• Koridorda görmüşlüğümüz var. Tahta bir ağızlıkla sigara içiyor. Pek kimseyle konuşmuyor. Siyah ya da kahverengi çizgili takım elbise ve yelek giyiyor. Çantasını hiç elinden bırakmıyor.
  Derken bir gün zart diye giriyor sınıfa, gözünde şişe dibi gözlükler, elinde tahta ağızlığı, dolma parmakları sıkı sıkı tutuyor ağızlığı, ağır ağır yürüyor kürsüye, saçı epeyce dökülmüş, kararlı dev adam. Kırlaşmış pos bıyıkları gülümseyen ağzını saklıyor.
  -Oturun!
  diyor, isteksizce, yarım göt ayağa kalkmış ve gereken suskunluğa henüz ulaşamamış olan bizlere. Şöyle bir bakıyor sınıfa. Biz de ona bakıyoruz. Sırıtıyor. Biz de sırıtsak mı acaba?
  -Mollalar, o önünüzdeki, üstünde "Edebiyat" yazan kitap okunmayacak! Ananıza babanıza söyleyin, size birer Sait Faik külliyatı alsın... Haftaya edebiyat! Bu ders serbestsiniz, ne isterseniz yapın!
  Diyerek çekip gidiyor sınıftan.
  Nihat Sami Banarlı'nın Edebiyat kitabını kaldırıp atarak, kimimiz Grand-Cour'da yakarak, birer, ikişer Sait Faik kitabı edinerek ve Tahir Alangu'nun bu muhteşem anarşist tavrını çok beğenerek, onu özleyerek bekliyoruz ikinci edebiyat dersini. Alangu sınıfın kapısında belirince de, birden çakı gibi ayağa dikiliyor sınıf, kıl kıpırdamıyor, en ufak bir sululuk yok. Bir tören suskunluğu içindeyiz. Sıraların üstünde yalnız Sait Faik kitapları.
  -Açın ''Semaver'' hikayesini! Sen oku!
  diyor parmağıyla Nedim'i göstererek. Nedim sesi kısık ve titreyerek başlıyor okumaya. Kitabı edinebilmiş olanlar kitaptan da izliyor, kitabı olmayan Nedim'i dinliyor. Güzel okuyor Nedim. Duygulu okuyor, zaman zaman ağlayacak gibi düğüm oluyor gırtlağında heceler, öykünün sonunda bütün sınıf ağladı ağlayacak bir haldeyiz, hepimizin gözü yaşarıyor. Gözümüzün yaşarmasına çok keyifleniyor Alangu, gülümseyerek gidiyor o gün...
  Bir ay içinde, herkes Sait Faik'i hatmetmiş durumda, Alangu bize hiç duymadığımız, yeni yazarlar tanıtıyor, kitaplarını getiriyor, öykülerini okutuyor, birden Osman Cemal Kaygılı, F.Celalettin, Memduh Şevket Esendal'la doluyor küçük beyinlerimiz. Her gün yeni bir pencere açıyor bize Tahir Baba... Kimi gün bir Çehov öyküsü, kimi gün Homeros... Derken Kalevela Destanı... Daha sonra, henüz dilimize çevrilmemiş olan Heinrich Böll, Friedrich Dürrenmatt gibi yazarları, evinden getirdiği Almanca özgün baskılarını açıp, gözlüğü alnına kaldırarak, anında çeviri yöntemiyle kendisi okuyor bize... Sınıfta neredeyse herkes öykü yazmaya başlıyor... Birden fazla duvar gazetesi çıkarılıyor. Tenefüslerde sabırla okuyor duvar gazetesine yazdıklarımızı Alangu.
  Birinin ukalâ velisi, müfredat programını uygulamıyor diye şikâyet etmiş hocamızı Milli Eğitim bakanlığına. Ankara'dan müfettiş geliyor. Sınıfa sokmuyor müfettişi Alangu:
  -Arkadaşlarımla edebiyat görüşüyoruz. Edebiyatın teftişi olmaz, çok ayıptır!
  diyerek yol ediyor, hiç böyle bir adam görmemiş olan şaşkın müfettişi.
  Sonra bir gün içimizden birilerini dolma parmaklarıyla göstererek:
