Ekrem Özkara, Dışa Yansıyan İç Dünyamız'ı inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 6/10 puan

Yazarın bu kitabı iki bölüm olup,birinci bölümde dikkat çeken konu başlıkları; Kalp ve Ruh açlığı,Hastalıkların hikmetleri,Ruhi rahatsızlıklar ve sebepleri,Dini Musiki ve Müzikle Tedavi...
İkinci bölümde ise Din,dua faktörü,ruhi bunalım ve tarihte yaşanmış olan aşırılıkların sonu gibi konular mevcut.
Ayet,hadis ve ünlülerin sözlerinin de kaynak olarak kullanıldığı bu kitabı tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.

Tuba, bir alıntı ekledi.
Dün 07:15 · Kitabı okuyor

Mesela aklı başında bir insan, niye hayatının baharında, yaşadığı en büyük acının konser bileti bulamamak, saçta kepek veya bıyığının çıkmaması olduğu, tasasız bir dönemde, kendisini 24 saat odasına kilitleyip bunalım müzikler dinler?
Veya normal IQ'ya sahip bir genç kız, niye kız okulunda teneffüslerde eteğini kısaltarak gezer?
Bunları sormayacaksın! He deyip geçeceksin!

Velev Ki Ciddiyim!, Gülse Birsel (Sayfa 31)Velev Ki Ciddiyim!, Gülse Birsel (Sayfa 31)

Postmodern Bunalım
Göğsümde nöbet tutan gaseyan
Kaygıma tabanvay atan diyojen'in
Şarap fıcısı patladı yüzümde
Zihnimde köpeksi yaşantının müstahak'ı
Kourmelen'in şom tacındaki geveze yazı'ya Yusuf kadar yakışmadım.

Belleğime kan damlıyorum ben
Elbette Cioran,
Elbette Lautréamont,
Elbette Raymond Roussel.
Ve mağara , İsa , Yehuda ve ben ,
İsterdim nesnesel bir zamanda yokolmak.

dikenprenses, bir alıntı ekledi.
21 May 16:08 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Maureen çok önemli bir şeyi fark etmişti: değişimlerin her zaman bunalım anlarında gerçekleştiğini.

Kazanan Yalnızdır, Paulo CoelhoKazanan Yalnızdır, Paulo Coelho
, bir alıntı ekledi.
20 May 00:27 · İnceledi

Bunalım, değişime karşı dirençtir ... Kendimizden tek çıkış yolumuz değişimdir. Bu kucaklama olmaksızın kendi gerçek doğamıza uyanışımızı değişim olarak değil bunalım olarak deneyimleriz. Bu kucaklama olmaksızın direnç ve tepkimizle baş başa kalakalırız.

Bir Şey Yapmamak, Steven HarrisonBir Şey Yapmamak, Steven Harrison
Büşra Kocatürk, Yeraltından Notlar'ı inceledi.
19 May 16:36 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dostoyevski'nin yazmış olduğu 6.eseridir.Ana karakterin kurmuş olduğu diyaloglar çok azdır genellikle kafasında kurmaktadır ve bunlara göre hareket etmektedir. Saplantılı ve hastalıklı derecede inatçıdır bu kitabın kahramanı. Bence yazar bu kitabı yazarken bir nevi patlama yaşamış. Bunu okurken hissedebiliyorsunuz. Zira bu kitabı yazan bir insan normal şeyler düşünüyor olamaz. Kesinlikle bir bunalım ve yeraltı söz konusudur. Dostoyevski fiziksel olarak olmasa da ruhen bu kitabı yeraltından yazmıştır. Bana göre Dostoyevski'nin her eseri gibi bu da güzeldi.

