• Bitcoin hakkında ne düşünüyorsunuz?
 • Teknik Özellikler
  l -Bir Bitcoin, ağ içinde olmak şartıyla istenilen yere
  transfer edilebilir.
  2- Bitcoin ile yapılan işlemlerin geri dönüşü yoktur,
  dolayısıyla yapılmış olan bir işlem iptal edilemez.
  3- Bir Bitcoin sadece bir defa harcanabilir.
  4-Bitcoin ile işlemler sadece saniyeler içinde gerçekleşir,
  fakat sistem tarafından onaylanması ancak 10 dakika ile
  bir saat arasında gerçekleşir.
  5-İşlemlerin geçekleştirilmesi ve para ihracı madencilik
  sırasında topluca gerçekleştirilir.
  6-Kullanıcı kendisine gelen işlemleri her an alabilir,
  o sırada bilgisayarının açık veya kapalı olmasının bir
  önemi yoktur.
  Ekonomik Kurallar
  7-Tedavüle çıkabilecek Bitcoin miktarı en fazla
  21 milyon Bitcoin olarak belirlenmiştir.
  8- Bitcoin’ler 8 ondalık basamağa kadar bölünebilir.
  9-Bitcoin ile yapılan işlemler ucuz, hatta genelde
  bedavadır
 • " Ekonomistler: " Bitcoin'in yapılması gerekenleri yapmak için muazzam bir potansiyele sahip olduğunu savunuyorlar. Bitcoin yaygın, saygın ve meşru olursa tüm merkez bankaları ve bankacılık şirketlerinin maliyetini düşürmek için herkesi baskı altına alması anlamına gelir. Ya da herkes sadece Bitcoin kullanabilir.
  Dünyanın en varlıklı finans devi olan Rothschild ailesi de Bitcoin'e yatırım yapmıştır. "
 • 320 syf.
  ·24 günde·Beğendi·8/10
  Kitabı okumaya başlamadan önce blokzincir ve diğer konularda üstünkörü biraz bilgi ve ön yargı haricinde herhangi bir fikrim veya tecrübem yoktu. Açık konuşmak gerekirse bu şekilde öğretici, bilgilendirici, oldukça titiz hazırlanmış bir kitapla karşılaşacağımı da beklemiyordum. Fakat kitabın değerli yazarları çok kıymetli bir eser meydana getirmişler.
  Kitapta blokzincir teknolojisinin yapısı, nasıl işlediği, kavramların ne anlama geldiği, bu teknoloji üzerine kurulan başta bitcoin olmak üzere çeşitli kripto paraların ayırt edici özellikleri, kriptografiye neden ihtiyaç duyulduğunun gerekçesi, blokzincirin geleceği, bitcoin mevzuatı ve düzenlemeleri gibi konularda herkesin anlayabileceği sade bir dille, bu dönüşümü merak eden herkese baş ucu kitabı niteliğinde olabilecek bir eser ortaya çıkarılmış.
  İlave olarak, kitabın sonunda blokzincir ve bitcoin felsefesinin arkasında yatan oyun teorisi, schelling odak noktası, acımasız tetik kuramlar hakkında öğretici bilgiler de verilmiş. Velhasıl okuduk, bilgilendik.
  Meraklılarına şiddetle tavsiye ederim.
 • Bitcoin: Şeytani Bir Plan

  Teknoloji nerelere geldi dememize sebep olacak gelişmelerden birisi olan dijital para birimleri son dönemlerde yaptıkları yükselişle sürekli gündemde kalıyor. Özellikle Bitcoin’in son dönemdeki yükselişi diğer para birimlerinden Ethereum’u da göz önüne çıkardı.

