Suzan Koçaklı, Bir Sürgünün Anıları'ı inceledi.
 15 Mar 12:53 · Beğendi · 10/10 puan

DEDİLER Kİ AZİZ NESİN?

Bir gün bu memleketin yanağına öpücük
Başucuna da bir not bırakıp gideceğim:
Öyle güzel uyuyordun ki uyandırmaya kıyamadım ../Aziz Nesin

Efendim bendeniz cahiliniz,cüheylanız yaşıma başıma bakmadan şu kadarcık boyumla giriştim Aziz Nesin okumaya .Geç kalmışlığım başlı başına bir rezalet velakin gelin görün ki Aziz Nesin de öyle kolaya başlanacak bir adam değil.Her söylediği böyle beyninize dank edince;taşıdığım şu karpuzu müsait bir yerde bırakayım diyesiniz geliyor .

Aziz Nesin’ okumaya karar verdiğimde bu işin ağını ilmek ilmek örmüş olan #Tuco Herrera ‘ya baş vurdum .Bana ilk tavsiyesi bu kitap oldu .Oyalanmadan gittim aldım .(Ayrıca tavsiyesinden dolayı çok teşekkür ederim.)

Efendim toplumda bir zamanlar öcü görmüş gibi kaçılan bu adam,kısacık boyuyla sözde aşağılanmaya çalışan bu adam ,şarapçı,dinsiz ,şirkçi denilen bu adam,vatan severken vatan haini olan bu adam,sürgünlerden sürgünlere nam salmış bu adam ..
Efendiler bu liste uzarken ,sıkıldığınız bu liste gelin görün ki Aziz Nesin’in maruz kaldığı ,birebir yaşadığı olaylardır .Varsın gerisini siz düşünün .

Bir insan aç kaldığı halde yine de vatanını savunuyorsa vatan haini midir ?
Bir insan haksız yere sırf devlet büyükleri içini hoş edecek diye sürgün edildiği halde vatanına sarılmışsa vatan haini midir?
Yoksulluğu,sefilliği,hasreti zindan arkalarında dillendirdi diye vatan haini midir?
Kur’an-ı hatmetmesine,temelinde dini bir eğitimi almış;hakkı ,mazlumu savundu diye dinsiz midir?
Yani Aziz Nesin uyanık ve milletini uyandırmak istedi diye yine de Hain midir?

Alçak gönüllü, kendiyle barışık adam bulmak zor bu memlekette.Hele de şöyle tanınmışsa egosundan geçilmez.
Kitabın sürgünlerden ibaret olduğunu varsayarsak,ağlaması,sızlanması,
küfür etmesi beklenmez mi?
Söz konusu Aziz Nesin olunca kıskıs gülmek de mümkün.

Anlatıyor sürgünlerini ama nasıl samimi,nasıl içten.Gizlemiyor hiç bir şeyi .Afedersiniz aralarda şöyle ucundan bir kaç küfür serpmişliği var ama sizin edeceklerinizin yanında bal bal .
Güldürürken düşündüren bir adam belki de bu yüzden anlaşılamamıştır;zira bizim millet aynı anda iki işi yapmayı beceremez.
Bursa’ya sürgün edilişinden başlayan bu anılar yer yer hüzünlendiriyor ,yer yer güldürüyor .
İnsanın bu hayatta katlanacağı en zor şey açlıktır herhalde .Aziz Nesin açlığın nirvanasında o sıralar .

Bir sürgünün anıları ,bir milletin rezilliğinden başka bir şey değil dostlar.

Anlatılacak ,konuşulacak çok şey var bu kitaba ,Aziz Nesin’e dair .

“Gülümsemek;
Adaleti bozuk düzene,sessiz bir küfürdür .
Gülümseyin..!
Aziz Nesin

Suzan Koçaklı, bir alıntı ekledi.
14 Mar 19:06 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Zamanımızda sürgün rezillikti.İş arasan,iş vermezler;insanlar konuşmaktan bile korkarlar.Acaba,herkes hükümeti tutuyor da ondan mı hükümete muhalif olan sürgüne böyle davranırlar?Hiç de böyle değil.Konuşursan,hepsi senden muhalif.İçlerinden geçeni sürgün bilse,sürgün, onlardan korkar.

Bir Sürgünün Anıları, Aziz Nesin (Sayfa 42 - Karikatür Yayınları)Bir Sürgünün Anıları, Aziz Nesin (Sayfa 42 - Karikatür Yayınları)
Suzan Koçaklı, bir alıntı ekledi.
13 Mar 23:25 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Düşünmek,sevmek,gülmek...İnsan için gerisi yalan dolan...

