• Öncelikle herkese merhaba.

  Bir Douglas aşığı olaraktan böyle bir etkinliğe katılmayı çok istemiştim ama gelin görün ki kimse oluşturmadı ve iş başa düştü. :)

  Pek kişi olmasakta okur arkadaşlarımla gerçekleştirme kararı aldık. Şimdiden -daha çok- katılanlara ve katılmayan herkese teşekkür ederim.

  Yabana atılmayı hak edecek en son yazarlardan biri olan Douglas Adams'ın okuru kurgunun tam içinde hissettirebilen, paragraflarını tekrar tekrar yutarcasına okutabilen, yazdığı olayı okuyucunun gözünün önünde gerçekleştiriyormuş gibi düşündüren süper betimlemeleri, dahiyane fikirleri, serpiştirilmiş felsefik göndermeleri, mega mizahı ve daha bir sürü şeyi ile dopdolu eserlerini daha fazla kitleler tarafından tanınması, sevilmesi için oluşturulmuş bir etkinlik bu doğrusu.

  Lafı uzatmadan başka bir okurun tanımladığı gibi ,bilim kurgu severleri büyüleyen, mizah severleri hayran bırakan, her ikisini sevenleri ise delirten o eserlere geçelim.


  1- Otostopçunun Galaksi Rehberi

  2- Evrenin Sonundaki Restoran

  3- Hayat, Evren ve Her Şey

  4-Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler

  5- Çoğunlukla Zararsız

  6-Kutsal Dedektiflik Bürosu

  7-Kuşkucu Somon

  8-Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati

  9-Doctor Who: Ölüm Şehri

  10-Yıldız Gemisi Titanic

  11-Müstesna Sözlük


  Etkinliğe başlama tarihini Adam Douglas ve onunla bütünleşmiş -Hayat, Evren ve Her Şeyin nihai cevabı- 42 sayısına ithafen, 04.02.2019 olarak düşündüm ama okuyacağınız eseri elde etmek için yeterli bir süre değilse bu uzatabiliriz sıkıntı olmaz :)))  KATILAN OKURLAR LİSTESi

  -Thomas Magnus
  -Hatice Koçak
  -Can Arısan
  -Sema Koçak Akdoğan
  -Dahlia
  -olric
  -Ömer Faruk
  -Ali Tarhan
  -Sena
  -6x9=42, The Creator
  -Kaan Güzelyurt
  -
  -
  -


  Çok heyecanlıyım inşallah amacımıza ulaşırız, herkese teşekkürler 😊

  #39095609
 • 106 syf.
  ·1 günde·Beğendi·8/10
  Alice Harikalar Diyarında... bunu duyduğumuzda büyülü, eğlenceli, olağanüstü olaylarla karşılaşacağımızı bekliyoruz haliyle ama benim bu dünyada bulduğum şey tek kelime ile tuhaflıktı. Okumadan önce kitapla ilgili araştırma yaptığımda Alice Harikalar Diyarı'nın çocuk kitabı olmasından çok da ötede, bir matematiğin, felsefenin, mantığın, aklın ürünü olduğu gerçeğiydi. Okuduğum da bunu çok iyi anladım. Her ayrıntı, her cümle içinde bir gizi barındırıyor, bir şeyler anlatıyor bize bu olağanüstü dünya.

  "Keşke bu kadar ağlamasaydım. Sanırım kendi gözyaşlarımın içinde boğularak bunun cezasını çekeceğim! Tuhaf bir şey olacak, bundan eminim! Zaten bugün her şey tuhaf." sözleri ile Alice'in içinde bulunduğu dünyayı anlayamadığını görüyoruz. Alice, konuşan hayvanlarla, önüne çıkan içecekleri içip yiyecekleri yedikten sonra bir dev gibi büyüyüp ardından minicik küçülmelerine alışmış bir tavır sergiliyor. Ancak Alice karşısına çıkan herkese ve en çok da kendisine sürekli sorular sorarak anlamaya çalışıyor olan biteni, hayvanların "sen kimsin?" sorularına bile bilmiyorum cevabını veriyor. "Öyleyse ben kimim? Ah bu çok büyük bir bilmece." diyerek kendini dahi sorgulamaya başlıyor Alice.

