Çalışmak özgürleşmek midir, yoksa sadece para için mi çalışıyorum?”

  Para kaygısı yoksa, kadın çalışmakla özgür olacağını düşünebilir. Ama para için çalışan kadın, kendini özgür hissedemez; çünkü para kadını özgürleştirmez. Çalışan insanın yükü artmıştır; insan yükü arttıkça özgür olamaz. Özgürlük subjektif ve göreceli bir kavramdır. Önemli olan, kadının kendini evinde özgür hissetmesi ve aile bağlarının kuvvetlenmesidir.
  (173-174)

  *Toplumda bulunmak erkek için ne kadar gerekliyse, kadın için de o kadar gereklidir. Bir erkeğin dışarıda lüzumsuz dolaşması ne kadar saçmaysa, aynı durum kadın için de geçerlidir. Gereksiz olma açısından kadın ile erkek arasında hiçbir fark yoktur. Fakat kadınların %80’inin, erkeklerin göz hapsinde bulunmaktan rahatsız olduğu da unutulmamalıdır. Kadın, erkeklerin çoğunlukta olduğu bir yerde, onların göz hapsinde bulunma sebebiyle kendisini özgür hissedemez. Hele onun kıyafeti ve bedeniyle ilgilenen erkeklerin fazlaca olduğu ortamlardaki kadına “özgür” diyemeyiz. Yapılan istatistiklerde, kadınların bu ortamlarda kendilerini özgür hissetmedikleri görülmüştür. Dikkat edildiğinde, büyük kokteyllerde kadın ve erkekler ayrı gruplar oluşturarak konuşurlar. Gerek erkekler gerekse kadınlar kendilerini bu şekilde daha özgür hissederler.(176)

  *Hatta aileler, kız çocuklarının meslek sahibi olmasını, kocasıyla geçinemezse boşanabilmesi için istemektedir. Onların eğitimine bu kadar önem verilmesinin sebeplerinden biridir bu. Böyle bir düşüncenin arkasında da bencil olmaya yapılan özendirme söz konusudur. Savunma silahı olarak görüşülen bu durumun evlilik kurumuna sağladığı fayda tartışılır. Bu niyet ve amaçlar evlilik bağını zayıflatmaktır.(202)

  *Genç erkekler kızlarla flört etmeyi onaylasa, hatta onun bu teklifini reddeden kızları modern olmamakla suçlayıp küçümseseler de, evlenecekleri kıza başka bir erkek elinin değmemesini isterler.(214)

  *Erkeklerde biyolojik olarak saldırganlık ve vericilik, kadınlarda ise çekicilik ve alıcılık eğilimi vardır. Bu durumda güçlü olan, zayıfı ezebilir. Hem kadının, hem de erkeğin menfaatine uygun bir mantıkla düşünüldüğünde, kadın, erkeğin saldırganlığından korunmalıdır. Kuran, kadınların erkekler tarafından korunmasını emretmez. Yani “Erkek, kadını örtsün.” demez. Onun kendi tarafından korunmasını ister. Örtünme, kadına verilen bir sorumluluktur. Bunun sonucunda kadın, kendini rahatsız eden erkeklerin göz hapsinden kurtulur. İşe hayatındaki bir kadının, bedeniyle ilgilenen erkeklerle bir arada olması, onun fonksiyonunu azaltacaktır.

  Kız ve erkek öğrencilerin bir arada olduğu okullarda kız öğrencilerin kendilerini ifade edemedikleri, psikolojik baskı altında oldukları, fakat kız ve erkeklerin ayrı okudukları okullarda kızların daha başarılı oldukları öne sürülmektedir. Şu anda Almanya’da bu konuyla ilgili ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Bunlar, tartışılması gereken paradigmalardır.(338)