  -Sen! Sen! Sen! Sizler yazar olacaksınız, bu işin peşini bırakmayın... Çok okuyun! Günlük tutun mollalar!
  diyor. Tahir Alangu'nun parmakla gösterdiğinde, utanarak önüne bakan, yüzü kızaran bu çocuklar, Nedim Gürsel, Selim İleri, Mahir Şaul, Engin Ardıç, İzzet Yasar, Ferhan Şensoy...
 • 14 Eylül 1991: dördüncü cumhurbaşkanımız cemal ağanın ölümünün 25. yıldönümünde. Geçen yıllarda olduğu gibi, yeni bir 14 Eylül’de onun mezarı başında yapılacak törene halktan yine beş-on kişi bile katılmayacaktır. Vatanımızı Neronlardan bile suçlu hainlerin (!) Elinden bir 27 Mayıs sabahı, kahramanca kurtaran cemal Gürsel’i yedi-sekiz devlet memuruna yine bir resmi görevli anlatmaya çalışacaktır. Bir gün onun mezarı başında yedi-sekiz kişi bile olmayacaktır. Göreceksiniz.
 • Alparslan Türkeş, 27 Mayıs 1960'tan sonra başbakanlık müsteşarı olduğunda, Devlet Başkanı ve Milli Birlik Komitesi Başkanı Cemal Gürsel'i ikna ederek, Ankara'da Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü ile Dışişleri Bakanlığı'nda Dış Türkler ve Kıbns Masası'nı kurdu. Masraflan Başbakanlık tarafından karşılanan enstitü, dış Türkler ve özellikle Sovyetler Birliği'ndeki milliyetler meselesi konusunda bilimsel çalışmalar yapacaktı.
  Türkeş'in tasfiye edilmesinin ardından, MBK'nin diğer üyeleri ve Başbakan İsmet İnönü, Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü ile Dışişleri Bakanlığı Dış Türkler Masası'nı kapatmak istedi. Dış Türkler Masası kapatıldı, fakat enstitü, Cemal Gürsel'in müdahalesiyle kapatılmaktan kurtularak çalışmalarını sürdürdü. Fuat Doğu'nun MlT'in başına geçmesiyle enstitü güçlendi ve MlT tarafından, başbakanın örtülü ödeneğinden finanse edilen bir araştırma kurumu olarak faaliyetlerini uzun yıllar devam ettirdi.
  Sovyetler Birliği'ndeki milliyetler meselesi konusunda bir uzman olan Ruzi, enstitü ve faaliyetleri konusunda Fuat Doğu'ya yardımcı oldu.
 • Ruzi'nin kızı Zülfiye ile Türkeş'in kızlarından Çağrı iyi arkadaştı. Çağrı, bazı geceleri Ruzilerde, Zülfiye de Türkeşlerde geçiriyordu. 13 Kasım gecesi Türkeş, 13 arkadaşıyla birlikte Madanoğlu grubu tarafından tutuklandığında Çağrı, Zülfiye'yle birlikte Ruzilerde uyuyordu. Türkeş, tutuklandığı gece Mürted Askeri Hava Üssü'ne götürüldü. O sırada Ruzi inisiyatif kullanıp, Amerikalılann, Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel nezdinde tutuklanan 14 subayın öldürülmemesi için telkinde bulunmasını sağladı. Aksi halde Madanoğlu ve arkadaşlan tutukluları öldürmeye kararlıydı.
 • Darbe gecesi Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Başbakan Adnan Menderes, DP milletvekilleri ve hükümet yanlısı generaller tutuklanarak Harp Okulu'na getirildi. Türkeş ve arkadaşlan, askerlerin yönetime tam hakim olmasının ardından Celal Bayar, Adnan Menderes ve diğer önde gelen 50 kadar DP'linin, masraflan devlet tarafından karşılanarak İsviçre'ye gönderilmesinden, milletvekillerininse serbest bırakılmasından yanaydı. Türkeş konuyu Cemal Gürsel'e açtı. O da bu fikri olumlu karşılamıştı.
