• Tüyap Fuar Saçmalığı...

  Şişirilmiş ve okuru sömürmekten başka bir işe yaramayan, okura kaliteli hiçbir ekstra sunmayan, girişinde ise cüzi gözükse bile çok anlamsız bir 10TL giriş ücreti isteyen, kalabalığı okullardan otobüs otobüs getirilen ÖĞRENCİler ile sağlamaya çalışan, yayıncıyı da iliğine kadar kadar sömüren sözde çok büyük ama küçük zihinlerin iştiraki TÜYAP... Sevinilecek tek tarafı belki de özellikle öğrencilerin çalışarak kendilerine bir gelir sağlaması olabilir. (!)

  Avrupa da öyle kitap fuarları var ki giriş ücreti 70 Euro. Evet yanlış duymadınız 70 Euro... Bunun birinci nedeni okuma oranı, ikincisi okura sunduğu ekstralar.

  Bizim ülkemizde internet ve kitabevi fiyat farkı var, Avrupa'da ise bu tarz fuarlar dışında indirim bulmak çok zordur. Bunların hepsi yayıncının korunması ve okuma oranları ile ilgili.

  Ülkemizde yıllık basılan bandrol oranlarından kitap satış sayısı hesaplanmaya çalışıyor, bu saçmalıktır. O bandrollerin çoğu ders kitaplarına aittir. Ve üç kağıt doludur...

  TÜYAP'a gidecektim şu soruyu sordum kendime; arabanla gitsen saatlerce trafik, metrobüs kullansan cehennemin dibindeki fuara saatlerce yol, akşam dönerken iş çıkışı insan seli, bunun sonucunda kitap için gideceğin ama yorgunluktan başka hiçbir şey elde etmeyeceğin vasıfsız bir fuar. Sohbet muhabbet her yerde, bunun için Tüyap'ı aramaz okur, emin olun.

  Geçen yıllarda İzmit kitap fuarından yaptığım paylaşımları ve aldığım kitapları hatırlayanlar vardır. Bana göre İzmit Kitap Fuarı daha kaliteli. Tüyap İstanbul'da olmasına rağmen İstanbul'a uzak bir fuar öyle düşünün.

  Tüyap'ın en renkli standı da JBC... Ertan abi Ankara'dan gelip, yapmış yapacağını... Ayrıntı yayınları da bir metin yayınlamış. Aklıma şu soru geldi sen ne kadar okur tarafında oldun ki fuara gelen ziyaretçi sayısının ve giriş ücretinin eleştirisini yapıyorsun. Burnun havada değişik bir yayınevisin.

  İnsanlar kitaplardan ve fuarlardan zevk almalıdır. İş anlamsız ve verimsiz şeylere dönüşüyorsa ne kitap zevk verir ne de fuar. Kitap fuarları, okurları aynı ortamda bulunmaktan memnun etmeli. İnsanlar indirim var mı diye gelip, fiyatları görünce almıyor. Internette daha ucuz çünkü, niye alsın? Mantık bu çünkü. Ziyaretçi sayısı kuru kalabalık, akşam ciroya ne yansıyor önemli olan o...

  Kitap Fuarları artık yayıncıların kalabalıktan istifade edip satış yapmaya çalıştığı yere dönüştü. Kendileri ticari kuruluş zaten o ayrı ama artık iş maneviyattan çıkıp, tamamen nasıl sömürsek kısmında birleşmiş duruyor. Ülkemizde kitap alanların sayısı daha da düşecek benim tahminim budur... İkinci el kitaplar bu yüzden piyasada fazlasıyla dönüyor. İndirimle 15 liraya alıyor, okuyor 12 liraya satıyor, sonra o kitap 10 lira bandında bir dünya okuru ziyaret ediyor. Maksat okumak diyen okur, kitaplık peşinde de değil sonuçta, okuyup geçiyor.

  Fuarda çalışanlar varsa, aksini yazabiliyorsa yazsın zevkle okuruz. :)

  Ve gidecek olanlarınız varsa, hayatınızda çizgi roman okumamış olsanız dahi JBC standını ziyaret edin. Gerçekten fuara gelmiş bir Yayınevi göreceksiniz... Ekstra hediyeleri ile birlikte. ;)

  Eh iyi fuarlar o zaman...