Bir Sürgünün Anıları, Aziz Nesin (Sayfa 6 - Karikatür Yayınları)Bir Sürgünün Anıları, Aziz Nesin (Sayfa 6 - Karikatür Yayınları)
Hesna, Bir Sürgünün Anıları'ı inceledi.
07 Mar 17:35 · Kitabı okudu · 3 günde

"Sürgün, her nefeste yalnızdır!"

Babannemi 6 yaşında evlatlık vermişler. Babası ölüp de eve yeni babalık gelince, istenmemiş demek ki... Benim pamuğum babannemi, o yaşta evlerine kabul edip büyüten aile öyle güzel bir aileydi ki, biz torunlarına dahi tılsımlı bir değnek gibi dokunuverdiler. Öyle ki, benim ismimin öyküsü ve anlamı da o aileden gelir.
Küçüklüğüm onların yazlıklarında geçti. Ailem arada gidip onlarda kalmama izin verirdi. Onların o sade ve mutlu hayatlarına dahil olurdum. Hatırımda iyice yer etmiştir ki, mütevazı ama bir o kadar da sıcak olan evlerinde minik bir kitaplık vardı. Bir gün kitaplığa bakınırken elim istemsiz bir kitaba gitti. "Şimdiki Çocuklar Harika" 12 yaşımdaydım, tanıştım Aziz Nesin'le... Ardı arkası kesilmedi tabii okumaların. Orda o kadar güzel Aziz Nesin kitapları okudum ki bende şöyle bir hissiyat bıraktı: Aziz Nesin okunmadan geçirilen çocukluk, çocukluk değildir!

Bu güzel aile, babannemin "çok özledim" feryatlarına dayanamaz, arada kendi ailesinin yanına gitmesine izin verirmiş. Yine öyle bir günde, öz annesi ve babalığı babannemi yaşça büyük bir adama satıvermiş. 12 yaşındaymış daha. Benim Aziz Nesin okuduğum yaşta, babannem yüzünü bir kere bile görmediği bir adama kadın oluvermiş.

Bu da, onun kendi öz yuvasından ikinci "sürgün"ü olmuş!

Sürülmek... Yaşayan bilir ne olduğunu zannımca. Ben tasavvur edemiyorum.

Aziz Nesin, hiç de hakketmediği bir sebeple Bursa şehrine sürülmesini mizahi bir dille anlatmış bu kitabında. Ama onun öyle bir tarzı vardır ki; sizi güldürürken, birden öylesine dümdüz ama içten bir cümle yazar ki, gülücüğünüz boğazınızda bir yumru gibi kalıverir. Olayı yağlamaz, ballamaz, dramatikleştirmez. Neyse öylece anlatıverir. Zaten yaşadıkları hep trajikomiktir.

Sen dersin hepi topu bir yıl.... Hapis değil, zindan değil. Ne var ki? Zaten kendisi de kitabında bunu samimice belirtmiştir. Tarihimizde yurdu ve halkı için büyük çileler çekenlerin acıları yanında, benimkinin adı edilmeye bile değmez, demiştir. Ne acılar çektiğini görelim diye de yazmamıştır zaten. O dönemde yapılan adaletsizliği, insanlar üzerinde dayatılan korku imparatorluğunu, açlığı, sefilliği, dönemin insafsızlığını ve pek tabii insansızlığını anlatmak istemiştir. Korkudan, bir sürgüne selam dahi vermeye tenezzül etmeyen insanlar... Ancak dar sokaklarda kimse yokken, küçük bir selam gönderen dostlar... Beş parasız, aç susuz, soğukta titrer halde ne yapacağını bilmeden gezen sürgünün iki kuruş parasına göz koyan 'perensip' sahibi insanlar... Can havliyle ve merakla gönderilen ama cevabı gelmeyen mektuplar... Babası sürgün edildiği için komşu elindeki iki kuru ekmeğe tamah eden evlatlar... Ve dağılmak zorunda kalan bir aile...

Daha yazılacak çok şey var ama ben anlatmayayım. Siz gidip bi'okuyun!
Sen ömrün kısa bir dönemi dersin; sonrası, sancısı çok uzun olur.

"Sürgünden sonra, sürgündekinden daha zor günler yaşadım." (83.syf)

https://youtu.be/WqLi4GzBbSY

Hesna, bir alıntı ekledi.
06 Mar 20:10 · Kitabı okudu · İnceledi

İçimdeki belki'ler öldü artık Aziz Baba!
İçimde bir belki var. İşte insanın içine bu belki girdi mi, hapı yuttu, kazıklandı demektir.

Bir Sürgünün Anıları, Aziz Nesin (Sayfa 41 - Nesin Yayınevi, 11.Basım, Aralık 2017)Bir Sürgünün Anıları, Aziz Nesin (Sayfa 41 - Nesin Yayınevi, 11.Basım, Aralık 2017)
Hesna, bir alıntı ekledi.
06 Mar 19:00 · Kitabı okudu · İnceledi

Gülümsedim. Gülümsemek, utanmayı gizleyen en iyi maskedir.