  Dijital madencilik işi yüksek performanslı bilgisayarlar gerektiriyor. Tahminlerin ötesinde güçlü bilgisayarlar oluşturan dijital madenciler bilgisayar bilişenleri fiyatlarını da etkiliyor. Dijital madencilik işlemlerinin tükettiği elektrik inanılmaz boyutlara ulaştı. En çok kullanınan dijital para birimi olan Bitcoin ve Ethereum, 14.54 TWh ve 4.69 TWh güç tüketimine sebep oluyor. Ethereum üretmek için tüketilen elektrik, Moldova’nın tükettiği elektrikle eşit seviyeye geldi. Bitcoin için tüketilen elektrik ise Türkmenistan ile aynı seviyelerde. Toplamda ise 17 milyonluk ülkelere eşit elektrik tüketimi yaşanıyor. Bitcoin, herhangi bir banka ile bağlantısı olmayıp, hiçbir resmi kuruluşla, ilişiği olmayan elektronik ve sadece internet üzerinde kullanılan bir para birimidir. Verilen bilgilere sanal para birimi virgülden sonra 100 milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir. Bitcoin ağı 3 Ocak 2009’da hayata geçti. Manifestonun yazarı Satoshi Nakamoto’dur fakat muhtemelen gerçek ismi değildir. Maksimum bitcoin sayısı şimdilik 21 milyonla sınırlıdır. 22 Temmuz 2013 tarihi itibarıyla dolaşımdaki Bitcoin’lerin toplam değeri 1.2 milyar dolar seviyesindeyken 4 Haziran 2014 tarihi itibarıyla bu değer 8.2 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Küresel dünyada Amerikan doları hariç tüm para birimlerinin üretilebilmesi için devletler basacakları kadar paranın karşılığını değerli maden veya taş olarak kasalarında tutarlar. Bitcoinin karşılığı ise bilgisayar sunucularında saklanan karışık algoritmalardır.

  Herhangi bir merkezden üretilmeyen Bitcoinler, Bittorent ağlarına benzer şekilde noktadan-noktaya dağıtık bir ağ özelliği gösterir. Bu ağda gerçekleşen ödemeler diğer noktalara anında ulaşır, böylece hangi adresten hangi adrese ödeme yapıldığı kayıtlara geçer. Bu şekilde toplanan kayıtlar blok adı verilen yapıların içinde yer alır. Her bir blok üzerinde yüksek işlem gerektiren bir hash algoritması uygulanarak, belli bir sıfır sayısıyla başlayan ifadenin bulunması istenmektedir. Yaklaşık 10 dakikada bire tekabül eden bu işlemi gerçekleştiren ilk kullanıcıya sıfırdan 25 BTC ödül olarak verilir. Böylece Bitcoin’ler emisyona sürülmüş olur. Her bir blok kendisinden önce gelen son bloğun da hash ifadesini içerir. Böylece bozulması oldukça zor bir blok zinciri oluşur. Bundaki amaç da, çifte harcamayı önlemek ve gönderimleri kayıt altında tutmaktır. Verilen ödül miktarı her 210 bin blokta bir yarıya düşürülür. Para yaratma işlemine madencilik denilmektedir. Madencilik, hesaplama yetkisini ve gücünü kullanarak matematiksel işlemleri gerçekleştirme işleminin genel adıdır. Bu işlemleri yapmak için, sunulan bitcoin yazılımını indirerek donanımları genellikle ekran kartları üzerinde yoğun işlemci gücü gerektiren işlemleri gerçekleştiren bitcoin ağındaki düğümlere “madenci” denilmektedir.

