Eda, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Güçsüzlüğün Sebepleri
Biz fakiriz : Milli gelir İran da 220 , Türkiye de 240 , Malezya da 250 , Pakistan da 90 , Afganistan da 85 , Endonezya da 70 Amerikan dolarına karşı ABD de 3000 dolar .(1966 yılında durum . ) Müslüman ülkelerin çoğunda sanayi üretimin milli gelire olan katkısı %10 ila %20 arasında olmaktadır . Gündelik beslenmesinde kalori sayısı 2000 iken , Batı Avrupa da kalori sayısı 3000 dır.

İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 31 - Fide Yayınları)İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 31 - Fide Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
10 May 18:09 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Biz fakiriz: Milli gelir İran' da 220, Türkiye' de 240, Malezya'da 250, Pakistan'da 90, Afganistan'da 85, Endonezya' da 70 Amerikan dolarına karşı ABD' de 3000 dolar. (1966 yılındaki durum). Müslüman ülkelerin çoğunda sanayi üretimin milli gelire olan katkısı %10 ila %20 arasında olmaktadır. Gündelik beslenmesinde kalori sayısı 2000 iken, Batı Avrupa' da kalori sayısı 3000 dir.

İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 31)İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 31)
Barış, bir alıntı ekledi.
19 Nis 21:32 · Kitabı okumayı düşünüyor

Galiba iyi insan olan solcular,efendi tipler,fakirleri koruyorlar.Biz de fakiriz,o zaman bende solcuyum.Büyüyünce çok iyi bir insan olacak fakir ve düşkünleri koruyacağım.

Fasa Fiso, Teoman (Sayfa 34)Fasa Fiso, Teoman (Sayfa 34)
Asena, bir alıntı ekledi.
19 Şub 22:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yeter ki namuslu olsun.
"... Fakir olsun, fakirlik ayıp değil, biz de fakiriz. Yeter ki damadım namuslu olsun."

Cemile, Orhan Kemal (Sayfa 59 - everest yayınları)Cemile, Orhan Kemal (Sayfa 59 - everest yayınları)

Hekîm, oğluna dediki:

Oğlum! hayatında üç şeyden tâviz verme;

1. En iyi yemeği yemekten,
2. En konforlu yatakta uyumaktan,
3. En lüks evde oturmaktan ...

Oğul, ''Biz fakîriz, peki ben bunu nasıl gerçekleştireceğim?'' deyince Hekîm şöyle cevapladı:

- Sadece acıktığında yemek yersen, en iyi yemeği yemiş olursun,

- Çok çalışıp yorgun bir vaziyette uyursan, en konforlu yatakta yatmış olursun,

- İnsanlara iyi muâmele edersen, onların kalbinde yer edersin; böylece de en lüks evde oturmuş olursun....

Alıntı

Selman Ç., Uyku İmparatorluğu'yu inceledi.
 15 Oca 20:41 · Kitabı okudu · 11 günde

Heyy gidi koca imparatorluk; diğer imparatorlukların başına geldiği gibi o son senin de başına geliyor gibi belki de çoktan geldi farkında değiliz.

İnceleme yapıp yapmama arasında daha doğrusu yapabilme ile yapamama arasında kalmıştım hala da arasındayım ama bir şeyler yazmadan da duramadım. Her gece yattığımda aklıma geliyor kitap. Bu kitaptan sonra uykularım, uykuya hazırlanırken ki düşünceler bile değişti.

Öncelikle kitabın basımı yok arkadaşlar ve böyle kaliteli bir eserin neden basımı olmadığını gerçekten çok merak ediyorum. Keşke basımı olsaydı da alıp kütüphaneme koyabilseydim. Okumak isteyenlere elimde Epub formatı var ulaştırabilirim.