  27 Mayıs sabahı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi profesörlerinden Sıddık Sami Onar, Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, Hüseyin Nail Kubalı, İsmet Giritli, Tank Zafer Tunaya ve diğer bazı profesörler askeri bir uçakla Ankara'ya getirildi. MBK aldığı bir kararla bu ekibe Ankara' dan llhan Arsel ve Bahri Savcı'yı da katarak yeni anayasayı hazırlamak üzere bir komisyon kurdu. Komisyon üyeleri, DP'lilerin serbest bırakılması halinde darbenin meşruiyetini kaybedeceğini, dolayısıyla DP'lilerin yargılanmalaeı gerektiğini söyledi.
 • Alparslan Türkeş'in Washington'a atanması Ruzi'yi çok sevindirmişti. Ruzi, 1955 yılının son günlerinde dostu Altemur Kılıç'ı arayıp Türkeş'i ve kendisini Arlington'daki evinde akşam yemeğine davet etti. Ruzi, eşi ile kızını Noel tatili için Almanya'daki ailesinin yanına göndermişti. O akşam yemeğine,, Selim Selçuk'u ve Askeri Ateşe Hava Kurmay Subayı Yardımcısı Agasi Şen'i de davet ettiler. Ruzi akşam yemeği için dostlanna güzel mezeler ve ana yemek olarak da güzel bir Özbek pilavı hazırlamıştı. Aynı
  idealleri paylaşan, aynı hedefın dört yolcusu, akşam saatlerinde Ruzi'nin evinde buluştular.
  Ruzi'nin Agasi Şen ve Alparslan Türkeş'le dostluğu, her ikisinin vefatıanna kadar aralıksız devam etti. Yıllarca görüşmedikleri zamanlar olsa bile bu ideal beraberliği ve arkadaşlık hiçbir zaman gölgelenmedi. Ruzi'nin bu üç kişiden hayatta olan tek arkadaşı Altemur Kılıç'la bağlantısı, günümüzde de sürüyor. Altemur Kılıç daha sonraki yıllarda, Bonn basın ataşeliği, basın yayın genel müdürlüğü, Türkiye'nin BM temsilciliğinde orta elçilik gibi önemli görevlerde bulundu. Ruzi, saygı duyduğu ve sevdiği arkadaşı Altemur Kılıç'ı son kez 2008 yılında Türkiye'de, güzel Akdeniz şehri Alanya'da ziyaret etti.
  Agasi Şen, askerler Türkiye'de 27 Mayıs 1960 tarihinde iktidara el koyduğunda, kendisine teklif edilen Milli Birlik Komitesi üyeliğini, "lhtilali ülkeyi yönetmek halkımıza, müdahaleden sonra kışlamıza döneceğimize söz verdik" diyerek reddetmişti. Milli Birlik Komitesi Başkanı, Devlet Başkanı ve Başbakan Cemal Gürsel, başyaver olarak onu yanına aldı. Ordudan ayrıldıktan sonra bir süre THY genel müdürlüğü yapan Agasi Şen, 90'lı yılların başında vefat etti. Azerbaycanlı arkadaşlan Selim Selçuk, 27 Mayıs 1960'ta askerlerin iktidara el koymasından sonra, başbakanlık müsteşarı
  olan, fakat fıiliyatta başbakan yetkilerini kullanan Türkeş tarafından Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği basın ataşeliğine atandı. Türkeş'in 13 Kasım 1960'ta Hindistan'a sürgüne gönderilmesinin hemen akabinde Selim Selçuk, Türkeş ve arkadaşlarını tasfiye eden diğer komite üyeleri tarafından görevden alındı.
 • 229 syf.
  Ahmet OKTAY:
  Fazıl Hüsnü Dağlarca ile konuştuk biraz. "Sen şair değil bilginsin" dedi, şunları da ekleyerek: "Şiirlerini küçümsediğimi sanma, ama senin gibi her alana açılan bir kişi daha yok. Ne zaman yapıyorsun bunları?"