  Sistemin ilk bloğunun adı “genesis block” olarak isimlendirilmiştir ve 4 ocak 2009’da üretilmiştir. Bunun gibi bloktaki ilk işlem özel bir işlemdir ve yeni para bloğu yaratan tarafından başlatılır. Bu, ağa madencilerin katılmaları için bir teşvik sistemidir, bu sayede parayı basacak merkezi bir otoriteye sahip olmayan sisteme, para, istenildiği gibi dağıtık olarak girebilmektedir. Madenciler bu şekilde, hem sisteme yeni bitcoinler üretip sürerek hem de bekleyen işlemleri gerçekleştirme hizmetleri karşılığında sistemden bitcoin alarak kazanç sağlamaktadırlar. Yeni paranın sisteme düzenli olarak eklenmesi altın madencilerinin altın bularak dolaşıma sokmalarına benzetilmektedir, madencilik ismi de buradan gelmektedir. Mevcut süreçte madenciler, her yıl dolaşıma girecek olan bitcoin miktarını azalan ve öngörülebilir bir oranla üretmeye devam etmektedirler. Sistemde, toplamda 21 milyon bitcoin dolaşıma çıkıncaya kadar üretim devam edecektir, ardından üretim süreci duracak ve madenciler sadece işlem masrafları üzerinden desteklenmeye devam edilecektir.
  Uzmanlara göre bu para birimini satın almak için ilk önce sanal bir cüzdan açmak gerekiyor. Çünkü her şeyden önce biriktirdiğiniz değerleri koyabileceğiniz bir saklama alanı olmadı. İnternet ortamında kişisel saklama alanlarına wallet adı veriliyor. Yani her bitcoin kullanıcısının wallet isimli bir cüzdanı bulunmakta.
  Bitcoin para birimini satan birden fazla platform bulunmakta. Güvenirliği kanıtlanmış bu platformlara sadece internet aracılığı ile ulaşabiliyorsunuz.

  Bitcoin in Yaratıcısı Kim ?
  Bitcoinin yaratıcısının kim olduğu hakkındaysa pek çok teori vardır.
  Bitcoin Elon Musk tarafından oluşturuldu iddiası ortalığı karıştırdı. Elon Musk denildiği zaman insanların aklına bir çok şey geliyor. Peki otomobil sektöründen uzay sanayisine varana kadar birçok alanda faaliyet gösteren Elon Musk, Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto olabilir mi? Eski bir SpaceX stajyeri tarafından ortaya atılan bu iddia ve bu iddianın kaynaklarına gelin hep beraber yakından bakalım.
  Son dönemlerde popülerliğini gittikçe arttıran ve 10.000 dolara yaklaşan Bitcoin, artık herkesin bildiği gibi bir kripto para. Satoshi Nakamoto tarafından icat edilen kripto para, 2008 yılında deneysel olarak başlatılmıştır. Kim olduğu bilinmeyen Satoshi Nakamoto’nun şu ana kadar Nick Szabo, Dorian Nakamoto, Hal Finney, Craig Steven Wright isimlerinden birisi olduğu düşünülüyordu. Ancak Crypto Coins News’in haberine göre Yale Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği okuyan ve SpaceX’te staj yapan Sahil Gupta bu isimlerin arasına bir yenisini daha ekledi: Elon Musk! Gupta’ya göre Bitcoin Elon Musk tarafından oluşturulmuş olabilir. Bu iddiasını ise Gupta şöyle açıklıyor;
  1. Teknik Yeterlilikler: Bitcoin’in tıpkı Elon Musk’ın SpaceX’te sıklıkla kullandığı C++ program diline yetkinliği olan birisi tarafından oluşturmuş olması.
  2. Küresel sorunları çözmeye yönelik tutkusu: Bitcoin daha öncede dediğimiz gibi 2008 yılında ortaya çıktı. Küresel bir finansal krizin olduğu dönemde ortaya çıkan Bitcoin, bankaların müdahelesi olmaksızın para üretme fikrine en uygun zamanda piyasaya sürüldü.
  3. Bitcoin hakkında yorum yapmaması: Herkesin gündeminde olan Bitcoin hakkında yorum yapmayan Musk, aksine kendisine gelen bir soruda oldukça ilginç bir cevap verdi. Kripto paralar hakkında sorulan soruya “Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu anlaşıldığına göre konu kapandı demektir.” şeklinde cevap vermedi Gupta’nın iddiasını güçlendirdi.
  4. Elon Musk’ın paraya ihtiyacının olmaması: Bitcoin’in değeri 2016 Haziran ayında 719 dolar iken, Satoshi’nin 700 milyon dolar değerinde Bitcoin’e sahip olduğu düşünülüyordu. Şimdiki değerine baktığımızda ise 8 milyar dolardan fazla bir miktar ortaya çıkıyor. Buda Elon Musk’ın sahip olduğu düşünülen 19,7 milyar dolar servetinin yarısından az.
  5. Paypal: Musk’ın eBay’e satmış olduğu dijital para konseptinin öncülerinden olan PayPal’da yine bu iddiayı güçlendiren bir başka detay. Musk’ın rekabet yasağına tabi olduğu için Bitcoin’deki rolü hakkında sessiz kaldığını iddia ediyor.
  Ayrıca Gupta Elon Musk’ın Bitcoin’i gelecekte Mars’ta kullanmak üzere icat ettiğini iddia etti.
  Toparlamak gerekirse Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği halen bilinmiyor ancak detaylara bakıldığı zaman bu kişinin Elon Musk olması mümkün gözüküyor.

