1000Kitap Logosu
M
M
M
TAKİP ET
M
@blackcenturion
Amor patriae nostra lex.
KOÜ/İÜ
Kocaeli
27 Temmuz
Erkek
155 okur puanı
23 Ağu 2020 tarihinde katıldı.
115
Kitap
13
İnceleme
982
Alıntı
47
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
M
bir alıntı ekledi.
Not
Mercury kapsülüyle uzaydaki bir turunu 90 dakikada tamamlayan Amerikalı astronot Cooper'in, saatte 28.175 km.'lik hızla geçirdigi 24 saatlik bir gün içinde yaşlanmasında 1/60.000 saniye kadar bir azalma (ya da duraklama) olduğu saptanmıştır.
4
M
bir alıntı ekledi.
11. Bölüm
Bu hipotezler şöyledir: 1- Iki olay arasındaki zaman aralığı (zaman), referans cisminin hareket durumundan bağımsızdır. 2- Sabit bir cismin üstündeki iki nokta arasındaki uzay aralığı (uzaklık), referans cisminin hareket durumundan bağımsızdır. Eğer bu iki hipotezi bir yana atarsak, 7. bölümdeki ikilem ortadan kalkar. Çünkü 6. bölümde çıkarılan hızların toplamı kuramı artık geçersizdir. Işığın boşlukta yayılma yasasının Görelilik İlkesi'ne uyması olanağı ortaya çıkar.
1
M
bir alıntı ekledi.
Isıtırdın salkımları bağlar bozulunca tohumların bilgisine hısımdın beyninde yelkenlerini açarak serinierdi kısır kadınlar sen diriyken sepetlerine çiçek doldurup insanlar peşinde gelirierdi serüvenler peşinden yürürdü endazelerin mekikler otlakların yörüngesindeydi ayıklardı insanların rüyalarını yaktıkları tütsü, okudukları yasin.
4
M
bir alıntı ekledi.
Mataramda Tuzlu Su
West Indies, Kızıl Elma, İtaki, Maçin! Uzun yola çıkmaya hüküm giydim. Beyazların yöresinde nasibim kalmadı yerlilerin topraklarına karşı suç işledim zorbaların arasında tehlikeli bir nifak uyrukların içinde uygunsuz biriyim vahşetim beni baygın meyvaların lezzetinden kopardı kendime dünyada bir acı kök tadı seçtim yakın yerde soluklanacak gölge bana yok uzun yola çıkmaya hüküm giydim. Uzak nedir? Kendinin bile ücrasında yaşayan benim için gidecek yer ne kadar uzak olabilir? Başım açık, saçlarımı ikiye ortadan ayırdım kimin ülkesinden geçsem şakaklarımda dövmeler beni ele verecek cesur ve onurlu diyecekler halbuki suskun ve kederliyim korsanlardan kaptığım gürlek nara işime yaramıyor rençberlerin o rahat ve oturmuş lehçesinden tiksinirim boynumda bana yargı yükleyenlerin utançlarından yapılma mücevherler sırtımda sağır kantarı gizli bilgilerin mataramdaki suya tuz ekledim, azığım yok uzun yola çıkmaya hüküm giydim. Bir hayatı, ısmarlama bir hayatı bırakıyorum görenler üstünde iyi duruyor derdi her bakışta askerken kantinden satın aldığım cep aynası bazı geceler çıkarken uçarı bir gülümseyişle takındığım muşta gibi lükslerim de burada kalacak siparişi yargıcılar tarafından verilmiş bu hayattan ne koku, ne yankı, ne de boya taşımamı yasaklayan belgeyi imzaladım burada bitti artık işim, ocağım yok uzun yola çıkmaya hüküm giydim.
2