İbn Arabi kimdir? ve Okuyacaklara tavsiyeler:

1- İbn Arabi Diriliş Ertuğrul isimli dizide kurgulanan karaktere benzememektedir. İlk kez tv de gördüğümde (tv izlemiyorum tevafuken gördüm) elimdeki çayı döküyordum :) Kendisi sarışın, altın sarısı renkli saçları olan birisidir. Gözlerinin çok yorgun bakması en temel karakteristik özelliğidir. Yumuşak sözlü ama sert mizaçlıdır.

2- İbn Arabi Endülüs Mutasavvıflarından'dır. Yani bugünkü İspanya topraklarında doğmuş, büyük velilerden Ebu Medyen Mağribi'den ders almıştır. İki yıl ders aldığı yaşlı kadın bir veli kişiden -velime- de bahseder, bu kadın veliden de perde arkasından görüşmüştür. Bu kişiden "manevi annem" olarak bahseder.

3- İbn Arabi'ye göre Allah'ın yarattığı en güçlü varlık kadındır. Kadınlara çok hürmet etmiştir. Yalnız bazı ham'ların iddia ettiği gibi kadına saygıyı kutsileştirmemiştir. Ama dersek ki kadın ruhunu dünyada anlayabilmiş en nadir üç beş kişiden birisidir.... Sanırım doğru olur.

4-İbn Arabi tüm müslüman diyarları ve o günkü keşfedilmiş dünyanın büyük kısmını yürüyerek gezmiştir.

5- İbn Arabi Osmanoğullarını görmemiştir. İbn Arabi Anadolu'ya geldiğinde henüz Mevlana bile çocuktur. Selçuklu döneminde Anadoluya gelmiştir. Ama Osmanlıyı görmeden Osmanlı hakkında yazdığı bir risalesi vardır.. Orayı karıştırmayalım ;) Hatta Konya'ya gelen İbn Arabi, kendisi de büyük bir alim olan Mevlananın babasının ardından yürüyen ve o dönem küçük bir çocuk olan Mevlana'yı görmüş ve "şuna bakın koca deniz, nehirin ardından gidiyor" diyerek, Mevlananın ileride babasını geçecek bir şahsiyet olacağına işaret etmiştir.

6- Sin şın'dan çıkınca sırrım ifşa olacak vesaire artık tam hali neyse bir hikaye anlatılıyor, Yavuz Sultan Selimle alakalı... Bu külliyen yalandır. İbn Arabi hastalıktan dolayı eceliyle ölmüştür. İdam edilmemiştir.

7- İbn Arabi'nin tartışmalı eseri Füsus'dur. İbn Teymiyye dahi bu eser yazılana kadar İbn Arabi okumuş, bu eseri okuduktan sonra İbn Arabi'yi tekfir etmiştir.

8- İbn Arabi Devlet ve İdare yanlısı birisi değildir. Devletlerin, hükümdarların yanında durmaz. Kendisinin İnsan anlayışı, bugünün hümanistlerini bile cepten çıkarır. Değil kendi çağına bugünün çağına göre bile aşmış bir şahsiyettir.

9- İbn Arabi'nin okunması ile alakalı görüşüm okunmamasıdır :)
Zira kendisi dahi eserlerinin okunmasını istememiştir. eee o zaman bu eserleri neden yazdı? diye sorarsanız, sormayın :)
Ama illa ki okuyayım derseniz, Futuhattı Mekkiyye ile başlamanızı öneririm. Ama ciltli olan (8-10) versiyonu olsun. Muhtasar okumanızı tavsiye etmem.
Sonraki sıralamaya siz karar verin.

10- İbn Arabi'nin çoğu eseri kendisine izafe edilmiştir. Kendisiyle alakası yoktur. Bilhassa hululiyeye yakın birisi kesinlikle değildir. İbn Arabi mutlak manada şer-i şerife hürmet eden birisidir. Kendi döneminde Hristiyanların Müslümanlar üzerine imtiyazlar almasına şiddetle karşı çıktığı mektupları vardır. Hatta, dünyada İslam beldeleri varken Müslümanların, Hristiyan diyarlarında yaşamasını, islam'a hakaret olarak görmüştür. Sıkı bir Sünnet-i Seniyye takipçisidir.