  *************
  Kimse bu yazdığım alıntılar hakkında bir şey dememiş.Kitapyurdu’ndaki ve burdaki yorumların %99’unda kitabın beğenilmesi bende hayal kırıklığı yarattı.
  Kendimden şüphe duymaya başladım yanlış mı anlıyorum diye.Kadın konusunda saçmalamaları haricinde Ahmet Yesevi’ye, Mevlana’ya ve tasavvufa da gereksiz övgüleri vardı.Belki aralarda güzel yorumlar çıkartılabiliyor ama okunması gereken bir kitap olduğunu düşünmüyorum. Kadın-erkek konusunda daha güzel ve bilimsel olan kitaplar var.
  **************
  Buraya kadar olanlar kitaptan alıntılardı.Şimdi de geçmişte gündemde yer alan kadınlar hakkındaki sözleri koydum.

  “Kadın kadına eşitlik doğru olandır. Erkek erkeğe eşitlik doğru olandır. Eşitlik mağdur olanın mağdur eden seviyesine çıkarılmasıdır. Eşitlikten ziyade eşdeğer olabilmektir önemli olan. Kadın ile erkeği eşit konuma getiremezsiniz çünkü bu fıtrata terstir.”

  “Tokadı da şimdi şiddetten mi sayalım? Tokadı ben şu an eğitimi için çocuğuma da atıyorum. Bu benim için yadırganacak bir durum değil. Şiddet bence bir erkeğin evdeki insanlara karşı olan sorumluluğunu bilmemesi, alkol ve uyuşturucu kullanması, sapkın hayat tarzını ailesine yansıtmasıdır. Ben sorumluluklarımın hepsini yerine getiriyorum. Sadece anlaşamadığımız ve zıtlaştığımız bir konu yüzünden bir tokat atıyorum. Şiddet mi bu? Her ailede bir kadın tokat atmış veya tokat yemiştir. Bazen şiddet ve kırgınlıklar sevginin pekişmesi bile oluyor.”

  “Sizin yapacağınız en güzel şey, evinize gidip bulaşık yıkamaktır.”

  “Sizler burada eğleneceksiniz. Fazla konuşmak istemiyorum. Özellikle evlerde bizlerin her şeyini siz bayanlar topluyorsunuz. Onun için sizlere gerçekten çok şey borçluyuz. Allah sizlerden razı olsun.”

  “Ömür boyu hapse mahkum olacak olan babalar, devlet eliyle cinayete zorlanmaktadırlar. Devletimizin başındakiler artık bu duruma bir dur desin.”

  İskenderun’da üç yıldır eski sevgilisi Y.D.’nin taciz ve ölüm tehditlerine maruz kalan N.K., defalarca emniyete ve savcılığa yaptığı başvurular ve "Nitelikli cinsel istismar" açılan davada verdiği mücadeleler sonunda tutuklama kararı alınması için yaptığı başvuruda savcıdan aldığı cevap, “Niye ilişkiye giriyorsun? Sonra bizi uğraştırıyorsun” oldu. Tecavüzcü tutuksuz yargılanıyor.

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, Türkiye'de devlet koruması altında iken öldürülen kadın olmadığını iddia etti. Bir gazetecinin Çağlayan Adliyesi’nde korumasıyla öldürülen bir kadını hatırlatması üzerine şunları söyledi:
  ''Aile Bakanlığı'nın koruma altına aldığı bir kadın değildi. Emniyet güçlerinin kendisine verdiği bir korumayla beraber öldürülen bir kadın vardı. O farklı bir durum.”

  “Evlilik olayını geri atmayın. Nasibinizi bulunca kararınızı veriniz. Çok seçici de olmayın. O zaman gülistandan boş çıkarsınız”.

  “Kadın iffetli olacak. Mahrem, namahrem bilecek. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak. Bütün hareketlerinde cazibedar olmayacak, iffetini koruyacaksın.”

  "O konuşmamdan bir kısım alınmış. Sadece kadınlar kahkaha atmasın dediysem akıl dışı bir iş yapmışımdır. Ama orada ahlak kurallarıyla ilgili bir konuşma yaptım. Kocasını bırakıp tatile çıkanlar, direği gördüğünde dayanamayıp direğe çıkanlar... Böyle bir hayatın içinde siz olabilirsiniz, size kızmanın ötesinde acıyabilirim.”

