• Böylesi sağlam bir esere çokça inceleme yazıldı bu platformda. Enine boyuna her şeyi incelendi, anlatıldı. ‘Suç ve Ceza’yı okuduktan sonra inceleme yapmayanı dövüyorlar’ dediler, ben de bir şeyler karalamak istedim. Biraz uzunca olacak, okuyana şimdiden sabırlar diliyorum.

  Kendi kendime sorup durmuştum. Eee Tolga, Suç ve Ceza’yı okumanın vakti gelmedi mi? diye. Birkaç defa niyetlendiysem de hep erteledim, zamanı değil vakti var dedim. Açıkcası gözüm korkmuştu diyebilirim. Birçok okur için böyle tuğla gibi kitaplar biraz göz korkutur, bi çekiniriz başlayıp okumaya. Bu eser her ne kadar tuğla gibi görünüp gözümüzü korkutsa da okumaya başlayınca sayfalar akıyor resmen. Hiçbir sayfasında sıkıldığımı hatırlamıyorum.

  Ve evet, bugün itibariyle bitirdim Dünya Edebiyatının kült eserlerinden biri olan Suç ve Ceza’yı. Şunu söyleyebilirim ki sürekli ertelediğim için de pişman olmadım değil hani.

  Evet geçelim incelemeye.

  Romanda en ön planda olan iki karakter; Raskolnikov, Razumihim.

  Rodion Romanoviç Raskolnikov Kimdir?

  Dostoyevski’nin bu romanda yarattığı Raskolnikov, çelişkili bir tiptir. Bir yanıyla özverili ve de idealist bir genç olan Raskolnikov bunun yanında karakteristik yapısı olarak; melankolik, ateşli, gururlu, soğukkanlı, yüzü hiç gülmeyen ve temiz yürekli birisidir. Kararlarında hep bir tutarsızlık söz konusudur. Yakasını bırakmayan sıtma hastalığının pençesindedir Raskolnikov. Hukuk öğrencisi olan ve sonrasında maddi durumun el vermeyişinden dolayı okulu bırakmak zorunda kalmıştır.

  Razumihim? Imm.. Bu da kim?

  Razumihim adı ‘’razum-akıl’’ kökünden türemektedir. Akıl evet, öyle akıllı bir karakter yaratmış ki Dostoyevski, sanki de Raskolnikov daha fazla yanlışlar yapmasın diye yanına koymuş. Sıkı dostturlar Razum ve Raskol. Soylu aileden gelme, üniversite öğrencisi olan Razumihim, Raskolnikov’u sürekli dizginleyen ve de destek olan, akıllıca davranışlarda bulunan bir karakterdir. Bana göre Suç ve Ceza romanında yabana atılmaması gereken karakterdir.

  Kitabı Konuşalım Biraz

  Dostoyevski, bu romanda başkahramanımız aracılığıyla kişi-toplum ilişkileri sorununu kendine özgü biçimde kağıda aktarmıştır. Bir hiç olmak, ses çıkarmadan boyun eğmek, her şeye sürekli katlanmak istemeyen, tam tersine bütün varlığıyla toplumsal eşitsizliğe başkaldırışı savunmuştur.
  Dönemin düşünürü ve eleştirmeni Belinski ‘bu çocuk(Dostoyevski) Gogol’u geride bırakacak’ demiş ve nitekim öyle de olmuştur, bana göre tabi.
  Dostoyevski bu romanını zor zamanlarında yazmış. Maddi olarak bitikken ve fakirlik çektiği Çağdaş Rusya dönemlerinde, sırf para kazanabilmek için kaleme almış Suç ve Ceza’yı. Romanda da sıkça fakirlikten söz edilir ve hissettirir.

  ‘İyi ki fakirlik çektin de bize böyle sağlam eser bıraktın’ desem çok mu acımasızca olur acaba bilemedim.