Bir Sürgünün Anıları, Aziz Nesin (Sayfa 36 - Nesin Yayınevi, 11.Basım, Aralık 2017)Bir Sürgünün Anıları, Aziz Nesin (Sayfa 36 - Nesin Yayınevi, 11.Basım, Aralık 2017)

İlk defa Aziz Nesin kitabı okudum.. Bu yaşıma kadar neden okumadığım için biraz utandım biraz üzüldüm açıkçası...Çok beğendim yazarın karakteri,tarzı,samimiyeti beni çok etkiledi...

"Böyle Gelmiş Böyle Gitmez " bu kitaptan sonra okunmalı çünkü kitapta adı geçiyor, bende merak ettim en kısa sürede onu okuyacağım..Bir Sürgünün Anıları nı okumayı düşünürseniz diğer kitabı da alın bence..

Kitap 158 sayfa bir iki saatte biter ama anlatım tarzı okadar tatlı ki insan uzun uzun okumak istiyor ve tekrar okuduğu kısımlar olabiliyor bu yüzden süre uzayabilir..

Espirili ve ince hicivli tarzıyla yazarın yaşadığı derin üzüntüsünü Espiri arkasına perdelediğini düşünüyorum. Aslında komik olan şeyler de vardı ve güldüm de bazen de komik yazılmış ama üzüldüğüm şeyler de oldu.. Bu hayatın kendisiydi...Ben bu samimiyeti seviyorum işte..

İnsan düştü mü çevresindeki insanların esas yüzlerinin ne olduğunu öğrenir...

Kitapta bahsedilen şairi zaten sevmezdim, daha da arttı duygum.. Son cümlemi kitap için yorum yapan Ahmet Kabaklı( yazar)'nın sözüyle bitireceğim...
"Sahte hakimi,sahte mühendisi,sahte doktoru polisi yakalar,hapse atarlar,ama şairin sahtesine kimse bir şey demiyor.İnsanların ortasında kolunu sallaya sallaya şiirler yazıyor"

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ, Bir Sürgünün Anıları'ı inceledi.
25 Kas 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

#kitapyorum

aziz nesin kitabında bir yıla yakın sürgün kaldığı bursa'da yaşadığı zorluklardan bir kısmını anlatıyor. aziz nesin'in sürgüne gitmesine sebep olan madde ise daha sonradan anti-demokratik bulunup kaldırılmış. aziz nesin kitabın da yaşadıklarını acite edip okuyucuya "bakın bir zamanlar ülkenizde böyle şeyler de yaşandı" demek yerine,inanılmaz bir mizah anlayışı ile sürgünlügünü çok güzel ele alıp bizler ile buluşturmuş.. Aziz nesin'in kalemi ile geç tanıştığım için çok çok üzüldüğüm mükemmel ötesi bir aziz nesin eseri. çekilen cefayı gözler önüne seren, cesur olmanın, dilediğini yazmanın ne görüşteki iktidar başta olursa olsun zor olduğunu gösteren mükemmel bir anı kitabı. herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum..

Emre Ekinciler, bir alıntı ekledi.
18 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

-Ben sana, bize Hızır gelmez. Gelse gelse Azrail gelir. Demedim mi?
Ağrı içinde kıvrana kıvrana sabahı ettik. Sızıp kalmışız. Uyandım, ağzımın içi paslı...
-Zehire de alıştık, artık ölmeyiz, dedim.

Bir Sürgünün Anıları, Aziz Nesin (Sayfa 113 - Nesin yayınevi)Bir Sürgünün Anıları, Aziz Nesin (Sayfa 113 - Nesin yayınevi)
Onur Özkan, bir alıntı ekledi.
03 Eki 2017 · Kitabı okumayı düşünüyor

Bursa ovasına yavaştan bahar iniyor.
İki sürgün arkadaşız. Kirayla kaldığımız
evden çıktık mı, çarşı karakoluyla
Setbaşı arasındaki asfalt yol üzerinde
tir tir titreyerek gidip geliyoruz.

Çarşı karakoluna her akşam gidip
oradaki defteri imzalıyorum.

Bir akşam karakoldan çıktım.
Arkadaşımın yanında birisi var.
Yirmisinde var yok. İlkin, arkadaşımın
bir tanıdığı sandım.
“Kim bu?” gibilerden arkadaşıma
göz işareti yaptım. O da tek omzunu kaldırıp dudağını büzerek işaretle “bilmem” dedi.

Bizde de bir ürkeklik var. Yabancılarla konuşmaktan pek hoşlanmıyoruz.
Neyin nesi olduğu belirsiz.

Delikanlının, karşısındakinin ciğerini
okumaya çalışan derin bir bakışı var.
– Siz falanca değil misiniz? diye bana sordu.
– Evet, dedim.

