1000Kitap Logosu
buket butti
buket butti
buket butti
TAKİP ET
buket butti
@butti23
204 okur puanı
18 Oca 2016 tarihinde katıldı.
0
Kitap
0
İnceleme
1.202
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
buket butti
bir alıntı ekledi.
Aydınlanmanın, Ruh tarafından sunulan tanımı şudur: Aydınlanmış bir İnsan herkesin aydınlanmasını gören ve ona saygı duyan biridir. O, dini inançlarına bağlı olan birini de dinleyip, onun içindeki Tanrı'yı görebilen ve o inancın o kişi için gerçek ve kusursuz olduğunu görebilen biridir. O, bir Müslüman'a bakıp, onun inandığı şeyin güzelliğini anlayabilen biridir. O, ezoterik bir kişiye bakıp, onun kendini Ruh'a ne kadar yakın hissettiğini anlayabilen biridir. O, bir bankere bakıp, onda da aynı şeyi görebilen biridir. Aydınlanma budur.
1
buket butti
bir alıntı ekledi.
Biz insanların aşkı, hayvani aşkla karışıktır. Bunu hepiniz biliyorsunuz. Bu yüzden şekil ve içerik olarak değişirken mana bakımından değişmez. Onda ihtiras yüklüdür, saflık ise yoktur. En belirgin özelliği de her zaman kısıtlayıcı olmasıdır. Biri size âşık olduğunda ilk olarak sizi kısıtlamaya kalkar. “Seni seviyorum ve bunun karşılığında sen sadece benimle ve benim arkadaşlarımla arkadaşlık edeceksin. Onların dışında kimseyle görüşmeye hakkın yok.” Hayvani aşk ise hem şekil ve içerik hem de mana olarak değişebilir. O her şeyi unutur.
1
buket butti
bir alıntı ekledi.
Tanrısal Aşk, diğerlerinden mutlak sadakat yönüyle ayrılır. Onda herhangi bir değişim olmaz, ihanet olmaz. Ne şekli değişir ne de içeriği ve manası. Bu değişmezlik, Aşk’ın arzu ve ihtiraslardan arı olmasından kaynaklanır.
2