  Velhasıl kelâm 13 günde bitirdiğim bu eserin bana kattıkları var. Niyetiniz varsa eğer okumaya fazla ertelemeyin derim. Güzel ve keyifli okumalar.

  https://i.hizliresim.com/MVEmvQ.jpg
 • #35144770

  Abdüsselam : ( 1926 - ?) Pakistanlı Fizik Bilgini İlk nobel ödülü alan müslüman bilim adamı.

  Ahmed Bin Musa : ( 10. yüzyıl ) Sistem mühendisliğinin Öncüsü. Astronom ve Mekanikçi.

  Akşemseddin : ( 1389 - 1459 ) Pasteur önce Mikrobu bulan ilk bilim adamı. İstanbulun fethinin manevi babasıdır. Fatih sultan Mehmet' in Hocasıdır.

  Ali Bin Abbas : ( ? - 994 ) 1000 sene önce ilk kanser ameliyatını yapan bilim adamı. Kılcal damar sitemini ilk defa ortaya atan bilim adamıdır. Eski çağın en büyük hekimlerinden olan hipokratesin (Hipokrat) Doğum olayı görüşünü kökünden yıktı.

  Ali Bin İsa : ( 11. yüzyıl ) İlk defa göz hastalıkları hakkında eser veren müslüman bilim adamı.

  Ali Bin Rıdvan : ( ? - 1067 ) Batıya tedavi metodlarını öğreten islam alimi.

  Ali Kuşçu : ( ? - 1474 ) Ünlü Bir türk astronomi ve matematik bilginidir.

  Ammar : ( 11 yüzyıl ) İlk katarak ameliyatını kendine has biçimde yapan müslüman bilim adamı.

  Battani : ( 858 - 929 ) Dünyanın en meşhur 20 astrononumdan biri trigonometrinin mucidi, sinus ve kosinüs tabirlerini kullanan ilk bilgin.

  Beyruni : ( 973 - 1051 ) Dünyanın döndüğünü ilk bulan bilim adamı ümit burnu, amerika ve japonyanın varlığından bahseden ilk bilim adamı. Beyruni amerika kıtasının varlığını kristof colomb'un Keşfinden 500 sene önce bildirmiştir. Matematik, Jeoloji, Coğrafya, Tıp, Felsefe, Fizik, Astronomi gibi dallarda eserler yazmıştır. Çağın En Büyük Alimidir.

  Cabir Bin Eflah : ( 12. yüzyıl ) Ortaçağın büyük matematik ve astronom bilginidir . Çubuklu güneş saatini bulan ilk bilim adamıdır.

  Cabir Bin Hayyan : ( 721 - 805 ) Atom bombası fikrinin ilk mucidi ve kimyanın babası sayılır. Maddenin en Küçük parçası atomun parçalana bileciğini bundan 1200 sene önce söylemiştir.

  Cahiz : ( 776 - 869 ) Zooloji İlminin öncülerindendir. Hayvan gübresinden amonyak elde etmiştir.

  Cezeri : ( 1136 - 1206 ) İlk sistem mühendisi ve ilk sibernetikçi ve elektronikçi Bilgisayarın babası; oysa bilgisayarın babası yanlış olarak ingiliz matematikçisi Charles Babbage olarak bilinir.

  Ebu Kamil Şuca : ( ? - 951 ) Avrupaya matematiği öğreten islam bilgini.

  Ebu'l Vefa : ( 940 - 998 ) Matematik ve Astronomi bilginidir trigonometriye tanjant, kotanjant, sekant ve kosekantı kazandıran matematik bilginidir.

  Ebu Maşer : ( 785 - 886 ) Med-cezir olayını (gel-git) ilk keşfeden bilgindir.

  Evliya Çelebi : ( 1611 - 1682 ) Büyük Türk seyyahı ve meşhur seyahatnamenin yazarıdır.

  Farabi : ( 870 - 950 ) Ses olayını ilk defa fiziki yönden ele alıp açıklayıp izah getiren ilk bilgindir.