Sonra arkadaşıma sordu. O da,
– Evet… dedi.

Buraya sürgün edilmişiz, bizim için de
bisürü dedikodu çıkarılmış ya,
bu delikanlı da bizi bir gizli örgütün
şefleri sanıyor. Daha doğrusu onun
gözünde, özellikle ben,
Türkiye’ye dağılmış gizli çetelerin başıyım. Göğüsleri fişeklikle kaplı,
bombalı komitacılar var buyruğumda.

Ne diyorsam anlatamıyorum delikanlıya.
– Tabii, diyor, sizin örgütünüz gizlidir.
Siz yeraltı çalışması yaparsınız.
Elbette, biz gizli çalışıyoruz diye
açıklayacak değilsiniz ya… Ben de
sizin örgütünüzde çalışmak istiyorum.

Yemin üstüne yemin ediyorum:
– Yok vallahi, billahi yok…
Ne örgütü, ne yeraltısı bre kardeşim…
Şu halimize baksana…

Bitürlü inanmıyor.
– Tabii, tabii…
Elbet böyle giyineceksiniz ki,
kimse sizden şüphe etmesin.

Bir bela ki, anlatılır gibi değil…
Sabah erkenden, çat kapı geliyor…
Biz de, onun geldiği sırada ekmekleri
çaya batırıp kahvaltı ediyoruz.
Soruyor:
– Para alıyorsunuz değil mi?
– Ne parası?
– Dışardan para gelmiyor mu?
– Ne parası kardeşim?
– Canım gizli örgütü yönetmek için…
– Ne yediğimizi görmüyor musun?
Parası olan böyle mi yer?
– Tabii tabii… diyor, böyle görüneceksiniz
ki başkaları anlamasın.

Onu istemeyişimizin asıl nedeni başka. Söylemesi ayıp ama söyleyelim.
Bu delikanlı bizim yiyeceklerimize de
ortak oluyor. Maşallah çok da iştahlı.
Bizim dört günde yemek için ayırdığımız zeytini bir kahvaltıda silip süpürüyor.

Günlerden bigün Istanbul’dan biri geldi.
Bir arkadaşımız bize, onunla bir
paket yollamış. Paketi açtık ki, Allah…
Bir kızarmış tavuk, bir kutu kuru baklava…
Biz iştahla bunlara bakarken kapı çalındı.
Ben tavukla baklavayı toparlayıp dolaba saklarken, ev sahibi kadın da kapıyı açtı.
Oğlan merdivenden çıkıyor.
– Merhaba! dedi.
– Merhaba! dedik.

Durdu, dikkatle baktı:
– Sizde bişey var… dedi.
– Ne var?
Bir haliniz var bugün. Nedir?
– Yok vallahi bişey…
– Var, var, benden saklıyorsunuz.
– Kör olayım yok.
– Siz bana güvenmiyorsunuz.
Sizde bugün bir değişiklik var.

Yok mok dedikse de yutmuyor..
Benim aklım, hep tavukla baklavada,
ağzım sulanıp duruyor.
Hay Allah, ne etsek de oğlanı
başımızdan savsak?..

Belki onuncu kez,
– Sizin benden sakladığınız bişey var! dedi.

Gerçekten büyük bir gizli örgütün
şefi pozunu takınarak,
– Evet arkadaş, dedim,
senden gizlediğimiz bişey var.

Arkadaşım, gözleri büyümüş, bana baktı.
– Ama bugün sana her şeyi açıklayacağız.

Suratım asık, kaşlarım çatılmış,
tok tok konuşuyorum:
– Bugüne kadar sana gizli örgütümüzde görev veremedik.
Çünkü şimdiye kadar örgütümüz
seni kontrol ediyordu.
Artık sana güveniyoruz.
– Teşekkür ederim, dedi.

Saçından tırnağa dikkat kesilmişti.
– Sana şimdi bir zarf vereceğim.
Bu zarfı, Yeşil Cami’nin avlusundaki
çınar var ya…
O çınarın oyuğuna bırakacaksın.
Arkana bakmadan dönüp geleceksin.
Sakın zarfı açayım, zarfı bıraktıktan
sonra arkana bakayım deme…
Şakaya gelmez ha…
Bu, yeraltı örgütü.
Bunun ucunda ölüm var.

Sofadaki kitaplarımın arasından aldığım zarfa boş bir kâğıt koydum, kapadım, eline verdim.
– Haydi, durma, marş!.. Bu iş, saniye işi…

Zarfı aldı, uçtu.
Biz hemen sofrayı kurduk,
tavuğa, baklavaya yumulduk.
Hayatımda böyle neşeli bir yemek
yediğimi hatırlamıyorum.

Bir Sürgünün Anıları, Aziz NesinBir Sürgünün Anıları, Aziz Nesin