• 257 syf.
  ·158 günde·9/10
  Oscar Wilde Dorian Gray’in Portesi(roman) kitabıyla beni çarpmış ve en beğendiğim yazarlardan biri hâline gelmişti. Yazardan okuduğum ikinci kitap Önemsiz Bir Kadın(tiyatro) da bu beğenimi artırarak devam ettirdi. Bu sefer tercihimi yazarın öykü ve masallarından yana kullandım.

  Piyasada birçok Mutlu Prens kitabı var. Türkiye İş Bankası Yayınları’nın bile iki farklı basımı var. Biri benim okuduğum Hasan Ali Yücel klasiklerinden basılmış diğeri modern klasikler içinde. Hasan Ali Yücel basımının içeriğini olduğu gibi yazıyorum. Bu basımda yazarın bütün öyküleri ve masalları toplanmış.

  1. Mutlu Prens ve Diğer Masallar (1888)
  *Mutlu Prens
  *Bülbül ve Gül
  *Bencil Dev
  *Vefalı Dost
  *Harika Fişek
  2. Nar Evi (1891)
  *Genç Kral
  *Prensesin Doğum Günü
  *Balıkçı ile Ruhu
  *Yıldız-Çocuk
  3. Lord Arthur Savile’in Suçu ve Diğer Öyküler (1891)
  *Lord Arthur Savile’in Suçu
  *Sırrı Olmayan Sfenks
  *Canterville Hortlağı
  *Mesel Milyoner
  4. Mensur Şiirler (1894)
  *Sanatçı
  *İyilik Dağıtıcısı
  *Çırak
  *Usta
  *Hüküm Evi
  *Bilgelik Hocası

  Modern Klasikler basımında kitabın sadece Mutlu Prens bölümündeki öyküler var. Bu öyküler tam çocuklara göre. Eğer yaşı küçük olan bir çocuğa hediye etmek için kitap arıyorsanız tercihinizi bu kitaptan yana kullanabilirsiniz. Çocuklar öyküleri severek okuyacak ve sonunda dersler çıkaracaklardır.

  Nar Evi’nde yer alan öyküler de genel olarak ders verici olsa da bazı noktalarda yaşı küçük olan çocukları korkutabilir ama ben severek okudum.

  Kitaptaki favori bölümüm 3.bölümdü. Alıştığım, sevdiğim tarzda Oscar Wilde’ı bu bölümde buldum. Diğer iki bölüm daha çok yaşı küçük olanlara hitap ediyordu ama 3.bölümde karanlık, biraz korkutucu, çokça merak uyandırıcı, altı çizilesi cümlelerle dolu öyküler vardı. Özellikle Lord Arthur Savile’in Suçu ve Canterville Hortlağı kitabın yıldızı diyebileceğim iki öyküydü. İkisini de çok sevdim.

  Yazarın mensur şiirlerini maalesef pek sevemedim. Ben tercihimi klasik şiirlerinden ana kullanıyorum.
 • "Lordum," dedi Elçi, "hortlak da mobilyalarla birlikte satışa dahil. Modern bir toplumdan geliyorum, bizler paranın satın alabileceği her şeye sahibiz; Eski Dünya'nın altını üstüne getiren, en iyi aktrislerinizle primadonnalarınızı kapıp götüren bunca atak gencimiz varken öyle tahmin ediyorum ki, Avrupa'da hortlak diye bir şey olsaydı, çok kısa sürede onu da bizim halka açık müzelerimizde ya da gezginci gösterilerimizde görürdük."
  Oscar Wilde
  Sayfa 62 - Kırmızı Kedi Yayınevi
 • 139 syf.
  ·4 günde·Beğendi·8/10
  Az ilgi görmesinin sebebini bilmiyorum ama Oscar Wilde'ı Dorian Gray'in Portresini okuyanlar bilirler. Müthiş bir yetenektir. Diyaloglar o kadar etkileyicidir ki, film izler gibi okursunuz onu. Ciddi anlamda okuduğum yazarlar içinde belki de diyalogları en iyi yazan yazar olarak görürüm kendisini. Her sahne gerçektir.

  Kitaba gelirsek; Kitapta iki uzun öykü ve üç masal bulunmakta. Kitaba ismini veren Lord Arthur Savile'in Suçu en uzun öykü olma özelliğini taşıyor. Kurgu, anlatım olayın akışı ve bağlantılar çok çok iyiydi. Konu kısaca şöyle; Lord Arthur bir davette el okuyucusu ile karşılaşır ve gizemli bir şekilde okuyucunun söyledikleri karşısında dehşete düşer. Daha sonra olaylar birbirini izler ve finalde müthiş bir şekilde hayrete düşersiniz.

  İkinci uzun öykümüz Canterville Hortlağı; Bu öyküde bir aile bir perili bir ev satın alır. Aile reisi Mr. Hiram bunu bile bile yaptığı söyler. Hortlak herkes tarafından rahatça görülmektedir. Kızları Virginia hortlakla bir şekilde diyaloğa girer ve olaylar birbirini izler. Gerilim ve dramın bir arada işlendiği hikaye nefes kesiciydi gerçekten.

  Masallara gelecek olursak; Mutlu Prens, Gül ve Bülbül ve Bencil Dev hepsi birbirinden güzel masallardı. Özellikle Mutlu Prens'e bayıldım. Yetişkinlerin bile sıkılmadan okuyabileceğini düşünüyorum. Özellikle çocuklarında bu tarz masalları çok seveceğine eminim. Okuduğum versiyon Kırmızı Kedi yayın evine aitti. Keyifle okudum tavsiye ederim.