Okur
Serap Aykaç
Sakin Olmak - Yaşlanırken Kazandıklarımız'ı inceledi.
100 syf.
·
9/10 puan
"Yaşamı yaşam boyu öğrenmek gerekir"
Sakin olmak, günümüzde en çok ihtiyacını duyduğumuz şeylerden biri.. Biraz kendi köşeme çekilsem nefes alsam, sükûnete ulaşsam dediğimiz anlar olmuştur ya da en azından kendi hayatım için bu anlar defalarca oldu diyebilirim. Mesela tam da şu an, sınavlarla uğraşırken , sakinliğe ihtiyacım olduğunu hissediyorum. Biraz nefes almaya, soluklanmaya, yüreğime ve duygularıma dokunmaya ihtiyaç duyuyor ve bu kitaba sarılıyorum. Tekrar bazı satırları okuyor ve kendi kendimi sorgular halde buluyorum. Yaşım itibari ile güneşin doğduğu ve biraz da yükseldiği bir andayım ama ileride bir gün, öğleden sonra gün batımıyla birlikte “yaşam dalının eğilmekte olduğu” yaşta olacağım. Tabii ömrüm buna müsaade ederse.. Şimdiden yaşam dalının eğileceğinin idraki ile yaşamak, dalın eğilmeye başladığı zamanlarda, belki bizi daha huzurlu ve kendimizle barışık hissettirebilir. Bu huzura erişebilmek için bir yönden, Seneca 'nın da ifade ettiği gibi, “yaşamı yaşam boyu öğrenmek gerekir.”. Yaşamı yaşam boyu öğrenmek için, kendimizle ilgilenmek ve içinde bulunduğumuz çağın/anın getirdiği koşuşturmanın içinde kaybolmamak ve biraz yavaşlamak gerekebiliyor. Örneğin, biz ne kadar kendimizle ve yaşamımızla meşgulüz? Beni ileride neler bekliyor? Şu an hangi noktadayım. Nasıl hissediyorum. Kendime ve diğerlerine temas edebiliyor muyum? Şu an yaptığım şeylerin anlamı nedir? gibi sorgulamalarla hem anın farkında oluruz hem de ileriye, yani yaşlılığımıza, hazırlık yapabiliriz. Bu kitap, Wilhelm Schmid den okuduğum üçüncü eserdi. Yine güzel bir eser ortaya çıkarmış fakat çevirmenin tercihinden olacak ki, bazı noktalarda İngilizce terimlerin araya girmesi okuma akıcılığını bozmuş gibiydi.. Bunun dışında herkese gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim. Şimdiden iyi okumalar dilerim.
Sakin Olmak - Yaşlanırken Kazandıklarımız
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
5
Freya
Sesini Duyur'u inceledi.
492 syf.
·
2 günde
·
10/10 puan
Maya Erez, Bora Ateş, Uygar Ateş, Alar Ateş, Efra Demir... Hepsinden öğreneceğimiz şeyler var. Hepsinin hapsolduğu bir kafes var ve ancak biz onları anlarsak çıkabilirler o kafesten. Sizce aralarında anlaması en zor olan kişi kim? Bora mı? Maya mı? Bence siz Bora'yı seçersiniz ama bana sorarsanız anlaşılması en zor, kendisine ulaşılmasını izin vermeyen kişi Uygar. Maya Erez... Her daim hayallerinin peşinden koşan ve hiçbir koşulda özgürlüğünden vazgeçmeyen bir kişilik Maya. Bora Ateş... Kendini kısıtlıyor. Neye karşı mı? Hayata karşı. Uygar Ateş... Dediğim gibi bana göre ulaşılması ve anlaşılması en zor kişilik kendisi ama ben bunun onun seçimi olduğunu düşünmüyorum. Bence ona "Sen bu hayatı yaşayacaksın!" denildi ve o da yaşıyor. Alar Ateş... Kardeşler arasındaki en neşeli, en hayat dolu kişi. Bence o da hala bir çocuk ve yaramaz bir çocuk gibi davranmak onun sorunlardan kaçış yöntemi. Efra Demir... Bazı sırlara ortak oluyor ve bu sırlar sonucunda kendini merak etmekten alıkoyamıyor. İşte Efra da her şeyi durum fark etmeksizin merak eden bir kişilik. Benim bu kitapta gördüklerim, bu kitaptan öğrendiklerim kelimelere dökülemeyecek kadar büyük o yüzden karakterleri anlattım çünkü karakterlerimizden aldığım dersler o kadar büyük ki bunları burada saymakla bitiremem. Ne demek istediğimi kitabı okuyunca anlayacaksınız. Bence sizde benim gibi bu kitaba, bu karakterlere, eşi benzeri bulunmayan bu evrene bir şans verin...