  “Bir kadın olarak sus.”

  “18 yaşındakinin zinasına karşı çıkamıyorsanız, 7 aylık bebeğe tecavüze karşı çıkmak timsah gözyaşıdır. Bir sınır yoksa hiçbir sınır yoktur. Şehvet öyle bir şeydir ki, sınırda durmazsanız, duracağınız hiçbir yer yoktur.”

  “Bir tane kız mıdır, kadın mıdır bilemem.”

  “İşsizlik oranı niye artıyor biliyor musunuz? Çünkü kriz dönemlerinde daha çok iş aranıyor. Özellikle kadınlar arasında kriz döneminde işgücüne katılım oranı daha artıyor.”

  “Anası tecavüze uğruyorsa neden çocuk ölsün, günahı ne? Anası ölsün öyleyse."

  Kadınların "İş istiyoruz sayın bakanım" sözlerine karşılık olarak, "Evdeki işler yetmiyor mu?" yanıtını verdi.

  “Her çalışan kadın, gözü doymamış erkek demektir. Bir kadın çalışmayı tercih ederek fuhuşa hazırlık yapmış olur."

  “Kadının fıtratında erkeğe köle olmak var."

  Kadınların çalışmasına da karşı çıkan **** hamile kadınlar için "Hamile kadınların sokakta gezmesi doğru değil" ifadelerini kullandı

  “Tecavüzcü, kürtaj yaptıran tecavüz kurbanından daha masumdur.”

  “Annelerin, annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almamaları gerekir. Merkeze iyi nesiller yetiştirmeye almalılar.”

  “Türk hanımları evinin süsüdür, erkeğinin şerefidir, Batı kadınları maalesef ezilmektedir."

  “Sen kimsin de bize vaaz veriyorsun? Bu kadın nereden çıktı? Bu ne iş. Erkekler kadınlardan vaiz mi alırmış? Bizim kadınlardan alacağımız eğitime ihtiyacımız yok”” diye bağırdı ve mikrofonu kapattırdı. **** kendini “Temelde bayan olduğu için tepki gösterdim. Bayanların konuşacağı yer vardır, erkeklerin konuşacağı yer vardır.”

  Meclis’te boşanmaları araştırmak için kurulan komisyonun dünkü toplantısında AKP Isparta vekili ****, sunum yapmak için davet edilen Eşitlik İzleme Kadın Grubu’ndan avukat ****’a “Konumunuzu bilerek konuşun”, “Gidin dışarıda konuşun”, “Ben sana haddini bildirmeye çalışıyorum” gibi ifadeler kullandı.

  “Ben kadına şiddet dememizin de bu konuyu büyüttüğü kanaatindeyim. Şiddeti bir bütün olarak ele almamız lazım.”

  “Madem (tecavüz) nedenini biliyorsunuz,siz de ilk dördünü yapmayın. Yapanlar salak mı?”

  “Önceki dönemlerde, şiddete uğrayıp karakola başvuran kadınlarımıza ‘Kocandır, sever de döver de’ nasihat edilerek gönderilirdi. Bugün artık bu yapılmıyor. Türkiye’de şiddet konusunda çok önemli bir değişimin yaşandığını görüyoruz.”

  "Ben sizin bacak aranızı çekip gazeteye bastırsam, bunların gerçeği bu diye ahlaksız olurum değil mi?"

  “Dün bir kanaldaki, yarışma programında sunucu öyle bir kıyafet gitmiş ki olmaz bu yani. Kimseye karıştığımız yok ama çok aşırı. Dünyada da kabul edilemez.”