  Sana öyle hak veriyorum ki Dağlarca!

  (Uzun zamandır herhalde bir kitabı okurken hiç bu kadar keyif almamıştım. Zaten genelde de beni çok etkileyen kitaplara inceleme yazıyorum.)

  Günlük, anlaşılması güç kelimeler ve çok fazla terim içermesine rağmen yine de -benim gözümde- kendini okutmayı başardı.

  Kendisinin ortaokul mezunu olduğunu öğrendiğimde açıkcası çok şaşırdım. Şaşırmamın nedeni eğitim hayatını bu kadar erken bırakması değildi.. Okumaya böylesine aşık birinin okul hayatınının neden yarım kaldığıydı. Bununla ilgili günlüğünde hiç bahsetmiyor.

  Oktay, Sovyet iktidarıyla çok fazla ilgilenmiş, sol görüşlü, hayatını Marksist düşünce sistemi ile şekillendiren toplumcu gerçekçi aydınlarımızdan biridir. Kapitalist sistemin karşısında durmuş, dönemin amiyane tabirle yalaka kişilerine de haddini çok güzel bildirmiştir. Sonuna kadar laik sistemi savunmuş, kendisi de sol görüşlü olmasına rağmen Türkiye’de bu durumun Kemalistlik ile karıştırıldığını, insanların yanlış yorumladığını anlatmaya çalışmıştır. Stalin’i sevmediğini, Lenin’e ise daha yakın olduğunu yazılarından ben anladım.

  “Fransa'da yaşayan bir araştırmacının gösterdiği duyarlığı ve anlayışı, Türk aydınlarının büyük bölümünün gösterememesine şaşmak gerekiyor. Sol-Kemalistler kadar bazı Marksistler de din sorununu gerektiği biçimde algılayamıyorlar. Artık mürteci ile muhafazakarın özdeş olmadığını anlamak gerekir. Di­ni ideolojinin Türkiye'de de solun tatmin edemediği beklenti uf­kuna sızmaya çalıştığı bellidir. Liberal/demokratik bir muhafazakar kesim var. Hiç kuşkusuz bu kesimler politik konjonktür gerektirdiğinde en azgın gerici kesimlerle ittifaka girişebilirler. Ama girişmeyebilirler de.”

  Bu alıntı da burada kalsın.

  Oktay, edebiyat camiasına çok hakimdir ve sürekli kitap okuyup, gazete ve dergilerde yazıları yayınlanmıştır. Şiirde Gerçeküstücülük konusunda geri kaldığımızdan da yakınır. Tanzimat ve Cumhuriyet dönemi şairlerine göndermelerde bulunur.

  Kendisinde hoşuma giden tespitleri çok olmuştur fakat doğal olarak hepsini yazamıyorum. Oktay, “Yapı bazen imgeye göre şekilleniyor bazen sese göre,” diyor. Ama bazı dönem yeni şairlerin güzel gözükmek adına illa kelimenin ikinci anlamını kullanıp yapıyı bozduklarından yakınıyor.

  Kendisi şiirin çıkmaza girdiğini ve popüler kültürün esiri olduğunu düşünüyor. Ama sadece şiir demekle kalmıyor popüler kültürün esiri olan birçok aydından da bahsediyor. Burada kendi sözlerinden bir ekleme yapmak istiyorum.
  “Gerçekten, 19'unda yazdığım gibi edebiyat çevreleri olmadı­ğı için, yeni bohem mekânlarında şiir falan okunmuyor artık. Yazınsal ritüeller unutuldu. Şimdi, yazarların, şairlerin bir tür teşhirciliğe bitişmiş gösterileri moda: İmza günü, açık oturum, konuşma. Şüphe yok: Yararlı uygulamalar hepsi. Ama ister is­temez hepsi tecimselleştirildi.”

  Bir akşam camiadan arkadaşlarıyla oturup yemek yediğini yazıyor ve günlüğünde bunu anlatırken bazı noktalar dikkatimi çekiyor.
  Kendisi herkesten uzaklaşmakta haklı olduğunu ve artık bir araya gelince kitapları konuşmak yerine insanların sadece dedikodusunun döndüğünü söylüyor. Aslında hepsi bizimle aynı, bizden biri ve hep aynı hikayeler, aynı şikayetler... Temsili 1K işte.

