Geri Bildirim
 • "Kahramanlar gelecek, evlat," derdi babam. "Ama bazen onlara yardımcı olman gerekir..."
  Brandon Sanderson
  Sayfa 401 - Dex
 • Duygusal açıdan bir hız trenine binmiş gibiydik. Güvenilecek türden emniyet kemerleri olmayan, eski, her yeri gıcırdayan, külüstür bir trendi bu.
  Brandon Sanderson
  Sayfa 387 - Dex
 • "Bir fikrim var."
  "Bu ne kadar delice bir fikir?"
  "Epey."
  "Güzel. Dünya da delirdi zaten; tek çözüm kendimizi bu deliliğe bırakmak."
  Brandon Sanderson
  Sayfa 382 - Dex
 • Güneşin doğuşunu izlerken o anı yakalayabilmeyi isterdim. Ama asla bunu yapamadım. Fotoğraf çekmek işe yaramıyordu. Gün doğumları gerçekte olduğu kadar etkileyici görünmüyordu. En sonunda, gün doğumunun yakalanacak bir an olmadığını anladım. Gün doğumu bir olaydı. Onu yakalayamamamın nedeni sürekli değişmesiydi. Gözlerimi kırptığım anda bile güneş yükselmeye, bulutlar hareket etmeye devam ediyordu. Gün doğumu sürekli yeni olan bir şeydi. Sen ve ben de anlar değiliz. Bizler olaylarız. Bir yıl önceki kişi olmayabileceğini söylüyorsun. Tamam da, kim bir yıl önceki kendi ki?

  Senin de aynı kişi olmadığına memnunum. Aynı kalmanı istemiyorum. Benim sevdiğim sürekli değişen bir gün doğumu. Sürekli değişen ama her zaman çok güzel olan bir gün doğumu.
  Brandon Sanderson
  Sayfa 169 - Dex
 • "Bir odaya el bombası atmaya niyetlisin ama el bombasının işi bitirip bitirmediğine bakmak bile istemiyorsun. Bu dünyada bir şeylerin değişmesi gerektiğinin farkındasın ama dünyayla değişmek istemiyorsun. Sen tembelsin."
 • Vahşi Batı'nın Yenilmez Kovboyu Red Kit'i Sevmemizin 15 Nedeni

  Daltonların belalısı, attığını vuran, Vahşi Batı'nın asayiş berkemali kendisinden sorulan, yalnız kovboy Red Kit, şüphesiz bir çoğumuzun en sevdiği çocukluk kahramanıydı. 

  Peki neydi bu kovboyu gönlümüzün efendisi yapan?

  1. Kendini insanların huzur ve güvenliğine adayan, verilen her görevi gözünü kırpmadan kabul eden, canını cesurca ortaya koymaktan çekinmeyen, koca yürekli bir kahramandı Red Kit.


  Gerekirse bunun için o çok sevdiği köpüklü banyo keyfinden bile vazgeçebilirdi. 

  2. Üstelik bu görevleri para pul karşılığı için de yapmazdı. Çünkü onun bunlarla işi yoktu. O kendini sadece adalete adamış, bu uğurda evinden çok uzaklarda yalnız bir kovboy olmayı tercih etmişti.


  Bir kez olsun şehri kötü adamlardan temizlediği için ücret aldığını ya da Daltonlar gibi altın dolu çuvallar peşinde koştuğunu görmedik.

  3. Gölgesinden bile hızlı hareket edebilen, gerektiğinde silah yerine zeka ile de düşmanların alt edilebileceğini gösteren, Vahşi Batı'nın en yenilmez kişisiydi.  Bize her zaman arkamızı kollamamız gerektiğini bazen gölgemize bile güvenmemiz gerektiğini öğretti. 

  4. Her türlü olay karşısında koruduğu sakinliğiyle bize nasıl 'cool' olunabileceğini küçük yaşlarda öğretti.


  Her türlü zorlu görevi büyük bir soğukkanlılık ile karşılar, hiçbir durumda paniğe kapılmazdı. 

