Zagor, bir alıntı ekledi.
20 Oca 10:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yılan Hikayesi / Yılanların Öcü
"Yılan mı?"
"Yılan ya, vurdum öldürdüm, onu gömüyorduk."
"Eşini de vurdun mu?"
"Bulamadım ki."
"Bu kötü işte," dedi Eksinin Ali. "Vallahi hiç bakmaz dişler topunuzu, bir yılanı öldürdün mü eşini de bulup öldürmek gerek. Sen bilmezsin, gene bir yirmi yıl geçmiştir. Sen bilmezsin ya anan bilir, Cennet karısı bilir, Hotun Musa bir yılan öldürdüydü, babamlar mabamlar 'eşini bul yeğen, eşini bul' dediklerinde güldü geçti, yılanı da dehetti attı bahçeye. Ertesi sabaha çıkamadı; feryadına gece bütün köy uyandık. Nah belim kalınlığında bir yılan, sarıl sarman olmuş beline, orasından dişlemiş, burasından dişlemiş. Sen de on, ben diyeyim yüz yerinden ısırmış fukarayı. Yani diyeceğim şu, eşini bul eşini."

Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 199 - E Yayınları 5.Baskı 1997)Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 199 - E Yayınları 5.Baskı 1997)
Zagor, bir alıntı ekledi.
20 Oca 10:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yılan kısmı çok kincidir," dedi Cennet Ana. "Eşini öldürenin ardını bırakmaz."

Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 198 - E Yayınları 5.Baskı 1997)Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 198 - E Yayınları 5.Baskı 1997)
Zagor, bir alıntı ekledi.
20 Oca 00:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kara Kış
"Gökyüzü hâlâ kapkara," dedi Salih.
"Bütün bir kış açılmaz gök," dedi Cennet Ana. "Ne yıldız yüzü görür insan ne güneş yüzü. Toprağın üstünde kar buz, göğün altında kapkara bulutlar!"

Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 196 - E Yayınları 5.Baskı 1997)Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 196 - E Yayınları 5.Baskı 1997)

2017 Yılında Okunanlar
1) Mücella - Nazan Bekiroğlu
2) Satır Arası Hikayeler - Serdar Tuncer
3) Sol Ayağım - Christy Brown
4) Delilim Yok Kalbimden Başka - Serdar Tuncer
5) İkra - Fatih Duman
6) Ene - Fatih Duman
7) Sır: Aşıklar Ölmez - Fatih Duman
8) Su Kanunu - Mustafa Kaya
9) Size Bir Sır Vereceğim - Mustafa Kaya
10) İnsan Neyle Yaşar - L. N. Tolstoy
11) Çocukluk - L. N. Tolstoy
12) Pir-i Türkistan - Fatih Duman
13) Satranç - Stefan Zweig
14) Aşkın 7 Hali Bişnev! - Sinan Yağmur
15) Toprak Ana - Cengiz Aytmatov
16) Babam Hz. Muhammed (a.s.m) - Nuriye Çeleğen
17) Aşk-ı Hüzün - Nuriye Çeleğen
18) Cemile - Cengiz Aytmatov
19) Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve - Cengiz Aytmatov
20) Yıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek - Cengiz Aytmatov
21) Zeytindağı - Falih Rıfkı Atay
22) İffet-i Kalp - Nuriye Çeleğen
23) İncir Kuşları - Sinan Akyüz
24) Aşk-ı Sükun - Nuriye Çeleğen
25) Aşkın Gözyaşları 3 / Kimya Hatun - Sinan Yağmur
26) Beyaz Gemi - Cengiz Aytmatov
27) Aşkın Gözyaşları 2 / Hz. Mevlana - Sinan Yağmur
28) Aşkın Gözyaşları 4 / Hallac-ı Mansur - Sinan Yağmur
29) Aşkın Gözyaşları 5 / Yunus Emre - Sinan Yağmur
30) Nutuk - Mustafa Kemal Atatürk
31) Sultanmurat - Cengiz Aytmatov
32) Elveda Gülsarı - Cengiz Aytmatov
33) Aşkın Gözyaşları 1 / Tebrizli Şems - Sinan Yağmur
34) Öncekilerin Masalları - Çınar Ata
35) Kaplumbağa Terbiyecisi - Emre Caner
36) Türk Milli Kültürü - Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu

Zagor, bir alıntı ekledi.
 25 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Efe Ağacı
Dalında yaprak olurdu; çiçek açtığını hiç gören, duyan olmamıştı. Yüz yaşında var mıydı derlerse, vardı. Hemen yanında, gün boyu akıp duran çeşme olmadan önce var mıydı derlerse, vardı. Dağdan inen, ince şerit yol olmadan önce var mıydı derlerse, vardı. Meyil aşağı dolanıp giden, düze varınca keskin bir dönemeçle karşı dağların sinesine yönelen "koca yol" olmadan önce var mıydı derlerse, vardı. Yüz yaşında var mıydı derlerse, vardı. Bin yaşında var mıydı derlerse, vardı. Köy kurulmadan önce var mıydı derlerse, vardı. Enginomar türbesinden önce de var mıydı derlerse, vardı, uluçınardan bile eskiydi Efe ağacı.

Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 62 - E Yayınları 5.Baskı 1997)Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 62 - E Yayınları 5.Baskı 1997)
Zagor, bir alıntı ekledi.
25 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başımı alıp bir gitsem diye düşünürdü çoğu zaman; bir gidebilsem. Büyüyüp adam oldu mu gidecekti; yolu yoktu. Babası arada bir lafını ederdi "taş ahırı buralar" derdi. "Silkinip kalksak da şehre gitsek adam oluruz" derdi. Ama "Baba toprağı yüreğinden bağlardı adamı."

Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 63 - E Yayınları 5.Baskı 1997)Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 63 - E Yayınları 5.Baskı 1997)
Tuncer TAMTÜRK, Kerkenez'i inceledi.
 08 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yine bizim Peder beyin kitaplığından bir gençlik merakı. Yazarın soyadı, adımla aynı olduğundan birde kapağında ki dobermanın şekli ilgimi çekmişti. Burda ki basım farklı anlaşılan. Roman kahramanın (Salih di galiba) askerde yaşadıkları, yengesiyle namütenahi bir durumda kalması, köy yaşamındaki yokluk, kasabada ki farklılar, Anadolu coğrafyasında yaşayan insanlar adına güzel ama acı dolu hikayeler. Askerlik hayatı, bastırılmış cinsellik, aile bireylerinin salt gerçekçi ilişkileri. Kara bir roman hasılı. Galiba yazar bu romanıyla ödül de almış öyle yazıyordu kitapta. İnsanımız adına fikir edinmek için okunabilir.

Selman Ç., Kerkenez'i inceledi.
22 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Konusu bakımından gerçekten çok önemli bir kitap. Bi de bundan 40-45 yıl önce yazıldığı düşünülürse baya iyi. Ara ara nedendir bilmem Gölgesizler romanı aklıma geldi. Daha detaylı inceleme yapabilirdim ama tesadüfen şu inceleme ( http://www.ozgurdersim.com/...ani-kerkenez-472.htm ) karşıma çıktı. Bunun üstüne inceleme yapabileceğimi sanmıyorum. Bu incelemeyi okuduğunuzda baya bi etkileyecektir sizi.

Selman Ç., bir alıntı ekledi.
21 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Bu dünyada bir adam, bin adam, sabahtan akşama insan doğrasa kötülüğün sonunu getiremez. Hayınlığın sonunu getiremez. Ölümsüz olan kötülüktür, oğulcuğum, hayınlıktır."

Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 71 - E Yayınları)Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 71 - E Yayınları)
Ahmet Samsa, Kerkenez'i inceledi.
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle kitabın nasıl ilgimi çektiği ve kitabı nasıl edindiğimden bahsetmek gerekirse eğer, kitap hiç ilgimi çekmemişti. Öncesinde merak etmeyi bırakın, haberdar olduğum bir kitap bile değildi Kerkenez ve aynı zamanda yazarı da haberdar olduğum bir yazar değildi. Bir gün yine Neokur'da bir incelemeye yorum yaptım. O incelemeyi yazan arkadaş o kitabı gönderdi bana, gönderirken yanında Kerkenez'i de göndermişti. İsmi de bir tuhaf olan bu kitabı görünce şaşırdım. Ve o andan itibaren merak etmeye başladım.

Kitabın konusu bir Anadolu köyünde başlamaktadır. Eski bir zamanda geçen kitabın zaten kırk yıllık bir kitap olduğu düşünülürse zamanının eseridir Kerkenez. Zamanında köylünün çektiği yokluğu ve yoksulluğu, bilgisizliği, inanç anlayışını çok güzel anlatmaktadır. Fakat hem şiir gibi dili hem de karakterlerin derin psikolojik incelemeleri kitabın konusunun önüne geçiyor. Beni okumaya başladığım anda içine çeken bu karanlık roman, okurken belki canınızı sıkabilir ama kesinlikle okuduğunuza pişman olmayacağınız çok güzel bir eser. Yazarın bir diğer romanı Hacizli Toprak'ı da okumak için sabırsızlanıyorum. Tavsiyedir.