  Bir başka iddiada bir iş adamından geldi. Avustralyalı iş adamı Craig Wright, sanal parayı bulan kişi olduğunu ve uzun süredir Nakamoto lakabını kullandığını duyurdu. Bitcoin’in önde gelen kullanıcıları ve sanal parayı geliştiren yazılımcılar da Craig Wright’ın Bitcoin’i bulan kişi olduğunu teyit ediyor. BBC’nin haberine göre Craig Wright kimliğini açıklarken, Bitcoin’in yaratıcısına ait olduğu bilinen Bitcoinlere dair teknik verileri de paylaştı ve böylece sanal paranın yaratıcısı olduğunu da kanıtlamış oldu. Kimliğini BBC, Economist ve GQ yayın kuruluşlarına eş zamanlı olarak açıklayan Wright, BBC’ye tarihte gerçekleşen ilk Bitcoin para transferine dair dijital belgeleri de gösterdi. Craig Wright, kimliğini açıklayarak Bitcoin’in mucidinin kim olduğu tartışmalarına bir son vermek istediğini ifade etti. Bitcoin’in yüzü olmak istemediğini ifade eden Craig Wright, “Kimliğimi açıkladım çünkü son zamanlarda üstümde giderek artan bir baskı vardı. Sevdiğim insanların da aslı olmayan dedikodulardan olumsuz etkilenmesini istemedim” diyor. Yetkililer Wright’in kimliğini devam eden bir vergi soruşturması yüzünden açıkladığını belirtti. Medyanın önüne kim atılırsa atılsan bu denli büyük bir organizasyonun ardından tek bir kişi değil gizli bir el olduğu da aşikardır. Bu sanal para biriminin bağlı olduğu bir güç veya merkez bulunmadığı için fiyatını tamamen arz ve talep koşulları belirliyor. Normal ekonomi şartlarında olduğu gibi talep artınca fiyat yükselirken, talep azalınca fiyat düşüyor. Fiyata etki eden bir diğer etkende madencilere ödül olarak verilen bitcoin sayısının her defasında düşürülmesi. Çoğu zaman yasal olmayan alışverişler içinde kullanılan bitcoin için En büyük Bitcoin satın alma platformlarından biri olan Coinbase’e kullanıcı bilgilerini paylaşması için ABD mahkemesi tarafından resmi istek gönderildi. Söz konusu karar bu servisi kullanarak 2013 – 2015 yılları arası 20 bin dolar üzeri işlem yapan kullanıcıları kapsıyor. Bitcoin ayrıca çok tehlikeli bir silah olarakta kullanılabilir. Her han gibi bir ülkenin mal varlıklarını satın alarak hiçbir denetime takılmaksızın bitcoine çevirerek saatler içerisinde ülke dışına çıkarılabilir. Böylece hedef ülkenin ekonomisi bir anda yok olu.r Aynı şekilde vergi kaçakçıları ve kara para aklamak içinde her türlü denetimden uzak olan bitcoin bulunmaz bir nimettir. Ancak, bu sana para birimi son yıllarda ciddi bir düşüş yaşamış olsa da, tekrar yükselişe geçtiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Dijital varlık stratejisi yürüten BKCM’nin CEO’su Brian Kelly “Hareket perakende kullanıma dayalı görünüyor” dedi. CNBC’nin Global CFO Konseyi baş mali görevlileri arasında yapılan bir ankette 43 katılımcının yüzde 27.9’u bitcoin’in “gerçekçi ama bir balon” olduğunu düşünürken, yüzde 27.9’u kriptokrasinin “dolandırıcılık” olduğunu düşündü. Yöneticilerin sadece yüzde 14’ü bitcoin için “gerçek ve daha da yükseliyor” dedi. Bitcoin 9 bin dolar ile rekor kırdıktan saatler sonra 9 bin 600 dolara yükseldi.