  Yahu orada bir de ne öğrendim, “Nâzım’dan sonra şiir mi yazacağız?” diye düşünüp şairliği bırakan birçok isim varmış. Şaka gibi geldi..

  Bunun gibi benim çok dikkatimi çeken buraya birkaç tane dedikodu yazayım.

  -Can yücel ile Ahmed Arif kavga etmiş. Ahmed Arif çok duygusal davranıp gitmiş.
  Hee bir de bu Oktay, şairliğe ilk başladığı zamanlarda Nazım ve Arif’ten etkilendiğini belirtiyor ama sonrasında Arif’ten öyle bir soğumuş ki onu yermekten de hiç geri kalmıyor.
  (Can Yücel ile Oktay da kavgalıymış bu arada.)

  -Sevim Burak ve Sait Faik meselesi.
  Sevim Burak’ın öldükten sonra mektupları yayınlanmış. Orada da Sait Faik’in ne oğlancılığı kalmış ne de ayyaşlığı.. Ahmet Oktay buna çok içerlemiş ve Sevim Burak için sen ayyaş değil miydin Eyy Sevim diyor.
  Ödül almak için aylarca adam kovaladığını hepimiz biliyoruz, diyor.

  -Kemal Tahir ve Cahit Sıtkı meselesi.
  Kemal Tahir meğersem şair olarak başlamış bu yola ama her ne olduysa nasıl bir düşünceye girdiyse birden romana çevirmiş yönünü. Daha sonradan tekrar şiire döner gibi olmuş ve şöyle demiş “Cahit Sıtkı’nın şair sayıldığı...”
  Ee Ahmet Oktay da durur mu yapıştırmış cevabı. Tahir için, sen şiire devam etseydin de Sıtkı bu konuda senden daha yeteneklidir, ustandır, saygı duymalısın diyor.

  -Cemal Süreya’ya öldükten sonra baya sahip çıkmış ve İslamcı Şairlerin saldırılarından da olabildiğince korumaya çalışmış. (Kendisi İslamcı Şair diyor.) Günlüğünde de Cemal Süreya’nın şiirini ve kendisinin nasıl bir insan olduğunu anlatmıştır. Yineee birilerine de laf elbette göndermiştir;
  “Acaba Sezai Karakoç Cemal Süreya’nın ölümüyle ilgili bir şey yazacak mı çok merak ediyorum.”

  Ahmet Oktay’ın sevdiği pek nadir kişi vardır ve Cemal Süreya’da bunlardan biridir. Enis Batur, Ferit Edgü, Selim İleri, Melih Cevdet Anday, Emre Kongar.. Aklıma gelenler bunlar. Genel olarak günlükte hep iyi sohbetlerine şahit oldum.

  -İlhan Berk ile çok uğraşıyor. Onun için “oldum olası aforizma delisidir böyle konuşmaya çok bayılır,” diyor.

  -Attila İlhan ve Küçük İskender’den hiç hoşlanmıyor. Hatta ufak tartışmaları da olmuş. Attila İlhan’ın kendisini çok elit havalara sokmasına katlanamıyor galiba haha. Küçük İskender için de üff neler neler diyor. Ama en net yazabileceğim şey şudur; “Aykırı olmak ve aykırı görünmeye çalışmak birbirinden farklıdır.”


  -Tahsin Yücel, Orhan Pamuk “Kara Kitap” sorunu.
  Ahmet Oktay, Orhan Pamuk’u beğeniyor fakat bir eleştiri şuradan yapıyor. Tahsin Yücel Arı Türkçe kullanmaya özen gösterdiğinden dolayı Orhan Pamuk’u Türkçe konusunda eleştiriyor ve Ahmet Oktay şöyle bir soru yöneltiyor: “Yazın dilbilgisi midir?” Daha sonradan ise Oktay şunu söylüyor: “Eğer dilbilgisi kötüyse yazarın düşünmeden yazdığını ve yazdığını okumadığını gösterir.”

