Cité de Péra Dergi
Twitter'da bir süredir paylaştıkları dizeleri takip ettiğim bir dergi hesabı var. Dergilerini alıp okumak kısmet olmadı ama sosyal medya hesaplarının çok sıkı takipçisiyim, keşke bu durumu da onlar açısından bir kazanca çevirebilsem ve dergilerinin uzun yıllar boyunca çıkmasına bir katkısı olsa, ama nerde, beğeni butonu onlara kâr olarak yansımıyor maalesef.

Dergi hesabı attığı bir tweet ile ekşi sözlükte dergi ile ilgili girilen bir entry'ye oldukça naif bir yorum getirmiş. (https://twitter.com/...739196088954880?s=20)
Peşinden dergi ekibinde yer alan kişiler bu twiti alıntılayıp en az ilk tweet kadar naif yorumlar yaptılar.
https://twitter.com/...739846210379781?s=20
https://twitter.com/...777276225478656?s=20

Merakla bekliyorum, bakalım daha ne tweetler çıkacak :)

Rukiye, bir alıntı ekledi.
20 Mar 01:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

O zaman hayatı, aşkı, ölümü, felsefeyi, edebiyatı 140 karakterlik tweet'lerle ifade eden bir kuşakla konuştuğumu daha derinden kavradım. Aramızdaki uçurum kapanmayacak cinstendi.

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü LivaneliKardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli
Nihat, bir alıntı ekledi.
16 Mar 23:45 · Kitabı okudu · 9/10 puan

“Onca sayfa okunur mu hiç ya? Özetlerine baktım.”
Bunları söylerken kucağındaki iPad'i işaret ediyordu.
O zaman hayatı, aşkı, ölümü, felsefeyi, edebiyatı 140 karakterlik tweet'lerle ifade eden bir kuşakla konuştuğumu daha derinden kavradım. Aramızdaki uçurum kapanmayacak cinstendi.

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 189)Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 189)
™ Parende, Hüzünlü Bir Ponçik'i inceledi.
 28 Şub 12:45 · Kitabı okudu · 3 günde

Kitabı okumadan (aslında belki önyargı) yapacağım olumsuz eleştirileri tahmin ediyordum. Sosyal medya ve popüler kültürün etkisiyle yazılmış bir kitap olduğunu tahmin ediyordum.

Çağrı Taner Twitter' da severek takip ettiğim bir isim. Tweet'lerini seviyorum. Cümleler bütüne kavuşmadan çok şey ifade edebilir. Benim için ediyordu da.
Ama onları bütüne kavuşturarak bir kitap ortaya çıkartmak ayrı bir olay.

Kitabı okumadan hakkında ortalıkta konuşmak istemedim. Üniversite kütüphanesinde görünce aldım. Kitap çok bölümlü, bir adamın hayatından bir kesiti anlatıyor. Yalnız hikâye desen, hikâye değil. Şiir değil zaten. Düz yazılardan oluşturulmuş bir bütün. Birkaç Twitter fenomeni benzeri sözlerden oluşan bir kitap olsaydı, daha iyi olurdu şahsımca.

SPOİLER!!!!

Sözlerini sevdiğim bir adam dedim ya; bu yüzden içinden alıntı yapacağım sözler çıkar diyordum. Ama çıkmadı. 3-4 alıntı yaptım o kadar. Hikâye de diyemiyorum da en başta kızın öleceğini anladım zaten. Motor sürerken kaza yapacağını anladım.

Merak ettiğim bir şey var. Yorumumun saygısızca olmasını istemem. Çağrı Taner gerçekten bunu yaşadı mı acaba? Öyleyse başı sağolsun. İnsanın sevdikleri hasta olup ölebilir. Bu eleştirilecek bir konu değildir. Öyle değilse eğer "klasik Türk filmi" tadında bir kitap olmuş diyebilirim. Tabi ki tek benzerlik klişe olması.

Sonunu tahmin ettiğim halde, duygusal bir anıma geldiği için bir gözlerim doldu son birkaç sayfada. Kendi acımı hissettim. Onun dışında kitabı okurken bende hiçbir şey uyandırmadu. Öyle bomboş okudum.

Okumasanız bir şey kaybetmezsiniz. Okursanız size katacağı bir iki cümle alıntı olur. Benim gibi meraktan okursanız, vaktiniz varsa olabilir. Kütüphanenize eklenecek bir kitap değil.

Kitapsız kaldığım günlerdeyim... Malum öğrenciyiz bazen ha diyince alınmıyor... Az önce çok içimden gelerek bir tweet attım... Allah için bana kitap gönderin diye... İlkokul öğretmenim... Anında cevap verip sponsorun olmak istiyorum dedi... Ağlamamak için kendimi zor tutuyorum değerli dostlar... Pardon kitapsever değerli dostlar...

Evin Caynak, bir alıntı ekledi.
01 Şub 20:56

Yaklaşık 4 milyar insanın kullandığı internet üzerinden günde 260 milyar e-mail gönderiyor, 230 milyon Skype araması yapıyor, 500 milyon tweet ve 70 milyon Instagram fotoğrafı paylaşıyorduk. Artık bu dünyada yaşamıyor, yaşandığı var sayılan bir dünyayı milyarlarca insandan kurulu ağımızla paylaşıyorduk.

Kafa Dergisi Sayı: 41, Kolektif (Sayfa 20)Kafa Dergisi Sayı: 41, Kolektif (Sayfa 20)
Zeynep Şimşek, bir alıntı ekledi.
31 Oca 22:41 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Onca sayfa okunur mu hiç ya? Özetlerine baktım. Bunları söylerken kucağındaki iPad'i işaret ediyordu. O zaman hayatı, aşkı, ölümü, felsefeyi, edebiyatı 140 karakterlik tweet'lerle ifade eden bir kuşakla konuştuğumu daha derinden kavradım. Aramızdaki uçurum kapanmayacak cinstendi."

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Doğan Kitap)Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Doğan Kitap)
_GÖK¥ÜZÜ_, bir alıntı ekledi.
21 Oca 19:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Merve 'Bir öküze aşık oldum' diye tweet atmış. Allah kimseyi inşallah o öküz benimdir diyecek kadar aşık etmesin."

4N1K, Büşra Yılmaz4N1K, Büşra Yılmaz

Bir Tweet
oysa herkes aldatır sevdiğini
kulak verin bu dediklerime
kimi bir stalkla yapar bunu
kimi açtığı fake hesaplarla
korkaklar dm ile öldürür
yürekliler mantion darbeleriyle
merhameti olan anlık silinen snapchat kullanır
kimi flörtken aldatır sevdiğini
kimi sevgiliyken