CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ, Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş'u inceledi.
20 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

#kitapyorum
#ölümbirvarmışbiryokmuş

José Saramago'nun hayal gücü bana hitap ediyor: İlk sayfadan itibaren Ölüm'ü yaşıyorsunuz. Bu sadece yazarın inanılmaz yaratıcılığı ya da ustaca yazmasından dolayı değil, aynı zamanda burada tüm insanlara çok yakın bir şeye değinmesinin gerçeğiydi: ölüm. Sonuçta, hayatın bir noktasında kim, neden ölmek zorunda olduğumuzu sormadı mı? Ölümsüzlük hayali sonsuza kadar insanlığı büyülemiştir. açıklanmayan küçük bir Avrupa ülkesinde, herhangi bir mantık ya da habercisi olmadan, insanlar aniden ölmeyi bırakırlar. Gerisini kitabı okuyunca öğrenirsiniz.
Saramago'nun düz yazısının olduğu yerde, kitap büyüleyici bir dönüşüme uğrar kesinlikle. sağlam metin blokları, dolambaçlı başakları ve sonsuz garip noktalanmış cümleleri var. Kalemini çok seviyorum. Kesinlikle tavsiye edeceğim çok güzel bir kitap.

O Zaman Unutmam
Bazen insanın kafası eser, farklı şeyler yapmak ister, bazen tek başına oturmak olur bu, bazen alıp başını bir yerlere gitmek.
Bugün tam da o moddaydım. Hele dersim bitmişken, üstüne birde sınavım güzel geçmişken dedim Hatice haydi çık git ne yaparsan yap. Atladım dolmuşa ver elini Meydan taktım kulaklığımı son ses müzik, bir de arka taraflara oturdum ki ücreti uzatmam için rahatsız edilmeyeyim güzelce yağmuru seyredip müziğimi dinleyeyim. Dedim ya yağmur, o biçim yağıyor maşallah.
Yağmur sevdam batsın şemsiye açmıyorum bırak ıslanayım yani. Dolmuştan inince Uzun Sokak'a kadar ıslana ıslana yürüdüm. O kadar iyi geldi ki tüm stres sıkıntı yağmurla akıp gitti. Sonra kendi kendime dedim ne yapayım, aklımın bir yanı kıyafet falan bak diyor, diğer yanım git kitapçıya kafan güzelleşsin diyor. Diğer yanımı dinledim her zaman yaptığım gibi. Dedim Mart kotamı doldurayım alayım bir kaç kitap. Girdim kitapçıya biraz da kalabalıkça içerisi. Sevindim, bunlar güzel şeyler.
...
Artık hangi kitap nerede öğrendim sormuyorum hiç. Halil Cibran'ın yanına gittim. Bilmem herkes de olur mu kitapçıya girince kalbim ayrı hızlı atıyor nedense. Baktım kitaplarına aldım ikisini elime. Eee aldığın da geri bırakılmaz bırakamadım, dedim alıyorum ikinizi de. Derken Sadık Hidayet'in yanına da uğradım, yoksa kırılır, kırılırsa üzülürüm. Ondan da aldım bir tane. Sevindi(m). Yanından ayrıldım kasaya doğru gidiyorum bir baktım Nizar Kabbani ordan bana el ediyor. "Bana da bir uğra bir bak neyim var neyim yok." Durdum, dedim sana sonra uğrayayım Kabbani. Şimdi gitmem lazım. Kitaplarımı aldım çıktım kitapçıdan. Bu kadar gelmişken Sahaf Amca'mın yanına uğramadan gidersem çok büyük ayıp olur, ordan da onun yanına gittim. Açtım kapısını girdim içeri. " Hoşgeldin, buyur neye bakmıştın" dedi. Dedim "Amcacım bir şey almaya gelmedim aslında, eski kitaplara bakmak istiyorum. " Tamam dedi şurda şunlar var burda bunlar var arkada başkaları var, herbirinin yerini ayrı ayrı gösterdi. Bir yandan da muhabbete başladık. Nerde okuyorsun, kaçıncı sınıfsın, nerelisin. Nerelisin demişken Adanalı'yım dedim... Bu muhabbetleri daha evvelce de yapmıştık ama unutmuş Sahaf Amcam, olsun on kere sorsun her seferinde cevaplarım. Ben bir yandan kitaplara bakıyorum bir yandan sohbet derken, dedi ki bir anda
"Kimseler kandırmasın seni, gerçek olan her şey kitap da, oku kızım, ders için değil her şeyi oku"
Öyle güzel geldi ki söyledikleri.
...
Sohbet güzel eyvallah ama bir yandan da zaman geçiyor, zaten hep öyle olur ya sevdiğin yerlerde zaman daha hızlı geçer. Hani dedim ya kitap almak için gitmedim aslında, sadece bakacaktım. Bana kim inanası, bakarken Bekir Yıldız'ın bir kitabını buldum gösterdim Sahaf Amca'ma güzel kitaptır dedi. Dayanamadım onu da aldım koydum çantama. Sonra Sahaf Amca görüşürüz, ben gideyim artık dedim. Adımı yeniden sordu, söyledim. Dedi ki "Bir daha ki gelişinde Adanalı Hatice'yim de o zaman unutmam seni tamam mı" Tamam dedim gülümseyerek ordan da çıktım. Baktım vakit de epeyce geçmiş yağmur durmuş hele dedim gideyim bu günlük bu kadar yeter...