  Kupa kraliçesinin konserinde şarkı söyleyen Fındıkfaresi şarkıyı tekrarlayınca "Zamanı öldürüyor! Kafasını uçurun!" dedi kraliçe. İşte o günden sonra saat durdu, hep altıyı gösterir oldu Şapkacı, Mart Tavşanı ve Fındıkfaresi için. Çay saati olması nedeniyle çay takımlarıyla dolu bir masada oturup duruyorlar. Bu çılgın çay partisi beni en çok etkileyen bölüm oldu okuduklarım içerisinde ve paylaşmak istedim, kraliçenin sözleri ise gerçekten düşünmeye değer.

  Lewis Carroll mahlaslı matematikçi, fotoğrafçı ve mantıkçı Charles Lutwidge Dodgson çalıştığı okulun dekanının küçük kızı Alice Liddell için yazdığı Alice Harikalar Diyarında kitabıyla bize çok şey anlatıyor. Çalışma alanlarının da izlerini gördüğümüz, her durumun içinden Carroll'ın gizlerini, bize anlatmaya çalıştığı felsefesini bulmaya çalıştığımız, kendimize Alice'in de sürekli tekrarladığı 'neden' sorusunu sorarak bu dünyayı anlamaya çalıştığımız bir kitap Alice Harikalar Diyarında. Alice ile birlikte tavşanın girdiği delikten siz de gidip Harikalar Diyarı’na inerek aklın, mantığın, matematiğin ve felsefenin derinliklerinde dolaşabilirsiniz. Keyifli okumalar.
 • Şimdi çay saati dedi spiker. (Hafif melodiler.) Aman kaçmasın çay saati dedim kendi kendime. (Başka kime diyebilirdim?) Kutudaki son çayın yansıyla güzel bir çay pişirdim kendime. (Pek güzel olmadı tabii.) Çay saatinin bitmesine on dakika kala, radyo ile birlikte içtik çayı.
 • çayın sağı solu olmaz DEMİ olur ......
  bunu akaDEMİsyenler de söylüyor.....
  --------------
  "ay lav yu" diyenler evlendiler
  "çay lav yu" diyenler demlendiler :)
  --------------
  Çay ; Meşrubât-ı umumi içerisinde, bir iksir-î âzamdır....
  --------------
  Usta..!! Üç çay getir,
  Ardı ardına..
  Bir'i sağlığıma.
  Biri varlığıma.
  Biriiidee..!! Yandığıma olsun..
  --------------
  “Sigortalı bir işe girmeden aşık olunamayan bir ülkede,
  Çay içilmeden de efkâr dağıtılamıyor…”
  Güven Adıgüzel
  --------------
  Bana çay pişir. Bırakalım her şey kendi kendine düzene girsin. Bir şey kaybetmek korkusuyla yaşamayalım. Ne olacak endişesine kapılmayalım. Bırakalım zaman her şeyi halletsin. Bu söz bize korkunç gelmesin. Aynı ırmağa bir kere daha girelim. Acele etme, çay kendi kendine demlenir... Günlük yaşantıların küçük koşuşmaları içinde bunalmayalım, nefes nefese kalmayalım. İnsan kendini kaybediyor sonra.
  Oğuz Atay
  --------------
  “Göz göze gelsek, kör olacaktık. Konuşsak, sözler bitecekti. Ve söylenecek bir çift söz kalsın diye konuşmuyorduk. Gözlerimizi birbirine değdirmeden öylece oturalım. Ve bir bardak demli çayın, insanın yüreğini ısıtan şefkatine sığınıp susalım. Masada çay bardakları ve senin elin olsun.”
  -Tarık Tufan
  --------------
  Şevket: Hiç ilgilenmedi benimle, çay içmeye davet ettim, oraya da gelmedi.

  Kedi: E, çaydan.

  Şevket: Ne çayı, ne alakası var ?

  Kedi: Çaydan, çaydan.. Bu durumlarda kahve her zaman daha çok işe yarar. Bak, çayda kadınları rahatsız eden bişey, böyle “yerel bir tını” var.

  Şevket: Yerel mi ? Ne alakası var ? Çay yerel, kahve değil mi ?

  Kedi: Bak, “Benimle kahve içer misin sorusu, bütün kadınlarda, hepsinde aynı rahatlatıcı çağrışımı yapar; beyaz fincan, porselen, şık, mayhoş aroma kokusu, hele latin ezgileri heheeeyy neler neler..Ama çay, çay böyle “başarısız erkek” gibi bişiy demek çay.

  Şevket: Bence artık Heidegger okuma, kafan iyice naziler gibi çalışmaya başladı.