  Fatih Sultan Mehmet : ( 1432 - 1481 ) İstanbulu feth eden ve Havan topunu icad eden yivli topları döktüren padişahtır fatihin kendi icadı olan ve adı "şahi" olan topların ağırlığı 17 ton ve bakırdan dökülmüş olup 1.5 ton ağırlığındaki mermileri 1 km ileriye atabiliyordu bu topları 100 öküz ve 700 asker ancak çekebiliyordu.

  Hazerfen Ahmed Çelebi : ( 17. yüzyıl ) Havada uçan ilk Türk. Planörcülüğün öncüsü.

  Huneyn Bin İshak : ( 809 - 873 ) Göz doktorlarına öncülük yapan bilgin.

  İbni Baytar : ( 1190 - 1248 ) Ortaçağın en büyük botanikçisi ve eczacısıdır.

  İbni Cessar : ( ? - 1009 ) Cüzzam hastalığının sebeb ve tedavilerini 900 sene önce açıklayan müslüman doktor.

  İbni Fazıl : ( 739 - 805 ) 12 asır önce ilk kağıt fabrikasını kuran vezir.

  İbni Firnas : ( ? - 888 ) Wright kardeşlerden önce 1000 sene önce ilk uçağı yapıp uçmayı gerçekleştiren alim. İbni Haldun : ( 1332 - 1406 ) Tarihi ilim haline getiren sosyolojiyi kuran mütefekkir. Psikolojiyi tarihe uygulamış, ilk defa tarih felsefesi yapan büyük bir islam tarihçisidir. Sosyolog ve şehircilik uzmanı.

  İbni Hatip : ( 1313 - 1374 ) Vebanın bulaşıcı hastalık olduğunu ilmi yoldan açıklayan doktor.

  İbni Heysem : ( 965 - 1051 ) Optik ilminin kurucusu büyük fizikçi. İslam dünyasının en büyük fizikçisi, batılı bilginlerin öncüsü, göz ve görme sistemlerine açıklık kazandıran alim. Galile teleskopunun arkasındaki isim.

  İbni Macit : ( 15. yüzyıl ) Ünlü bir denizci ve coğrafyacı. Vasco da Gama onun bilgilerinden ve rehberliğinden istifade ederek hindistana ulaştı.

  İbni Sina : ( 980 - 1037 ) Doktorların sultanı. Eserleri Avrupa üniversitelerinde 600 sene temel kitap olarak okutulan dahi doktor. Hastalık yayan küçük organizmalar, civa ile tedavi, pastör' e ışık tutması, ilaç bilim ustası, dış belirtilere dayanarak teşhis koyma, botanik ve zooloji ile ilgilendi, Fizikle ilgilendi, jeoloji ilminin babası.

  İbni Yunus : ( ? - 1009 ) Galile'den önce sarkacı bulan astronom.

  İbnünnefis : ( 1210 - 1288 ) Küçük kan dolaşımını bulan ünlü islam alimi.

  Kadızade Rumi : ( 1337 - 1430 ) Çağını aşan büyük bir matematikçi ve astronomi bilgini. Osmanlının ve Türklerin ilk astronomudur.

  Kambur Vesim : ( ? - 1761 ) Verem mikrobunu Robert Koch'dan 150 sene önce keşfeden ünlü doktor.

  Kemaleddin Farisi : ( ? - 1320 ) İbni Heysem ayarında büyük islam matematikçisi, fizikçi ve astronom.

  Kindi : ( 803 - 872 ) İbni Heysem'e kadar optikle ilgili eserleri kaynak olan bilgin. Fizik, felsefe ve matematik alanında yaptığı hizmetleri ile tanınmıştır.

  Kurşunoğlu Behram : ( 1922 - ? ) Genelleştirilmiş izafiyet teorisini ortaya atan beyin güçlerimizden. Halen Prof. Behram Kurşunoğlu Amerika da florida üniversitesinde teorik fizik merkezinde başkanlık yapmaktadır.

