• 310 syf.
  ·5 günde·10/10
  Osmanlı Devletinin kuruluşuyla ilgili akademik bir kitap. Kitabın yazarı Cemal Kafadar Harvard Üniversitesi tarih bölümünde öğretim üyesi. Cemal hocanın yaklaşık 25 sene önce yazdığı doktora tezi Tunç Şen'in çevirisiyle kitap haline getirilmiş.

  Osmanlı'ya dolayısıyla Türk tarihine ilgi duyan bir okuyucu (okumayı, tarihi, öğrenmeyi seven sıradan bir okuyucuyum) olarak beğenerek, düşünerek ve öğrenerek okudum. Tarafsız bir anlatımı olması (nihayetinde yazar Harvardlı bir öğretim üyesi) ve Metis yayınlarından çıkması kitabı okumam için belirleyici oldu.

  Osmanlı okumaya Halil İnalcık ın Devlet-i Aliye (I-II-III-IV) setiyle devam edeceğim. Bu konuda tavsiyesi olan varsa memnun ve minnettar olurum.

  Kitabı okuduktan sonra Cemal Kafadar hocanın kitabı üzerine konuştuğu 1 saat 26 dakikalık videoyu da izlemenizi tavsiye ediyorum. YouTube da ismi Kültür Tarihi olan sayfaya ait olan videonun linkini sunuyorum: https://youtu.be/FZc-Ij8rIBs

  Keyifli okumalar.
 • 'Ey sevgili,gönül ehlinin sözünü dinleyince bu yanlıştır deme,sen sözden anlamıyorsun,hata burada.'
 • “Kellimu’n-nâse ‘ala kadri ukûlihim” yani “İnsanlarla anlama kapasitelerine göre konuşunuz.”
 • > Öncelikle öğrenmeyi öğrenmelisiniz.

  > Hiç kimse Allah dışında her şeyi bilemez. Sizin öğrenmeniz gereken şey; en kısa zamanda en doğru bilgiyi öğrenmek.

  > Ne istediğinizi ve nerede bulabileceğinizi bilmeniz gerek.

  > Kitap okumayı bir makjay gibi görmemelisiniz. Kitap sizi daha iyi yapacak daha çok sosyalleştirecek bir araçtır.

  > Kitapçılarda, Türkiye'deki okuyucu zevkine ve popülariteye göre sıralanan kitaplara fazla rağbet göstermeyin. Çünkü Türkiye'de genel olarak eğitim seviyesi düşük.

  > Bir kitap gördüğünüzde bu kitabın iyi mi yoksa kötü mü olduğunu 1K, GoodReads veya daha profesyonel olan JSTOR'dan bakın.

  > Bir yayınevini komple okumaya veya bir seriyi ilginizi çekmediği halde tamamlamaya çalışmayın. Dürüst tarihçilerin tavsiye ettiği kitapları okuyabilirsiniz.

  > Sadece tarih okumayın. Sosyoloji ve antropoloji de okuyun. Sosyoloji ve antropoloji olmadan tarih olmaz. Örnek olarak; göçebelere çalışan biri antropoloji bilmeli. Ekonominin de temel kuralları bilinmeli.

  > Önemli olan tarihi olayları doğru bilmek değil, tarihi olayları meydana getiren sebepleri öğrenmektir.

  > Tarihçi olmayı düşünmeyen biri fazla metodoloji kitabı okumamalı.

  > Tarihe sömürmek için yaklaşırsan tarih seni sömürür.

  > Tarih okumaya başlayacaksanız giriş seviyesi kitaplardan başlayıp daha sonra akademik ağırlıklı kitaplar okuyup derinleşilebilirsiniz.

  > Eğer zamanınız azsa tarihte derinleşeceğim diye uğraşmayın. Herkese hitap eden giriş seviyesi tarih kitapları vardır, onları okuyun.

  > Tarihe başlamak isteyen biri tarih dizilerini izlemeyi kafasından silmeli. Türkiye'nin gündeminden kopmalı. Sadece Türkiye'de yazılmış kitaplarla bir yere gidilemez.

  > Tarih, malumatfuruşluk (bilgiçlik taslamak) değildir. Belli sorular üstünden gitmelisiniz. Böyle bir yolda giderseniz entelektüel bir uğraşa sahip olursunuz. Örnek olarak; Müslümanlar veya Türkiye neden geri kaldı? Batı nasıl kalkındı? Mısır'da olan kültür neden Rusya'da yoktur? Diğer bir deyişle; tarih kitaplarını roman okur gibi okumayın. Ayrıca bu sorular üstünden giderseniz hayatınızı daha kaliteli, toplumdaki yerinizi daha sağlam belirleyip yaşayabilirsiniz.

  > Okuduğunuz çoğu tarih kitabı yazarının bir tarafı olduğunu unutmayın. Tarafsız yazarlardan veya tarafsızlığa en yakın olan kişiden okumaya çalışın. Kendi tarihini olur olmadık şekilde övenlerden elinizden geldiğince uzak durun.

  > Tarih okumalarını birçok kitabı kıyaslayarak yapın. Bu şekilde yaparsanız daha fazla verim alabilirsiniz.

  > Bir tarih kitabını okurken %100 doğrudur bakış açısıyla okumayın. Araştırmacı olun.

  > Tarih, sadece Osmanlı tarihinden öğrenilmez. Diğer kültürlerin tarihini de okuyun. Farklı kültürler öğrenmiş olursunuz.

  > İngilizce biliyorsanız yabancıların yazdığı tarih kitaplarını da okuyun. Bilmiyorsanız Türkçe'ye çevrilen eserlerini takip edin. Çünkü o yazarlar çok daha geniş perspektife ve metodolojiye sahip (Yalnız oryantalistlerin çoğuna ve yalan yanlış tarih yazanlara dikkat edin.).


  TAVSİYE EDİLEN TARİHÇİLER

  ÖNEMLİ: Bir tarihçinin kitabı %100 doğrudur diye bir şart yok. Sürekli araştırarak okumanız en iyisi.


  DÜNYA TARİHİ
  Clive Pointing
  William H. Mcneill


  MÜSLÜMANLARIN TARİHİ
  Taberi
  el-Belazuri
  İbn Esir
  İbn Hazm
  İbn Hişam
  İbn İshak
  İbn Kayyim el-Cevziyye
  İbn Kesir
  İbn Sa'd


  SELÇUKLU TARİHİ
  Ali Sevim
  Cihan Piyadeoğlu
  İbrahim Kafesoğlu
  Mehmet Altay Köymen
  Osman Turan


  OSMANLI TARİHİ
  Erhan Afyoncu
  Halil İnalcık
  İlber Ortaylı
  İsmail Hakkı Uzunçarşılı


  ORTADOĞU TARİHİ
  Bernard Lewis


  YARARLANILAN KAYNAKLAR:

  Kendi bilgilerim ve araştırmalarım

  #3028540

  https://sorularlaislamiyet.com/...-bilgi-verir-misiniz

  https://youtu.be/YH_l_NlAm-I