Sesini Duyur
8.7/10
· 721 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Zeynep Gökçe Özdemir
Sakin Olmak - Yaşlanırken Kazandıklarımız'ı inceledi.
100 syf.
·
4 günde
·
6/10 puan
Bilenler bilir biraz sinir stres sahibi bir insan olduğum için (malesef) bu kitap kütüphanede bana ışıklar içinde bir mücevher gibi gözüktü. Sakinlik ipuçları yehuu falan diye düşünürken, başlığın altındaki mini başlığı okumama ve içeriğine göz atmış olmama rağmen yine de aldım ve sakinlik ipuçları vereceğinden emindim. Evet haklıymışım sakinlik ipuçları veriyor ama yaşlılar için :) Yaşlılıkla baş etme vs vs. Ben bilgilerden mahrum mu kaldım? Pek sayılmaz işime yarar bir iki şey çıktı. Belki ilerde işime yarayacak bir sürü şey çıktı. (Tabi o zamana kadar hatırlarsam). Ama sonuç olarak yaşlılar için özel bir tavsiye kitabının olması (çok üstünkörü olsa da) hoşuma gitti. Belki daha da vardır benim haberim yoktur. 6 puanlık sakin bir okuma oldu teşekkürler.
Sakin Olmak - Yaşlanırken Kazandıklarımız
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Fk
Dokunmanın Gücü Üzerine'yi inceledi.
57 syf.
·
Puan vermedi
Dokunmak meğer ne önemli ne anlamlıymış. “Ben bunu zaten farketmiştim” duygusuyla da okunabilir fakat sağolsun yazar felsefik bir yaklaşımla ayrıntılı düşünüp bizim için biraraya getirmiş bir çok ayrıntıyı, pek de iyi olmuş, zevkle okunur #dokunmanıngücüüzerine #wilhelmschmid
Dokunmanın Gücü Üzerine
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Tuğba
Sakin Olmak - Yaşlanırken Kazandıklarımız'ı inceledi.
100 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
İyi ki okudum... Yazarın okuduğum ikinci kitabı ve yaşama dair kararlarda, yaşamın, yaşadığın anın kıymetini hissetme noktasında farkına varmada -kendine itiraf etmede belki- yaş alırken, yaşlanırken önemli olanların ve gelecekte söylenilecek, fark edilecek, öğrenilecek şeyleri şuan görmemdeki katkısı ve dahası iyi ki okudum dediklerim arasında yerini almasını sağladı. Yazarı çok sevdim zaten, tüm kitaplarına eşlik edicem :) #okumalıyız #okumalısın :)
Sakin Olmak - Yaşlanırken Kazandıklarımız
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Fatoş Yıldız
Kor Sancısı'ı inceledi.