  “Değerlerine önem veren anne, baba kızının birilerinin kucağına oturmasını ister mi? Dolmabahçe’de ofisimin önünden Kadıköy’den gelenlerin filan orada durumunu görüyorum. Bütün bunları gördüğüm zaman, bunlar benim aslında kendi değerlerimle uyuşan şeyler değil. Buna rağmen benim toplumumun insanıdır diyorum, giyimine kuşamına şusuna busuna karışamam diyorum…”

  “Kadın-erkek bir bankta oturursun sohbet edersin, bunu saygıyla karşılarsın. Tayyip Erdoğan olarak ben bunu saygıyla karşılamam ve toplumun büyük kesimi de saygıyla karşılamaz. Ben Dolmabahçe'de ofisimin önünde, Kadıköy'den gelenlerin durumunu görüyorum. Ama saygı gösteriyorum. Giyimine kuşamına karışmıyorum. Ama aynı saygıyı benim eşim, kızım gibi giyinenlere de göstermeliler.”

  "Anası olacak kişinin hatasından dolayı çocuk niye suçu çekiyor. Anası kendisini öldürsün."

  Milletvekilinin kürtaj tartışmasında dile getirdiği "Başbakan vajina bekçiliğini bıraksın." sözlerine karşılık, "Evli bir 'bayan'ın cinsel organı hakkında açıkça konuşmasının yüzünü kızarttığını" söyledi.

  “Bosna'da kadınlar tecavüze uğradı ama doğurdular. Anne karnında hepsi öldürülseydi o tecavüzcülerin yaptığından çok daha büyük bir dram, suç ortaya çıkacaktı. O çocukların bir parçası da annenindir, o çocuklar masumdur. Bizde 'Babanın suçu çocuğa geçmez' diye bir anlayış var. Elbette yan etkiler ortaya çıkacaktır. Anne psikolojisinin bozulması, toplumda rahatsızlıklar vs.” diyen ***, AKP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevine getirildi.

  “Çocuğumuz öyle nereye giderse gitsin olmaz. Yalnız bırakılan ya davulcuya ya zurnacıya..”

  “Çok garip bir yaratık. Allah akıl fikir versin.”

  ”Eş yoktur, zevce vardır.”

  “Bugün birçok gelişmiş ülkede kadınların hak mücadelesinin belli kalıplara söylemlere hapsolduğunu görüyoruz. Kadınların hak mücadelesinin eşitlik kavramına takıldığını adalet duygusunu ıskaladığını gözlemliyoruz.”

  “‘Annenin başına kötü bir şey gelmişse ne olacak?’ deniyor. Gerekirse öyle bir bebeğe devlet bakar. Böyle bir yasa çıkarılıp da kürtajla ilgili daha ciddi kısıtlamalar getireceksek mutlaka onun yan tedbirlerini de almak durumdayız.”

  “Ahlaklı siyaseti beceremeyenler, hapisteki hainleri dışarı çıkarmayı birinci madde olarak önümüze getiriyorlar. Avrupa’dan gelen bilmem ne temsilcileri fahişelerin hatırı için biz bu hainleri serbest bırakamayız.”

  “Hamile kadınların sokakta gezmesi doğru değil; böyle karınla sokakta gezilmez,terbiyesizliktir.”

  “Kimse, bakire olmayan biriyle evlenmek istemez. Türk toplumunda tecavüze uğrayan kıza, ‘Madem başına bu iş geldi, evlen’ derler. Bu toplumda, kız kardeşini kaçırıp tecavüz edeni, onunla evlenmezse takır takır vuruyorlar. Bunun aksini söyleyen de sahtekardır. Kaçıran kişi ırzına geçtiği kızla evlenince daha iyi olmuyor mu? Bekareti bozulduysa onunla evlenilmeli. Evlenince de cezadan kurtulmalı.”

  “Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ise ya satılıktır ya da kiralıktır.”

  “Bu sorunlar aile içinde halledilmeli. Özgürlükçüyüz diye evlilik içinde zorla ırza geçmeyi suç sayarsanız iftiraların önü alınamaz. Bu suç sayılırsa karısı uyurken, cinsel şehvetini karısının üzerinde gideren bir erkek de tecavüzcü sayılır. Kadın kalktığında ‘benim rızamı almamıştı’ diye mahkemeye koşabilir.”

