• Sabah 8 akşam 18 mesaisi arasında haftada 5 gün çalıştırılan, gerekirse akşam ve hafta sonu mesailerine de bıraktırılan, sabah ve akşam servis ar…abaları içinde yarı uyanık, sersem şekilde, iş yeri uzaklığı ve trafik sıkışıklığı ile 2 saate varan yollarda hayatlarından saatler çalınan, yıllık izinleri taş çatlasa 15 gün ve yılbaşı-bayram tatillerine denk gelen,


  tatile çıkacağı zaman da sistemin aynı köle bireyleri ile bir yığın oluşturarak güney sahillerinde kalabalığa mahkum olan, yine aynı köle bireylerle aynı günlerde hafta sonu tatili yaptığı için, hafta sonlarını da kalabalık cadde,sokak,bar,kafe,sinema,AVM’lerde geçiren ve rahata ancak ve ancak 65 yaşından sonra varabilen,

  rahata vardığı bu yaşlarda da artık enerjisini tüketmiş, yaşlanmış maaşlı modern köleler yaratan sistemdir şu içinde yaşadığımız sistem.

  Maaşların yüksek ya da düşük olması o kadar da önemli değildir. Önemli olan, öyle ya da böyle hayatlardan çalınmasıdır.

  İnsanları zincire vurarak ve kırbaçlayarak çalıştırmanın kitlesel başkaldırılara neden olduğunu gören sistem lordları için iktidarlarını ve yaşamlarını isyan eden kölelere kaptırmadan dünyanın kaymağını yemenin bir yolu olmalıydı.

  Aradıkları çözümü bulmaksa çok sürmedi. Hayallerle ve umutlarla şapşallaştırdıkları cahil insanları borçlandırarak bu borçlu kurbanların onlar için çalışmalarını sağlamak, kırbaçlı, zincirli kölelikten çok daha efektif bir yöntemdi.

  Fark ettiyseniz, bir erkeğin, evleneceği kıza, maaşının en az üç katı değerinde tek taş alma zorunluluğu beraberinde sisteme borçlu kalan ve borcunu ödemek için çalışmak zorunda olan köleler yaratıyor.

  Afrika’da, çocukları, insanları öldürerek bir kuruşa mal ettikleri elması, Lordların lüks dünyalarını, saraylarını inşaa etmek, kurmak, temizlemek, işletmek için köle gibi çalışmasına ihtiyaç duyulan moron bireylere yüz kuruşa (borçlandırarak) sattıklarında sistem lordları, onlar için birkaç yıl daha mecburen çalışacak köleler kazanmıyır mu?

  İşte size modern köleliğin işleyişinin en basit örneği.

  Lordların elinde olan medyadan saftirik bireylerin beynine, “tek taş yüzük al” mesajını sok.. Sonra Lord’ların bir kuruşa mal edip yüz kuruşa sattığı tek taşları almak için sıraya giren saftirikleri, borçlandırarak köle olarak kullan.

  Bu borç ödeme süreci boyunca da adamcağızın sevgili, biricik karıcığını medyadan pompalayarak başka başka isteklerle adamın başının etini yemesini de sağladıklarını tahmin ediyorsunuzdur.

  Böylece, bu kölenin ömür boyu kredi ve borç içinde, karısının arzularını yerine getirmek için köpek gibi çalışması sağlanıyor. Hatta mümkünse kadının işgücünün de bu köle havuzuna katılması için gerekli adımlar da mutlaka atılıyor.

  Yok paraya mal ettiğin bir malı, bol paraya sat, borçlandır, çalıştır, sömür, tüket, yaşlandır ve çöpe at.

  Sonra onların doğurdukları çocuklara aynı tuzağı kur ve sarayında nesiller boyu lüks içinde yaşa.

  İşte modern kölelik sisteminin özü bu.