"Kitle, benim için zor olan insanlık, o kitle sonunda kazanıyor galiba. Sorun her şeyin onlar için yinelenen bir gösteri olmasında sanırım. Tazelik yok içlerinde. Mucizenin kırıntısı yok. Kendilerini öğütüp duruyorlar, üstelik üstüme. Farklı bir insan görsem devam etmek için güç bulacağım kendimde. Ama öyle bayat, öyle kasvetliler ki. Heyecan yok. Gözler, kulaklar, bacaklar, sesler var ama…hiç. içten içe pıhtılaşıyor, kendilerini yaşadıklarına inandırıyorlar. Gençken daha iyiydi; arayış içindeydim. Geceleri sokakları dolaşırdım…kaynaşırdım, dövüşürdüm, arardım..Hiçbir şey bulamadım. Kadınlara gelince; her kadın bir ümitti ama çok sürmedi. Durumu hayli çabuk kavrayıp RÜYALARIMIN KADINI’nı aramaktan vazgeçtim; kabus gibi olmayan bir kadın kabulümdü. İnsanlara gelince; artık hayatta olmayan ölümsüzlerde buldum ne bulduysam-kitaplarda. Klasik müzikte. Güç verdiler bana. Ama sihirli kitapların sayısı sınırlıydı, bir süre sonra tükendiler. Yıkılmaz kalem klasik müzikti."

Lord Among Wolves, bir alıntı ekledi.
19 Mar 23:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiçbir cevap bulamadım. Açıklayamadım ve sonunda cevap aramaktan vazgeçtim

Sonsuz Arzuya Uyanış, Alma KatsuSonsuz Arzuya Uyanış, Alma Katsu
Hande Kırkımcı, Bir Psikiyatristin Gizli Defteri'yi inceledi.
14 Mar 22:06 · Kitabı okudu · 11 günde · 6/10 puan

Kitabı okurken çok sıkıldım, bırakmayı düşündüm, vazgeçtim, tıp terimleri çok fazlaydı. Keşke geçen terimleri sayfanın en sonunda küçük notlar şeklinde aciklasaydi. Bazı bölümlerde kendimde parçalar buldum. Kendime karşı öz eleştiri yapmami sağladı. Ben daha farklı hikayelerde bekliyordum. Umduğumu bulamadım.

Merve, 50 Yazar 50 Öykü'ü inceledi.
 12 Mar 21:33 · Kitabı okudu · 126 günde · Puan vermedi

Uzun bir okuma sürecinden daha çıktım. Okurken inceleme yazacağımı düşünmüyordum, ama kitabın sonuna geldiğimde vazgeçtim. Dolayısıyla not almadan okudum, hikayeler hakkında çok ayrıntılı yorumlar yapamayacağım.

Öncelikle kitap normal şartlar altında bulunabilecek bir kitap değil, ancak sahaflardan temin edilebilir. Uzun süredir kütüphanemde gözüme çarpıyordu, ama erteliyordum okumayı. Öykü türüne aşina olmaya başlayınca, hatta son olarak ''Kısa Öykünün Büyük Ustaları''nı okuyunca sıranın bu öykü kitabına geldiğini düşünmüştüm. Fakat umduğumu bulamadım. Kitap, Sait Faik'in ''Dülger Balığının Ölümü'' adlı hikayesi ile açılıyor. Daha önce Sait Faik okumuş biri olarak bu hikayesini beğendim. Fakat peşisıra gelen hikayeler beni tatmin etmedi. Hatta hikayelerin bazılarını anlayamadım bile. Kitabı aynı anda okuduğum biri olsaydı da şimdi burada ne anlatılmış yani deseydim diye düşünmedim değil. Hatta bir iki hikayeyi internette aratıp belki üzerine yazılmış bir yazı vardır da anlamlandırabilirim dedim. Ama hikayeler hakkında yazılmış inceleme, yazı filan da bulamadım.

Özellikle Tezer Özlü, Yusuf Atılgan, Oğuz Atay gibi yazarların hikayelerine gelince bir heveslendim, ama hikayelerin hiçbiri yazarın kitaplarını okumalısın diyemedi. Hevesim kırıldı diyebilirim.