  “Valisi konuşmuyor, Milli Eğitim Bakanı konuşmuyor. Aileden sorumlu Bakan da zaten birilerinin önüne yatmış vaziyette o da konuşmuyor.”

  “Bekliyorum. Ayrıca Yılmaz ben kadını beğendim yahu.
  Ada'yı veresin mi geldi abi?
  Ada'yı değil ama neyse sonra konuşuruz.”

  “Kadına şiddet abartılıyor.”

  “Benim bedenim, benim kararım diyenler feminist.”

  “Medya olayları abartıyor. Kadına yönelik şiddet algıda seçicilik.”

  “Evdeki işler yetmiyor mu?”

  “Çalışan kadın, ben kocama muhtaç değilim deyip yuvasını dağıtıyor. Kocasına muhtaç değil ama elin adamının patronunun hizmetinde olmayı haysiyetine uygun buluyor.”

  Kadının ekonomik özgürlüğü için ‘aldatmaca’ demiş ve ‘çalışan kadınların yuvasını dağıttığını’ iddia etmişti.

  “Kızlar okuyunca erkekler evlenecek kız bulamıyor.”

  “Dinimizde kadının canı, onuru ve hakları dokunulmazdır ve emanettir.”

  Hakkında uzaklaştırma kararı aldıran eşini, çocuklarının gözü önünde öldürdü; “Namus için pişman mı olunur” dedi!

  Kadın ahlaklı olsun, kürtaj yapmak zorunda kalmasın.”

  “Türk kadını evinin süsüdür.”

  “Kadınlar dayak yiyorlarsa şükretsinler."

  “Kadının kocasına itaati farzdır.”

  “Kadın sesinin haram olduğu konusunda bütün ulema müttefiktir.Bu anlamda kadın ilahi de söylese, ezan da okusa, şarkı türkü de söylese caiz değil.”

  “Devlet dairelerinde,iş yerlerinde,kadın erkek karışık ortamlarda bulunmak kadın için bir kazanım mıdır?”

  “Kadın, bu Avrupalılar gibi çıplak gezinse 60-70 puanlık bir kadın, bir tesettürle 90 puanlık kadın oluyor, yani çekicilik, cazibe açısından… Çıplaklığı para etmiyor, etek giyse para etmiyor, tesettürle para etmeye başlıyor."

  “Siz de mini eteği giyip soyunup laik sistemin ahlaksızlaştırdığı sapıklar tarafından tacize uğrayınca da bas bas bağırmayacaksın.”

  *(NİSA 34) Allah’ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılmasına bağlı olarak ve mallarından harcama yapmaları sebebiyle erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudurlar. Sâliha kadınlar Allah’a itaatkârdırlar. Allah’ın korumasına uygun olarak, kimsenin görmediği durumlarda da kendilerini korurlar. (Evlilik hukukuna) baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve onları DÖVÜN(?). Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür.

  *Diyanet İşleri Başkanlığı bir kez daha gündemde. Bu kez internet sitesindeki Dini Kavramlar Sözlüğü'nde yer alan "İslâm hukukçularınca bulûğ çağının alt sınırı, erkekler için 12, kızlar için 9 yaş olarak belirlenmiştir" ifadeleri kamuoyunun tepkisini çekmiş durumda.Diyanetin aynı sözlüğünde "Nikâh" tanımlamasında bulûğ çağına erişmiş kişilerin evlenebilmesinin mümkün olduğunun belirtilmesi ise bazı gazeteler ve siyasiler tarafından Diyanet'in erken yaşta evliliklere destek verdiği yönünde yorumlandı.

