• UMUTLA YÜRÜYÜŞÜN

  Yollar seni çağırıyor bugün, şarkılar sana sesleniyor.
  Kulağına en sevdiğin şarkıyı fısıldıyor rüzgar. Yürüyorsun, uzun, uçsuz bucaksız bir yolda yürüyorsun. Nereye gittiğin belirsiz hakeza yürümeye nerde başladığın da. Sana hep vedaları anımsatan o şarkı, evet o şimdi kulağının içinde çalıyor.
  Yürüyorsun, ahh o yürüyüşün, umutla yürüyüşün...

  Veda ediyorsun bir şeylere. Kime olduğu belirsiz. İçin bir hoşçakal ülkesi. Tıpkı Cahit Zarifoğlu gibi, evet tam da onun dediği gibi. Çok misafir ağırlamışsın, çokça yorulmuşsun, onları memnun etmek için kendini çokça parçalamışsın. Olsun. Hepsi bırakıp gitmiş, olsun. Gidenlerin aklına dönmek gelmemiş, olsun. Sen de gidiyorsun ya şimdi. Bak güneşli bir sabah, yolun etrafı lavanta tarlalarıyla kaplı. Yürüyorsun ve içinde pişmanlığa dair tek bir şey yok. Derin bir nefes alıyorsun ciğerlerin de lavanta tarlası artık. Gidiyorsun, kulağında çalan o şarkıyla veda ediyorsun birilerine yine de huzurlu hissediyorsun. Gittiğin yeri bilmemene rağmen geri dönme fikri yok aklında.
  Yürüyorsun, ahh o yürüyüşün, umutla yürüyüşün...

  En son ne zaman bu kadar huzurlu bir yürüyüşe çıkmıştın, hatırlamıyorsun. Çocukken belki; en güzel çiçeği bulmak için koşarak aştığın o dağlar, gençken belki; ilk sevgilinle ilk buluşmana giderken kunduralarını tıkırdattığın o sokaklar, yetişkin olduğun ilk zamanlar belki, aylarca uzak kaldığın evine, ailene dönerken kat ettiğin kilometreler, hayır hiçbiri bu yol kadar huzur vermemişti sana. Ne dünyanın en güzel çiçeği, ne güzel bir sevgili, ne de sıcak ev yemekleri... hiçbiri... hiçbiri bu kadar heyecanlandırmamıştı seni. Bu yolda huzur var, bu yolun sonunda dünya var, bu tarlalarda duyumsadığın en güzel koku, kulağında duyduğun en güzel şarkı, bu gökyüzünde umut var.
  Yürüyorsun, ahh o yürüyüşün, umutla yürüyüşün...

  Her adımında biraz daha dikleşiyor vücudun, her nefes alışında içine umut doluyor, lavanta kokusuyla karışık. Kunduranın tıkırtısı, rüzgarın fısıltısı, kulağındaki veda şarkısı...
  Huzurlusun, umutlusun. Korkma bu büyü bozulmayacak, bu anı kaybolmayacak. Bu şarkı, bu yol, bu umut bitmeyecek.
  Yürümeye devam ediyorsun, ahh o yürüyüşün,. umutla yürüyüşün...