  Mes'ûdi : ( ? - 956 ) Kıymeti ancak 18. 19. Yüzyıllarda anlaşılan büyük tarihçi ve coğrafyacı. Mesudi günümüzden 1000 sene önce depremlerin oluş sebebini açıklamıştır. Mesûdinin eserlerinden yel değirmenlerinin de müslümanların icadı olduğu anlaşılmıştır.

  Mimar Sinan : ( 1489 - 1588 ) Seviyesine bugün dahi ulaşılamayan dahi mimar. Mimar Sinan tam manası ile bir sanat dahisidir.

  Ömer Hayyam : ( ? - 1123 ) Cebirdeki binom formülünü bulan bilgin. Newton veya binom formülünün keşfi Ömer Hayyama aittir.

  Piri Reis : ( 1465 - 1554 ) 400 sene önce bu günküne çok yakın dünya haritasını çizen büyük coğrafyacı. Amerika kıtasının varlığını Kristof Kolomb 'dan önce bilen ünlü denizci.

  Razi : ( 864 - 925 ) Keşifleri ile ün salan asırlar boyunca Avrupa'ya ders veren kimyager doktor ünlü klinikçi. Devrinin En büyük bilgini İbni Sina ile aynı ayarda bir bilgin.

  Sabit Bin Kurra : ( ? - 901 ) Newton' dan çok önce diferansiyel hesabını keşfeden bilgin. Dünyanın çapını doğru olarak hesaplayan ilk islam bilgini. Matemetik ve astronomi alimi.

  Uluğ Bey : ( 1394 -1449 ) Çağının en büyük astronomu ve trigonometride yeni çığır açan ünlü bir alim ve hükümdar.

  Zehravi : ( 936 -1013 ) 1000 sene önce ilk çağdaş ameliyatı yapan böbrek taşlarının nasıl çıkarılacağını ve ilk böbrek ameliyatını gerçekleştiren bilim adamı.
 • Omurumuzu kaybetmeden çağdaş dünyayla bütünleşebilmemiz için geçmişimizden neye sahip çıkmalı, neyi dışlamalıyız?
  Amin Maalouf
  Sayfa 174 - Yky 21. Baskı
 • "Sevgi neydi? Sevgi iyilikti, dostluktu, sevgi emekti."

  Türkiye’de daha çok "Selvi Boylum Al Yazmalım" filmiyle tanınan ama dünya ölçeğinde, "Beyaz Gemi", "Cemile", "Toprak Ana" gibi dev eserlere imza atan Cengiz Aymatov, bugün 90 yaşında!

  II. Dünya Savaşı sonrası yazarları arasında yer alan Aytmatov, eserlerinde mitolojiye oldukça yakın durdu ancak onunki antik anlamından farklı olarak mitolojiyi çağdaş bir zeminde sentezlemek ve yeniden yaratmaktı.
 • Çağdaş dünya sadece azizlerle alçak ruhluların yaşayabileceği bir yerdi.
 • Herkesin keyfine göre tanımladığı ve çağdaş bilimsel verilerle bir türlü bağdaştıramadığı bu dünya nerde başlar, nerde biter? Bize sorarsanız, ne bir yerde başlar, ne de biter. Çünkü, varoluşçunun doğaya ya da çoğunca insanın durumuna bakarak onda yapmak istediği 'bütünden ayırma' gerçeğe aykırıdır, gerçek dışıdır.
 • geçmişte olduğu gibi savaşlar kazanıp köleler edinmek, pazarlar kurup açık artırmalar düzenlemek hayli yorucu ve zaman kaybettirici olduğundan, çağdaş dünya, mucizevi bir araç olan, özgür iradenin yönlendirilmesine yoğunlaşmıştı. Her ne kadar geleneksel şiddet yöntemlerini uygulayan ve çoğunlukla fuhuş sektörüne sermaye sunan yapılar varlıklarını sürdürse de, insan ticaretinin en geçerli aracı, ikna etmekti. Tabii ki bu da şiddetin bir türüydü ama işin sonunda ortalık o kadar da kirlenmiş olmuyordu.
  Hakan Günday
  Doğan Kitap, Epub