  *Diyanet'e bağlı fetva sitesinde Ocak 2016'da, "Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet, karısıyla olan nikâhını düşürür mü?" diye soruldu.Babanın kendi öz kızını öperken şehvet duyması durumunda nikâhın ne olacağı konusunda görüş ayrılığı vardır. Bazı mezheplere göre, babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikâha bir etkisi yoktur.""Hanefilere göre ise; babanın, kızını şehvetle öpmesi, kızına şehvetle sarılması durumunda kızın annesi bu babaya haram olur. Ancak bu tür sonuç doğuracak tutmanın, teni tenine değerek olması ya da altının sıcaklığını iletecek kadar ince bir örtüden olması gerekir. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir. Şehvet duymanın işareti, erkeğin organında bir uyanma, uyanıksa uyanışının artması, kadının da kalbinin heyecanla çarpmasıdır."

  *6 Aralık 2017 günü Diyanet'e bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu, gelen bir soruya cevap olarak, erkeğin “Telefon,faks,mektup,mesaj ve internetle de eşinden boşanabileceğini” açıkladı:
  "Bir kimse, yüzüne karşı 'seni boşadım, benden boş ol' gibi boşamayı ifade eden sözleri şifahî olarak söylemek suretiyle, eşini boşayabileceği gibi, bu sözleri telefon, mektup, mesaj, internet ve faks yoluyla bildirerek de boşayabilir. Söz konusu iletişim vasıtalarıyla boşamak, sözlü olarak yüz yüze boşamak gibi geçerlidir. Ancak, bu durumda kocanın, boşamış olduğunu inkar etmemesi gerekir."
  "Boşamanın yazılı olması halinde ise boşanan kimse, yazının veya mesajın eşinden geldiğinden emin olmalıdır. Bu durumda boşama hükümleri, kadının mektubu okuduğu andan itibaren başlar. Fakat koca eşini daha önce gıyaben boşamış da bunu mektupla haber veriyorsa, boşamanın hükümleri, kocanın boşadığı andan itibaren başlar."

  ****************
  Alıntıları siyasiler ağırlıklı olmak üzere sanatçılar ve “dinciler”den aldım.

  Siyasetçimiz hırsızsa,yolsuzluk yapıyorsa,ahlaksızsa bu konularda halkın nasıl olmasını bekliyoruz ki? Özellikle siyasetçilerin bu beyanlarından sonra halk nasıl davranacaktı?

  Dincilerden, tarikatlardan yeterince çektiğimiz halde akıllanmayıp başka tarikatlar beslenmeye devam ediliyor ise,

  Diyanet İşleri gibi gereksiz bir bakanlığın bütçesi 7.7 milyar liradan 10.5 milyar liraya çıkarılıp; Bilim,Sanayi,Teknoloji bakanlığını, MİT’i 5’e katlıyorsa,
  (https://onedio.com/...i-5-e-katladi-844020)

  Diyanet gereksiz konularla uğraşıp duruyorsa, Nisa 34’ü dövün diye çeviriyorsa,

  İslam adı altında gereksiz ayrıntılara takılarak bambaşka bir din yaşanıyorsa,

  Din adı altında saçma hadislere inanılıyorsa,

  Mantıksız gelenek ve görenekler hiç sorgulanmadan uygulanmaya devam ediliyorsa,

  Çocuklarımız ilkel ataerkil düşünce modeliyle büyümeye devam ediyorsa,

  Bilimsel eğitime,cinsel eğitime gereken önem verilmiyorsa,
  (Önem verilmek ne kelime, eğitim sisteminin hali ortada bir de kadın üniversiteleri açmaya çalışıyoruz.)

  Kadına,çocuğa,hayvana şiddete yönelik bir adalet sistemi yoksa,

  Erkekleri değiştirmeden,dini doğru uygulamadan,çocuk yetiştirme tarzımızı düzeltmeden,adalet sistemimizi düzeltmeden hangi konuda ilerleyebiliriz ki?