Hikayelerin çoğunda da farklı ülkeler, yabancı karakterler yer alıyordu. Özellikle son hikayelere doğru iyice arttı. Belki de bu yüzden Selim İleri'nin Gelinlik Kız öyküsü hoşuma gitti, bizden bir hikayeydi. Füruzan'ın Parasız Yatılı adlı hikayesini de beğendim. Bilge Karasu'nun Geceden Geceye Arabayı Kaçıran Adam adlı hikayesi de hoşuma gitti. Ama sonunu anlamlandıramadım. Böyle beğendiğim beş hikaye filan vardı.

Seçme öyküler olduğu için net yorumlar yapamıyorum. Ama bu kitaba alınan hikayeler beni tatmin etmedi. Herkese iyi okumalar...

Devrim, bir alıntı ekledi.
30 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bu kervanlardan birinde birisi diyor ki; "Bir ara battaniyemin kaybolduğunu

farkettim. Aradım, bulamadım ve vazgeçtim. Kendime buradan

bir battaniye aldım. Arafat'a gittik. Burada herkesin bir battaniyesi

olması gerekir. Bir köşesine bir işaret yerleştirdiğim battaniyemi

birinin elinde gördüm ve tanıdım. Adam dikiş iplerini çekmiş ve ihram

yapmış. Çünkü ihram dikişsiz olmalı." Ey baba! Tümü Cihad olan haccın,

kıyametteki dirilişi hatırlatan bu ihramların mahşerî kalabalığın

coşkusunun, İsmail'ini kurban etmeye hazırlanma heyecanıpın bile seni

battaniyenden gafil kılmadığını gördüm.

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Fecr Yayınevi)Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Fecr Yayınevi)

İnsanlara Gelince
Zehirlenmiş gibi hissediyorum kendimi bu akşam. Üstüme işenmiş gibi; iliklerime kadar yorgunum. Tamamen yaştan kaynaklanmıyor ama payı olabilir. Kitle, benim için zor olan İnsanlık, o kitle sonunda kazanıyor galiba. Sorun herşeyin onlar için yinelenen bir gösteri olmasında sanırım. Tazelik yok içlerinde. Mucizenin kırıntısı yok. Kendilerini öğütüp duruyorlar, üstelik üstüme. Farklı bir insan görsem devam etmek için güç bulacağım kendimde. Ama öyle bayat, öyle kasvetliler ki. Heyecan yok. Gözler, kulaklar, bacaklar, sesler var ama...hiç. içten içe pıhtılaşıyor, kendilerini yaşadıklarına inandırıyorlar. Gençken daha iyiydi; arayış içindeydim. Geceleri sokakları dolaşırdım...kaynaşırdım, dövüşürdüm, arardım..Hiçbirşey bulamadım. Kadınlara gelince; her kadın bir ümitti ama çok sürmedi. Durumu hayli çabuk kavrayıp rüyalarımın kadınını aramaktan vazgeçtim; kabus gibi olmayan bir kadın kabulümdü. İnsanlara gelince; artık hayatta olmayan ölümsüzlerde buldum ne bulduysam-kitaplarda. Klasik müzikte. Güç verdiler bana. Ama sihirli kitapların sayısı sınırlıydı, bir süre sonra tükendiler. Yıkılmaz kalem klasik müzikti ..

Bukowski

pluto, bir alıntı ekledi.
 04 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

– Efendim, dindarlığınıza olan tüm saygımla birlikte, şu dünyada tüm yaşadıklarımızdan sonra bir de hesap günü fikrine tahammülüm yok. Ölüm sadece, artık var olmayanı tam olarak sonlandırsaydı anlamlı olurdu.
– Cennete gitmek istemiyor musun?
– Ne yapacağım orada? Sonsuzluk boyunca zevk alırken ya da aynı şeyleri yapmak zorunda kalırken düşünemiyorum kendimi. Sonu olmayan şey yorucu ve sıkıcı geliyor bana.
– İmanın yoksa idealin de yoktur, Yarbay.
– İmanım vardı, idealim artık yok, efendim. İlkinden feragat ettim çünkü onu ikiyüzlü insanlarla paylaşmak istemiyordum; ikincisinden de vazgeçtim çünkü onu paylaşacak birini bulamadım.