11- İbn Arabinin tekfir edilme, kınanma, red görme gibi takıntıları yoktur. İsteyen istediğini söyler, İbn Arabi hayatta ve kendinden sonra kendisine itiraz edenlere cevap vermeyi dahi lüzumlu görmemiştir. Kendisini reddedenleri ahirette affedeceğini beyan etmiştir.

12- İbn Arabi Vahdetten ziyade, Şuhud'u hedeflediğini beyan eder.

vesaire... Daha yazacaktım erindim açıkçası.

ibiaryu, bir alıntı ekledi.
26 Nis 09:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir partili nutuk veriyor. Nutku noktası noktasına telefonla vermesi bir saat sürdüğü gibi , cepten de kırk , elli lira gidiyor. Gazetecilikten çoktan caydımsa da ar belası , ele güne karşı bir kere gazeteciyim diye bir de muhabir kartımı herkese gösterdiğimden , dönemiyordum...

İt Kuyruğu, Aziz Nesinİt Kuyruğu, Aziz Nesin
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
23 Nis 19:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Uğurla sahibi arasındaki ilgi son derece özel. Bunun çeşitli sebepleri var. Bir kere, kimse uğurunu arkadaşlarına gösterip alay konusu olmak istemiyor. Sonra, uğurunu kıskanıyor. Üçüncüsü, uğurunun uğur gücünü yitirmesinden korkuyor. Öyle ya, uğur yalnız önemli olaylarda, büyük tehlikelerde kullanılır. Öyle ikide bir cart curt diye cepten çıkarılmaz!
Şirketler, bunu fırsat bilip çeşit çeşit uğur yapıyorlar. Yüzükler, taşlar, paralar... Ama hiçbiri “tek ve özel uğur”un yerini alamıyor.
Bu uğurlar neden çıkarılmış, kim tarafından çıkarılmış, bilinmiyor... Yalnız dindarlar, yalnız boş inançları olan kimseler de kullanmıyor bunları. Herkes, bin bir tehlike içinde bir dayanak arıyor kendine. Ne olursa olsun... Bir şemsiye sapı da olabilir bu, bir madalyon da. Savaşta beliren en keskin duygu, korku değildir; yalnızlıktır, Küçüklüktür. O yalnızlığı belki de ufacık bir para gidermektedir. Karanlık bir dünya. Ve o dünya hepimizin içinde.

Bir Savaş Vardı, John SteinbeckBir Savaş Vardı, John Steinbeck
Vildan Yılmaz, bir alıntı ekledi.
22 Nis 01:22 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

...
insandan gayrı kimse yalnız kalamaz
çünkü sevgilim alıkoydukça kendini
ulu modern hayatın yasaklarından
yani iş saatlerinde ulaşamıyorsam sana
kefenine özenle diktiğin cepten
ölüme vardığın zaman beni ara
neyi sual ediyorlar o toprağın altında?
münker'e ve nekir'e ve azap çekene selam!

Şarkısızın Şarkısı, Alper Gencer (Sayfa 13 - Dergâh Yayınları)Şarkısızın Şarkısı, Alper Gencer (Sayfa 13 - Dergâh Yayınları)
Aykın Arda Dilek, Her Temas İz Bırakır'ı inceledi.
01 Mar 02:34 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir kitap düşünün; ortalama uzunluğuna rağmen tek oturuşta bitirmek mümkün olsun, üstelik hiç sıkılmadan okuduğunuz her bir sayfası dolsun, taşsın.
Ankaralılar bilirler, bizim aklımızla başbaşa kalmak istediğimizde arşınladığımız belli başlı rotalar vardır, Cebeci'den Güvenpark'a, Sıhhiye'den Ulus'a, Dörtyol'dan Kuğulu'ya, Kumrular'dan Bahçeli'ye, Tunalı'dan Seğmenler'e gibi. Farkında olmadan atılan binlerce adımda kendinizi kısa sürede bu yerlerden birinde bulursunuz. Kilometrelerce yürümüş, yine de evden/işten/okuldan yeni çıkmış haldesinizdir. Her Temas İz Bırakır da yıllardan sonra bir günde bitirdiğim ilk kitap olmasından muhtemel bende bu hissi uyandırdı. Diziyi 1 haftada bitirmemin bunda bir payı olsa gerek.

