Bir güzel kadeh tutuşun vardı eskiden
Dirseğin iskemleye dayalı
-- Bir vakitler gökyüzüne dayalı, derdim ben --
Cıgara paketinde yazılar resimler
Resimler: cezaevleri
Resimler: özlem
Resimler: eskidenberi
Ve bir kaşın yukarı kalkık
Sevmen acele
Dostluğun çabuk
Bakıyorum da simdi
O kadeh bir küfür gibi duruyor elinde.
“Edip Cansever

Sefer Fındık, bir alıntı ekledi.
18 May 14:19 · Kitabı okuyor

Görüşmeye gittikleri günlerden birinde İhsan, cezaevleri için, “Burası çıplak adamlar ülkesi,” demişti. “Buradaki çıplaklık, üst başla ilgili değil, insanların içyüzleriyle ilgili... Dışarda insanı insandan saklayan çeşitli perdeler, peçeler, maskeler, burada birkaç güne varmadan sıyrılıp düşüyor. Bir araya kapatılmış olmak hiçbirimizde, olduğumuzdan başka türlü görünebilmek gücü bırakmıyor. Kendilerini olduklarından başka türlü göstermeye çabalayanlar ancak bir iki hafta dayanabiliyorlar. Dışarda da bu böyle ama, ne sizin beni araştırmaya vaktiniz var ne de benim sizi.”

Esir Şehrin Mahpusu, Kemal TahirEsir Şehrin Mahpusu, Kemal Tahir
Mustafa Büyüksoy, bir alıntı ekledi.
16 May 02:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Korku Cezaevleri
Tersine dünyada, özgürlük baskı yapıyor. Paranın özgürlüğü bütün cezaevlerinin en beteri olan korku cezaevinin mahkumu işçiler talep ediyor. Pazar tanrısı tehdit ediyor, cezalandırıyor ve herhangi bir yerdeki işçi bunu çok iyi biliyor.

Biz Hayır Diyoruz, Eduardo Galeano (Sayfa 151 - Metis Yay.)Biz Hayır Diyoruz, Eduardo Galeano (Sayfa 151 - Metis Yay.)
Irmak zeyneppp, bir alıntı ekledi.
15 May 10:02 · Kitabı okuyor

Bencede:)
Evet, herşey gereksizdir... Bilimler de, insanlar da, cezaevleri de,lapa da..... hatta siz bile!!! Tamam iyi bir insansınız, Allah’a inaniyosunuz ama yine de gereksizsiniz.

Düşünür, Anton ÇehovDüşünür, Anton Çehov
Renas, bir alıntı ekledi.
14 May 19:20 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Biliyorsun, cezaevleri toplumsal
üniversitelerdir. İnsan isterse cezaevinde
kendini geliştirebilir. Bizleri
üniversitelerden aldılar, getirip cezaevine
koyular. Neden? Dünyayla, aynı şekilde
üniversiteyle ilişkimizin kesilmesini istediler tabii. Bizi cezaevinin yalıtılmışlığı
içinde dondurmak istediler. Ama zorbalar
cezaevlerinin de üniversite olduğunu
anlayamazlar.

Sen, Mehmed UzunSen, Mehmed Uzun

‘‘ Her savaşta çok kötü şeyler olur. Sadece Almanların yaptığını düşünme sakın. Hollandalılar, İngilizler, Fransızlar da dahil her halk, barış döneminde insanın düşününce kanını dondurabilecek katliamlar, işkenceler yapmıştır savaş dönemlerinde. İşte bu yüzden Michiel, savaşın heyecanına, kahramanlığın, kendini feda etmenin ve maceranın romantizmine kapılma sakın. Savaş yaralanma, acı, işkence, cezaevleri, açlık, yokluk, haksızlık demektir. Bunun romantik bir tarafı yoktur. ‘‘

JuvenâL Outsmart, bir alıntı ekledi.
30 Nis 12:55 · İnceledi

Muhammed Şafiya cezaevine girdikten sonra, ahlaksız kızlarının ölümüne hiç üzülmediğini tekraarlayıp durdu. Muhammed, 2015 ortalarında Kanada Cezaevleri Kurumu'nun başını ağrıtmakta olan bir nedenden ötürü yeniden gazetelere haber oldu. Bulunduğu cezaevinde kendisini imam ilan edip, yirmi beş müridiyle birlikte Hıristiyan mahkumları cuma namazı kılmaya zorluyor da ondan.

Acayip İşler, Sevil AtasoyAcayip İşler, Sevil Atasoy
Dervişmisali, bir alıntı ekledi.
16 Nis 15:15

Başkalarına yasak diye bir zevkten kendini yoksun bırakmanın hiçbir manası yoktur. Biz gülüşüp şakalaşırken birçok insan yataklarında can çekişip ölürler. Milyonlarca evde sefalet, yoksulluk hüküm sürer. Bir yığın insan açlıktan, hastalıktan kıvranırken sayısız insanlar da taş ocaklarında, madenlerde, fabrikalarda köle gibi çalışıp çabalarlar. Cezaevleri adam doludur. Fakat birisi bu yüzden aptalcasına üzüldü diye hiçbirinin çektiği eziyet azalacak değildir. İnsan bütün dünyanın çekmekte olduğu sefaleti düşünmeye kalksa neşesi yok olur, uykusu kaçar! Fakat asıl sizi şaşırtıp harap eden, hayalinizden geçirdiğiniz ıstırap değil de, kendi gözünüzle görmüş olduğunuz ıstıraptır.

Sabırsız Yürek (Acımak), Stefan ZweigSabırsız Yürek (Acımak), Stefan Zweig
Razmuhi, bir alıntı ekledi.
15 Nis 11:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Generallerin darbe yaptığı tüm ülkelerde önce ülke yararına yapılacak reformlardan, halk yararına düzenlemelerden, erinçli bir ortamdan söz ederler. Bu demeçler çok kısa sürer. İntikam rüzgarları esmeye, sevgisizlik yaşamı kurutmaya, kan akmaya başlar. Darbenin darağaçları kurulur. Önce liderler asılır... Aynı zamanda yüzlerce insan işkencelerde can verir, sakat kalır. Yaralanan sadece bedenler değildir. Firarlar, tutuklanmalar, sürgunler, gözaltılar... Kısa sürede cezaevleri dolar. Sağır ve dilsizler bile slogan atmaktan tutuklanır.

Benazir, Yaşar Seyman (Sayfa 45 - Bilgi yay.)Benazir, Yaşar Seyman (Sayfa 45 - Bilgi yay.)
Neslişah Özbay, bir alıntı ekledi.
01 Nis 12:14

Başkalarına yasak diye, bir zevkten kendini yoksun bırakmanın hiçbir manası yoktur. Biz gülüşüp şakalaşırken, birçok insanlar yataklarında can çekişip ölürler. Milyonlarca evde sefalet, yoksulluk hüküm sürer. Bir yığın insan açlıktan, hastalıktan kıvranırken, sayısız insanlar da taş ocaklarında, madenlerde, fabrikalarda köle gibi çalışıp çabalarlar. Cezaevleri adam doludur. Fakat birisi bu yüzden aptalcasına üzüldü diye, hiçbirinin çektiği eziyet azalacak değildir.

Sabırsız Yürek (Acımak), Stefan ZweigSabırsız Yürek (Acımak), Stefan Zweig