Cihat Fatih Baybars, bir alıntı ekledi.
 22 Oca 11:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bursa Vilayeti - Hudâvendigâr Vilayeti
Hudâvendigâr Sultan Murad Han-ı Evvel hazretleri sonradan bu vilayeti kendi ismine nisbetle isimlendirip sonraları bu isim bütün vilayete genişletilmiş ve bugün bu nâm ile yâd edilmekte bulunmuştur.

Bursa ve Civarı, Bonkowski Bey (Sayfa 21 - Heyamola Yayınları, Çeviri: Ahmed Ata, 2. Baskı: Mart 2015, İstanbul)Bursa ve Civarı, Bonkowski Bey (Sayfa 21 - Heyamola Yayınları, Çeviri: Ahmed Ata, 2. Baskı: Mart 2015, İstanbul)
CacavS, Yüz Yıl Önce Bisikletle Bursa'yı inceledi.
15 Eki 2017 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Kitabı okumadım. Ancak kütüphaneci olarak siteye eklemesini yaparken karşılaştığım bir bilgiyi de buraya eklemeden edemedim.

Bu kitabın gerçek yazarı Ahmed Tevfik ve seyahatnamenin asıl ismi ise " Hüdavendigar Vilayeti Dahilinde Velosipetle Bir Cevelan". Bu seyahatnameye ait notları titizlikle derleyip düzenleyen, arşiv araştırmaları yapıp bu eseri bizlerle buluşturan araştırmacı yazar ise Nezaket Özdemir'dir. Muhtemelen ülkemizde bisiklet ve bisikletçilik üzerine yazılmış ilk kitap olabilir. 1890lı yıllarda iki maceracı arkadaşın bisikletle İstanbul'dan Bursa'ya yaptıkları gezi konu ediliyor bu kitapta. Bence oldukça ilgi çekici bir içerik. İlk fırsatta temin edip okumayı düşünüyorum.

Bir diğer bilgi de bu seyahatnamenin notlarının 2006 yılında Cahit Kayra tarafından derlenerek "Velosipet ile Bir Cevelan" adıyla İş Bankası yayınlarından okuyuculara sunulmuş olması.