Kaddafi'nin Son Gecesi, Yasmina Khadra (Sayfa 103 - Bal Yayınları)Kaddafi'nin Son Gecesi, Yasmina Khadra (Sayfa 103 - Bal Yayınları)
EYUP TETİK, The 100'i inceledi.
25 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazar anlatım tarzı çok ama çok hoşuma gitti. İlk olarak okumanızı şiddetli bir şekilde önerebileceğim bir eserdir. Konu anlatım tarzı her bölümde başka bir kahraman bakışıyla anlatmış ve aralarda geçmişe gidip gelmesi insanı konuyu anlamasını ve dahada merak etmesini sağlamış.

Kitabın filmi de var belki duymuşsunuzdur bir aralar filmi izlemek çok istedim lakin fırsat bulamadım kitabını da kütüphanede bulamayınca vazgeçtim. Kütüphanede kitaplara bakarken gözüme çarptı ve hemen aldım.. Birşeyi arayınca bulamıyorsunuz lakin aramaktan vazgeçince her daim önünüzde oluyor...

Kitabın sonu yarım kalmış gibi aniden en heyecanlı yerde kesildi ikinci kitabını alıp okumak çok istedim lakin kütüphanede yoktu sordum zor gelir dedi üzüldüm... İlk kez bir serinin ikinci kitabını okumayı dört gözle bekliyorum....(ikinci kitabı elinde olupta hediye etmek isteyen varsa beni çok sevindirir.)

Kitapta olay çok sık duyulmuş, çok bilinmiş olsada yazarın anlatım tarzı kitabı tüm eserlerden ayırıyor daha çok okunmasını sağlıyor....

Asıl delilik seni sevmekti. Peşinden koşmaktı. Sorgulamadan kabullenmekti. En yalın halinle de en abartılı şeklinlede. Anlamadın sen anlamanı da beklememiştim zaten. Safça sevmiştim ben seni. Ne üstüne iki ekleyip fazlalaştırmıştım. Ne de seden bir çıkarıp eksiltmiştim. Kendimi de sana katmamıştım. Ama kendime eklemiştim seni. Yaptığım en büyük hata buydu belkide. Seni o kadar benimsemiştim ki; ben olmaktan çıkmıştım. Gülüşlerimide hep sana bağlamıştım. Senden sonra hiç gülmedim. Yada gülmek istemedim. İçinde sen olmayan şeyler saçma geliyordu. Öncesi yok;sen ve senden sonrası var. Ben sende kendimi buldum. Sahte gülüşlerimden vazgeçtim. Gökyüzüne çıkıp bulutlarda uçmayı öğrendim. Mutluydum. Mutluluğun zirvesi diye bir şey varsa ben tam da oradaydım. Belkide düşüşümün sertliği bundandı. Anlamadım. Anladığım tek şey aşktın sen. Aşkın en saf hali. Gülüşün,bakışın,duruşun,şaşkınlığın... herşeyinle aşkı beden bulmuş haliydin. Nereye bakarsam bakayım nereye dönersem döneyim, hep sen. Hayatımda başka bir şeye yer bırakmamışım.. Benim küçük dünyam kocaman bir 'sen' olmuş. İş işten geçtikten sonra anladım.

Fazla cesurmuşum ben . Aşkın uğruna herşeyimi vermişim. Dönüp geriye bakıyorum. Hep kırılmışım,parçalanmışım. Yapıştırsan da parçalarımı eski ben olurmuyum hiç?

Mesela kabim çarpmıyor artık. Sahi en son ne zaman çarptı? Hatırlamıyorum bile. İçi sen dolu hayaller kurmuyorum, gülmüyorum, kimseye sarılamıyorum. Herşey mi seni hatırlatır anlamıyorum.

Bukadar zor olmamalıydı seni kendimden çıkarmak. İnan çok zorlanıyorum. Herşey seninle güzeldi. Seni sevdiğime pişman değilim. Çünkü ben olmayı seninle öğrendim. Her yanın eksiydi belki ama sen benim bu hayattaki tek artımdın. Çok sevdim seni. Kelimelere sığdıramadım. Sevgiye dair her sözcük,her cümle zayıf durdu üstünde . Sana yakışanı da bulamadım...