Doğanay, bir alıntı ekledi.
Dün 16:03 · İnceledi

Bozkurtların ölümü gerçekleşmektedir. Bu sefer onları öldüren Vey Irmağı kıyısında vücutlarını delik deşik eden Çin kılıçları değildir. Son bir mücadeleyi verecek, küllerinden bir dirilişi ortaya çıkaracak Kürşad’ın komutasında olduğu gibi Vey Irmağı kıyısında çarpışacak bir grup çeri bile mevcut değildir ortada.

Ancak, Bozkurtların Ölümü’nü okuyan her gencin okuduğu bir roman daha vardır. "Bozkurtlar Diriliyor". Her ölüm bir direnişi, bir dirilişi beraberinde getirecektir. Vücutları terk eden ruhlar tekrar vücutlara dönecektir.

Gelecek 1000 Yılda Da Buradayız, Ümit ÖzdağGelecek 1000 Yılda Da Buradayız, Ümit Özdağ
BAHAR KAYA, Bozkurtlar Diriliyor'u inceledi.
16 Mar 16:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın hayatının dönüm noktası olur bazı kitaplar. Benimki "Bozkurtlar". Bu da onun iki bölümden oluşan halinin ikinci bölümü. Eline alınca bırakmak istemiyor insan. Kürşad ve yiğitleri ile gülüyor, ağlıyor, heyecanlanıyor, paniğe kapılıyor; resmen kitabı yaşıyor insan. Çok şey anlatılır ama yine de yetersiz kalır. Abartı değil, gerçekten mükemmel. Okuyun.

Mr.Kuralay, Bozkurtlar Diriliyor'u inceledi.
 04 Mar 02:09 · Kitabı okudu · Beğendi

İlk kitabında Bozkurtların yenilgiye uğramasıyla dağılan Göktürklerin yeniden eski gücüne kavuşma mücadelelerini konu alıyor. Uzun yıllar Çin esaretinde kalan Bozkurtlar, Çin'in çeşitli entrikalarına da maruz kalıyor. İkinci Göktürk Devletinin kuruluşu dahil tarihi olaylara ışık tutan güzel bir devam romanı olmuş.

Yer yer eski kelimeler kullanılmış ama bu romanın akıcılığını çok engellemiyor. Açıklamaları dipnotlarda verilmiş.

Savaşı ve aksiyonu bol olsa da ben Bozkurtların Ölümü kitabını biraz daha çok sevdim. Onda günlük olaylara ve betimlemelere yer vermesi daha çok hoşuma gitmişti. Hikayeyi tamamlamak adına bunu da okumalısınız.

iyi okumalar..

Mr.Kuralay, Bozkurtların Ölümü'ü inceledi.
04 Mar 01:36 · Kitabı okudu · Beğendi

Nihal Atsız'ın kurgu ve edebi bakımdan en çok beğendiğim romanıdır.Bir arkadaşımın en sevdiğim kitap demesi üzerine ben de okuyup çok beğenmiştim. Bunu okuduktan sonra tarihi roman merakım başladı.
Töre,aşk,kahramanlık ,vatan ve millet sevgisi gibi temaları romanda sıkça işlemiştir.
Devam niteliğinde Bozkurtlar Diriliyor adlı ikinci kitabı da var. Okunulması gereken bir eser.

Azize, bir alıntı ekledi.
17 Şub 22:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Umut ve Kırgınlık
Sevgi mi üstündür, öç mü? Öç! Sevgiyi üstün tutmak olmaz mı? Böyle şey er kişiye yakışmaz!...

Bozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 208 - Baysan Basım ve Yayın Sanayii A.Ş.)Bozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 208 - Baysan Basım ve Yayın Sanayii A.Ş.)
Gülay, bir alıntı ekledi.
17 Şub 19:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

" Bilge Tonyukuk orduya döndü. Ormanda uğuldayan gür sesiyle şöyle haykırdı:

Türk çerisi! Bugün Gök Türk devletini yeniden kuruyoruz. Kutluk Şad kağanımız olup İlteriş Kağan adını almıştır. Eskiden olduğu gibi yine Ötüken'e varacak, atalarımızın buyruğunda olan bütün boylara baş eğdirecek, Çin'den haraç alacağız. Biz İlteriş Kağan'ın buyruğunda savaştıkça azlık budun çoğalacak, yoksul budun boy alacak, Gök Türkler'in adı sanı yeryüzünü kaplayacaktır."

Bozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 34)Bozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 34)

bozkurtlar diriliyor,ey kutlu atam atsız,
yolların başıdır bu; onun için pusatsız,
bir işimiz hep yarım! yapılmıyor kürşat'sız!

ve katında ona da kırk ayrı selam olsun,
'vaktiyle bir atsız varmış', var olsun!

anılmadan yaşarsın ve bilmeden acımı,
belirsiz mezarlarda bir "tabutluk" geçimi,
-ki bugünün erleri, iyi görsün öcümü,

böyle düzen, böyle çağ, böyle devran kahrolsun,
"vaktiyle bir atsız varmış", var olsun!

sen ömründe bir kere,bir kere sevinirken,
tanrı yolu uzaktır! biz sıkı giyinirken,
ve demirdağ bir daha,bir daha delinirken,

mezar taşımız yastık,yorganımız kar olsun,
"vaktiyle bir atsız varmış", var olsun

