1000Kitap Logosu
M
M
M
TAKİP ET
M
@blackcenturion
Amor patriae nostra lex.
KOÜ/İÜ
Kocaeli
27 Temmuz
163 okur puanı
23 Ağu 2020 tarihinde katıldı.
119
Kitap
14
İnceleme
1.055
Alıntı
48
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
M
bir alıntı ekledi.
Türkiye'de her olay böyle yüzeysel algılanır. Ya bir anda gaza geliriz ya da her şeyi yanlış anlarız. İstanbul'da düzenlenen Sünni Liderler Toplantısı Türkiye için yanlışsa, ABD neden bir yıldır bu Sünni liderlerle pazarlık yapıyor? İki yıldır Taliban'la pazarlık yapıyor. Bu da mı büyük bir çarpıklık? Elbette hayır. Bu işler böyle yürür.
1
M
bir alıntı ekledi.
ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi, Türkiye'de "Yeni Osmanlı Projesi" olarak tanıtıldı ve tartıştırıldı. ABD Büyükelçiliği'n de Türkiye'nin önde gelen aydınlarına "Yeni Osmanlıcılık" brifingleri verildi. Türkiye modeli üzerinden bir geniş Ortadoğu tanımı yapıldı. O zaman işgal dönemiydi. Tek taraflı işgal ve karşı direniş vardı. Şimdi bölge kendi içinde çalışıyor. Şiiler ve Sünniler arasında kalın duvarlar örülüyor. Tam bu sırada İran yeniden Safaviler olarak anılmaya başlıyor.
2
M
bir alıntı ekledi.
Evet, işgal yerini iç savaşa terk ediyor. Çünkü, işgaller, Irak'ta görüldüğü gibi, başarısız oluyor. Suriye'yi işgalin, İran'a saldırmanın faturasının ne kadar ağır olacağı görüldü. İç savaş daha etkili, daha başarılı, daha uzun ömürlü. Bir kez ayrılık, düşmanlık tohumlarını ekince, gerekli desteği verince amacına ulaşıyor. Sadece mezhep farklılığı değil, siyasi/ideolojik kamplaşma, ABD hegemonyasına direnme ya da karşı çıkma şeklindeki farklılıklar kanlı çatışmalara dönüştürülüyor.
2
2
...
1.395 öğeden 16 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.