  * Beş Şehir filmi
  --------------
  Çay İçmeyen Adama Neden Güvenilmez?
  Çay üç özelliğinden dolayı kutsal bir sıvıdır.
  Birincisi; sınıfsız bir içecektir, ayakkabı boyacıları ile ceo’ların ortak içeceğidir. Sınıfsal kaynaşma sağlar. Her statüden insanın tükettiği bir sıvı olup, içecekte eşitlenmenin sembolüdür aynı zamanda. İkinci olarak zamansızdır; sabah kahvaltısında, öğlen yemeği sonrasında, akşam üzeri, yatmadan önce yani günün her saati içilebilen tek içecektir. Üçüncüsü; Muhabbetin demini aldırır. Çay olmadan yapılan sohbetlerin hiçbir tadının olmadığı malumunuzdur.
  Çay; yoksulların, şairlerin ve yalnızların resmi içeceğidir. Ona öyle alelade bir içecek muamelesi yapamayız. Ona sıradan bir içecek gibi davranamayız. Yok ben çay sevmem, çayla aram iyi değildir gibi hezeyanlar delikanlı bireylere yakışmaz. Çay içmeyen adamı anlamak zordur. Eğer bir rahatsızlığı yoksa, ki çay sıhhat verir. O kişinin niye çay sevmediği bizim için ciddi bir sorun olarak masada duracak ve dostluğumuzu sorgulatacaktır. Zamansız-mekansız-sınıfsız bir içecek olarak çaya karşı yapılan bu haksızlık ve sevgisizlik bizi yaralar. Çay içmeyen adam şüphelidir. Ona güvenemeyiz. Çünkü ince belli bardakta tüten nefis dumanıyla, karanfil kokulu sıcak ve demli bir çayı yudumlamamış insan, Anadolu’yu, bozkırları ve kırılgan yağmurlarımızı tatmamış demektir, kırkikindilerle yıkanmamış, gökyüzünü tanımamış demektir. Çay içmemenin hiçbir mantıklı izahı olamaz. Çay içmeyen adama güvenemeyiz çünkü buralardan ve bu toprakların kadim içecek kültüründen fersah fersah uzaklaşmış bir adam bizi tedirgin eder.
  Çay; yoksulların, şairlerin ve yalnızların resmi içeceğidir. Ona öyle alelade bir içecek muamelesi yapamayız. Ona sıradan bir içecek gibi davranamayız.
  Güven Adıgüzel
  --------------
  + Bir ömür çay demleyenim olur musun..
  - Bu bir evlenme teklifi mi..
  + Yok çay ocağına işçilik teklifi..
 • Çünkü çay üç özelliğinden dolayı kutsal bir sıvıdır:
  Birincisi; sınıfsız bir içecektir, ayakkabı boyacıları ile ceo’ların ortak içeceğidir. Sınıfsal kaynaşma sağlar. Her statüden insanın tükettiği bir sıvı olup, içecekte eşitlenmenin sembolüdür aynı zamanda. İkinci olarak zamansızdır; sabah kahvaltısında, öğlen yemeği sonrasında, akşam üzeri, yatmadan önce yani günün her saati içilebilen tek içecektir. Üçüncüsü; Muhabbetin demini aldırır. Çay olmadan yapılan sohbetlerin hiçbir tadının olmadığı malumunuzdur.
 • İşte şu yağmurlar, işte şu balkon, işte ben
  İşte şu begonya, işte yalnızlık
  İşte su damlacıkları, alnımda, kollarımda
  İşte yok oluşumdan doğan kent
  Hiçbir yere taşınıyorum, kendime sızıyorum yalnız
  Ben dediğim koskocaman bir oyuk
  Koltuğun üstünde, aynadaki yansıda
  Bir oyuk! sofrada, mutfakta, yatağımda
  Yaşamayı tersinden kolluyorum sanki
  Yetişip öne geçiyorum sık sık. Sözgelimi
  Bir iki saatte bitiveriyor bir mevsim
  İyi
  Bugün pazartesi mi? kapının, pencerenin durumu
  Salıyı gösteriyor.

