Üst sınıf istatistiklerle, orta sınıf borsa, alt sınıfsa spor loto oynuyordu. Pazartesi sabahı acaba kim milyoner olarak uyanacaktı?

Aşkın ve Savaşın Gündüz ve Geceleri, Eduardo Galeano (Sayfa 28)Aşkın ve Savaşın Gündüz ve Geceleri, Eduardo Galeano (Sayfa 28)
Meryem Yılmaz, bir alıntı ekledi.
12 Mar 23:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bereketi; para, döviz, hisse senedi, borsa kağıdı ve altın istiflemekte arıyoruz.
Paranın çare olabileceği onlarca hastalık çocukların körpe bedenlerini kemirip eritirken; açlık insanları günden güne karanlığın kucağına çekerken ve yaşamak yürekleri sinsice daraltırken; bizler gündelik girdaplarda, birikim denen dolambaçlarda çürümekteyiz."

Ruh Yordamı, Gökhan Özcan (Sayfa 155 - Vadi Yayınları)Ruh Yordamı, Gökhan Özcan (Sayfa 155 - Vadi Yayınları)

İnsanın psikolojisi de bir nevi borsa gibi, inişli ve çıkışlı!
Bugün mutlulukların tavan yaptığı bir gün olsun..

Kübra Demirel, Kıskaç'ı inceledi.
 08 Mar 18:30 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 5/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Polisiye-macera kitaplarını severim fakat karakter yoğunluğu çok fazlaydı ve bu beni biraz sıktı açıkçası. İki finans uzmanının esrarengiz şekilde ölümü, banka iflası falan filan. İçinde bolca finans, çöküş, paravan, döviz, borsa vs. Şirket adları falan derken beynim bulandı bazı yerleri iki,üç kere okudum ve bir an önce bitsin istedim. Cinayet yerlerinde birazcık gerildim ama bitti. Okunabilir, başarılı bir kitap bu tür sevenlere tavsiyem. /
Her bir detayı kusursuzca tasarlanmış bir plan...
Silah yerine paranın kullanıldığı derin bir savaş...
Ve milyonlarca insanın hayatını etkileyecek olan devasa bir kıskaç... Bu terörizm değil, çok daha fazlası.

İrfan Öz, bir alıntı ekledi.
02 Mar 14:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsan Borsa
Tahıl borsası, pamuk borsası, altın borsası gibi, insan değerinin de borsası vardır; bu borsa pazarında insanın değerini biçen dostları, arkadaşlarıdır. Kol saatini satılığa çıkaran adamın da borsada değeri birden düşer. Dostları, evine misafir gelmeye çekinirler, gelseler de tedirgin olurlar.

Vatan Sağolsun, Aziz Nesin (Sayfa 136 - Adam Yayınları)Vatan Sağolsun, Aziz Nesin (Sayfa 136 - Adam Yayınları)
Gül Yıldız, bir alıntı ekledi.
02 Mar 09:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

“Bu asrın milliyetçilikleri romantizm üzerinde değil; borsa değerleri, orta sınıfın refah göstergeleri ve sosyal güvenlik etrafında dönüyor. İlginç gelişmeler dil ve din gibi birleştirici denilen unsurları bile boşa çıkarıyor.”

İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 202)İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 202)
Serdar Poirot, Şüphe: Sorular ve Senaryolar'ı inceledi.
28 Şub 15:27 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
ABD'nin Afganistan ilişkileri, 11 Eylül saldırısı ve sonrasında Usame Bin Ladin ile ilgili ilişkilerinin detaylıca irdelendiği oldukça güzel bir araştırma eseri. İlk olarak Bush-Al Gore seçimleri ve Bush'un nasıl kazandığı detaylı bir şekilde anlatılırken sonrasında El-Kaide'nin kuruluşu ve Ladin ailesinin hala ABD yüksek isimleri ile ticari ve diğer türden dostluklar kurması da ayrıca anlatılıyor. 11 Eylül olaylarının kronolojik sıralaması anlatılırken, konu hakkındaki çelişkili bilgiler ve ABD'li bazı isimlerin verdiği ifadeler de yer alıyor. Hazar petrolleri için kavga eden Ulocol gibi petrol firmaları arasındaki kavgalar, Taliban geldikten sonra ciddi manada artan uyuşturucu problemi, Pakistan, Afganistan, Kazakistan, Azerbaycan ilişkileri de irdeleniyor. Bush ve ekibinin olay sonrası garip açıklamaları, olayın El-Kaide'ye yıkılmak istenmesi, NATO ve BM bünyesinde yapılanlar, o dönemde borsa oynayıp zengin olanlar vb daha bir çok şeyin anlatıldığı bu kitap içerdiği bilgiler açısından mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

S. Ali, bir alıntı ekledi.
27 Şub 23:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“Kuş Gribi Paniği”nin baş göstermesinden bu yana Tamiflu ve griple alâkalı olarak piyasaya sürülmüş her türlü ilacın satışında da bir patlama yaşandı.
Wall Street borsa acentaları, âcil olarak Gilead hisselerini “satın alma” önerileri yayınlamaya başladılar.
“Doktor, bir içimlik de olsa bana bir şeyler ver... Ne olduğu önemli değil... Ölmek istemiyorum...” diyenler haberleri gazete sayfalarını doldurarak paniğin halk arasında yayılmasını hızlandırdı.

Sahte Domuz Gribi, Gıdalar  Üstün Irk Yaratma Dünya Nüfus Azaltımı Projeleri, F. William Engdahl (Sayfa 16 - Bilim + Gönül Yayınları - 1.Basım 2009)Sahte Domuz Gribi, Gıdalar Üstün Irk Yaratma Dünya Nüfus Azaltımı Projeleri, F. William Engdahl (Sayfa 16 - Bilim + Gönül Yayınları - 1.Basım 2009)