• 104 syf.
  ·1 günde·Beğendi·10/10
  #zulüm #adaletsizlik
  .
  "Düşünmek ciddi bir işmiş. Hatta Nuran'ı düşündüğü için içeri atmışlar."
  "Kuşlar bizim için yakalıyorlarmış güneşin son ışıklarını. Biz günbatımını onların kanatlarında görelim diye."
  .
  Uçurtmayı Vurmasınlar'ın 1986 da yapılan ilk basımı çok fazla ses getirmemiştir ancak 1989 da film olmasıyla büyük ses getiren eserlerden biridir.

  Küçük Barış'ın annesi Ulucanlar Cezaevindeki mahkumlardan biri dolayısıyla Barış da annesiyle birlikte cezaevinde kalır. İnci de bu mahkumlardan biridir. Barış' a hem ablalık hem arkadaşlık yapar ancak İnci'nin cezası biter ve arkasında Barışı bırakıp cezaevinden çıkar. Barış da ona mektuplar yazmaya başlar. Kitap küçük Barış'ın Ulucanlar Cezaevinden İnci' ye yazdığı mektuplardan oluşuyor. Mektupları okurken Barış sanki büyümüş de küçülmüş gibi hissedersiniz oysa o daha küçük bir çocuk. Küçük bir çocuk olmasına rağmen çevresindeki çoğu yetişkine göre daha fazla düşünür, doğru soruları sorar. Çevresinde olup bitenlerin farkındadır belki de.

  Günümüzde müzeye dönüştürülen Ulucanlar Cezaevi Cumhuriyet tarihinin en karanlık sayfalarına tanıklık etmiştir. Düşündükleri, söyledikleri ve yazdıkları farklı olsa da kaderleri onları Ulucanlar'da buluşturan onlarca kişi... Çoğumuzun bildiği gazeteciler, yazarlar, şairler ve daha birçok kişi bu cezaevinde idamlara, işkencelere maruz kaldı. Örneğin Deniz Gezmiş bu cezaevinde idam edildi ya da Necip Fazıl Kısakürek, Nazım Hikmet, Ahmed Arif, Fakir Baykurt, İpek Çalışlar bu cezaevinde kalanlardan bazıları... Beni okurken çok etkileyen tarihini araştırdığımda ise benim için büyük anlam kazanan bir kitap. Mutlaka okuyun.
  .
  Kitapla kalın...
  https://www.instagram.com/...igshid=1fbfr8grmazho