tahmini sıra bize ne zaman gelir?
... insan mutluluğu yakalaya­maz, insan mutluluğu tarif bile edemez. İnsan sadece nedensizce mutlu olur, nedensizce de mutsuz. Bu ikisini birbirinden ayıran herhangi bir çizgi falan da yoktur. Sadece hayat vardır, içinde her boku barındıran lanet bir hayat, sırası geldikçe de her şey yaşanır. O kadar . . .
kamera
Georges Perec
kamera
Sayfa 96 - ithaki yayınları - 4.baskı
376 syf.
·
6 günde
·
9/10 puan
Gün itibariyle Değmez, Gölge, Hatırla üçlemesini tamamlamış bulunmaktayım. Her birini diğerinden daha öte sevdim. Değmez, okumaya fazlasıyla değdi. Ne söylesem okuduğum güzelliği anlatmaya yetmez.. Değmez hem bir dönem romanı, ikinci dünya savaşı günlerinde ülkemizin durumu, siyasi ve dünya görüşleri ile insanımız ve basınımız yer alıyor. O günlerin koşullarında farklı yerlerden farklı insan yaşayışları sunuyor. Siyaseti, tıbbi, edebiyatı da okuyoruz bu kitapta, inanç sorgulamasını, ölüm ve hayat sorgulamasını da. Kitapta çok sayıda karakter var. Her bir karakterin hayat öyküsü kurgu içerisinde öylesine verilmiş ki asıl karakterlerin yanında diğer karakterler de ön plana çıkmış. Faruk Ferzan ve Süreyya esas karakterler. Onların biraraya gelişleri, ayrılıkları ve kavuşmaları iskeletinde öyle yaşam öyküleri sunmuş ki bize yazar okurken hayretler içerisinde kaldım. Öyle muhteşem bir kurgu ile parçaları biraraya getirmiş ki bu kadar da olmaz dedim. Yazarın bu kitabında da masalla, hayalle gerçek arasında ince anlatımlar vardı. Olmaz diyeceğimize de inandırıyor. Doğa üstü güçleri olan insanlar, üstün tedavi ediciler hatta ölüme meydan okuyanlar var mıdır? Unutmadan iki karga biri beyaz biri kara. Hikayenizde onlardan da çok şey öğrendik.Simsiyah ve Nevrimor. Sevgi, sadakat, vefa, yardımseverlik gibi güzel değerlerin yanında her türlü hile hurda ve riyayı da okuyoruz kitapta. Konu insan olunca, hepsi bir arada oluyor. Yazar, karakter üretme uzmanı. Bu kitabında da iyi ve kötü tüm karakterlerini (Neden bilmem ama Avcıyı bile) severek okudum. Hem edebi hem de sürükleyici bir kitap okumak istiyorsanız bu kitabı okuyabilirsiniz Herkese tavsiye ederim.
kamera
Değmez
yildiz
8.9/10 · 298 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
"Hayatımda mutlu günlerim olmuştu elbette, ama mesele mutluluk değildi. Önemli olan yaşadığını, hayatın bir anlamı, bir değeri olduğunu hissetmekti. Elinde çiçekler tutan beyaz gelinlik giymiş bir kızın mutluluğu gibi bir şey değildi bu. Daha derin bir varoluş sorunuydu. Dünyaya gelmiş olmamın bir anlamı var mı, bu yaşlı gezegene ya da üstünde yaşayan insanlara küçücük bir katkım oluyor mu gibi tuhaf soruların cevabıydı."
288 syf.
·
Puan vermedi
ÇIĞLIK ATTIĞINI KİMSE DUYMAYACAK KİTAP YORUMU
ÇIĞLIK ATTIĞINI KİMSE DUYMAYACAK - Stephanie Perkins 5/2⭐⭐ Evet muhtemelen bu ayın son kitabi olur başka kitaba başlamam. Bu kitabı merak ederek almıştım aslında çok bir beklentim yoktu ama bu kadar da basit olacağını düşünmemiştim. Makani Young, bir yıl önce büyükannesinin yanına taşınıyor yaşadığı yerde başına gelen bir olaydan dolayı. Yeni arkadaşlar ediniyor her şey yolunda diye düşünürken okuduğu lisesinde ki popüler öğrenciler öldürülmeye başlıyor ve her biri öncekinden daha acımasız. Katilin kim olduğunu bulmak için onun gibi düşünmeye çalışıyorlar. Yani kitap beklentimin baya altında kaldi açıkçası Başlangıcı çok basit geldi bana ve kitabın ortasında katili öğrendik ve ne alaka oldum yani niye, hadi dedim belki iyi bir sebebi vardir o kisiyi katil cikaracak ama maalesef onun da altı boş kaldı. Evet cinayet var evet geriliyorsunuz okurken ama o kadar başka hiçbir şeyi yok bence. 2 puani da karakterlere ve arkadaşlıklarına verdim onlar çok güzeldi
kamera
Çığlık Attığını Kimse Duymayacak
kamera
Stephanie Perkins
ucnokta_yatay-1
yildiz
6.5/10 · 127 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
;