1000Kitap Logosu
Ceyhun Kayacan
TAKİP ET
Ceyhun Kayacan
@ceyhunkayacan
2 Haziran
43 okur puanı
31 Mar 2016 tarihinde katıldı.
406
Kitap
19
İnceleme
142
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Ceyhun Kayacan
Therese Raquin'i inceledi.
272 syf.
·
8/10 puan
Thérésé Raquin, Emile Zola'nın içinde natüralizm akımını oluşturan başlıca öğeleri kullandığı ilk büyük eseridir. İlk olarak gazetede basılan bu roman, edebiyat çevrelerinde şiddetli bir polemiğe yol açtı ve ağır eleştiriler aldı. Louis Ulbach romanı "çamur ve kan birikintisi" , "daha önce basılmış tüm korkunçlukların tortusu" diye tanımlamıştır. Bunun üzerine Zola, önce bu eleştiriye cevaben bir makale yazdı, ahbaplarından destek istedi. Ardından romanın ikinci baskısı için de kitabını savunduğu meşhur önsözünü yazdı. Kitabın kapağını açacak olursak; Bastırılmış duyguların sonuçları nelerdir ? "Vicdan" denen şey insanı ne ölçüde rahatsız eder ? Kendini affetmek, affedebilmek mümkün müdür ? Kendini affedebilmek için başkalarının affına ihtiyaç var mıdır ? Pişmanlık, suçluluk, ihtiras üzerine kurulu kitabın konusu Yeşilcam tadında fakat bu kitabı klasikler arasına sokan Zola'nın muhteşem betimlemeleridir. Karakterlerin gelişimi, duygu, düşünce, hırs, ihtiras, mekan o kadar güzel anlatılmış ki kendinizi Pont-Neuf Pasajı'ndaki dükkanda sandalyede otururken buluyorsunuz. Aslında sanat, toplum, sanayileşme gibi değinilecek çok konu var fakat ben iflah olmaz bir üşengecim. Üzgünüm. En iyisi siz kitabı okuyun. O zaman son söz yine Zola'nın.. "Bir dramın okuru gırtlağından yakaladığını unutmayınız. Seyirci öfkelenir ama unutmaz. Ona kabuslar gördürecek, hiç olmazsa hafızasında yer edecek aşırı kitaplar sunmak gerekir."
Therese Raquin
8.0/10
· 1.586 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2
Ceyhun Kayacan
Suyun Şekli'yi inceledi.
180 syf.
·
5/10 puan
Camilleri ismini yıllar önce, sadece polisiye okuduğum zamanlarda duymuştum. Fakat o zamanlar kitapların karışık olarak farklı yayınevleri tarafından basıldığını görünce okumamaya karar vermiştim. Mylos Kitap, Komiser Montalbano serisini sırayla basmaya başladı ve ben serinin ilk kitabını okudum. Mutlaka okumanız gereken 50 polisiye yazarından biri Andrea Camilleri fakat onu bu listeye sokacak kitaplardan biri "Suyun Şekli" mi emin değilim. Kitabın ilerleyişi çok hızlı. Kitap başladı ve hemen bitti. Sonlara doğru, "anlatmak istenileni final bölüme yetiştirmek için hızlanan senarist" havası hakimdi. Yıllarca polisiye okumanın getirdiği dezavantaj mı bilmiyorum fakat bir sonraki sayfada ne olacağını bildiğimi hissederek okudum kitabı. Olumlu yönleri ise, Komiser Montalbano'nun karakteri ve olayları çözümlemedeki zekası kitabı okunabilir bir seviyeye getirdi benim için. Bunun haricinde Sicilya hayatı ve siyaset-kilise-mafya üçgenini görmek oldukça güzeldi. Serinin ikinci kitabını da satın almış bulunduğumdan seriye devam edeceğim fakat sonrası gelir mi bilmiyorum. Kitap hakkında olumsuz bulduğum noktalar daha fazla olsa da kitabı keyifle okudum. Fakat bu keyif kitaptan değil, benim yıllar sonra polisiye türünde bir roman okumamdan dolayı olduğunu düşünüyorum.
Suyun Şekli
7.1/10
· 35 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
7
152 syf.
·
9/10 puan
"Yürümek, dönüp arkaya bakmamak.." Sevgi Soysal'ın 1970 yılında yazmış olduğu, Türk edebiyatı için o döneme kadar benzeri olmayan özgün bir kitap niteliğinde Yürümek. Geleneksel düzene karşı olan, toplumun değer sistemlerini sorgulayan Ela ve Memet'in hayatlarından farklı bölümlerle oluşturulmuş, hayatın farklı karelerinden bir panaroma çizmiş bize Sevgi Soysal. Cinsellik, cinsiyet ayrımı, toplum baskısı, zorbalık gibi konuların işlendiği kitapta Ela, kadın duyarlığı ve kadının sesini duyurması noktasında önemli bir işlev görürken, Memet üzerinden ise erkek üzerindeki toplum baskısına değinilir. Yürümek bir varoluş romanı, bir varolma mücadelesi.. Ela ve Memet'in bu mücadelesi romanın bitmesiyle bitmiş değil. Ela ve Memet bu mücadelelerine bugün hala devam ediyorlar..
Yürümek
8.1/10
· 655 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
4
Ceyhun Kayacan
Yok Şehir'i inceledi.
148 syf.
·
9/10 puan
Polisiye roman, politik roman, şehir romanı, fütüristik roman.. Kitapta, Buenos Aires’te muhabir olarak çalışan Junior’un, Arjantin’in yakın geçmişinin tanığı Elena’nın hafızasını barındıran bir makineden haberdar olmasıyla gerçeklerin yıllar sonra ortalığa saçıldığını görüyoruz. Kişileri gözetleme, bireysel yaşamı yok etme, muhalifleri cezalandırma, dili iktidar lehine bozma biçimlerine bakıldığında bana 1984'ü anımsatan, Arjantin'in totaliter tarihinden bağımsız okunmaması gereken, okuması pek kolay olmayan, zaman zaman geriye dönüşler yaptırsa da zihnin sınırlarını zorlayan şahane bir kitap.
Yok Şehir
6.9/10
· 14 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2
Ceyhun Kayacan
Sürücü Koltuğu'yu inceledi.
96 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Sürücü Koltuğu, adı üstünde gidilecek yönü kimin belirlediğini, direksiyonun kimin ellerinde olduğunu işaret eden bir kitap adı. Sürücü Koltuğu, kendi kaderini kendi elinde tutmaya kararlı bir karakterin, Lise’in hikâyesi. Okuyucu olarak, psikolojik sorunlara sahip olmanın, hayatın normal akışının hep dışında kalmanın ne demek olduğunu Lise'in anlamsız diyaloglarından hissedebiliyorsunuz. Lise o kadar yalnız ki, olay örgüsüne dahil olan birçok karaktere rağmen o hep bir başına ve bir arayış içinde. Ayrıca Spark'ın bu kitabında liberal düzen eleştirisi, "güzellik" veya "moda" algısı, tüketim çağı eleştirisi, kadın erkek ilişkileri, ötekeleştirdiklerimiz, görmezden geldiklerimiz, toplum baskısı, din hoşgörüsüzlüğü gibi konuların sorgulandığını da görüyoruz. Ölmeden önce okumanız gereken 1001 kitaptan biri olan Sürücü Koltuğu, sarsıcı, etkisi altına alan, sorgulatan ve Spark'ın sıçramalı anlatımıyla oldukça sıradışı bir okuma deneyimi sunuyor.
Sürücü Koltuğu
7.1/10
· 326 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2