  ************
  Türkiye’de en yaygın model ise geleneksel baskıcı erkek egemen, ataerkil aile tipi. Bu ailelerde baba mutlak egemen. Ailenin tüm ilkelerini, kurallarını, değerlerini baba tayin ediyor. Çocuğun veya gencin tüm davranışlarının anlaşılması, değerlendirilmesi babanın görüşüne, ilkelerine ve kurallarına göre oluyor. Baba adeta evin tanrısı gibi. Anne ise ikinci planda bırakılmış, ev işlerini yapmakla yükümlü kalınmış, adeta hizmetçi rolünde. Bu çarpık modelde, çocuğun elden geldiğince babasına benzemesi istenirken, sözüm ona evin reisi gibi yetiştirilmeye çalışılıyor. Böylesi bir ailede çocuk ne kadar babaya benzer ve babası gibi davranırsa, yaratılan aile değerlerinin sürdürülmesi söz konusu olacaktır. İşte bu durum, kimliği, kişiliği gelişmeyen, ancak babadan aldığı mesajlardan dolayı içinde kızgınlık ve öfke taşıyan çocukların yetişmesine neden olur. Çocuk başka bir çıkar yol olmadığı için babasından aldığını aynen sürdürür. Meselenin üzücü yanı, böyle bir ortamda yetişen çocuğun, gencin kişiliği tam olarak gelişmediği için özgüveni de olmaz. Dolayısıyla babasını aynen taklit eden, topluma babasından gördüklerinden farklı bir mesaj veremeyen erkekler topluluğu ortaya çıkar. Ülke olarak yaşadığımız sorun, kuşaktan kuşağa geçen ataerkil modelin sürdürülmesidir.

  Çocuğun ruh sağlığının yerinde olabilmesi, kaygısının endişe ve korkuya dönüşmemesi için bilgili, ilgili aile olabilmeniz gerekiyor.(Toplumun ancak beşte birini oluşturuyor.) Ailesine güven duymayan birey kendisine de güven duyamaz. Kendisine güven duyamayan başkasına hiç güven duymaz. Şimdi bizim toplumumuzda kim, kime ne kadar güveniyor?
  (Özcan Köknel - Bilgenin Aynası sayfa 53-54)
  ************

  Bonus:
  https://twitter.com/...920402784792577?s=21
 • 196 syf.
  Klasik bir giriş olacak, lakin öncelikle değerli kitabını bana hediye olarak gönderen, dahası okuma şerefine layık gören Sercan Leylek Bey’e teşekkürlerimi sunarak başlayayım. Kendisine de ifade ettiğim gibi, kitabını sadece bir okur olarak değil aynı zamanda bir yazar olarak da okuyacaktım.

  Kitaba, bırakın okumayı, ilk mesajlaşmamızdan bana ulaşma anında bile hep empati ile yaklaştım. Sonuçta, ben de az bilinen bir yazar olarak kitaplarımı okumaları için birilerine gönderiyorum ve onlardan gelecek olan yorumları büyük bir heyecanla bekliyorum. Bu nedenle kendisinin ruh halini anlayabiliyorum. Yazacağım eleştiriyi de bir dost ve kalemdaş görüşleri olarak kabul edeceğine inanıyorum. Sonuçta bir eserin güçlü ve eksik taraflarını en iyi bilenler aslında onun yazarlarıdır.

  Eserin sonunda Sercan Bey, eserin yazılış hikâyesini anlatmış. Duvar ve Adam, genel durumun aksine önce senaryo iken sonrasında novellaya çevrilmiş. Doğrusu bu durum hissediliyor. Çünkü bence çok iyi bir senaryoya sahip. Ancak roman ya da hikâye olarak edebi seviyesi, senaryo seviyesi kadar yüksek değil.

  Belki de şöyle izah edebilirim. Bazı şarkı sözleri vardır, çok başarılıdır. Ancak onları yine de şiir sayamazsınız. Bu anlamda Sercan Bey’in hikâyesi bir film senaryosu olarak gayet başarılı. Öyle ki, bir film seyreder gibi hissediyorsunuz. Sürükleyici ve ilgi çekici. Bu minvalde oldukça iyi bir puanı hak ediyor.

