rtgrlsln, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu

Arhur Gordon Pym'in Öyküsü
Lehte ve aleyhte önyargıların işe karıştığı hiçbir durumda, en basit verilerden bile güvenilir sonuçlar çıkaramayız.

Bütün Öyküleri - 2 Kitap Takım, Edgar Allan Poe (Sayfa 378)Bütün Öyküleri - 2 Kitap Takım, Edgar Allan Poe (Sayfa 378)
rtgrlsln, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu

Arhur Gordon Pym'in Öyküsü
İnsan, nadiren de olsa, varlığını sürdürmeye kayıtsız kalacağı durumlara düşebilir; ancak hayatı gerçekten tehlikeye düştüğünde ona dört elle sarılır.

Bütün Öyküleri - 2 Kitap Takım, Edgar Allan Poe (Sayfa 452)Bütün Öyküleri - 2 Kitap Takım, Edgar Allan Poe (Sayfa 452)
Alyoşa, Olağanüstü Bir Gece'yi inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilenler bilir Zweig’ın öyküleri, biyografileri ve denemeleri büyük bir keyifle okunur. Entelektüel birikimini o kadar etkileyici bir biçimde ortaya koyar ki kitaplarını bitirdiğinizde aldığınız tadın etkilerini uzun bir süre hissedersiniz. İnsan psikolojisine dair müthiş bir gözlem gücü vardır. Bu da kesinlikle psikolojiye ve Freud’a olan hayranlığı ile ilgili olmalı.

Olağanüstü Bir Gece de yaşama karşı duyarsızlaşmış bir adamın geçirdiği değişimin öyküsü. Viyana’da yaşayan, oldukça varlıklı, soylu, pahalı zevkleri olan, hayatını gönlünce yaşayan, burjuva sınıfından genç bir adam. Gün geliyor yaşadığı hayatın, sahip olduklarının, hobilerinin kendisini tatmin etmediğini, kendisine yaşama sevinci vermediklerini fark ediyor. Ta ki at yarışlarına gittiği bir gün bir suç işleyene kadar. Kendini sorgulamaya başlaması aynı günün gecesinde de devam ediyor.

İşte kitabın en can alıcı yeri de burası. İç dünyasının derinliklerini, bilinmeyen yanlarını, ruh çatışmalarını, bunalımlarını ve tedirginliklerini Zweig’ın eşsiz anlatımıyla okumuyor adeta yaşıyorsunuz.

Bazen biz de hayata karşı hissizleştiğimizi düşünürüz. Aslında hayattan haz almanın basit bir formülü var. Zweig bunu keşfetmiş. Bu kitapla bize de öğretiyor. Zweig’a kulak vermemek mümkün mü?

“Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan, bütün insanları anlar.”

Enes Özgen, bir alıntı ekledi.
22 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ceren'e Masal
Konuşmam yetmiyormuş gibi düşünmeye de başladım. En kötüsü buydu. Çoğu insanlar gibi düşünmeden konuşsaydım kimse bir şey demeyecekti; ama ben düşündüğümü söylemeye kalktım.

Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 130 - Yapı Kredi Yayınları)Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 130 - Yapı Kredi Yayınları)
ctdki, bir alıntı ekledi.
Dün 22:34

İnsan yaşlandıkça, açık seçik şeyleri daha çok sevmeye başlıyor.

Bütün Öyküleri, Virginia Woolf (Sayfa 221)Bütün Öyküleri, Virginia Woolf (Sayfa 221)
ctdki, bir alıntı ekledi.
Dün 22:33

Hic evlenmemişti, çünkü annesinin ona ihtiyacı vardı. Bununla birlikte kimse onun bir kahraman olduğunu da düşünmüyordu...

Bütün Öyküleri, Virginia Woolf (Sayfa 317)Bütün Öyküleri, Virginia Woolf (Sayfa 317)
Oğuzhan Tüfenk, bir alıntı ekledi.
10 Ara 11:56 · Kitabı okuyor

Artem ince, kısık sesiyle, “Bak Ortodoks kardeşim, sana ne söyleyeceğim,” dedi. “Ben ne kurtlardan, ne vahşi hayvanlardan ne de cadılardan korkarım; tek korktuğum şey insanlardır. Vahşi hayvanlara karşı kendini silahla, eline geçen başka bir şeyle savunabilirsin, ama kötü insandan hiçbir biçimde korunamazsın. “

Eczacının Karısı - Bütün Öyküleri 3, Anton Çehov (Sayfa 49)Eczacının Karısı - Bütün Öyküleri 3, Anton Çehov (Sayfa 49)