Sadık Kocak, Bozkurtlar'ı inceledi.
27 Oca 23:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabımız ‘Bozkurtların Ölümü’ ve ‘Bozkurtlar Diriliyor’ kitabının tamamen birleştirilmiş hali. Kitabımızın ana unsuru bu 2 farklı kitabı çıkmış hikayemizi tam halinde okumak isteyenler için mükemmel bir kaynak desek yeridir sanırım. Özellikle Diriliş kısmı benim en hoşuma giden bölümdü.
Hatta tam olarak söylemek gerekirse şu saate kadar sadece su içtim bir tabak da çorba. Onun dışında kafamı kitaptan kaldırmadım belki de. Üstelik 2 kitabı da farklı zamanlarda okumuş olduğum halde. Çünkü hikaye sizi içine çekiyor ve böyle olunca da bırakamıyorsunuz. Bir zamandır bu kitap aklımdaydı ve şimdi bitirmiş olmanın gururuyla sizlere de tavsiye ediyorum.
Üstelik kitabı tek tek almak fazla masrafa neden olursa tek seferde iki kitabı almak adına ‘Ekonomik’ olarak da gözümüze çarpıyor. Açıkçası şu sıralar para biriktirmeye başladığımdan (kitap fuarı için), şimdiden böyle ekonomik olarak da uyguna getirmek güzel oluyor.
Her neyse lafı uzatmayalım. Hayırlı geceler arkadaşlar. Hepiniz kitapla kalın..

OKUNMUŞ KÜTÜPHANE, Bozkurtlar'ı inceledi.
17 Oca 23:15 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bugün anlatacağım kitap Hüseyin Nihal Atsız’ın Bozkurtlar isimli kitabı. Yorumlarıma geçmeden meseleye edebi açıdan bakarak direk size bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. Gerekçelerini aşağıda bulacaksınız.

Bildiğiniz gibi biz Türkler Müslüman olmadan önce de tarih sahnesinin en eski aktörlerinden olan bir millet olduk. Müslüman olduktan sonra nasıl dünyaya hükümdar olduysak Müslüman olmadan öncede dünyaya hakim olduğumuz zamanlar olmuş. İşte bu aralarda biz Orta Asya’da Ötüken isimli bölgede hüküm sürüyormuşuz. Bunları neden anlattığımı merak ediyorsunuz.

İşte Hüseyin Nihal Atsız’ın Bozkurtlar isimli kitabında siz Ötüken bozkırlarında gezecek, kımız içecek, bir savaştan diğerine katılacak, yaralanacak, ölecek, öldürecek, kılıç sallayıp ok atacaksınız. Aç kalıp ava çıkacaksınız. Çin akınlara katılan bir çeri olacaksınız. Esir alıp esir olacaksınız. Ama bir Türk olduğunuz asla aklınızdan çıkaramayacaksınız. Kitapta yukarıdakilerin hepsini ve fazlasını bulacaksınız. Yani özetle Gök Türk devletini konu alan çok çok güzel bir roman okuyacaksınız. Kitap tek bir olaya bağlı kalmadan birbirleri ile ilişkili ayrı ayrı karakterlerin hayatlarından kısa kısa kesitlerin işlenmesinden ibaret.

Roman aslında iki ayrı romanın birleşiminden oluşmakta. İlk kitap, yani ilk roman Bozkurtların Ölümü isminde. İkinci roman ise Bozkurtlar Diriliyor isminde. Bozkurtlar ise bu ikisinin tek kitap haline getirilmiş hali.

Bozkurtların ölümünde yoğun olarak açlık ve sefaleti bulacaksınız. Gök Türk devletinin Çin entrikaları ve kıtlık ile nasıl dağıldığını okuyacaksınız. İşte bu dağılmadan sonra Çin’e esir düşen Türklerin hayatlarından anları çok güzel bir dille okumuş olacaksınız. Bozkurtların ölümünde bu dağılışın Kür Şad’ın saray baskını ile nasıl manevi anlamda son bulduğunu görecek ve hüzünleneceksiniz. Bu baskının ayrıntılarına girmiyorum ama okumanız lazım.

Bozkurtlar Diriliyor’da ise dağılan Türklerin nasıl birleştiğini ve eski gücüne kavuşmak için yaptıklarını okumuş olacaksınız.

Kitapla ilgili genel değerlendirmelerime gelince… Kitap muhteşem bir dille yazılmış. Muhteşem deyince çok edebi, ağdalı bir dil mi? Kesinlikle hayır. Aksine oldukça sade bir dil kullanılmış. O kadar sade ki kitabın her sayfasında eski Türkçe kelimeleri bulmanız kuvvetle muhtemel. Kitabı okurken siyasete girmeden okumanızı tavsiye ederim. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun okumanız gereken bir kitap. Benim okunmuş kütüphanemde zamanında birbirleri ile davalık olmuş birbirine zıt siyasi görüşte iki yazar da mevcut. Atsız ve Sabahattin Ali… Bu kitabı okurken duyduğum heyecanın benzerini, aldığım lezzeti ne ne ilginçtir ki Sabahattin Ali’de de almıştım.

Kitabı okurken o kadar kendimi Ötüken Bozkırlarında, Çin sarayında, avda, savaşta hissettim ve o kadar gaza geldim ki anlatamam. Bunu bir yazarın başarısı olarak değerlendiriyorum ama bu başka bir şey. Adeta kitapta sizi kelimelerle içine çeken bir tılsım var. Evet bir tılsım…

Netice olarak ikinci kere sıkılmadan okuduğum bu kitabı kesinlikle ve şiddetle okumanızı tavsiye ediyorum. Muhakkak muhakkak okuyun.

Diğer kitap incelemelerim için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com