360 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Yedi farklı yaşamı konu alan novella türünde yazılmış bir kitap. *Şiron Dokunuşu: Erdem, arkadaşının doğum haritasını bir astroloğa gönderir ve bir hafta sonra rapor gelir. Erdem raporun bir kısmını hoş olmayan şeyler içerdiği için değiştirerek arkadaşına mail atar. Yaşanan bir olay Erdem' in vicdanını sorgulamasına neden olur. Aceba değişen raporda ne yazıyordu? *Doğadan Kaçış: Demir, kız arkadaşı Doğa ile birlikte şehir hayatından uzak kalma kararı alırlar ve 8 aylığına Solomon Adalarına giderler, orada karavan kiralayarak yaşamaya başlarlar. Peki Demir ve Doğa bu süreyi tamamladılar mı yoksa pe mi ettiler? *Soğan Kokusu: Xena Galanis' in bir gece kapısını polis çalar ve hakkında evinde birden fazla ceset olduğuna dair bir ihbar aldığını söyler. Xena' nın ailesinin ondan sakladığı sır neydi aceba? *Vermut Şişesi: Şahika ve Bora evliliklerinde sorun yaşayan bir çift. Şahika eşinin yaptığı hatalara artık dayanamıyor. Şahika öyle bir dilekte bulundu ki aceba bu dileği kabul olup gerçekleşecek mi? *Eriyen Dondurma: Samet, annesi ile birlikte yaşamaktadır ve geçimlerini annesinin fal bakarak kazandıkları ile sağlamaktadırlar. Samet bir plan kurar ve bunu gerçekleştirmek için 18 yaşına girmeyi bekler. Samet aceba bu planını gerçekleştirebildi mi? *Yatak Odası Sırları: Carol, duyular dışı algılama durumu yaşayan, aynı zamanda bilinen duyu organlarını kullanmadan uzak mekanlardan, geçmişten ya da gelecekten kendi rızası olmadan bilgi akışına maruz kalmaktadır. 3 yıl önce ölen Wolfgong rüyasına girerek eşine bir uyarı mesajı göndermek ister. Carol aceba bu görevinde başarılı olabildi mi? *Kum Saati: Ekin İstanbul' da doğup büyümüştür ve Yahudi asıllı bir aileye sahiptir. Birgün ailesi İsrail' e yerleşme kararı alır. Ekin ve kardeşi de bu karara uyarlar. Orada onları ne gibi sürprizler bekliyor? Aceba kendilerine yeni bir hayat kuranbildiler mi? Bu yedi hikayenin ortak noktası hepside de covid 19 u yaşamıştır. Benim en beğendiklerim soğan kokusu ve kum saati oldu.
Kor Sancısı
7.6/10
· 179 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
360 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
#okudumbitti #kitapyorumu Merhaba canlar,nasılsınız?Yine güzel bir yorum ile beraberiz. 7 farklı hikâye,7 farklı dünya,7 farklı hayat ve ortak bir kader kor sancıları.Erdem'in New York'ta istediği hayat ve babası Ali Yener ile çakışması,sonunda yaşadığı pişmanlık.Demir'in,sevgilisi Doğa ile çıktığı dünya turunun ilk durağı olan Solomon Adalarında yaşadığı duygu karmaşası ve bunun sonucunda Doğa'dan kaçışı.Xena,babasını küçük yaşta kaybeder ve kendine Atina'da yeni bir yaşam kurar.Ta ki annesinin gerçekleri anlatması ve yaşadığı şok,sonrasında gelişen olaylar.Şahika ve Bora Brüksel'de mutlu bir evlikleri vardır.Sahibi oldukları ŞAH-BOR adında bir mekan işletiyorlardır.Bir gün mekana gelen kurupiyer bir kadın yüzünden hayatları tepetaklak olacaktır.Ve Şahika'nın sonu.Samet annesi ile birlikte yaşayan ve ileriye dönük planları olan liseye giden genç bir delikanlı.Annesinin yaptığı iş ve yaşadığı zorluklar.Carol,rüyasına giren ölmüş kişilerle bağlantı kurup,onlardan aldığı mesajları sevdiklerine ileten bir görevli.Ve en son yaşadığı olay onu fazlasıyla etkilemiştir.Ekin,Yahudi asıllı İstanbul doğumlu 29 yaşında evlilik arifesinde genç bir kadın.İstanbul'da başlayan hayatının İsrail'de devam etmesi. Erdem nasıl bir hayat istiyor? Demir,Doğa'dan niye kaçtı? Xena,nasıl bir gerçekle yüzleşti? Şahika'ya ne oldu? Samet'in aklındaki plan ne? Carol,ölülerle nasıl konuşabiliyor? Ekin'in hayatı nasıl değişecek? Tadı damağınızda kalacak kısa öykülerden oluşan bir roman.Kendimi fazlasıyla sorguladım.Çok git geller yaşadım.Acaba bende mi böyleyim?diye kendimle çok savaş verdim.Demem o ki 7 farklı hayat,benim hayatıma renk kattılar.En fazla Şahika ve Ekin'in hayatları beni çok etkiledi.Bilhassa Şahika.Ah bu erkek milleti işte.Neyse fazla derine girmeyeyim,kitabın tadını kaçırmak istemem.Devamı kitapta.Siz de hayatınıza anlam katacak öyküleri sever misiniz?Hadi o zaman kitabı okuyun.Seveceksiniz.
Kor Sancısı
7.6/10
· 179 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10