Evet bugünlük bu kadar yeter :)
neler almışım neler sanki servet :)

-Sadık Hidayet ' Aylak Köpek '
-‎ Halil Cibran ' Vadinin Perileri'
-‎ Halil Cibran ' Usta' nın Sesi'
-‎ Bekir Yıldız 'Harran'
-‎ José Saramago 'Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş'

Bloguma Giriş Yapılırken Gördüğüm Bir Sorgu
Malumunuz üzere http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com isimli bir blogum var. Bloguma insanlar hangi şeyleri sorgulayıp giriyorlar diye ara sıra kontrol ederim. Şöyle bir sorgulamayla bir giriş yapılmış "her gün farklı kızla görüş pdf" Merak ettim bu sorguyu google'da ben de yaptım. Böyle bir kitap varmış yahu. Kız tavlamanın kitabı yazılmış da bizim haberimiz yokmuş. En kısa sürede indirip okumanız gerekir sayın baylar. O değil de kitap blogu işini bırakıp da benim blogu evlilik bloguna mı dönüştürsem napsam. Potansiyel var.Hay Allahım :))))))))))

Dervişmisali, bir alıntı ekledi.
15 Mar 19:44 · 10/10 puan

Hem dervişlerin çile odalarına hem de cennetin sonsuzluğuna benzeyen, bir varmış bir yokmuş tadında uzun uzun geceler...

Bin Hüzünlü Haz, Hasan Ali ToptaşBin Hüzünlü Haz, Hasan Ali Toptaş
alper, Türk Masalları'ı inceledi.
15 Mar 00:01 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir varmış bir yokmuş diye başlayan zihinlerde tat bırakan fantastik unsurların da bulunduğu hayallerin gerçekleştiği gökten üç elmanın düştüğü edebi ürünlerdir Türk Masalları.

Ayşe Yıldırım, bir alıntı ekledi.
13 Mar 13:53

"Bir varmış , bir yokmuş
Tanrı'nın mahlukları tahıl kadar çokmuş
Fazla konuşmak günahmış..."

Baba ve Piç, Elif Şafak (Doğan kitap)Baba ve Piç, Elif Şafak (Doğan kitap)
Naz-ı Murat, bir alıntı ekledi.
12 Mar 23:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim biricik hint kumaşım
Bir zamanlar kendimi
Bulunmaz Hint kumaşı sanmıştım
.
.
.
Ta ki asıl O’nu bulana kadar
Bulunmaz hint kumaşı yokmuş bu dünyada
Sadece birbirini bulamamış hint kumaşları varmış

Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 16 - Metis Yayınevi)Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 16 - Metis Yayınevi)
Samet Hızır, bir alıntı ekledi.
11 Mar 21:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın kullanabileceği bir yeri olmadıkça yetenekleri varmış ya da yokmuş, ne fark eder ki doktor?

Kayıp Hikayenin İzinde - Dörtlerin İmzası, Arthur Conan Doyle (Sayfa 18)Kayıp Hikayenin İzinde - Dörtlerin İmzası, Arthur Conan Doyle (Sayfa 18)