Konuya gelelim; ilk bölümü izleyenler için kitabın çoğu bu bölümdeki cinayet ve yozlaşmalardan oluşuyor. Ülkede Adalet, Hukuk intihar ederken Betül de bu katliamdan nasibini alan bir kurban olarak karşımıza çıkıyor. Adli tıpın elinden kaybolan susturucu, yetkisiz yetkililerin imzaladığı otopsi raporu, boş cepten çıkan uyuşturucu, faili meçhul örgüt üyeleri gibi örneklerle Emrah Serbes'in yaptığı trafik kazası ne kadar kazadan öte bir cinayet olsa da başarılı gözlemlerinden kesitler sunuyor. Karakterler 300 sayfaya sığdırılmış bunca olaya ve Behzo'nun şizofrenisi/ailevi ilişkilerine rağmen son derece somut bir dille betimlenmiş. Diziyi tekrar tekrar izlemiş olabilirsiniz, yine de kitabın tasvir ettiği Hayalet beyaz camdaki gibi değil, Behzo'yla yaşıt, beyaz yüzlü, ince uzun biri olarak capacanlı duracak karşınızda.

Son olarak bir ilk romana göre çok çok başarılı bir kitap okudum ve Her Temas İz Bırakır'ı polisiye sever sevmez, Ankaralı yahut değil her okurun okuyup keyif almasını, sayfalara sinmiş Ankara pusunu ciğerlerine çekmesini tavsiye ederim. Rakı koy la!

Ayşenur Kartal, bir alıntı ekledi.
08 Şub 01:19 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bence komik :)))
" Kant'ın sürekli kayan çoraplarının bileklerine inmesini önlemek için bulduğu tuhaf bir yöntem vardı. Pantolon ceplerinin içine birer kutu koymuştu. Bu kutuların içindeki yaylara bağlanmış bağcıklar vardı. Bu bağcıklar delik cepten geçerek çoraplara tutturulmuştu. Böylece çorapların aşağıya kayması engellenmiş oluyordu."

Kant, Çetin Umut (Sayfa 53)Kant, Çetin Umut (Sayfa 53)
Özcan Cennet, bir alıntı ekledi.
31 Oca 00:15 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kâmil
"Kamil, bu kadar mıydı senin derdin?"
"Niye, n'oldu ki?"
"Dün gece seni aradım cepten."
"Eee?"
"Telefonu annen açtı, 'Kamil uyuyor' dedi."
"Ee, ne var bunda?"
"Annesinden önce uyuyanların derdine inanmıyorum ben."

Sarı Kahkaha, Murat Özyaşar (Sayfa 31)Sarı Kahkaha, Murat Özyaşar (Sayfa 31)
Perde Kapandı…, Cepten Cebe Sevda Şiirleri'ni inceledi.
26 Oca 14:54 · Kitabı okudu · 1 günde

Kitaplıkda görünce okumak istedim. Açıkcası kitabı bir bütün olarak beğenemedim. Bazı şiirler hoşuma gitti o kadar. Şiirler çok basit yazılmış diye düşünüyorum. Ama yinede yazarın emeğine sağlık. Okuyup okumamak size kalmış...
Keyifli okumalar dilerim..=))

Perde Kapandı…, bir alıntı ekledi.
25 Oca 21:27 · Kitabı okudu · İnceledi

Bin Sevda Eder...
...
Benim sevdam yeşillere benzemez
Yeşiller güz gelir kaybolur gider
Yedi renktir gökkuşağı istemez
Bahar aşklarıyla bin sevda eder
...

Cepten Cebe Sevda Şiirleri, Hüseyin Tahmaz (Sayfa 128 - Arı Sanat Yayınları)Cepten Cebe Sevda Şiirleri, Hüseyin Tahmaz (Sayfa 128 - Arı Sanat Yayınları)
Perde Kapandı…, bir alıntı ekledi.
25 Oca 21:23 · Kitabı okudu · İnceledi

Ayrılığın gözü doysun
İşte yine gidiyorsun
...

Cepten Cebe Sevda Şiirleri, Hüseyin Tahmaz (Sayfa 93 - Arı Sanat Yayınları)Cepten Cebe Sevda Şiirleri, Hüseyin Tahmaz (Sayfa 93 - Arı Sanat Yayınları)