  5. Giyim zevki de o zamanki kovboylara göre oldukça şık ve temizdi. Ne kadar macera yaşarsa yaşasın, kişisel bakımından ve temizliğinden ödün vermezdi.


  Beyaz kovboy şapkası, sapsarı gömleği ve kırmızı fuları birbirinden ne kadar uyumsuz olsa da onun üzerinde bütünleşirdi. 

  6. En azılı düşmanlarından bile ne yaparlarsa yapsın hoşgörü ve merhametini eksik etmezdi.


  Elimizde ne kadar büyük bir güç olursa olsun öncelikle iyi bir insan olmamız gerektiğini de ondan öğrendik.

  7. Yakaladığı suçlulara, ağır cezalar yerine birbirinden ilginç ve esprili yöntemlerle ders vermeyi tercih ederdi. Yani hem zeki, hem güçlü hem de bir o kadar yaratıcı bir kahramandı.


  8. Azılı düşmanları Dalton Kardeşler'in her seferinde hapishaneden kaçmasına engel olmayan şerife bile bir gün olsun sesini çıkarmadı, saygıda kusur etmedi.  Adeta 'Sabır Taşı' kelimesinin vücut bulmuş haliydi. 

  9. Red Kit, kovboy olmasına rağmen öyle diğerleri gibi kaba saba değildi. Her zaman etrafına karşı oldukça nazikti ve duyarlıydı.


  10. Özellikle kadınlara karşı zarafet dolu, ince ve kibar davranışlarıyla tam bir örnekti.  Neredeyse bütün kadınlar ona hayrandı ama o, tam bir görev adamı olduğu için hep yalnızlığı seçti.

  11. İnsanlara olduğu kadar hayvanlara karşı da sevgi doluydu. Güçlü ve yürekli atı Düldül'ü asla ihmal etmez, her dediğini yanlış anlayan, çoğu zaman başına dert açan ve muhtemelen yüzme bilmeyen tek köpek olan Rintintin'den bile asla vazgeçmezdi.  Hem bize hayvan sevgisini aşıladı hem de yeri geldiğinde onların, insanlardan bile daha güvenilir dostlar olabileceğini gösterdi.

  12. Gerektiğinde biz çocuklara kötü örnek olmamak adına çok sevdiği sigarasını bile bırakabilecek kadar da sorumluluk sahibiydi.  Gönlümüzün efendisi olmayı bu adam hak etmesin de kim etsin?

  13. Onun sayesinde; ilk telgraf hattının nasıl çekildiği, balina yağının hangi işe yaradığı, Mormonlar, Billy the Kid, Calamity Jane v.b. kim olduğu gibi birbirinden değişik bilgiler öğrendik.


  14. Elde ettiği onca başarıdan sonra kendisine yapılan her türlü cazip teklifi geri çevirerek kişiliğinden ve duruşundan asla ödün vermedi. Karakterli olmak ne demek onun sayesinde anladık.


  15. Övgüleri toplayacağı zamansa ustalıkla ortadan kaybolurdu. Çünkü Red Kit, hiçbir alkışı istemeyecek kadar alçak gönüllüydü.
 • - SPOILER -

  Red Kit, Düldül ile beraber nehirde yıkanırken Apaçilerin saldırısına uğrar. Onları bu durumdan Calamity Jane kurtarır. Calamity, Red'e hayatını anlatır ve El Plomo kasabasına doğru yollarına devam ederler. Calamity kasabanın meyhanesini Bebek Sam ile yaptığı bilek güreşinde kazanır ve kasabaya yerleşir.

  - SPOILER -

  1850 yılı civarında Martha Jane Cannary adıyla dünyaya gelen Calamity Jane'in yolunun Red Kit ile kesiştiği bir macera. Serinin en güzel kitaplarından biri.