  -Mehmet Fuat, Ahmet Oktay hakkında bir yazı yazmış ve Oktay ona şöyle cevap veriyor;
  “Benim çok fazla "modaya uygun giyindiğimi" yazıyor. Ye­ni paradigmaları anlama çabasının, onun küçültücü anlamda kullandığı moda sözcüğüne ya da kavramına indirgenmemesi ve ona eşitlenmemesi gerektiğine inanıyorum.
  Memet Fuat tam da bu eğilim yüzünden tutucu bir konu­ma yerleşebilir.
  Tutuculuk moda'nın öteki ucudur. Negatifi değil.
  Ben modaya göre giyinmiyorum ama M. Fuat'ın elbiseleri çekmiş.” :D

  -Oktay, Ece Ayhan, Nazım Hikmet, Ahmed Arif taklitçiliğinden çok sıkılmış. Hatta Cemal Süreya şiir ödülünde şeçili kurulda görevdeymiş fakat Orhan Alkaya arasında bir gerginlik olduğundan dolayı çekilmek istemiş. Eğer oy vermiş olsaydı Metin Altıok’a oyunu verecekmiş.

  -Mahmut Makal, Orhan Veli, Ferhan Şensoy, Aziz Nesin.. Daha aklıma gelmeyecek bir sürü kişinin bazı noktalarını eleştiriyor. He şimdi diyeceksiniz Oktay çok mu mükemmeldi? Hayır elbette değildi. Ama kendisi gerçekten bu yolda çok büyük emekler vermiş ve bana günlüğünde asla boş bir insan olmadığını kanıtlamıştır. Her eleştirisine elbette katılmadım ama dönemin aydınlarına da farklı bir bakış açısıyla yaklaşmamı sağladı.


  Günlüğünden bahsederken Oktay “kendi okur tarihim” diye söylemiştir ve hakikaten de öyledir. Bundan sonrasını isterseniz okumanıza gerek yok. Tamamen kendimi düşünerek yaptığım bir şey. Fakat dönemin isimlerini merak ederseniz ve okuduğu kitaplar hakkında fikir sahibi olmak isterseniz göz atabilirsiniz. Okuduğu kitaplardan çok etkilendiğim ve cidden bu yazarı da mı biliyormuş yahu diyerek şaşkınlığa uğradığım için kitapların listesini yapmaya çalıştım. Günlükte bahsettiği, üzerinde konuştuğu isimleri de tek tek yazdım. Elbette eksikler, gözümden kaçanlar olmuştur çünkü bunlar bir liste halinde değildi ve ben okudukça, elimde bir kalemle, işaretleyip yazarak listeyi oluşturdum.