Bu kitabı Hakan hocamızın (Şu an sitede yok keşke olsaydı da yaptığı incelemeyi bir kez daha paylaşabilseydim) ve Sezen hocanın incelemesinden (#9810771 ) sonra okumaya karar vermiştim. İsmi de dikkatimi çekmedi değil. Böyle bir imparatorluk olsa; ki sanırım şu an var diyebiliriz, antidepresanlarla, uyku haplarıyla oluşturulmuş bir imparatorluk. Kahramanımız Joseph tüm bunlara karşı çıkarak uyku makinesi yapmaya karar veriyor. Aslında burada karşı çıktığı sistem kapitalizm ve bunu kitabın içinde çok net bir şekilde görebiliyoruz. Sistemin ilaçlarla insanları nasıl yönlendirdiğini de fark etmemek mümkün değil. Orada kendi imparatorluklarını kuruyorlar.
Yaşadığımız şu devirde toplumun uyku kalitesinin nasıl olduğunu tahmin etmek güç olmasa gerek. Otobüslerde, metrolarda ve imkanını bulduğu her yerde uyuyabiliyor insanlar. Çünkü uykuya ayıracak vaktimiz kalmadı veya biz uykuya gerçekten zaman ayırmıyoruz. Oysa ki uyumakta bir sanattır. Kaliteli uyku, kaliteli insanlar doğurur.
En büyük zenginlik sabah alarm sesiyle uyanmak yerine kendi kendine uyanmaktır çok net. Ve biz gerçekten çok fakiriz.
Bu şekilde de nasıl mutlu olunur ki. Uykusunu alamamış bir insan düşünün psikolojik, fizyolojik ve bir çok yönden bitik durumdadır aslında. Uykunun önemini bu kitaptan sonra daha da iyi kavrayacaksınız. Günümüzde bir çok doktor, uzman vs. uyku kalitesi konusunda birçok şey söylüyor duyuyoruz Joseph’te uykuyu kurtarmak için makine icat ediyor ancak sonrasında o makineyi ilaç üreticilerine satıyor bunun üzerinden devam ediyor.

Ayrıca Sefiller’den sonra en çok alıntı yaptığım kitap bu oldu. 190 sayfalık kitaptan 42 alıntı yapmışım alıntılar adeta bir manifesto gibi. Örnek vermek gerekirse (#26178941 , #26186580 , #26189663 , #26300321 ) bu alıntılar bile kitabı okumanız için sizi teşvik edecektir.

Benden bu kadar. Yazılacak o kadar çok şey var belki ama hiçbir şey yazmamaktan iyidir herhalde.
Tekrardan bu eseri pas geçmeyin mutlaka okuyun.

Leyla ile Mecnun
1. adam: Biz artık müsademizi isteyelim
Mecnun: Aaa niçin ne güzel oturuyorduk valla bırakmam.
1. adam: Geç kaldık, daha gidip ne yapacaktık?
2. adam: Bir dolaşıp geleceğiz.
1. adam: Bir dolaşıp geleceğiz. Tekrar hayırlı uğurlu olsun bize de bekleriz şu karşı ki bankta oturuyoruz biz.
Sevim: Hele bi yerleşelim mutlaka uğrarız.
1. adam: Beyinize çok selam söyleyin (giderler)
Mecnun: Eh be kardeşim bu neymiş böyle ya adamlar oturdular kalkmak bilmiyorlar ya geldiniz bi "hayırlı olsun" deyin sonrada çıkın gidin bu nedir bu kadar ya, bende kalkayım o zaman Metin amca gelmeden ihtiyacınız olursa hoop buyrun.
Metin: Mecnun nasılsın yavrum.
Mecnun: Yavrum, iyim yavrum Metin amca siz nasılsınız?
Metin: Fakiriz Mecnun, evsisiz, yoksuluz ama mutluyuz. Sevim şu aşağıdaki resturantdan arta kalan yemekleri getirdim ısıtıverde yiyelim
Mecnun: Ah be Metin amca niye böyle yapıyorsun ya kaç kere söyleyeceğim daha gidelim bize annem mis gibi yemekler yapmıştır kalırsınız bir iki gün ne olacak ki.
Metin: Biz iyiz size zahmet vermeyelim evdekilere selamımı ilet kimse beni yıldıramaz benim O adamın oğluna verecek kızım yok.
Mecnun: ah be Metin amca yemin ediyorum ağzından bal damlıyor ya, o ne tatlı sözler sen ne kadar tatlı bir insan oldun yemin ediyorum ya gel bir sarılıcam ben sana.