• 308 syf.
  ·3 günde·Beğendi·8/10
  "Düşmek bir şey değildir. Kalkmamak, düşkün kalmak korkunçtur."

  Bir insanın hayatının merkezine koyduğu şeyi ondan koparırsanız tüm ağırlık merkezi kaymış olacaktır. Hele ki bunu toplum el ele verip birlikte yaparsa işte o zaman etleri lif lif koparılmaktan beter bir ızdırap yaşar o insan. Ruhunu sıyırmış olursunuz; artık o ruhsuzdur, Ruh Adam olmuştur.

  Tüm zamanların en güzel filmi olan Braveheart'ta William Wallace hayatının merkezine koyduğu kadın elinden alınınca tüm dengesini yitirmişti. Murron yerine yüce bir ülkü koymasa (özgürlük mücadelesi başlatmıştı) eğer hayata tutunamazdı.
  Sosyolojide Lemert bir fikir öne sürer: Toplum bir insana işlediğini düşündüğü suç yüzünden bir yafta vurur. Kişi, o yaftayı reddederse birincil sapma, özümserse ikincil sapma denir. Haysiyetli, şerefli insanlar haksızlığa uğradıklarında ömürlerinin sonuna kadar o birinci basamakta kalır ve aklî dengelerini müdafa etmek mecburiyetiyle yaşarlar.

  Selim Pusat da böyledir. Şerefle taşıdığı yüzbaşı üniforması haksız şekilde elinden alınır, 'vatan haini' damgası yer. İnsanlar yetinmez, onu suçladıkları şeyi ailesinin boynuna da asarlar. Üç yıl hapiste zorlu bir süreç yaşar. Sonra affedilir ve özgürlüğüne kavuşur. Ancak tüm ağırlık merkezi kaymıştır. Tüm değerlerini ve inancını yitirmiştir artık. Kalbi insanlığa kin ve nefretle doludur.
  Eşi bir edebiyat öğretmenidir. Dağına göre kar derler ya, Selim Pusatın bu ağır imtihanında yanına verilen eşi tam onun yol arkadaşı olabilecek hüviyettedir. Selim yüzünden hayatı ızdırap dolsa da onu terk etmez, hayata kazandırmaya çalışır. Öyle sever ki bu huysuz ve öfkeli adamın her ahvalini çözmeye gayret eder. Bakmadan görür artık. Yanında ne konuşulurken rahatsız olur bilir, neyi dinliyor gibi yapıp neyi dinlemediğini dahi bilir. Ayşe, Selim'de vücut bulmuş gibidir artık.

  Ancak Selim'in kasvet ikliminden sıyrılmak için Ayşe'nin çabaları yetersiz kalacaktır. Selim hayalle gerçek arasında savrulur sürekli, halüsinasyon ve rüyaların da etkisiyle eşinin öğrencilerinden birine karşı birşeyler hisseder bulur kendini.
  Selim... Haksız yere hayatı karartılmış, askerliği ile birlikte can yoldaşı arkadaşı Şeref de intihar edince kalabalıklar içinde yalnız kalmıştır. Şeref'i kaybeder ama Şeref sanki 'şerefli' olanların tarafında kalması için hayal aleminde Selim'e rehberlik etmektedir.
  Sayfalar ilerledikçe randımanı düşen bir eserdi. Ancak yine de Şeref'in kalbindeki kanama size de sirayet edecektir. Tavsiye ederim.