  Salondaki büyük saati sattım
  Saatin ölçebileceği
  Herhangi bir zaman parçası yok
  Gittiği yeri bilmeyen böcekler gibiyim
  Bir oyuğa, oyulmuş bir yaşama
  Ne gereği var ki saatin
  Balkona çıkıyorum sürekli
  Yollar yollar yollar katediyorum sanki böylece
  Bir semtin ilk rengini alıyorum
  Örneğin Ümraniye’de bir çay bahçesindeyim
  Bazan
  Anılardan anılara bir yol

  Ve
  Anılardan anılara sallanan bahçe
  Hangi yaprağı koparsam son anı avucumda kalıyor
  İyi.
  Yeniköy’de bir kahve içer miyiz, dedim bu sabah
  Bu sabah bu sabah
  Oralı olmadı kimse -pazartesi miydi-
  Oyuğumdan çıkmıştım tam, begonyamsa güller içinde
  Nasıl?
  Güllerse güller içinde yani
  Ve balkon demirinde bir martı. Dedim ki
  Deniz şuralarda bir yerde olmalı
  Çıt yok evin içinde
  Deniz şuralarda bir yerde olmalı
  Çıt yok
  Sanki dünyadaki bütün çay ocakları kapalı
  Ve göklerden tepelere inen bir sokak
  Ya da bir akarsuyum ben
  Denizse
  Şuralarda..
  Yok önemi bir iki gün kaldı -martı-
  Balkonda
  Deniz de öldü sonra, martı da
  İyi iyi.
  Suyu tutmak gibi bir şeydi hepsi
  Günler -seni anımsadığım zaman-
  Birden Kurtuluş’tan Taksim’e giden bir tramvay görüntüsü
  Mavi bir elektirik çakımı tellerde
  Sanki kar yağıyor da sürekli, Tepebaşı’ndayız
  Karlar gıcırdıyor ayaklarının altında
  Besbelli Gümüşsuyu’ndayız, Rus lokantasındayız
  -Ne tuhaf, biz her zaman her yerdeyiz ikimiz-
  Şarap içmişiz, üşüyoruz
  Dışarda dünya silinmiş
  İkimiz ikimiz ikimiz
  Böyle birkaç defa ikimiz
  Sonra ki bir fotoğrafa dönüşüyor her şey
  Nasılsa
  Sarı emmiş, mordan çekinmiş, kahverengi bir fotoğrafa
  Sahi, kalınca bir şeyler giyinmeliyim ben
  Üşümüyorum da
  Bende herkes var, diyen bir kızın titrek
  Sesleri dökülüyor kucağıma
  Dudaklarım kan mavisi bugün.
  Biz burda iyiyiz, biz burda çok iyiyiz
  Biz burda kırk yaşındayız hepimiz
  Dördümüz bir kişiyiz de ondan
  İçimizden biri uyuyor olsa, falan filan
  Onu bekliyoruz bir kişi olmak için
  Evet evet, yanılmıyorum ben
  Bir iki kişi kaldığımız zaman yanılabilirim
  Doğrusu ya
  Yanılmak her şeyi yeniden görmek gibi bir şey oluyor
  Duvardaki vitray, begonya
  Begonya, vitray
  Kurtuluşla Asmalımescit birbirine geçiyor 
  Bir tramvayın durmasıyla durmaması arasındaki ayrım
  Karanfil kokuyorsa biraz
  Yeni koparılmış bir demet karanfilim ben
  Saçlarını soğuk ve uzun.
  Ne diyordum? yağmurlar, evet
  Üşümüyorum ürperiyorum sadece
  Biçimini zorlayan bir kedi gibi
  Dur biraz
  Kapı çalındı, hayır, telefon
  Telefon kapı telefon
  İkisi birden mi yoksa
  Yoksa
  Ne telefon ne kapı
  Bir şimşek sesi hiç olmazsa
  O da değil
  Ses filan duymadım ki ben
  Yuvarlandıkça büyüyen
  Bir kartopunun yumuşak sesi mi? belki
  İki sesi taşıyan bir ses
  Neden olmasın
  Biraz önceki gibi
  Üstümden biri kalkmıştı -yok canını-
  Öyle değil, bir gölgeydi hepsi hepsi
  Yer değiştiren gezgin bir gölge
  Bahçedeki ceviz ağacından
  İçeri sürüklenen.

  Bezik Oynayan Kadınlar / Edip Cansever
 • Aman kaçmasın çay saati dedim kendi kendime. ( Başka kime diyebilirdim?) .......... Çay saatinin bitmesine on dakika kala radyo ile birlikte çayı içtik.
  Oğuz Atay
  Sayfa 56 - İletişim Yayınları