• 280 syf.
  ·Beğendi·9/10
  Oscar Wilde: 1854 - 1900 yılları arasında yaşamıştır.

  Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde'ın 1890/1891 yılında yayımlanan felsefi romanıdır. Wilde'in yayımlanmış tek romanıdır.

  Oscar Wilde kitabın içeriğinden dolayı çok eleştiri almıştır. Nietzche’nin felsefede yaptığını Wilde edebiyatta yapmıştır. Düşüncelerini hiç çekinmeden bu kitapta dile getirmiştir. Kitabın cinsellikle ilgili bazı sayfalarının kitaptan çıkarıldığı bilinmektedir.

  Bugüne kadar okuduğum hiçbir kitapta bu kadar çok alıntı yaptığım söz hatırlamıyorum. Wilde’ın romanda dile getirdiği fikirler eleştirilse de bu fikirler toplumun iki yüzlülüğünün dışa vurumundan başka bir şey değildir.

  Günah işlemenin, toplumsal kuralları çiğnemenin hem çekici hem de tedirgin edici bir yanı vardır. Ruhunu şeytana satan Dorion kitabın sonuna kadar yaptıklarından vicdan azabı duymaz.
  Roman, “Çağdaş bir günahkarın hastalıklı itirafları” gibidir.

  Kitabın sonunda durum farklılaşır

  Romanın konusu:

  Dorian Gray kimsesiz olmasına rağmen yakışıklı ve varlıklı bir gençtir. Ressam Basil Hallward’da onun güzelliğinden çok etkilenen bir hayranıdır ve ondan hoşlanmaktadır. Hayran olduğu ve hoşlandığı bu gencin portresini yapar.

  Dorian Gray, Basil'in evinde,  Basil'in arkadaşı Lord Henry Wotton ile tanışır ve onun görüşlerinden çok etkilenir. 
   
  Lord Henry, zekidir ve fikirleriyle insanları etkiler. Hedonizmi (hazcılık) savunur. En önemli değerlerin haz, zevk ve güzellik olduğunu savunur. Mevcut toplumsal değerleri ve ahlak ilkelerini eleştirir küçük görür.

  Lord Henry’nin
  “Yaşamaya değer tek şey gençliktir” sözü Dorian’ı çok etkiler.

  Dorian’a âşık olan Sybil Vane tiyatro oyuncusudur. Bu genç ve yetenekli kadın Dorian Gray’a aşık olunca yeteceğini kaybeder ve iyi bir oyunculuk sergileyemez. Dorian kulise gidip onu eleştirir Dorian'ın kendisini sevmediğini anlayınca intihar eder fakat intiharın nedenini kadının Kardeşi dışında kimsenin umurunda olmaz.

  Romanda şeytanı temsil eden Lord Henry ve onun fikirleridir.

  Dorian, gençliğini bir gün kaybedeceğini anlar ve ağlayarak onun yerine Basil'in çizdiği portresinin yaşlanmasını ne kadar çok istediğini dile getirir. Bunu duyan şeytan onunla temasa geçip onunla pazarlık yapar. Dorian genç kalacak onun yerine Portresi yaşlanacak, bunun karşılığında ise Dorian ruhunu şeytana satacaktır.
  Şeytan, bu dileği yerine getirir. Dorian genç ve yakışıklı kalma karşılığında ruhunu şeytana satar.

  Kitaptan alıntılar;

  “Ahlaka uygun olan ya da uygun olmayan kitap diye bir şey yoktur. Kitap ya iyi yazılmıştır ya da kötü yazılmıştır. Hepsi bu.”

  “Bir fikrin değeriyle bunu ileri sürenin kişinin içtenliği arasında hiçbir bağlantı yoktur.”

  “Toplum korkusu ve Tanrı korkusu bizi yöneten iki şey işte bunlar”

  “Kadınlar fiziğin zihin üstündeki yengisini simgelerler. Nasıl ki erkekler de zihnin ahlak üstündeki yengisinin simgeleridir. “

  “Tutarlılık ve vefa hayattan zevk almamıza engel olur.”

  “Kadınların yeniden evlenmeleri ilk kocalarından nefret ettikleri içindir. Erkeklerin yeniden evlenmeleri ise ilk karılarına tapındıkları içindir.
  Kadınlar şanslarını denemek uğruna yaparlar bunu erkekler ise şanslarını yitirmek pahasına “

  “Tutku kişinin düşüncelerini çember gibi çevirip gene başladığı noktaya getirirmiş”

  “Bütün sanatlar aslında kullanışsızdır."

  “Biz kadınlar orta karar şeylerden nefret ederiz.
  Biz kadınlar kulağımızla severiz nasıl ki siz erkekler de gözünüzle seversiniz yani severseniz eğer...”

  “Uygarlık ulaşılması hiç de kolay olan bir şey değildir. Kişi ancak iki yoldan ulaşabilir uygarlığa, biri kültürlü olmak öbürü de ahlaksız olmak”

  “Dine sonradan dönen yobazlar gibi ortalıkta dolaşıp kendin usanç getirdiğin günahlara karşı alemi uyarmaya falan başlayacaksın”

  “Kitapla zehirlenmeye gelince, olmaz öyle şey sanatın eylem üzerinde etkisi yoktur. Sanat eyleme geçme isteğini yok eder. Şahane bir kısırlığı vardır. Toplumun ahlaka aykırı saydığı kitaplar topluma kendi ayıbını gösteren kitaplardır.”

  “İnsanın adil bir Tanrı’ya yönelttiği dua günahlarımızı bağışla değil de hatalarımız İçin bize ceza yolla olmalıydı”