  Günlük içinde geçen dönemin edebiyat camiası isimleri ve Dünya Edebiyatından bahsettiği isimler;
  1. Selim İleri
  2. Latife Tekin
  3. Enis Batur
  4. İlhan Berk
  5. Ahmed Arif
  6. Önay Sözer
  7. Attila İlhan
  8. Fazıl Hüsnü Dağlarca
  9. Ivan Gonçarov
  10. Dostoyevski
  11. Melih Cevdet
  12. Lale Müldür
  13. Şükran Kurdakul
  14. Murathan Mungan (Cinsel tercihi sebebiyle birkaç problem olmuş ve Mungan’ın arkasında durmuştur.)
  15. Güner Kuban
  16. Kafka
  17. Yılmaz Gruda
  18. Hilmi Yavuz
  19. Ferhan Şensoy
  20. Fromm
  21. Refik Erduran
  22. Korkut Boratav
  23. Ali Bulaç
  24. Mehmet Ali Kılıçbay
  25. Ruşen Çakır
  26. Ahmet Kahraman
  27. Adalet Ağaoğlu
  28. Emre Kongar
  29. Emil Galip Sandalcı
  30. Mine G Saulnier
  31. Abdurrahman Dilipak (-)
  32. Sevim Burak
  33. Sait Faik
  34. Cemal Süreya
  35. Edip Cansever
  36. Aziz Nesin
  37. Baudelaire
  38. Oğuz Atay
  39. Yusuf Atılgan
  40. Nazım Hikmet
  41. Necip Fazıl
  42. Refik Durbaş
  43. Yahya Kemal
  44. Ülkü Tamer
  45. Nezihe Araz
  46. Uğur Kökden
  47. Can Alkor
  48. Ara Güler
  49. Jean Genet
  50. Küçük İskender
  51. Azra Erhat
  52. Sabahattin Eyüboğlu
  53. İrfan Şahinbaş
  54. Tarık Buğra
  55. Kemal Tahir
  56. Turgut Uyar
  57. Metin Altıok
  58. Vedat Günyol
  59. Agatha Christie
  60. Gorki
  61. Mihail Şoholov
  62. Ingmar Bergman
  63. Luis Bunuel
  64. Andrey Tarkovski
  65. Tahsin Yücel
  66. A. Huxley
  67. Aziz Çalışlar(-)
  68. Orhan Alkaya
  69. Nurdan Gürbilek
  70. Yılmaz Öner
  71. Balzac
  72. Stendhal
  73. Flaubert
  74. Shakespeare
  75. Suphi Aytimur
  76. Özdemir Nutku
  77. Eliot
  78. Halid Ziya
  79. Şerif Mardin
  80. Proust
  81. A. Ş. Hisar
  82. Demir Özlü
  83. Fethi Naci
  84. Ahmet Cemal
  85. Füsun Akatlı
  86. Gül Işık
  87. Simone De Beauvoir
  88. Umberto Eco
  89. Salah Birsel
  90. Özdemir İnce
  91. Nietzsche
  92. Ahmet İram
  93. Süreyya Berfe
  94. Seyhan Erözçelik
  95. Tuğrul Tanyol
  96. Ömer Naci Soykan
  97. Susan Sontag
  98. Ahmet Muhip dıranas
  99. Uğur Mumcu
  100. Oktay Akbal
  101. Mehmet Fuat
  102. Sartre
  103. Aliye Berger
  104. Orhan Koçak
  105. Ercüment Behzat
  106. Van Gogh
  107. Foucault.
  108. Ataol Behramoğlu
  109. Tanpınar
  110. Nedim Gürsel
  111. Orhan Veli
  112. Rilke
  113. Mayakovski
  114. Afşar Timuçin
  115. Sennur Sezer
  116. Adnan Özyalçıner
  Bunlar haricinde gözümden kaçanlar elbette olmuştur.

