Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Alışveriş
Popüler
Keşfet
Ne Okusam?
Keşfet
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar
İletiler
Dergiler
Çevirmenler
Kitap Türleri
Hedefler
1000Kitap Android UygulamasıÜCRETSİZ – Google Play'den indirin
1000Kitap iOS UygulamasıÜCRETSİZ – App Store'dan alın
Akış
Ara
Paylaş
Alışveriş
Popüler
Keşfet
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar
II. Mehmed ’in otoritesini kuvvetlendirmek ve saltanatta kayıtsız şartsız yetkili olabilmek için eski ailelerin ve Türk devlet adamlarının nüfuzunu kırdığını belirtmiştik. II. Mehmed için yok edilmesi gerekli en büyük engel, Çandarlı Halil Paşa idi. Bu Veziri - Âzam o kadar...
II. Bayezid , sonuçta, Devletin diktatörü kesilmiş Gedik Ahmet Paşayı bertaraf etmiş (1482/8875, Çandarlı Halil Paşa'nın oğlu İbrahim Paşa (1498-1499/904-905) vezir-i âzam yapılarak, Osmanlı Devletinin ilk geleneklerinin tekrar ihyası yoluna gidilmişse de bu kere devşirmeler partisi ayaklanmış ve durumdan faydalanan I. Selim başa geçmiştir (1512-1520/918-927).
Çandarlı Halil Paşa...
...Şimdiden şunu söyliyelim ki siyaseten katledilen ilk vezir-i âzam, bu paşadır ve Osmanlı tarihinin bu ilk vezir-i âzam katli için II. Mehmed pek çok tedbir ve tertibe ihtiyaç duymuştur. Fakat bu nüfuzlu vezirin katledilmesi, Fâtih' in otoritesini iyice arttırmıştır. II....
Görüldüğü gibi, Fatih, bir yandan Çandarlı Halil Paşa'yı öldürterek Türkler'in devlet üst yönetiminde önünü keserken, bir yandan da Türk olmayanların yönetici olarak yetişmeleri için Enderun'u kurmuş bulunuyor.
Eski İran ve Abbasi Hilafeti dönemlerinde gelişmiş bürokratik sistem ve defter metodlarını Osmanlılar, 14. yüzyıl sonlarında veziriazam Çandarlı Ali Paşa zamanında almıştır.
23420
194 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.