• Bazı insanları tanımanız için yıllar yeterli olmazken, bazı insanları birkaç dakika da tanıyabiliyorsunuz.
 • Son arzum budur: Vücudumu, çürüme belirtileri açık ve seçik olarak ortaya çıkıncaya kadar gömmeyiniz. Bundan niye söz ediyorum, çünkü taa hastalığım sırasında birkaç dakika boyunca hayatım uyuşmuş, kalbim ve nabzım duraksamış oldu...
  N.V.GOGOL, "Vasiyetnâme"
 • "Yaşlanmışsın!"
  Birkaç dakika süren ama saatler sürmüş gibi gelen sessizliği bu 'tespitle' bozmuştu.
  Ali Lidar
  Sayfa 19 - İthaki
 • "Anlayamazsınız siz beni, bakmayın öyle. Mahcup hissederim. Hayır, hayır! Sizle alakalı değil. Tamamen benimle alakalı bir durum. Peki öyleyse, kanıtlayacağım size. Ancak önce bir sorum olacak. Söyler misiniz, insan kendinden olmayana anlam katabilir mi? Yaptıklarında bir mana bulabilir mi?Yersiz hüzünlerine ortak olabilir mi, acılardan kendine düşen payı çekebilir mi? Hayır bayım, bu sefer de ben inanmıyorum size. Çoğu zaman kendini bile anlamaz insan, siz mi beni anlayabileceksiniz?" Evet, çıkacağım karşısına ve aynen bunları söyleyeceğim. Israr ederse... Kaçarım, kaçar giderim. Duramam ki. Hem, o kim ki beni anlayacak?

  -----------
  -Anlayamazsınız siz beni, bakmayın öyle. Mahcup hissederim.
  -Neden böyle düşünüyorsunuz? Bir hatam mı oldu?
  -Hayır, hayır! Sizle alakalı değil. Tamamen benimle alakalı bir durum.
  -Ne desem bilemedim ki.
  -Peki öyleyse, kanıtlayacağım size. Ancak önce bir sorum olacak. Söyler misiniz, insan kendinden olmayana anlam katabilir mi? Yaptıklarında bir mana bulabilir mi?
  -Haklısınız sanırım. İnsan bazen demek istediklerinin ötesinde şeyler söyler. Demek istedikleri farklıdır, dilden dökülenler farklıdır. Dediklerinizi anladım, hatta dediklerinizin ötesini bile anladım. Düşünüyorum da, yersiz hüzünlerime ortak olamazsınız. Acılardan kendinize düşen payı çekemezsiniz. Zaten, acı da yakışmaz size. Mutluluğun kadınısınız siz, gülmelerin kadınısınız. Hüzün birkaç beden büyük gelir size, taşıyamazsınız. Bağışlayın, yordum sizi. Sağlıcakla kalın, yüzünüzü süsleyen gamzeleriniz daima eşlik etsin hayatınıza.
  -Bir dakika, bir dakika... Gidiyor musunuz öylece? Benim demek istediklerim apayrıydı. Konu farklı yerlere çekildi, dağıldı. Ben anlarım sizi, ancak...
  -Hayır, hayır. Çoğu zaman kendini bile anlamaz insam, siz mi beni anlayabileceksiniz hanımefendi? Yapmayın lütfen. Gitmek zorundayım, esenlikle kalın.
  -Ben anlardım, gitmeseydiniz...
 • Ben Kapitalizmim ve kızlarınızı Barbie’lerle büyüttüm, sizden estetik operasyon için para istiyorlarsa bu şaşılacak bir durum değil!

  Ben Kapitalizmim ve çıkarlarım uğruna üstünüze moda endüstrisini saldım!
  Sonuç: 17 yaşındaki kızların %78’i dış görünüşlerinden rahatsız.

  Ben Kapitalizmim ve bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücuduna duyduğu memnuniyetsizliği %50 artırmaya yetiyor!

  Ben Kapitalizmim ve işyerlerinde çalışıyor olmak yerine protesto gösterilerine katılan insanlar beni çıldırtıyorlar!

  Dünya çapında yükselen anarşi, bu inatçı protestolar da neyin nesi? Yeni Apple ürünlerini beğenmediniz mi?

  Ben Kapitalizmim ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki, hırsız ve elitist bir CEO’nun hayat hikayesi sizin için “azim ve başarı hikayesi”.

  Ben Kapitalizmim ve ortalama bir insanın günde 5.5 saat TV izlediği bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kaygım yok!

  Ben Kapitalizmim ve Steve Jobs tabii ki çok önemli biriydi, ancak %1’inizin ihtiyacı olan makineleri ucuz işçilerle üretmekte çok mahirdi.

  Elbette bütün kapitalistler birer “aziz” gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi, 150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz.

  İnsan haklarını falan unutup kapitalizme iyice dalın! Fred Shuttlesworth da Steve Jobs gibi dün öldü ama hanginiz onu tanıyorsunuz ki?

  Ben Kapitalizmim ve dün en mutlu günlerimden birini yaşadım, bencil bir kapitaliste, gaddar bir patrona aziz muamelesi yapmanız müthişti!

  Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden ortalık miras kavgaları yüzünden kanlı bıçaklı olmuş akrabalarla dolu.

  Ahlakınızı o kadar bozdum ki babanız ölüm döşeğindeyken aklınızdan geçen şey kardeşlerinizle mirası nasıl bölüşeceğiniz!