  Günlükte geçen kitapların listesi; (eksikler vardır.)
  1. E. H. Carr- Dostoyevski
  2. Jean Genet- Gidcometti’nin Atölyesi
  3. Metin Kaçan- Ağır Roman
  4. Ferit Edgü- O
  5. İlhan Berk- Pera
  6. J. M. Albertini- Azgelişmişliğin Mekanizması
  7. Tarık Zafer Tunaya- İttihat ve Terakki
  8. Tony Cliff- Rusya’da Devlet Kapitalizmi
  9. Peyami Safa- Sözde Kızlar( En ucuz, en acemi, üstünkörü yapıtlarından biri diyor. Safa’yı da pek sevmiyor.)
  10. Levent Köker- Modernleşme, Kemalizm, Demokrasi
  11. Güner Kuban- Sevişmenin Rengi( Beğenmiyor)
  12. Pierre Clatres- Devlete Karşı Toplum
  13. Fazıl Hüsnü Dağlarca- Uzaklarda Giyinmek, Çocuk ve Allah
  14. M. Jay- Diyalektik imgelem
  15. Paul Valery- Bugünkü Dünyaya Bakış
  16. Orhan Pamuk- Kara Kitap, Sessiz ev
  17. J. Needham- Doğunun Bilgisi Doğumun Bilimi
  18. Kürşat Bumin- Batıda Devlet ve Çocuk
  19. Fromm- Sahip Olmak ya da Olmak
  20. Sadri Ertem- Bacayı indir bacayı kaldır
  21. Cassirer- Devlet Efsanesi
  22. Yıldız Ecevit- Oğuz Atay’da Aydın Olgusu
  23. Oğuzhan Akay- CinAyetler
  24. Carr- Bolşevik Devrimi
  25. Eric J. Hobsbawm- Devrim Çağı
  26. Eric J. Hobsbawm- Kapital Çağı
  27. Eric J. Hobsbawm- İmparatorluk Çağı
  28. R. Jakobson- Sekiz Yazı
  29. Doğu Perinçek- Stalin’den Gorbaçov’a
  30. L. Benevolo- Modern Mimarlığın Tarihi
  31. Julius Welhausen- İslamiyetin İlk Devrinde Dini Siyasi Muhalefet Partileri
  32. Salvador Dali- Bir Dahinin Güncesi
  33. Hallac-ı Mansur- Kitab’üt Tavasin
  34. Proust- Swann’ların Semtinden(Hatta bu kitap üzerine konuşuyor ve Yakup Kadri ile Tahsin Yücel çevirisini kıyaslıyor.
  35. Kierkegaard- Korku Titreme
  36. Lyotard- Postmodernist Durum
  37. Flaubert- Üç Hikaye
  38. S. Zweig- Dünya Fikir Mimarları
  39. Borges- Alçaklığın evrensel tarihi(Bu kitaba çok şaşırdım ve mutlu oldum. Borges’i aynı anladığımızı görmek ve kitapta da aynı hikaye üzerinde odaklanmamız ise ayrıca hoşuma gitti.
  40. Ezra Pound- Konfüçyüs
  41. Agatha Christie- Ackroyd’un Katili
  42. Igmar Bergman- Büyülü Fener
  43. Barthes- Çağdaş Söylenler
  44. Bilge Karasu- Gece (Bu kitaba bir inceleme yazısı yazacakmış ama hep ertelemiş. Açıkcası merak etmiştim.)
  45. Adalet Ağaoğlu- Üç Beş Kişi
  46. Walter Benjamin- Parıltılar
  47. Joyce- Sürgünler
  48. Yıldız Sertel- Ardımdaki Yıllar
  49. Jale Parla- Babalar ve Oğullar
  50. Ercüment Uçarı- Ziba Sokağı
  51. Karl Korsch- Marksizm ve Felsefe
  52. Simone De Beauvoir- Mandarinler
  53. Ahmet İnsel- Türkiye Toplumun Bunalımı
  54. Ali H. Neyzi- Kızıltoprak
  55. Cahit Irgat- Irgatın Türküsü
  56. Şerif Mardin- Makaleler
  57. Salah Birsel- Hafiyeler önde gider
  58. Marcuse- Karşı devrim ve başkaldırı
  59. Ömer Naci Soykan- Müziksel Dünya Ütopyasında Adorna ile Bir Yolculuk
  60. Turgenyev- Babalar ve Oğullar
  61. Nietzsche- Putların Alacakaranlığı
  62. Daryush Shayegan- Yaralı Biliç(-)
  63. Kundera- Roman Sanatı
  64. Gündüz Vassaf- Cehenneme Övgü
  65. Carr- Romantik Sürgünler
  66. Paul Avrich- Anarşist Portreler(Bunu okumasına da baya baya şaşırdım. Kendisi de çok önemli bir eser olduğunu düşünmüş ve beğenmiş.)
  67. Sade- Sodom’un 120 günü
  68. Doğu Perinçek- Parti ve Sanat(-)
  69. Orhan Veli- Bütün Yazıları
  70. Gilles Kepel- Tanrının İntikamı
  71. Nurdan Gürbilek- Vitrinde Yaşamak
  72. David Dickson- Alternatif Teknoloji

  Kendisi bunun daha nicelerini okumuştur..
  Yanlarına (-) koyduklarımı hiç sevmemiştir. Aralarda tabi yine sevmedikleri var ama olumlu özelliklerinden de bahsediyor. Bilmediğim birçok isim vardı açıkcası böyle listelemek benim çok hoşuma gitti ve büyük bir keyifle yaptım. Hepsini tek tek araştırmayı düşünüyorum. Buraya kadar okuyan olduysa da gözlerine sağlık.