Çarkı Dönderen Adam
Tugay,iddia düşkünü,kumar müptelası;yaklaşık 20'li yaşlarda,bir zürafa boynu kadar uzun,ağaç dalı kadar zayıf,sonbahar mevsimi gibi soluk bir çehreye sahip çapkın bir adamdır. Yolda yürürken sağa sola bakmayı günlük bir ihtiyaç haline getirmiştir;bu yüzden de muhitinde rastgeldiği insanlar,ona daima bir sapık gözüyle bakmıştır.

İddiacıdan kupon yaptıktan sonra, markete uğrayan Tugay,polisler tarafından durdurulur. Yaşanan hadiseye bir anlam veremeyen Tugay, ciğer yerine önüne peynir bırakılan bir kedi gibi polislere boş gözlerle bakar. Kaşları çatık,göbeği hafiften dışarda olan bir polis,Tugay'a sert sert bakarak:
"Şahsına yapılan bir şikayetten dolayı seni durdurduk. Duyduk ki, sağa sola, evlerin içine çok bakınıyorsun. Sapık mısın? Neden, sağa sola öyle çok bakınıyorsun?"
Tugay gayet kendinden emin bir ciddiyetle:
"Ne sapığı memur bey...Teessüf ederim,benim gibi ülkesini ve halkını seven bir insan neden sapık olsun ki? Hırsız deseydiniz,hak verirdim ama "sapık" tabiri benim gibi bir şahsiyetin üzerinde bayağı durdu. Hem sağa sola sadece sapıklar mı bakar? Şundan emin olabilirsiniz ki sağa sola en çok hırsızlar bakar.
Verilen cevaptan ötürü;tek erkek çocuğunun gay çıkmasına şaşıran bir babanın,şüphesi ve şaşkınlığı vardı genç polisin üstünde...
Polis,Tugay'a kuşku için bakarak:
"Ne gibi işlerle uğraşıyorsun?"
"Fazla alın teri dökmeden,fazla para kazanılan işlerle..."
"Siyaset gibi mi?"
"Ben alın teri dökerek para kazanırım,bu yüzden de siyasetle uğraşmam."
"Peki,senin kazandığın paradan devlet de kazanıyor mu?
"Dedim ya ben ülkesini çok seven bir insanım. Ve ülkesini en çok seven, vergisini en çok ödeyendir."
Polis memurları,Tugay'a sert bir şekilde bakarak,ellerini başının üstüne koymasını emretti. Tugay'ın üstünü didik arayan Polisler,iddia kuponlarından başka bir şey göremeyince "Biz bu adamı gözaltına alırsak,bu çark çok zor döner. Bu ülkeye böyle insanlar lazım." diyerek olay yerinden uzaklaşırlar.
Aerbelo