  Hepiniz birer yalancısınız çünkü kendinize istediğiniz şeyi elde edince mutlu olacağınızı söyleyip duruyorsunuz.

  Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yediklerinizi eritmek için ter döküyorsunuz!

  Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1.4 milyar aç insan var!

  Ben Kapitalizmim ve Starbucks için kahve temin eden bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!

  Ben Kapitalizmim ve Batı dünyasından her yıl 3.5 milyon kişi Uzak Doğu’ya seks turlarına gidip çocuklarla ilişkiye giriyorlar!

  Ben Kapitalizmim ve Uzak Doğu’da 6-12 yaş arası kızlar 200$ gibi komik bir miktarla seks kölesi olarak satılıyorlar.

  Ben Kapitalizmim ve “serbest piyasa ekonomisi” dünyanın en büyük yalanı.

  Ben Kapitalizmim ve Amerikalıların %24’ü eğer milyarder olmaları için gereken bu olsaydı bütün ailelerini reddedebileceklerini söylüyor.

  Ben Kapitalizmim ve kadınlara sesleniyorum! Lütfen birer obje haline geldiğinizi aklınıza getirmeden Victoria’s Secret’a koşun.

  Victoria’s Secret ülkelerime Türkiye de ekleniyor, incecik bir parça çamaşıra 80$ verince çok çok mutlu olacağınızı garanti ediyorum!

  Ben Kapitalizmim ve bütün zavallı kölelerim yarın akşam Vogue Fashion’s Night Out’un tadını çıkaracaklar mı?

  Ben Kapitalizmim ve 15 yaşındaki bir çocuğun iPad alabilmek için böbreğini sattığını duyunca zevkten dört köşe oldum!

  Ben Kapitalizmim ve Madonna’nın sadece Londra’da 8 evi var, ortalama 600 evsize barınak olabilecek büyüklükte.

  Ben Kapitalizmim ve Tayland’da Disney fabrikası için çalışan bir çocuğun Disneyland’e girecek parayı çıkarması için 55 gün çalışması gerek.

  Afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin %90’ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var.

  Ben Kapitalizmim ve Afrika kıtasından her sene 8.5 milyar $ değerinde pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar…

  Ben Kapitalizmim ve siz pırlantalara bayılırsınız, Hindistan’da 1 milyon kişi günde sadece 1.2 dolar kazanarak o pırlantaları üretirken.

  Dünyayı sarışın kadınların güzel olduğuna inandırdım, bu yüzden Asya kıtasında 300 milyon kadın düzenli olarak beyazlatıcı sabun kullanıyor.

  Ben Kapitalizmim ve sizin hayatlarına özendiğiniz Hollywood yıldızlarının % 64’ü kokain bağımlısı.

  Ben Kapitalizmim ve yılda 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz aynı tişörtü haftada iki kez giymeye utanıyorsunuz.

  Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, artık farkına varın, taptığınız tek tanrı benim!!!

  Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, Müslümanlar 5 yıldızlı Kabe manzaralı otellerinde, “ibadet” ederlerken?

  Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, Müslümanlar kutsal topraklarına gittiklerinde bile alışverişe koşarken?

  Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, bütün dünya Hristiyan bayramı Noel’i sırf alışveriş yapıp eğlenmek için “kutlarken”?

  ABD’de 7 milyon evsiz insanın olduğundan kimsenin haberi yok çünkü TV’de gördüğünüz Amerikalıların hepsi havuzlu villalarda yaşıyorlar.

  Ben Kapitalizmim ve yine başardım! Bütün kadınları dolapları tıka basa dolu olduğu halde giyecek hiçbir şeyleri olmadığına inandırdım.

  Dünya nüfusunun %50’si dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin %1’ine sahip.

  Dünya nüfusunun %1’i dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin %50’sine sahip.

  Ben Kapitalizmim ve bankacılar benim evlatlarım.

  Amerikalıların %85’i ekonomik durumlarını iyileştirebilecekse faşist bir hükümeti seçebileceklerini söylüyor. İşte kapitalin gücü!

  Sizi özgür bırakmayan, fikirlerinize sansür vuran, en sonunda polis kurşunuyla öldüren bir devleti kendi elinizle kurmanız ne tuhaf.

  Sizin ağzınızı burnunuzu kırıp hapse tıkmaları için bir devlet kuracak parayı, kendi vergilerinizle sağlamanız ne kadar tuhaf.

  Amy Winehouse gibi bağımlılara acırken hepinizin birer bağımlı olduğunu unutmanız ne kadar komik, zavallı tüketim bağımlıları!

  Ben istediğim kadını elde ederim, biraz altın, biraz pırlanta, biraz şan şöhret, birkaç güzel vaat, tamamdır.

  Joseph Stiglitz / Eşitsizliğin Bedeli
 • Gün bitmiş yeni gün başlayalı henüz birkaç dakika olmuştu.İnsanlar gece diyordu ona sen umut ben ise yaşanılan herşeyi unut.Sıfırdan başlamanın heyecanı vardı tadını bulmuş düşüncelerin ve değişmemiş duygularınla. Hani bak çok zor değilmiş sıfırdan başlamak saat on ikiyi geçince..

  MFY
 • Dilin hızı, her zaman düşüncenin hızından birkaç dakika daha yavaş olmalı ve hiçbir zaman bunun tersi olmamalıdır.