İbrahim Halil, Kürk Mantolu Madonna'yı inceledi.
 18 May 16:24 · Kitabı okudu · 7/10 puan

S.Ali'de yakın dönemin yazarlarından S.Zweig ve F.Kafka benzerliğnden söz etmek gerekiyor sanırım.'Kürk Mantolu'da da 'Olağanüstü Bir Gece'de de ve 'Dönüşüm'de de aynı anlatıma rastlayabilmek mümkün..Oluşturulan kahramanlar yalnız, toplumdan soyutlanmış durumdalar..Seküler bir hayat sözkonusu ve hangisi olursa olsun din hoş karşılanmıyor.Zihinde sayfalar karanlık bir atmosferde çevriliyor.Bu benzerlikler üç yazarda da 'sevilmeyen baba' ve 'zavallı anne' profiliyle garip örtüşüyor.Bunalım havası A.Camus'un Yabancı'sında ki duygusal hissizlik kokusunu da veriyor.S.Ali, Zweig ve Kafka'da Almanya ortak mekan ve düşünce dili Almanca.
Zweig ile Kafka Yahudi ve S.Ali'de Raif'in aşkı bir Yahudi'ye.Bu yönüyle garip..Çünkü insanlardan nefretle uzaklaşan kahramanlar ve ötede düşünce sistemlerinde diğer ırklara nefretle bakan yalnız Yahudiler..Ahlaki bir dikkat üçünde de söz konusu değil,Freud etkisi de baskın..Her ne kadar tespitleri itibariyle önemli olsada açıkçası bıraktığı etki itibariyle sinek düşmüş bir su tadında

Can SİNANOĞLU, bir alıntı ekledi.
 18 May 09:39

DEĞERSİZLER'den: "Neler yoktu ki o pis suyun içinde: yanıtı bulunamamış sorular, giderilememiş meraklar, ulaşılamamış hedefler, çürük bir diş gibi biteviye koku yapan kırgınlıklar, yorgunluklar... Kasvet, yüzlerce baloncuk yapmış bir urdu sanki bedenini saran. Ama aydınlanacaktı, içindeki irin büyümüş, kabına sığmaz olmuş, çamurlu ve kanlı bir sıvı gibi sızmaya başlamıştı artık kepenklerin altından. Arınmanın, temizlenip paklanmanın zamanı gelmişti. Her kâbus, içinde patlayan bir tümör baloncuğuydu sanki. Bunalım, akla ve bedene rahatsızlık veren bir çığlık gibi terk ediyordu vücudunu."

Değersizler, Can Sinanoğlu (Cenova Yayınları)Değersizler, Can Sinanoğlu (Cenova Yayınları)
salih, bir alıntı ekledi.
 17 May 05:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ali Fuat Cebesoy
Ne var ki, son olarak 10 yıl süren bir savaş sonucunda yıkıntıya dönmüş, halkı ve doğalkaynakları sömürülmüş, insanları cahil bıraktırılmış, bitkin ve yorgun bir ülkede savaşı kazanmış olmak yetmeyecekti elbette. Ülkeyi kalkındırmak, bayındırlaştırmak gerekiyordu. Bu, düşmanı savaş alanlarında yenmekten de önemliydi. Üstelik, Osmanlı'nın borçları da ödeniyordu bu arada, yatırım yapacak para yokken. Bu da yetmezmiş gibi, Dünya Ekonomik Bunalımı! Bunalım, bir şeyler üreterek satmaya çabalayanları da yiyip bitirecekti. İşte bu koşullar altında kıvranan halkının sıkıntılarını doğrudan ondan dinlemek için yurt gezisine çıkacaktı Gazi. Yol boyunca dura dura, halkı dinleye dinleye 6 Mart 1930 günü Antalya'ya ulaşacak ve akşam üstü kaldığı evin bir odasına Hasan Rıza Soyak'la birlikte çekilecek, kapıyı kapatacak ve bir koltuğa yığılırcasına oturacak. Çok yorgun ve sinirli. Elleri titreyerek yakıyor sigarasını:

Atatürk: Ben de Bir İnsanım, Çetin Yetkin (E-KİTAP)Atatürk: Ben de Bir İnsanım, Çetin Yetkin (E-KİTAP)