• Erdemli davranışlar görülmüyor artık, erdeme sahip gözükenler gerçekten erdemli değiller, çünkü erdemin içinde çıkar, şan, korku, alışkanlık ve erdemle hiçbir ilişkisi bulunmayan daha başka nedenlere özendirilmişiz.

  O halde kanıtını gösterdiğimiz adillik, yiğitlik ve iyi yüreklilik, başkasına sundukları ve halka ilan ettikleri görüntü için bu adı taşımaya oldukça uygundur. Ama bu yolu izleyenler için, hiçbir şekilde erdem değildir.

  Hedeflenmiş başka bir amaçtır bu; harekete geçen başka bir davadır. Oysa erdem, onunla ve sadece onun için davranılırsa erdemdir.
  Michel de Montaigne
  Sayfa 296 - Say Yayınları
 • ilk hayal kırıklığında son vermeli bu işe sonra başarısızlıklar alışkanlık oluyor...
 • O dönemde sevdiğim yazarlar, Truman Capote, John Updike, Scott Fitzgerald ve Raymond Chandler gibi adlardı, ama sınıfta olsun, yurtta olsun, bu tür romanları okumayı seven kimseyi bulamadım. Hepsi de Kazumi Takahaşi,[5] Kenzaburo Oe, Yukio Mişima ya da çağdaş Fransız romanları okuyorlardı. Bu yüzden, ortak konuşma konularımız olmaması doğaldı ve ben de tek başıma, sessizce okumayı alışkanlık edindim. Kitaplarımı tekrar tekrar okuyor ve ara sıra gözlerimi kapatarak, kokularını derin derin içime çekiyordum. Zaten bir kitabın sadece kokusunu duymak ve sayfalarını karıştırmak bile beni mutlu ediyordu.
 • 1008 syf.
  ·13 günde·Beğendi·10/10
  #dostoyevski
  #karamazovkardeşler


  Nereden başlayacağımı, bu eseri nasıl anlatacağımı, ne yazacağımı bilemeden geçtim klavyemin başına. Ne varsa eskilerde var derler ya gerçekten öyle. Allah tan o kadar çok eser bırakmışlar ki bizlere ömrümüzün sonuna kadar okusakta muhtemelen bitiremeyiz. Artık yeni kitapları da gelecek nesiller okur.


  Güzel bir not defteri hazırlatıyorum elime geçince paylaşacağım sizlerle de ama çok heycanlıyım. 1000kitap programı okuduğunu kaydetmek, yorum yazmak ve alıntı yazmak gibi özellikleriyle kesinlikle yeterli oluyor. İyi ki var #1000kitap. Ancak kendi kaleminle deftere notlar düşmek bir başka olsa gerek. Bende o duyguyu yaşamak için böyle bir karar aldım. En kısa zamanda hazırlayıp paylaşacağım.


  Neyse biz kitabımıza dönelim. semra meydan ile birlikte her ay bir klasik okuyoruz ve bu ay ki kitabımız da Karamazov Kardeşler oldu. İyi ki de okuduğumuz ilk kitaplardan olmuş bu eser. Ne kadar övsek az çünkü. Kitap uzun mu evet 1025 sayfa ama okurken ki aldığınız hazla keşke hiç bitmese diyorsunuz.


  Karamazov Kardeşler üç kişiden oluşuyor. En büyükleri Dimitri, ortanca İvan ve en küçükleri Aleksey. Biz İvan ile ilgili bir konuda semra meydan ile ters düştük. Ben diyorum öyle o diyor yok böyle. 🤣 Beraber okumanın da zevki bu şekilde çıkıyor tabii ki. Dostoyevski öyle bir eser bırakmış ki bizlere, her okuyan farklı anlamlar çıkartabiliyor ve bunu da tartışabiliyor. Özellikler klasikleri kendinize bir arkadaş bulun öyle okuyun derim. Çok daha zevkli oluyor. 🤗


  Bu arada esas Karamazov'u unuttum. Dostoyevski'nin adını taşıyan ailenin babası Fyodor Karamazov. Yazar neden böyle bir karaktere kendi adını koymuş bilinmez ama vardır bir bildiği.


  Kitap okumayı kendisine alışkanlık haline getirmiş herkesin okuması gereken bir kitap. Okuyun, okutun...


  Herkese keyifli okumalar...

  https://www.instagram.com/okuma_maratonum/
 • Rahmi Bey'in " hayata direncine ve savaşına " hayran kalmıştım. Mutlaka okuyun demeyeceğim. Bayağı bir uzun göz gezdirmenizi isterim. (Disiplin şart)

  (Kısaca tavsiyesi)
  RAHMİ KOÇ'TAN GENÇLERE 15 TAVSİYE 

  - Öncelikle profesyonel olarak mı çalışacak girişimci olarak mı, karar vermeleri şart. Her iş adamının gerçekçi bir hedefi olması lazım. 

  - Mutlaka bir bütçe yapması ve bu bütçeye sadık kalması gerekir. 

  - İngilizce dünya anadili olmuştur. Bunun yanında iki lisan daha bilmesi faydalıdır. 

  - Her tip insanla diyalog kurabildiği gibi değişik şartlarda ve değişik ülkelerde çalışabilme esnekliğine sahip olmalıdır. 

  - Üstündekinden öğrenme becerisini altındakine öğretecek. Buna karar verme cömertliğini göstermelidir. 

  -Başkalarının en az kendi kadar akıllı olduğunu unutmamalıdır. 

  - Zamanını çok iyi ayarlayabilmeli ve bunu alışkanlık haline getirmelidir. 

  - Hayatta ne pahasına olursa olsun dürüst olmalı, verdiği sözü mutlaka tutmalı, tutamayacağı sözü ise vermemelidir. 

  - Başarının bir kişiye değil, bir takıma ait olduğunu kabul etmelidir. 

  - Çalıştığı işte mali dengeyi, öz kaynak - dış kaynak oranını çok iyi hesap etmelidir. 

  - Şans ve fırsat insanlara ömür boyu bir, iki defa gelir; bunları iyi değerlendirmelidir. 

  - Başarılı ve varlıklı olduğu zaman eşini dostunu, arkadaşlarını unutmamalıdır. 

  - Okuduğu okula, oturduğu muhite, yaşadığı memlekete faydalı olmalıdır. 

  - Tabiata saygılı olmalı, başkalarının da saygılı olmasını sağlamalıdır. 

  - En son arkasında kendinden sonra anılacak bir eser bırakmalıdır.

  - -

  Röportajın tamamı için https://www.google.com/...kalkar-idman-yaparim