  Bazı ekonomistler bitcoin’e olumlu yaklaşırken bazıları şüpheyle bakmaktadır. Chicago Fed’in kıdemli ekonomislerinden olan François R. Velde, bitcoin’i “dijital para oluşturmanın zarif bir yöntemi” olarak tanımlamıştır.Paul Krugman ve Brad DeLong bitcoin üzerinde neden kararlı olması gerektiği ve taban değerini sorguladıklarında hatalar bulmuşlardır. Ekonomist John Quiggin, bitcoin’i “verimli pazar hipotezinin son karışıklığı” olarak eleştirdi.” PayPal Başkanı David A. Marcus, bitcoin’i “birikimleri koymak için mükemmel bir yer” olarak adlandırıyor ancak değerindeki dengesizlik azalana kadar bir parabirimi olamayacağını iddia etmiştir. Bill Gates, Bill Gates, Bloomberg LP’ye verdiği röportajda bir yerden bir yere para taşıma maliyetiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Bitcoin heyecan verici çünkü ne kadar ucuz olabileceğini gösteriyor.” Brezilya, Isle of Man , Jersey, Birleşik Krallık, ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerin yetkilileri bitcoin’in finansal hizmetler sunma kabiliyetlerini fark ettiler. Bitcoin’lerin düzgün bir şekilde kullanıldığı zaman, dolandırıcılığı engelleyebilmesi, alışveriş işlemlerini kolaylaştırması ve şeffaflık sağlama becerisi dahilinde mali alanlara ilgili politikacıların ve millet vekillerinin ilgisini çekmektedir.
 • 320 syf.
  ·Beğendi·9/10
  Kitabı hiç bilmediğim kripto paralar ve blockchain hakkında sunum hazırlamak için okudum. Okuduktan sonra tezimi bu konuda mı yazsam diye düşünmeye başladım. Bitcoin for dummies düzeyinde yalın, açıklayıcı, mükemmel bir kitap. Bitcoinden ziyade yazarlarının deyimiyle geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan blockchain teknolojisi hakkında bilgiler içeriyor. Ekonomi teorileri hiç bilmeyenler için bile anlaşılır, çarpıcı kısımları kullanarak titizlikle açıklanmış. Kesinlikle aydınlatıcı bir kitap. Herkese şiddetle tavsiye ederim. Merkezi yapının elindeki gücü alıp sistemdeki kullanıcılara hediye eden dağıtık yapı umarım çok şeyi değiştirir. Bekleyip göreceğiz.
 • 187 syf.
  ·3 günde·8/10
  Gelirleriyle çocuklara kitap hediye ettiğim YouTube kanalımda Dostoyevski'nin hayatı, bütün kitapları ve kronolojik okuma sırası hakkında bilgi edinebilirsiniz:
  https://youtu.be/0i9F0L1dcsM

  Kumarda kazanan aşkta da kazanır. Rusya'da racon böyle.

  Bu kitaba Dostoyevski'nin önceki okuduğum kitaplarından farklı olduğunu ve Dostoyevski'nin bu kitabı ticari kaygılarla birlikte sadece 25 günde yazmış olduğunu Semih’in belirtmesi sayesinde bu durumu bilerek okumaya başladım, sağolsun. Zira gerçekten de öncesinde okuduğum 9 kitabına da benzemiyordu Kumarbaz. Karakterler sanki oyunun bütün dekorları ve sahneleri hazırmış gibi birden senaryoya dalmışlardı, mekan tasvirleri oldukça azdı, çünkü önemli olan tek şey kumar oynamaya duyulan tutkuydu.

