Giriş Yap
Ceylan Toprak
@ceylan
sosyal bilgiler öğretmeni
malatya
82 okur puanı
17 Tem 2013 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Insansılar devlet adını verdikleri kuruluşlara bağlı olarak yaşıyorlar. Herkesin kazandığı para içinden devlete verdiği bir miktar var, buna vergi diyorlar. Bu vergilerle yollar, binalar, köprüler, hatta okullar yapılıyormuş ama sonra kendi paralarıyla yaptırdıkları bu yolları, okulları kullanabilmek için yine para vermeleri gerekiyormuş.
Reklam
Thoreau'ya göre her insanın zorba bir iktidara karşı devrim yapma, iktidara bağlılığı reddetme ve itaat etmeme hakkına sahiptir. Thoreau, demokrasilerde temel alınan çoğunluk yönetimine karşı da köklü eleştiriler getiriyor. insanlar zulmü tümüyle ortadan kaldırmakla yükümlü değildir belki ama o zulmün aracı olmamak durumundadır.
Bir insanı tümüyle sevemezsin ya da nefret edemezsin, onunla ilgili sevdiğin ve nefret ettiğin şeyler vardır sadece. Sonunda hangisi seni daha çok etkiliyorsa o kişi hakkındaki yargın da o oluyor.

Okur takip önerileri

Selçuk
@Selcuk1121000Kitap'ta popüler
Gulzar Sharifova
@Sailormoon891000Kitap'ta popüler
Oğuz Aktürk
@distopikokur1000Kitap'ta popüler
Daha fazla göster
bak sana bir kıssa vereyim: sizin İslam dininizin bir kadın evliyası, bir eline bir kova su, ötekine de bir kova ateş almış, yola çıkmış. nereye gittiğini soranlara da, bu kovayla cehennem ateşini söndüreceğim, bu ateşle de cenneti tutuşturacağım demiş. çünkü insanların sadece cennet vaadi ve cehennem korkusu yüzünden riyakarlık yapmasını istemiyormuş. biz Ezidiler iyiliğin ve kötülüğün ötesinde bir yer olduğuna inanırız.
vergilerle yapıldığı halde hala geçmek için para ödenen köprülerin, yolların ülkesiydi burası. vergilerin toplandığı devlet bankasının, başbakanın dostlarına holdingler kurmaları için halkın parasını faizsiz olarak hediye ettiği hakların ülkesiydi burası. tapularının bir gecede vakıflara hediye edildiği devlet arazilerinin ülkesiydi burası. halkın sahip olduğu, atalarının kanıyla koruduğu değerlerin talan edildiği dünyada eşi benzeri görülmemiş bir yağmanın ülkesiydi burası.
Reklam