Janmajör, bir alıntı ekledi.
07 Şub 23:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Irk ve din düşmanlığına karşı gelmek isteyenlerin: "İşçiler, birleşiniz!" demekten başka çareleri yoktu.
Bu bizleri pek uzağa götürmedi ama, "Birbirinizi öldürmeyin!" demenin başka bir biçimiydi.

Doğu'nun Limanları, Amin MaaloufDoğu'nun Limanları, Amin Maalouf
Süreyya Erginyürek, bir alıntı ekledi.
21 Oca 03:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birbirinizi öldürmeyin
Bakın, hepimiz insanız... Bir gün gelir geç uyanırsınız, başınıza gelecektir bu. Gün gelir sinirlenirsiniz, ağzınızdan söylememeniz gereken sözler çıkar... Eninde sonunda biriyle atışır kavga edersiniz; bunlar da olacaktır. Diliniz sürçer, biri hakkında arkasından uygunsuz şeyler söylersiniz. Bir gün olur, yüzde yüz dürüst olamaz, yalan söyleyiverirsiniz. İnsanız ve hatalar yapıyoruz. Hepimizin düşebildiği bu kusurlara, günahlara seyiat deniyor. Hiçbirimiz melek değiliz, bu nedenle kusurlarımız oluyor, olacaktır da. Allah buyuruyor ki, eğer hayırlı bir ömür sürüp büyük günahlar hususun da dikkatli davranabilirseniz, size küçükleri hususunda yardım edeceğim.

Dirilt Kalbini, Nouman Ali Khan (Sayfa 124)Dirilt Kalbini, Nouman Ali Khan (Sayfa 124)
Süreyya Erginyürek, bir alıntı ekledi.
 21 Oca 03:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birbirinizi öldürmeyin
"Eğer size yasaklanan günahların büyüklerinden kaçınırsanız, sizin küçük günahlarınızı örteriz ve sizi güzel bir yere koyarız."
(Nisa suresi 4:31)

Dirilt Kalbini, Nouman Ali Khan (Sayfa 124 - undefined)Dirilt Kalbini, Nouman Ali Khan (Sayfa 124 - undefined)
Süreyya Erginyürek, bir alıntı ekledi.
21 Oca 03:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birbirinizi öldürmeyin
Rabbimiz buyuruyor ki; "O parayı haksız yollardan kazanırsan, eninde sonunda gelip ensene yapışacak. Ya kişisel hayatında ya da aile hayatında bunun bedelini ödeyeceksin, çünkü bu yolla kazandığın o para helal değil."

Dirilt Kalbini, Nouman Ali Khan (Sayfa 122 - Timaş yayınları)Dirilt Kalbini, Nouman Ali Khan (Sayfa 122 - Timaş yayınları)
İlayda G., bir alıntı ekledi.
 30 Tem 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Savaş
"Söyle bana ey Toprak Ana, insanlar savaşsız yaşayamazlar mı?"

"Güç bir soru bu Tolgunay. Savaşlarda yeryüzünden silinen halklar oldu. Yerle bir edilen, bir toprak yığını haline gelen şehirler oldu. Bir insan izi görebilmek için kimi zaman yüzyıllarca bekledim. İnsanlar ne zaman bir savaşa başlasa 'Durun, birbirinizi öldürmeyin!' diye haykırdım. Şimdi de bağırıyorum: 'Ey insanlar, dağların, denizlerin ardında yaşayan insanlar! Neden savaşıyorsunuz? Toprak mı istiyorsunuz? İşte toprak benim. Hepinizin anasıyım ben. Ve sizler benim önümde eşitsiniz. Kavgalarınızı değil, çalışmalarınızı, dostluğunuzu istiyorum ben. Toprağa bir tane atın, ben yüz başak vereyim size. Bir çubuk dikin, bir ağaç yaratayım ondan. Sürü besleyin, yeşil çayırlar olayım göz alabildiğince. Evler kurun, ben duvar olayım onlara. Üreyin, çocuk yetiştirin, hepinizin sıcak yuvası olayım.'
Ben hepinizi kucaklayacak kadar sınırsızım. 'İnsanlar savaşmadan yaşayabilirler mi?' diyorsun Tolgunay. Bu sizlerin, insanların elinde Tolgunay, benim değil."

Toprak Ana, Cengiz Aytmatov (Sayfa 64 - Elips Kitap)Toprak Ana, Cengiz Aytmatov (Sayfa 64 - Elips Kitap)
insan_okur, bir alıntı ekledi.
20 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ne yaparsınız, o tarihte ırk ve din düşmanlığına karşı gelmek isteyenlerin: "İşçiler, birleşiniz!" demekten başka çareleri yoktu. Bu bizleri pek uzağa götürmedi ama, "Birbirinizi öldürmeyin!" demenin başka bir biçimiydi.

Doğu'nun Limanları, Amin Maalouf (Sayfa 98 - Yapı Kredi Yayınları)Doğu'nun Limanları, Amin Maalouf (Sayfa 98 - Yapı Kredi Yayınları)