  Kitapta bu kadar farklı ülkelerden insanların bir arada olmasıyla aklıma Zweig'ın Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat kitabına yazdığım incelemede #15632132 belirttiğim dönemin siyasi ilişkilerinin Kumarbaz kitabına da yansıtılmış olabileceği aklıma geldi. Bundan sonra yaptığım araştırmada da gördüm ki; 19.yy'ın başlarından itibaren Ruslar tarafından alınan bir önlem olarak I. Alek­sandr'ın, Rusya'yı kuşatan düş­manlık çemberini kırmak için İngiltere ve Fransa'yla ilişkileri düzeltme yolunda adımlar attığını öğrenmiş bulundum. Yazarlar eserlerindeki karakterleri böyle boşuna ülkesel olarak kategorize etmez diye düşünüyorum, gerek karakterler üzerinden yapılan ince göndermeler gerekse de siyasi dönemlere yapılan atıflarla kitaplar böyle zenginleşiyor diye düşünüyorum.

  Hangover filminin Blackjack sahnesinde Zach Galifianakis kumar oynarken aklından geçen bütün logaritmalı, integralli, türevli, irrasyonel sayılı, polinomlu, parabollu ve diğer bütün karışık matematiksel işlemli hesapların ardından parasını kumara yatırmasını hatırlayarak okudum Dostoyevski'nin Kumarbaz kitabını. O sahnedeki kumarın çeşidi Blackjack fakat buradaki ise ruletti.

  Bir bakıma bazı yerlerde otobiyografimi okuyormuşum gibi hissettiren Kumarbaz kitabı, aslında bütün o karışık matematiksel hesaplamaların bir "0" sayısıyla harcanabildiği (Bu yüzden kırmızı veya siyah gelme olasılığı hiçbir zaman %50 değildir.), 10 kere kırmızı ya da 10 kere siyah geldikten sonra tekrar aynı renkte sayının gelmesinin olasılığının bir öncekilerle bir alakasının olmadığı, içinden sadece "0" sayısına koyması geçse bile başka yerlere yatırdığın fakat sonucunda çok acı bir şekilde kocaman bir "0"ın geldiği ve krupiyenin yatırılan bütün bahisleri aldığı bir geçmişi hatırlattı bana da.

  Kahkahayla güldüğüm noktalar ise kitabın baş karakteri olan Aleksey İvanoviç'in kitabın ortalarındaki bir bölümünde emek vererek, üstüne delicesine hesaplamalar yapıp parasını çok mantıklı bir şekilde bölüm bölüm dağıttığı o yazılardan sonra kendisine yine kocaman bir "0"ın gelmesi oldu.

  Siz adına kumar deyin, biz adına iddaa, blackjack, piyango, şans topu, on numara, bets10 ya da aşk diyelim. Evet, aşk da bazen bir kumardır. Size bu kitaptan sonra önereceğim tek şey ise kumarın aşk türü hariç olan hiçbir türüne bulaşmamanızdır, zira her zaman kasa kazanır. Belki aşkta da kasa kazanır, kim bilir? İki tarafın da hiçbir şeyi kazanamadığını hissettiği, aşklarından sonra hiçbir şey elde edemediklerini düşündüğü anlar olur. Aşkın kumarı ise iki kişinin aşklarını ortaya koymasıyla başlar, bu bir tarafın diğer tarafa ait aşkını tüketene kadar devam edebilecek bir kumardır. Bu yüzden sevgi aşkın yanında tam bir İslami Bitcoin, helal çekiliş veya karşılıksız hediye gibi durmaktadır. Sevgi, aşktan daha değerli bir kavramdır bence.

  Neyse, en iyisi siz Dostoyevski'nin bu kitabını da okuyun bence. Sadece ticari kaygılarla 25 günde yazıldığını aktarmıştım, böylece bu kadar devleşebilmiş bir yazarın bu durumda kaldığında bile kendisinin yazarlık yeteneklerini ne kadar kullanabildiğine şahitlik etmiş olursunuz.