  Bir duvarı konuşturmak ve ondan İkinci Dünya Savaşı yıllarına kadar uzanan bir hikâye çıkarmak fikri çok güzeldi. Tabii burada gerek duvarın içindeki kız gerekse sihirli kolye gibi argümanların etkisiyle tamamen fantastik bir eserle karşı karşıya kalıyoruz. Bu nedenle romanda gerçekçiliği önemseyen okurlar için bir handikap sayılabilir; tabii fantastik ve masalsı bir içerik isteyenler içinse olumlu bir tarafı var.

  Bu arada geçmiş dönemde anlatılan Antik Mısırlı Simon ve Norveçli usta hikâyelerinin yarım bırakıldığı kanısındayım. Oysa iyi birer damar vardı onlarda.

  Bir de, cahilliğime verin lütfen, Norveç Yahudisi bir kızın kuzeninin Yahudi olmayan bir Norveçli olması ihtimali var mıdır? Bilemiyorum. Ha, derseniz ki, kızın 70 yıldır duvarda olması garibinize gitmiyor da, kuzeni mi gidiyor, ayrı mesele :)))

  Eserin, bir yazarın ilk eserlerindeki genel duruma uygun olarak ciddi anlamda otobiyografik çizgiler taşıdığını düşünüyorum. Yani mekânların ve anlatılanların çoğu, bizatihi yazarımızın hayatında yer bulan şeyler olsa gerek…

  Dediğim gibi, novellanın akıcılığını, merak unsurunu diri tutma becerisini çok beğendim. Ancak işin edebi kısmında zaaflar olduğu kanısındayım.

  Birkaç örnek vereyim. Mesela çok beğendiğim ve alıntı yaptığım bir kısım…

  “Bir felaketin de, bir zaferin de tek bir sebebi olamaz. Ancak art arda sıralanmış nedenler silsilesi sonucunda büyük felaketler veya zaferler yaşanabilir.” Şahane bir aforizma bence. Lakin hatalı. Şöyle ki, “Ancak art arda sıralanmış nedenler silsilesi sonucunda büyük felaketler veya zaferler yaşanabilir.” Cümlesinde art arda sıralanmış nedenler dedikten sonra silsileyi kullanmamak gerekir. Silsile zaten art arda olan demektir. Doğrusu, “Ancak art arda sıralanmış nedenler sonucunda büyük felaketler veya zaferler yaşanabilir.” Ya da “Ancak nedenler silsilesi sonucunda büyük felaketler veya zaferler yaşanabilir.” olmalıydı.

  Önemli mi derseniz, romancılık açısından "bence" önemli. Senaryo olarak telafi edilebilir bir durum.

  Keza, sayfa 158’deki bir cümleyi de paylaşmak isterim. Bu cümle bir prototip aslında. Çünkü eserde buradaki gibi mesafe ve sayılar çok fazla kullanılmış. “Jeanette hastaneye yaklaşık otuz metre uzaklığa otomobilinde oturuyordu, gözü sürekli kol saatindeydi. Akrep ve yelkovan saat tam 11.45’i gösterdiğinde planın ikinci bölümünü uygulamaya geçti.”

  Burada düzeltilmesi ya da çıkarılması gereken bir sürü şey var. Hastaneye yakın bir yere denilebilir mesela, akrep ile yelkovan gereksiz olmuş gibi… Bunun gibi çok fazla cümle var eserde.

  ***

  Buraya kadar yazdıklarıma bakınca, eserdeki olumsuzlukları ön planda tutmuşum gibi bir hava oluşmuş olabilir. Öyle olmamalı. Bir kitabın başarısının belli ölçütleri vardır. Onlardan birisi de, eser bittikten sonra sizde yer edip etmediğidir. Yani, kafanızda o filmi oynatabiliyor musunuz? Duvar ve Adam –belki de orijinalinin zaten bir senaryo olmasının etkisiyle- bunu başarabilen bir eser.

  Norveç gibi bir uzak diyarda Türkçe kitaplar yazan Sercan Bey’i, ayrıca tebrik ediyorum. Yolu açık olsun.