• Merhaba canım insanlar,

  Bugün Hatay Okuma Grubu olarak dört kişilik dev kadromuzla altıncı kez Sırça Fanus kitabı etrafında toplandık.
  ( kitabımız ve dergimiz: https://hizliresim.com/0Rkb5L )

  Dört kişilik dev kadro: Arzunalbant
  Hayriye Ç. Öğretmenim
  Ethem
  EMİNE

  "Hep Meclis'te buluşuyoruz, bu sefer Eski Antakya sokaklarında olalım" dedik. Bir maceraya atıldık da sonu hüsran oldu. Mekana gittik bir de ne görelim kapı duvar. Meğerse tadilata girmişler. Biz de başka bir mekana geçmek durumunda kaldık. Gürültülü bir mekan olmasına karşın sayın işletmeci bey amca merdivenin yanındaki çatıya bizim için masa koydu da rahatça sohbet edebildik. Altı ay kadar önce çöktüğünü söyleyip bizi biraz tedirgin etti de neyse ki biz sağ salim çıkabildik sohbetimizin sonunda.
  Bu da bize ders oldu, canımız Meclis'imizden başka yere gitmeyiz artık.
  Işletmeci amcanın özel tarifi, hiçbir yerde bulunmayan, sihirli ve çatallı karışım Elfida'yı içmeye cesaret edemedik ama çayımız, kahvemiz ile mekanın azizliğine uğramamıza rağmen pek güzel bir gün geçirdik.

  Gelelim kitabımıza...
  Bildiğiniz üzere Sırça Fanus otobiyografik bir roman. Bu sebeple Slyvia Plath'in hayatını irdeledik daha çok. Çocukluğundan, babası ve eşi ile ilgili sorunlarından, hastaneye yatırılmasından ve intihar eden başka yazarlardan bahsettik. Günlük yaşantımızda Slyvia'nin hayatına benzer birçok hayata şahit olduğumuzdan söz ettik. Bu sebeple Slyvia'nin intihar sebebindense, intihar şeklinin daha ilginç olduğuna kanaat getirdik. "Slyvia intiharından kısa bir süre önce yazdığı bu kitapla kendini ifade etme fırsatı oluşturmuş kendine, herkes bunu yapamaz, yapamıyor" dedik.

  Ayrıca, Slyvia'nın kendini ifade etme fırsatını bulmuş olmasına karşın kitapta bazı bölümlerin kesik kesik olmasından ötürü bunu tam olarak başaramadığını düşünüp, "acaba kendisini tam olarak ifade etseydi yine de intihar eder miydi?" sorusunu sorduk kendimize.
  Ederdi diyen de oldu, etmezdi diyen de bu soruda mutabık olamadık.

  Bu sefer tarihi konuşmayı unutmadık, 9 Şubat Cumartesi saat 13:30'da canımız Meclis'imizde buluşmaya karar verdik. Epey vaktimiz olduğundan iki kitap okuyabileceğimizi düşündük. Sekiz kitap arasından çektiğimiz kura sonucu;Antika Titanik ve Yabancı kitaplarını okumaya karar verdik. Olaysız dağıldık.

  Yolda Öğretmenim, Emine abla ve ben anlık verdiğimiz bir karar ile künefe yemeye gittik. Şansımıza canlı müzik de varmış. Sayın solist bey abi bizim istek parçalarımızı { oysa ne kadar güzel bir parça istedik bknz. https://hizliresim.com/v6LYlz } çalmasa da biz şarkılara eşlik ederken çok eğlendik.

  * Elfida
  https://hizliresim.com/8abmNr

  *önerilen kitaplar
  https://hizliresim.com/16kj6D

  An anı oldu..

  https://hizliresim.com/pbovM0

  https://hizliresim.com/Ll4dNo

  https://hizliresim.com/pbovka

  https://hizliresim.com/v6LY7z

  https://hizliresim.com/WqZWR8

  Solist bey abiye inat
  https://m.youtube.com/watch?v=1bfaZMiSHiw benden Emine ablaya

  https://youtu.be/oCXfMJnGWaA Hayriye öğretmenime

  https://youtu.be/9KkAtcPku2k bana gelsin... :)


  Solist bey abinin söylediği
  https://youtu.be/bdso4qwyul0 şarkısı da size gelsin sevgili 1k'lilar :))

  Bir dahakinde senin de gülüşüne şahit olabilmek umudu ile,

  Iyi ol, iyi kal canım insan :)